Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Furtun mic pentru evacuarea la masina de spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu stiu daca am pus cel mai inspirat titlu, am cumparat o masina de spalat rufe, masina respectiva a venit cu un furtun de evacuare mai gros si nu trece prin gaura avuta in perete, adica gaura de evacuare de la cel vechi, intrebarea mea este daca pot pune un furtun mai subtire?
Evacuarea se opreste cand este rezervorul/cuva(ce o avea masina de spalat) goala? Sau are o anumita perioada dupa care evacuarea se opreste si apa ramane la interior?

Are ceva daca pun un furtun mai subtire? Sa nu fortez pompa de evacuare sau sa ramana apa in masina?
Masina de spalat arctic slim, asta daca o conta la ceva firma sau model...

Edited by u-k, 09 December 2016 - 09:42.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ce intelegi prin furtun mai mic? care ar fi diferenta in mm

Edited by arg, 09 December 2016 - 09:48.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Apa in masina nu are cum sa ramana.
Poti pune un furtun mai subtire linistit, daca nu poti mari gaura din perete.

#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Cred ca m-am apucat sa intreb avand in gand ideia generala, daca pot pune un furtun mai mic ca ala standard.

O sa fac cateva poze si o sa masor cat de gros este.

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu se poate mari diametrul acele gauri ?
Furtunul este proiectat la o anumita lungime si un anumit diametru dupa niste calcule hidraulice, nicidecum dupa design ...
Merge dar s-ar putea sa forteze pompa .
Apa nu mai ramane in cuva , pompa scoate totul daca masina este montata la poloboc .

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
La mine nu ajungea furtunul de la masina la racordul de scurgere si am folosit asa ceva:
[ http://www.romstal.ro/user_uploads/products/115487_l.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
mai ai masina veche de spalat ? daca da, masoara furtunul ei de scurgere (diametru interior si exterior) si cauta pe la magazine (electrocasnice sau bricolaj) furtun de evacuare, exista pe post de "prelungitor" in situatiile in care masina e prea departe de locul unde se doreste evacuarea apei.
asa am si eu la masina de spalat si da, furtunul de evacuare "extensie" e o idee mai mic in diametrul exterior fata de cel original al masinii.

http://www.utilul.ro...m-evp-fev4.html

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
daca problema e doar cu "mufa"/ conectorul furtunului care nu intra in teava de scurgere din perete, poti cumpara din magazinele de instalatii o reductie, de la diametrul furtunului actual la teava din perete. Daca schimbi furtunul, probabil vei avea nevoie de o reductie la masina de spalat.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009

 fqx, on 09 decembrie 2016 - 10:19, said:

daca problema e doar cu "mufa"/ conectorul furtunului care nu intra in teava de scurgere din perete, poti cumpara din magazinele de instalatii o reductie, de la diametrul furtunului actual la teava din perete. Daca schimbi furtunul, probabil vei avea nevoie de o reductie la masina de spalat.

eu am inteles ca furtunul de evacuare al noii masini nu intra prin gaura facuta in perete (probabil peretele despartitor hol-baie). sunt multi care au masina pe hol, langa baie, si au facut gaura de trecere prin perete, ca sa nu mai stea cu furtunul de evacuare intins de la masina pana la toaleta/cada/chiuveta.
cel mai bine ne poate lamuri chiar initiatorul. e gaura de trecere din perete sau gaura in care trebuie sa cuplezi furtunul de evacuare la scurgerea din baie ?

Edited by corinadaniela, 09 December 2016 - 11:06.


#10
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ia o teava de pexal care trece prin gaura din perete,de lungime cat grosimea peretelui + 6cm. Prinzi furtunul masinii de spalat pe primii 3cm, o bagi prin perete si de ceilalti 3cm ramasi prinzi un alt furtun pe care daca nu il ai il cumperi.

#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Daca pompa este subdimensionata (si probabil este, pentru mentinerea pretului scazut) aceasta va functiona doar cu o teava de diametru mare, pentru ca presiunea scade atunci cand diametru creste.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Nu micșora diametrul. pompele de evacuare sunt destul de slabe, motoare de putere mica si se va arde când e forțată. În al doilea rând, se evacuaează si scame odata cu apa si acestea risca sa se prinda pe la înadituri, sa astupe teava mai mică în diametru.

Edited by orlandobarbulescu, 09 December 2016 - 15:36.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 orlandobarbulescu, on 09 decembrie 2016 - 15:35, said:

Nu micșora diametrul. pompele de evacuare sunt destul de slabe, motoare de putere mica si se va arde când e forțată. În al doilea rând, se evacuaează si scame odata cu apa si acestea risca sa se prinda pe la înadituri, sa astupe teava mai mică în diametru.

Depinde cu cat il misoreaza, daca vorbim de o micsorare de 2-3mm in diametru nu cred ca este o problema.

Edited by arg, 09 December 2016 - 15:40.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
varianta de compromis ar fi sa renunti la trecerea furtunului prin gaura din perete si prelungirea acestuia cu un alt furtun de evacuare.
evacuarea apei se poate face in toaleta (cam naspa daca aceea e singura baie din casa si apare o urgenta taman cand masina evacueaza apa), in chiuveta (ricsant, daca furtunul nu e asigurat cumva, poate sari de pe margine sub presiunea apei), in cada (varianta optima) sau conectata la scurgerea folosita pentru masina veche. asta inseamna ca usa baii sa ramana deschisa pana la terminarea spalarii si repetarea procedeului de intindere/strangere furtun la fiecare spalare. pe unii ii poate deranja acest aspect.

#15
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Un furtun de prelungire are diametrul interior de 19mm vezi aici la specificatii http://www.romstal.r...-5m-p36058.html

Teava de pexal de 20 care sigur trece prin gaura din perete ( pe care zice ca o are initiatorul)  oare are un diametru interior mult mai mic astfel incat sa strice pompa? Daca e asa, ar fi bine ca masina mea de spalat sa nu stie acest lucru pentru ca in acest fel am facut trecerea prin perete.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Pexalul obisnuit care se foloseste in mod curent are 16x2mm deci Ø12mm liber in interior.

Edited by arg, 09 December 2016 - 17:37.


#17
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ia si tie raspuns, am zis de 20 http://www.dedeman.r...l-20x2-ape.html

#18
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am marit gaura prin care trece furtunul, varianta cu introdus un furtun mai subtire prin cel original sa zic ca nu prea evacua cum trebuie.
Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate