Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitionare telefon second hand sigilat cu garantie(scuze de formulare,nu cred ca e intocmai corect)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salutare tuturor! In primul rand,scuze daca s-a mai discutat asta aici. Sunt presat de timp si nu stiu unde sa caut exact. Doresc sa achizitionez un telefon nou. Pana acum am fost utilizator de android si nu prea ma incanta ios-ul. Inclin catre un samsung s7(simplu,nu edge,) deoarece imi place aspectul si ma incanta performanta lui despre care tot citesc. As dori sa-l achizitionez de pe olx,am gasit acolo si telefoane noi,nedesigilate si cu garantie, In primul rand as dori sa stiu daca merita sa iau s7,nu vreau sa regret dupa...in al doilea rand,orice as lua,voi cauta tot pe olx sigilat si cu garantie valabila. As dori sa stiu cum sa ma pot feri de eventuale tepe si moduri in care as putea sa verific veridicitatea actelor cu care pot beneficia de garantie in caz de eventuale probleme(si in caz de telefonul a fost cumparat pe persoana juridica mai beneficiaza de garantie??). SI pot fii sigur ca telefonul este ok atat timp cat cutia este sigilata? Preturile la ceea ce doresc sunt cam in jur de 1800 lei. Este ok? As face o alegere buna? Spuneti-mi la ce sa fiu atent,va rog. Multumesc!

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
S7 la 1800 lei sigilat da este o alegere buna.
In primul rand sa fie sigilat si sa aiba factura. Cel mai sigur sa te duci cu factura la un magazin (majoritatea de pe olx sunt de la orange, vodafone) si ceri sa verifice factura, daca este in regula desigilezi si tel si vezi daca corespunde imei ul cu factura. Vezi ca sunt si multe aduse din afara sau luate de pe site uri noname, pe alea e bine sa le eviti.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pai ori e second-hand, ori e sigilat?!

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca vrei sa nu ai neplaceri mergi la un magazin autorizat , de telefoane si cumperi de acolo , simplu , fara risc inutil !
Olepix este pt secanduri ...

#5
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 ericmario, on 09 decembrie 2016 - 07:15, said:

Pai ori e second-hand, ori e sigilat?!
De asta am spus scuze pentru formulare. Produsul este sigilat,doar ca a fost cumparat de altcineva,probabil pe firma sau la cine stie ce reducere..

 alin62, on 09 decembrie 2016 - 01:15, said:

S7 la 1800 lei sigilat da este o alegere buna.
In primul rand sa fie sigilat si sa aiba factura. Cel mai sigur sa te duci cu factura la un magazin (majoritatea de pe olx sunt de la orange, vodafone) si ceri sa verifice factura, daca este in regula desigilezi si tel si vezi daca corespunde imei ul cu factura. Vezi ca sunt si multe aduse din afara sau luate de pe site uri noname, pe alea e bine sa le eviti.
Si daca a fost cumparat de la vreun magazin online ce fac? Pot suna sa fac o verificare telefonica? Ar fi vreo problema cu acordarea garantiei daca produsul nu a fost cumparat pe numele meu?

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca e sigilat si are garantie, nu mai sta pe ganduri.

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 Tavi_Octavian, on 09 decembrie 2016 - 08:24, said:

Si daca a fost cumparat de la vreun magazin online ce fac? Pot suna sa fac o verificare telefonica? Ar fi vreo problema cu acordarea garantiei daca produsul nu a fost cumparat pe numele meu?
Nu ai probleme cu garantia, dar putin probabil sa cumpere cineva de pe emag sa zic la 27 mil si sa ti l dea tie sigilat cu 18 mil.

Sigilate de obicei gasesti de la vodafone/orange...care le iau la abonamente.

#8
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 alin62, on 09 decembrie 2016 - 12:15, said:

Nu ai probleme cu garantia, dar putin probabil sa cumpere cineva de pe emag sa zic la 27 mil si sa ti l dea tie sigilat cu 18 mil.

Sigilate de obicei gasesti de la vodafone/orange...care le iau la abonamente.
Vazusem un anunt in care aparea putin factura intr-o poza si cred ca fusese luat pe firma. Si ma interesa daca se mai acorda garantie persoanelor juridice din moment ce nu s-a platiti tva-ul pt acel produs..

#9
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 alin62, on 09 decembrie 2016 - 01:15, said:

S7 la 1800 lei sigilat da este o alegere buna.
In primul rand sa fie sigilat si sa aiba factura. Cel mai sigur sa te duci cu factura la un magazin (majoritatea de pe olx sunt de la orange, vodafone) si ceri sa verifice factura, daca este in regula desigilezi si tel si vezi daca corespunde imei ul cu factura. Vezi ca sunt si multe aduse din afara sau luate de pe site uri noname, pe alea e bine sa le eviti.
https://www.olx.ro/o...ra-ID7wKSV.html

Edited by Tavi_Octavian, 12 December 2016 - 10:58.


#10
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Cum este asta din link??

#11
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Intreaba l pentru siguranta de unde este cumparat telefonul si daca nu este blocat in retea.
Daca e luat de la un magazin cunoscut pare ok, trebuie sa verifici asa nu ti poti da seama.

#12
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 alin62, on 13 decembrie 2016 - 00:54, said:

Intreaba l pentru siguranta de unde este cumparat telefonul si daca nu este blocat in retea.
Daca e luat de la un magazin cunoscut pare ok, trebuie sa verifici asa nu ti poti da seama.
L.am luat pana la urma..telefonul a fost cumpărat din magazin,cu abonament  la Orange prin ceva program de fidelizare pentru ca pe factura apare  o reducere foarte mare. Telefonul l.am desigilat și testat personal. Este liber de rețea. O mica problema as avea. Functiona tot la el pana când am dat actualizare software  crezând ca instalează android 7 (el avea 6.0.1,iar după actualizare nu s.a modificat). Funcționa pe date mobile 4g (cartela fiind noua de la vdf,am schimbat.o) pana când am dat actualizare. Nu mai se activează datele mobile decât dacă selectez din rețele 3g/2g. Ce e de făcut?

#13
davos

davos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.03.2007
Încearca "resetare din fabrica".

#14
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Utilizatorul "Gaby" din link.ul OLX detine cam multe telefoane sigilate , neverlocked , scoase la comercializare ! (fara taxe,tva,...,fiscul vegheaza)

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Ai verificat factura la un orange ? Daca e ok poti sa te duci la samsung sa i rogi pe ei sa ti reinstaleze ultimu soft, daca esti din Bucuresti dureaza o ora.

#16
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 alin62, on 15 decembrie 2016 - 21:27, said:

Ai verificat factura la un orange ? Daca e ok poti sa te duci la samsung sa i rogi pe ei sa ti reinstaleze ultimu soft, daca esti din Bucuresti dureaza o ora.
Azi vad ca și.a revenit. Ieri am fost la un service sa.mi pun folie și sa.i iau husa și am întrebat și de problema asta. Tipul de acolo l.a conectat la pc și mi.a spus ca nu înțelege ce are ca nu da nici o eroare...în fine,sper sa meargă acum..și azi ma duc și la Orange sa verific factura și garantia

 dexlab, on 15 decembrie 2016 - 19:41, said:

- Utilizatorul "Gaby" din link.ul OLX detine cam multe telefoane sigilate , neverlocked , scoase la comercializare ! (fara taxe,tva,...,fiscul vegheaza)
Tipul e doar un intermediar. Și el le cumpăra la rândul sau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate