Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Merita upgrade placa video ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DorinIonel

DorinIonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.07.2008
Salut !
As dori niste sfaturi in legatura cu ce as mai putea imbunatati la sistemul meu, daca se mai merita.
Nu ma joc, ma intereseaza strict partea cu filmele bluray 1080p sau continut 4k, (youtube macar Posted Image )
Sunt constient ca placile video care ruleaza 4k 60hz sunt scumpe dar am gasit pe la vreo 250 ron un GT730 DDR5 OC capabil de rezolutie 4k 30hz.
Eu momentan am un HD5450 si imi reda fara prea mult ajutor din partea procesorului 1080p foarte bine, se incurca putin si scadeaza la 1080p 60fps pe youtube. (Am incercat atat pe Edge, Chrome, Mozila).
Daca eu as pune 730-u ala sau ceva asemanator as aduce imbunatatiri ? Sau am nevoie de alta configuratie ?
Detin un Philips PFT4100/12 pe care il folosesc pe post de monitor si pe viitor o sa il schimb pe un Tv 4k.

Windows 10 X64
Asrock N68-S
Athlon 2 X2 250 oc la 3,5ghz
4GB DDR 2 800 oc la 940mhz
Saphire Radeon HD5450 512MB DDR3
SSD Kingston 240GB
HDD Samsung 500GB
Creative Audigy Live 24bit
Rasurbo 450W

Mersi !

Edited by DorinIonel, 08 December 2016 - 21:55.


#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ce faci dai o pocnitoare pe o petarda ?

Edited by notrust, 08 December 2016 - 21:57.


#3
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Ambele placi video sunt foarte slabe , la banii aia mai bine te orientezi la un SH (vreun Gtx 750 TI sau Radeon 7750 / r7 250)
Nu stiu daca o sa te ajute prea mult placa video , procesorul tau fiind destul de slab pentru orice peste 1080p.
Am avut si eu un APU A6 5400k (poate putin mai bun ca procesorul tau) si la fel imi sacadau videourile dupa 1080p@30fps. Dupa ce am facut un upgrade la un i5 4590 totul a mers perfect pana la 4k@60 (unde mai dropeaza unele frame-uri) . Ambele procesoare au fost insotite de un Radeon 7750.

Deci ori incerci sa cauti un CPU Phenom SH pt a continua cu platforma asta ori treci direct la o platforma noua (recomandat) ...

Edited by uNNNk, 08 December 2016 - 22:40.


#4
DorinIonel

DorinIonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.07.2008
O sa vad ce pot sa fac. Mersi !

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
nu merita upgrade, o sa dai banii aiurea si apoi o sa ajungi la concluzia ca ai nevoie de pc nou.Doar asa merita daca gasesti si procesor si placa video sh la pret foarte bun.Daca e sa bagi 500 lei in pc, mai bine ii tii pt unul nou.

#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
vinzi ce ai, pastrezi doar ssd-ul si iti faci alt sistem bazat pe un procesor skylake i3 si mergi pe video on-board. mai pui 1000 de lei pe langa pretul sistemului tau (care face cam 250 de lei fara ssd)si e gata treaba! si iar nu ai treaba 5 ani cel putin.

Edited by D3an, 09 December 2016 - 13:37.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostDorinIonel, on 08 decembrie 2016 - 21:37, said:

Eu momentan am un HD5450 si imi reda fara prea mult ajutor din partea procesorului 1080p foarte bine, se incurca putin si scadeaza la 1080p 60fps pe youtube. (Am incercat atat pe Edge, Chrome, Mozila).
n-ai incercat fix pe ala care trebuie, si anume Internet Explorer. si nu, nu fac misto.

@uNNNk - vezi ca multe browsere nu au hardware acceleration setat pe on, si unele chiar nu stiu sa foloseasca (chrome). asa ca placa video aia era degeaba.
cu internet explorer un 4K pe youtube imi tinea procu in 4-6% si placa video in 7% (gtx 970). cu chrome aveam procesoru (I5 haswell) la 60% si placa video la 1%, desi hardware acceleration era enabled la setarile chrome.

Edited by shmu, 09 December 2016 - 14:59.


#8
DorinIonel

DorinIonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.07.2008
Eu folosesc Edge si merge fara ajutor din partea procesorului continutul full hd. De exemplu rulez 1080p pe youtube si daca verific task manager am 10% poate si mai putin folosit procesorul. La fel si daca deschid un Mkv 1080p placa video face treaba.
La continutul online 1080p 60fps sacadeaza putin, am descarcat acel video in pc si l-am rulat cu Media Player Classic, merge perfect.
Doar online am problema asta cu 1080p 60fps.
Placa mea este de 512mb, daca ma uit cu GPU-Z la ea in timp ce ruleaza ceva observ ca consumul de memorie este aproape de maxim 450mb + ceva mb virtuali.
Eu m-am gandit ca daca as pune ceva de minim 1gb ar fi mai bine.

Partea cu alta configuratie era si la mine ca plan de rezerva :)
Ma gandeam la un I3 6100 cu 8gb ddr4 2133 si o placa de baza 1151 Atx. Sursa eu zic ca as putea sa o folosesc in continuare.

http://www.pcgarage..../2270338?addfav

De ram nu sunt 100% sigur dar cand o sa iau o sa verific compatibilitatea.

Edited by DorinIonel, 09 December 2016 - 16:32.


#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
online intotdeauna cere mai mult de la procesor. deh,... flash playeru e cel mai prost optimizat soft ever (sau pe acolo).

cat despre sursa - daca o inspectezi pe interior sa nu aiba condensatori umflati, da, o poti tine in continuare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate