Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sos potrivit pentru carnea de miel.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016
Buna seara, as dori si eu o reteta de sos potrivita pentru masa de craciun, felul principal fiind mielul. De obicei fac un sos cu ulei, boia, usturoi si rozmarin. La inceput, ung tigaia si carnea de miel cu ulei, dupa care o frec cu boia de ardei dulce  si pun vin sau apa. In urmatoarea etapa infig 3-4 catei de usturoi in carne si pun rozmarin in cantitate mai mare ( 6-7 fire de rozmarin). As dori, daca se poate, alte sosuri potrivite pentru miel.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jxBkkNOyDSA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest sos din videoclip este cel mai ok...Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57UYRkay1c4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau tocana de miel de mai sus...

Edited by xmanyacs77, 08 December 2016 - 19:49.


#3
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016
Salut. Da si nu, pentru ca nu stiu cat e de fresh sau de intepator. E bine ca are multe legume, dar se poate face ceva mai light, carnea de miel fiind foarte slaba. Posted Image

Tocana e buna....foarte apetisant. Posted Image

#4
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,003
  • Înscris: 01.05.2004
[ http://savoriurbane.com/wp-content/uploads/2016/03/Miel-la-cuptor-cu-iaurt-si-usturoi-reteta-Savori-Urbane-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Testat de mine, mi mi s-a parut extraordinar.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Vezi si asta, pare interesant
http://www.retetecal...teta-video.html

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Importanta este si garnitura mielului. Eu stiu o reteta destul de easy pentru miel. Ceapa marunt taiata caramelizata cu putin zahar, dupaia adaugi pasta de tomate, si vin rosu. La foc ridicat lasi sa scada vinul si sa isi piarda din tarie. Cand scade bine mai pui putin vin si repeti asta de 2-3 ori. Dupa ce a scazut a 3 a oara adaugi fond de gaina si niste rosmarin tocat sa isi elimine uleiul. Lasi sa scada si adaugi sare/piper si servesti.

#7
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016

View Postbusiness11, on 09 decembrie 2016 - 11:54, said:

Importanta este si garnitura mielului. Eu stiu o reteta destul de easy pentru miel. Ceapa marunt taiata caramelizata cu putin zahar, dupaia adaugi pasta de tomate, si vin rosu. La foc ridicat lasi sa scada vinul si sa isi piarda din tarie. Cand scade bine mai pui putin vin si repeti asta de 2-3 ori. Dupa ce a scazut a 3 a oara adaugi fond de gaina si niste rosmarin tocat sa isi elimine uleiul. Lasi sa scada si adaugi sare/piper si servesti.




   O sa incerc si reteta ta, dar aceeasi reteta pe care am scris-o in postare se poate folosi si la curcan, numai ca nu pui rozmarin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate