Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Fabricare placuta luminoasa cu nume

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Salutare. Dupa cum spune si titlul vreau sa fac placi personalizate luminate cu led.
Pina acum m-am documentat destul de mult pe partea de electronica si daca voi mai avea intrebari le voi pune la momentul respectiv.
Deocamdata ma intereseaza detalii despre partea fizica a lucrarii.
De ex, daca aveti bunavointa sa urmariti acest clip, macar pe repede inainte si sa ma ajutati cu citeva informatii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/63_LvVRegps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mentionez ca palcile vor fi alimentate la 12 volti.
1. Daca pot inlocui cadrul de metal cu unul de lemn sau plastic? Ma intereseaza sa nu existe risc de incediu, caci voi folosi banda led multicolora  cu modul de comanda, exact ca in video.
2. Din ce material sunt facute literele sau din ce s-ar putea face pt a obtine acelasi efect? Pot sa utilizez direct plexiglas opac pe care sa lipesc literele, sa-l vopsesc, dupa care sa dezlipesc acele litere; sau plexiglasul opac nu are acelasi efect luminos?

Mai am si alte intrebari despre leduri, pentru modelul clasic de placa, sa zic asa, cum e in videoul asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s6kflQ3UiO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Adica alta solutie mai usoara nu exista decit legarea in paralel a ledurilor?
Un coleg de al meu care face asa ceva a zis ca le leaga in serie, cite 8 sau 10, pune o rezistenta si aia e. Pina acum am vazut trei placi de ale lui si nu au pb, desi cititsem ca legarea in serie nu se recomanda.
Deocamdata sunt in stadiul de proiect, dar cel tirziu pina in ianuarie vreau sa fac 2 placi ca in primul video, una pt mine si una pt un prieten sa intru "tare" pe piata.
Multumesc anticipat pt raspunsuri si mai aruncati un ochi din cind in cind, daca doriti sa ma ajutati, pina imi iau un pic pe mau.

P.S azi am fabricat 3 chestii ca in partea a 4-a din videoul asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nvr2YaQJZtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Doua cu led albastru si una cu un led multicolor ce clipeste.
Am pus la toate rezistenta de 1/2 W 100 ohm, la ledul albastru zice 20 mA, 3,5 V, iar la cel multicolor V intre 2 si 5 V, 20 mA. Am facut bine, mai aveam si alte variante?

Edited by petit_christian, 08 December 2016 - 17:36.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
1, omul foloseste cadru de metal pentru ca disipa bine caldura
2. HOT GLUE

si tu spui ca ai vazut video-ul ?

Edited by MarianG, 08 December 2016 - 17:40.


#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Iti spune tot ce vrei sa afli in clip ;)

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
@DobrinM.Daca vrei raspunzi, daca nu, nu. Daca ai intra pe aria auto ai avea ce sa inveti din postarile mele, lucruri care la un momen dat ar putea sa te scape cu viata si nu cer bani.
Fa si tu palci ca nu te tin eu, cu mine nu intri in concurenta, ca nu locuiesc in Romania.

@MarainG l-am vazut dar nu l-am inteles pe deplin, practic alta meserie si pina acum nu mi a stat mintea la asa ceva. Merci pt raspuns.
Te referi ca pot lipi cadrul de metal cu hot glue, ca de sudat nu prea am posibilitatea. Eventual numai in suruburi.

mesgheru, daca pricepeam 100 % ce vedeam acolo, nu mai scriam aici.

Edited by petit_christian, 08 December 2016 - 17:54.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
ai intrebat din ce sunt facute literele, sunt din lipici incalzit,

#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Ok, multumesc. Ca sa evit sudura, o sa dau gauri si o sa prind placile si cadrul in suruburi.
Cu leduri monocolore banuies ca nu mai e vb de cadru de metal ca in al doilea video vad ca foloseste plastic ca suport, iar pt placuta cu Scania polistiren.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Daca vrei sa iasa bine cumperi module P10 de la chinezi plus controllerul aferent (e cu procesor ARM). Iti da si un software pe care poti sa-l personalizezi cum vrei. Din astea au firmele cu reclame.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Bine m-ai gasit ca nimeni nu e mai bun ca mine, adica sa se priceapa la orice
La elctronica nu ma bag ca e prea usor
Ce a facut polonezul nu imi place ca bate lumina prin margine
Intrebari - vrei sa faci tu si rama si semnul sau vrei sa externalizezi treburile astea doua

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
@modoran: la treaba asta m-am gindit si eu, am studiat si pretul, dar placutele astea se pun in parbriz la camion, in partea soferului. Adica fiecare vrea ceva personalizat, ceva sa-l reprezinte. Chinezii fac, dar fac standartizat, nu mai iesi in evidenta. Lumea nu vrea asa ceva, vrea sa fie pe placul lui.

@petre69: probabil o sa ma ajute un prieten in Ro, in timpul vacantei, sa fac cadrul, ca de leduri ma ocup eu. iar aici in F, am alt prieten, mester bun pe partea de bricolaj.
Mie unuia mai mult mi-ar placea una ca in al doilea filmulet si o sa fac si din alea, ca mi e mai usor imi e sa lipesc leduri decit sa sudez fiare, dar o sa o fac de reclama cum s-ar spune.
Nu e chestie supercomerciala , e ceva de hobby si bani de o bere. Mai sunt doi colegi in firma  care fac asa ceva, dar nu  la mine in zona.
De aia am si facut ledurile ca in al treile filmulet sa le pun in camion ca am priza usb si sa mi lumineze masuta din mijloc, cum se vede in poza, in drepata canii de cafea.

http://man-accessoir...nspiration/tgx/

Cam astea sunt ideile mele, nu sa fac avere cum crede colegul Dobrin.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Foarte bine ca vrei sa faci un ban, cu cat mai mult cu atat mai bine
Daca nu le folosesti la exterior in ploaie si vijelii, vezi ca poti face rama si din aluminiu pentru tablouri , au coltare dedicate pentru asa ceva
Pt semn poti folosi plexicglass si scrisul , ori printuit direct pe plexicglass ori cu folie
Daca nu gasesti undeva sa faci semnele si sa fie complect opac ii spui aluia care iti face scrisul sa taie pe aceiasi masura ca si literele si un placaj foarte subtire
Eu am o firma care face bannere , reclame si tot felul asta de prostii ( eu imi fac tablouri la ei ) si graveaza sau taie in toate rahaturile si la pe aproape orice fel de material
Acum situatiunea difera ca vad ca tu esti in franta

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ceea ce arata polonezul in primul videoclip e un KK cu K mare. Vrei ceva elegant, uita-te la tablitele cu numarul de casa la hipermarketuri. Dupa care, da-mi un PM si te ajut sa intelegi cum se confectioneaza.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Pai ia zii bre aici care e smecheria cu alea de la casa ca parca acum as vrea sa-mi fac si eu vreo doua semne ca mi-a venit o idee

Si unul din ele as vrea sa il am afara si neacoperit cu nimic

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Fă-ti nea petre dar să faci şi un led pe mufă usb să-l pui în Ford Ka.
Sunt tutoriale pe net grămadă.

Ştii ce a zis Einstein, îmi dau un măr şi eu ție unul şi o să avem fiecare 2 mere. Îmi dai o idee, îti dau si eu una şi o să avem fiecare cîte 2 idei. Că de aia e forum pînă la urmă.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 petit_christian, on 08 decembrie 2016 - 19:54, said:

Fă-ti nea petre dar să faci şi un led pe mufă usb să-l pui ĂŽn Ford Ka.
Dar drequ da dord ka , ca acum doua saptamani i-am dublat valoarea cand am bagat baterie noua , daca mai bag si un usb o triplez si nimeni nu il mai cumpara, ca astia cand au 2.000 euro cauta direct BMW

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
sa ne tii la curent cu ce ai facut, cum, eventual si o poza.

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Sunt grămezi de firme de producție publicitară care fac așa ceva la prețuri comparabile cu ce ai cheltui tu pe materiale. Execuție profesională, peste ce ai putea face în condiții amatoricești.

Dacă totuși vrei să te distrezi se găsesc profile de aluminiu speciale pentru cutii de prezentare.
La mai toate magazinele de bricolaj se găsesc benzi cu LEDuri, surse și conectori.

#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014

 petre69, on 08 decembrie 2016 - 19:40, said:

Pai ia zii bre aici care e smecheria cu alea de la casa ca parca acum as vrea sa-mi fac si eu vreo doua semne ca mi-a venit o idee

Si unul din ele as vrea sa il am afara si neacoperit cu nimic
M ar interesa cum să nu, mai ales că nu am văzut la nimeni aşa ceva. Poate oameniibvor, poate nu, dar e bine de ştiut.
@dacul: eu nu zic că nu s ieftine, dar eu nu stau în România. Aici se cere între 7-12 € pe literă şi cei ce le fac sun tot şoferii şi ei care fac din plăcere. Prețul asta e pt plăci de genul ăsta
https://www.google.f...BK4qdHmjA8JVuM:
Astea s deja s făcute de profesioniştti, dar am văzut şi mai vai de ele la 7 € litera


#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Salutare, stiu ca au trecut ceva timp de cind am deschis topicul, dar de abia ieri am reusit sa termin proiectele.
Nu stiu citi vor fi interesati, insa asa cum am zis, va prezint rezultatul muncii si va explic tehnica de lucru, nu e ceva extraordinar.
Prima executata

Salutare, stiu ca au trecut ceva timp de cind am deschis topicul, dar de abia ieri am reusit sa termin proiectele.
Nu stiu citi vor fi interesati, insa asa cum am zis, va prezint rezultatul muncii si va explic tehnica de lucru, nu e ceva extraordinar.
Primele 3

Attached Files


Edited by petit_christian, 04 May 2017 - 11:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate