Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

AJUTOR DECODOR HD

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Buna ziua, rog daca stie cineva de la RCS ....
Mi-am luat si io, ca tot romanul sarac, un LED cat peretele. Fericit nevoie mare, am dat fuguta in coltul strazii sa comand si un DECODOR HD, d'ala cu CI.
Fatuca de acolo mi-a zis, ca la restaurant, ca o sa vina. Si tot vine de o saptamana. Am sunat si la telefon si, un baietas amabil si imaculat, mi-a zis ca e pe drum. Acu n-am inteles bine, pe drumul de la depozitul din Chitila, sau din China ?
Rog mult, poate cineva sa-mi localizeze docodorul ?

Profund indatorat,
...

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca tv-ul e cat peretele, posibil sa nu ai nevoie de decodor, ar trebui sa prinda canalele digitale necodate, pt cele codate, ai avea nevoie doar de card, nu de tot decodorul.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ce abonament ai?
Ai nevoie de decodor CI+  doar ptr. vreo 4 canale HBO și alte câteva care se plătesc în plus față de BAZĂ.
Citește aici: http://www.rcs-rds.r...une-digi-tv/cam
Nu cred că se justifică graba.

Edited by Mircel, 08 December 2016 - 14:42.


#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 05.10.2007
Decodorul e una, cardul CI e altceva.Mai bine renunti la decodor si iti iei doar card CI pentru vizionarea programelor codate.Restul canalelor le poti prinde la liber, selectand optiunea "cablu" si canale digitale.Dai o scanare full sau dupa caz, selectezi operatorul, si gata.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
Corect, mai bine o cartela CI+ (daca ai platit ceva in plus). Nu mai dai banii pe decodor, cabluri intinse, curent consumat, alte telecomenzi.

#6
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Stati sa ma lamuresc putin. In tv imi intra conectorul coaxial clasic. NU HDMI.

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
RTFM! acolo iti este explicat totul.

#8
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
pe romaneste pls ....
din ce scrie pe situl RCS am inteles ca Digi Smart CAM este la fel cu decodorul exterior cu telecomanda. Numai ca se monteaza intr-un slot in spate. e free si prinzi toate canalele hd.
corect ?

#9
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postphidias, on 08 decembrie 2016 - 15:03, said:

Stati sa ma lamuresc putin. In tv imi intra conectorul coaxial clasic. NU HDMI.
Daca ai lista operator digi ia de la ei CI+ ca sa nu stai toata ziua sa-ti actualizezi grila manual. Daca n-ai operator digi ia STB-ul ...evita EKT-urile sunt VARZA, cauta ceva Humax sau Kaon Posted Image...preferabil Humax HD2.....bft

View Postphidias, on 08 decembrie 2016 - 15:28, said:

pe romaneste pls ....
din ce scrie pe situl RCS am inteles ca Digi Smart CAM este la fel cu decodorul exterior cu telecomanda. Numai ca se monteaza intr-un slot in spate. e free si prinzi toate canalele hd.
corect ?
Daca asa ai inteles fraza aia nu ma mira ca te lasa aia de la RCs sa astepti atat cu STBul sau CI_ul acela Posted Image)).. Nu te supara esti varza Posted Image))... si nici nu esti atent ce scriu altii pe aici

Edited by arbuneaionut, 08 December 2016 - 15:43.


#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
da, coaxial
scaneaza cu TV-ul si o sa ai 90% din grila digital

cand iti vine si cardu CI (se baga in spatele TV-ului) sau decodorul (se instaleaza separat si se conecteaza prin HDMI la tv) le prinzi si pe restul de 10% (Digi Film, TV 1000, HBO, etc.)

#11
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 05.10.2007

View Postphidias, on 08 decembrie 2016 - 15:03, said:

Stati sa ma lamuresc putin. In tv imi intra conectorul coaxial clasic. NU HDMI.

Exact ! Pe romaneste, conectorul coaxial clasic, mufa aia de antena, o bagi in mufa mama de la tv.Procedezi asa cum ti-am scris mai sus cu selectarea sursei (cablu) si scanare programelor.
Cardul CI e doar daca vrei sa vizionezi programele codate, care sunt cateva, NU este pentru programe HD asa cum gresit inteleg unii !

#12
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostFlat, on 08 decembrie 2016 - 15:42, said:

da, coaxial
scaneaza cu TV-ul si o sa ai 90% din grila digital

cand iti vine si cardu CI (se baga in spatele TV-ului) sau decodorul (se instaleaza separat si se conecteaza prin HDMI la tv) le prinzi si pe restul de 10% (Digi Film, TV 1000, HBO, etc.)

View Postprimuministru, on 08 decembrie 2016 - 15:43, said:

Exact ! Pe romaneste, conectorul coaxial clasic, mufa aia de antena, o bagi in mufa mama de la tv.Procedezi asa cum ti-am scris mai sus cu selectarea sursei (cablu) si scanare programelor.
Cardul CI e doar daca vrei sa vizionezi programele codate, care sunt cateva, NU este pentru programe HD asa cum gresit inteleg unii !


Nu va mai bateti capu' aiurea. Confunda coaxialu cu HDMI-ul si i-ati mai bagat in fata un alt termen si anume "HD". Au explicat oamenii de la RCS clar pe site cum sta treaba cu STB-ul si CI+ul  si uitati-va ce a inteles el. Mai mult ca sigur, daca face televizorul ala sa mearga.... o sa se multumeasca si cu o simpla scanare analogica asa cum am vazut la foarte multa lume (care sunt varza da' nici nu vor sa invete banalitati in ale tehnicii si se multumesc cu "mura-n gura") sau cine nu are operator digi in scanare se uita mereu la protv sd in loc sa dea pe versiunea hd

Edited by arbuneaionut, 08 December 2016 - 16:26.


#13
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007
antena3 Hd  :P

#14
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postcrocodildundee2007, on 08 decembrie 2016 - 16:21, said:

antena3 Hd  Posted Image
exact... toata lumea se uita pe 6 la digi la antena1 sd si nu se mai complica sa dea pe antena1 hd pe 37. adevaru este ca au bagat rcs-ul antenele in hd in bataie de joc, mai aveau oleaca si le duceau langa posturile germane... toata grila este aranjata versiune sd-versiune hd ... numai antenele la mama naibii... 36,37,38... si se mai supara aiurea ca upc-ul le-a bagat digi24 pe pozitia 800 si ceva

Edited by arbuneaionut, 08 December 2016 - 16:40.


#15
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007

View Postarbuneaionut, on 08 decembrie 2016 - 16:38, said:

exact... toata lumea se uita pe 6 la digi la antena1 sd si nu se mai complica sa dea pe antena1 hd pe 37. adevaru este ca au bagat rcs-ul antenele in hd in bataie de joc, mai aveau oleaca si le duceau langa posturile germane... toata grila este aranjata versiune sd-versiune hd ... numai antenele la mama naibii... 36,37,38... si se mai supara aiurea ca upc-ul le-a bagat digi24 pe pozitia 800 si ceva
acolo este locul lor, la coada.....  :lol:

#16
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postphidias, on 08 decembrie 2016 - 15:28, said:

pe romaneste pls ....
din ce scrie pe situl RCS am inteles ca Digi Smart CAM este la fel cu decodorul exterior cu telecomanda. Numai ca se monteaza intr-un slot in spate. e free si prinzi toate canalele hd.
corect ?

Televizorul tau are receptor DVB-C integrat, nu te mai incurca cu conserva lor. Scapi de a doua telecomanda si poti ordona canalele cum vrei tu.

Pt. canale extra gen DigiFilm sau HBO ceri de la RCS un card CI.

#17
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007

View Postphidias, on 08 decembrie 2016 - 14:23, said:

Buna ziua, rog daca stie cineva de la RCS ....
Mi-am luat si io, ca tot romanul sarac, un LED cat peretele. Fericit nevoie mare, am dat fuguta in coltul strazii sa comand si un DECODOR HD, d'ala cu CI.
Fatuca de acolo mi-a zis, ca la restaurant, ca o sa vina. Si tot vine de o saptamana. Am sunat si la telefon si, un baietas amabil si imaculat, mi-a zis ca e pe drum. Acu n-am inteles bine, pe drumul de la depozitul din Chitila, sau din China ?
Rog mult, poate cineva sa-mi localizeze docodorul ?

Profund indatorat,
...
domnul este intetesat de LOCALIZAREA decodorului in trafic, nu are nevoie de informatii suplimentare, deci cum afla?!

terminati cu offtopicul

;)

#18
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postcrocodildundee2007, on 08 decembrie 2016 - 16:44, said:

acolo este locul lor, la coada.....  Posted Image
Nu prea ai dreptate... au umplut grila cu peste 20 de clone SD in mare parte marca Digi iar antenele le-au bagat in "scarba" ca "le-au cerut abonatii". Ori le bagi cum trebuie (adica pe toate) si unde trebuie (cum sunt si celelalte posturi cu versiuni in paralel SD si HD) ori nu le mai bagi sau le scoti de tot. Nu sunt fan antene da' daca te bati cu pumnii in piept ca firma ca "de dragu abonatilor bagi antenele" atunci barem baga-le cum trebuie nu in bataie de joc

Edited by arbuneaionut, 08 December 2016 - 17:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate