Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Neprezentarea la vot si furtul votului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Niciodata nu i-am inteles pe astia care spun : "ma, eu n-am cu cine sa votez, dar ma duc , doar ca sa imi anulez votul, sa nu mi-l fure cineva" . De ce ar crede cineva asta ? Daca nu votezi deloc cineva poate sa falsifice acte si sa puna ca ai votat cu un candidat , adica sa voteze in numele tau? Asta nu poate sa fca si daca ai votat cu altul sau ai anulat ? Traim intr-o tara in care si mortii voteaza, in care si oamenii din straintate voteaza primari pentru orase in care nu isi mai au domiciliul. Care e adevarata diferenta intre anularea votului si neprezentarea la vot ?

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cazuri au fost in trecut cu cei care nu au mers la vot sa li se " fure " voturile si cum si aia morti voteaza cateodata cred ca este posibil sa nu fie totuna sa mergi sa-ti anulezi votul sau sa nu mergi deloc .

Oricum ( parerea mea ) daca e sa iasa cine " trebuie " , iese oricum asa ca io nu merg la nici un vot !

#3
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Dupa modificarea legilor electorale fie ca mergi la vot , fie ca nu mergi , tot votezi ; daca nu te prezinti votul tau (de fapt lipsa lui) este redistribuit .

Edited by Niuu, 08 December 2016 - 14:11.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Diferenţa principală e dată de participare, de legitimitate arăţi că îţi pasă, că democraţia nu e doar ceva abstract sau idealist în România. Diferenţa majoră de celelalte alegeri este că de data asta se filmează numărătoarea voturilor.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca si mortii voteaza, nu ma mai mira nimic...

 Niuu, on 08 decembrie 2016 - 14:11, said:

Dupa modificarea legilor electorale fie ca mergi la vot , fie ca nu mergi , tot votezi ; daca nu te prezinti votul tau (de fapt lipsa lui) este redistribuit .


Vreau sa vad detalii concrete (lege, etc) unde scrie acest lucru. Ms

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 VladBtz, on 08 decembrie 2016 - 14:03, said:

Asta nu poate sa fca si daca ai votat cu altul sau ai anulat ?
Se poate dar sa schimbe buletinul de vot. Insa daca nu te prezinti, e mai usor sa arunci un buletin in locul tau.

#7
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 VladBtz, on 08 decembrie 2016 - 14:03, said:

Niciodata nu i-am inteles pe astia care spun : "ma, eu n-am cu cine sa votez, dar ma duc , doar ca sa imi anulez votul, sa nu mi-l fure cineva" . De ce ar crede

Nu-ti falsifica nimeni actul, ci pur si simlu completeaza rubrica ta ca fiind prezent. In localitatile mici, unde se cunosc intre ei, este foarte simplu ca sa se mai adauge un 5-10% peste cei prezenti.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Redistribuția se face dacă mergi la vot și nu votezi "cu cine trebuie", adică partidele mari, care intră în parlament. Adică, dacă tu nu mergi la vot, măcar nu au ce căcat să redistribuie ăștia, deci da, eu refuz să merg la vot, pentru că acest sistem este o replică legală a sistemului de vot din timpul regimului comunist.

 ZorbaGrecu, on 08 decembrie 2016 - 14:21, said:


Nu-ti falsifica nimeni actul, ci pur si simlu completeaza rubrica ta ca fiind prezent. In localitatile mici, unde se cunosc intre ei, este foarte simplu ca sa se mai adauge un 5-10% peste cei prezenti.

Și acesta nu reprezintă un fals? Stai liniștit că legea redistribuirii tocmai de aceea s-a dat, pentru că aceste țepe nu mai merg cum mergeau odată. Legea cu redistribuția e relativ nouă.

Edited by benis, 08 December 2016 - 14:22.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

 VladBtz, on 08 decembrie 2016 - 14:03, said:

...... De ce ar crede cineva asta ? Daca nu votezi deloc cineva poate sa falsifice acte si sa puna ca ai votat cu un candidat , adica sa voteze in numele tau? Asta nu poate sa fca si daca ai votat cu altul sau ai anulat ? ......Care e adevarata diferenta intre anularea votului si neprezentarea la vot ?

cand o sa te faci mare si vei avea drept de vor o sa vezi cum se desfasoara votarea Posted Image

pana atunci, ca sa nu stai pe jar 5-6 ani, va trebui sa te multumesti cu descrierea asta: in sectia de vot exista liste cu toti cei arondati acelei sectii de votare (in functie de adresa). cand cineva voteaza este taiat de pe lista. in anumite sectii de votare pot vota si cei ce au domiciliul in alta parte (deci nu sunt arondati acolo), dar sunt trecuti pe o lista speciala. seara, la inchiderea urnelor, trebuie ca numarul de voturi din urne sa coincida cu numarul de votanti (cei marcati pe listele normale + cei de pe lista speciala).
din cauza asta e posibil sa fie furat votul unuia ce nu voteaza (e taiat de pe lista si se baga in urne un buletin de vot), pe cand votul unuia ce a votat nu poate fi "furat".

Edited by _Smiley_, 08 December 2016 - 14:25.


#10
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

 VladBtz, on 08 decembrie 2016 - 14:03, said:

Niciodata nu i-am inteles pe astia care spun : "ma, eu n-am cu cine sa votez, dar ma duc , doar ca sa imi anulez votul, sa nu mi-l fure cineva" . De ce ar crede cineva asta ? Daca nu votezi deloc cineva poate sa falsifice acte si sa puna ca ai votat cu un candidat , adica sa voteze in numele tau? Asta nu poate sa fca si daca ai votat cu altul sau ai anulat ? Traim intr-o tara in care si mortii voteaza, in care si oamenii din straintate voteaza primari pentru orase in care nu isi mai au domiciliul. Care e adevarata diferenta intre anularea votului si neprezentarea la vot ?

nu e bre nici o diferenta!!!
stai acasa te duci nu te duci ...istoria tarii astia ne spune clar
NU CONTEAZA

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Daca nu mergi la vot e cea mai mare prostie
De ce sa il lasi pe altul sa iti decida viitorul ???

#12
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,878
  • Înscris: 31.08.2006

 kingsky, on 08 decembrie 2016 - 14:25, said:

.istoria tarii astia ne spune clar
NU CONTEAZA

   Corect, corespunzator, pa barosaneala. Barosaneala politicienilor, desigur.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 TruculMagic, on 08 decembrie 2016 - 14:13, said:


Vreau sa vad detalii concrete (lege, etc) unde scrie acest lucru. Ms
Art 97 din Legea 208/2015
http://www.roaep.ro/...-22-11-2015.pdf

#14
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

 petre69, on 08 decembrie 2016 - 14:26, said:

Daca nu mergi la vot e cea mai mare prostie
De ce sa il lasi pe altul sa iti decida viitorul ???

daaa de unde stii tu ca decide viitorul?>
INCETEAZA BAI PETRE CU INEPTIILE
cine si cind a contat?

uite ma strecor de ras cind ne cheama dragnea sau basescu la vot

Edited by kingsky, 08 December 2016 - 14:33.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

 _Smiley_, on 08 decembrie 2016 - 14:24, said:

cand o sa te faci mare si vei avea drept de vor o sa vezi cum se desfasoara votarea
Nu este acesta un mare argument, cea mai mare prezență la vot la nivel mondial este de 90%, așadar tot vor mai rămâne neprezenți la vot.
În plus, dacă e cum zici tu, de ce mai era nevoie de morți? Îți spun eu, pentru că listele alea se sigilează după ce s-a terminat procesul de votare, iar singura șansă de a completa ceva pe ele este de a o face atunci când știi sigur că respectivul nu apare dracului să te denunțe. Pentru că el poate veni oricând, pănă la încheierea procesului.
În plus, azi nici asta nu mai merge, pentru că sunt camere.

#16
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Pentru ca, poate nu ati inteles inca, aceste "comisii" elecorale formate din oameni veniti de la x partide, nu sunt decat indivizi care se cunosc intre ei si sunt membri de partid sau simpatizanti politici doar din oportunitate.

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 kingsky, on 08 decembrie 2016 - 14:29, said:



daaa de unde stii tu ca decide viitorul?>
INCETEAZA BAI PETRE CU INEPTIILE
cine si cind a contat?

uite ma strecor de ras cind ne cheama dragnea sau basescu la vot
Pai nu viitorul decide ci noi decidem viitorul

#18
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008

 petre69, on 08 decembrie 2016 - 14:26, said:

De ce sa il lasi pe altul sa iti decida viitorul ???
Asta cu "voteaza si decide viitorul" e cam exagerata... Merg la vot si sa zicem ca pun stampila pe cel mai prost cotat ca va castiga alegerile, iar la final nu ajunge sa faca parte din lista "castigatorilor". Bun.... deci ce viitor mi-am decis daca ce am ales nu a iesit? Abureli...
Da, e foarte bine sa mergi la vot si sa alegi pe cine vrei tu, dar viitorul cu siguranta nu ti-l decizi. Aia care ajung la guvernare tot vor face ce vor :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate