Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Avaazul și obrazul se țin cu activism.. politic!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru cine nu știe, Avaaz este o rețea de activiști "independentă" (ca mai toate ONG-urile), miza oficială a lor fiind lupta împotriva dictaturilor și împotriva poluatorilor. Eu sunt abonat la ei de mai bine de 2 ani de zile și au avut multe inițiative bune legate de drepturile femeilor în state cu dictatură, împotriva poluării și pentru protejarea pădurilor și a speciilor amenințate cu dispariția.
Ei, pănă acum câteva luni când primesc 2 mesaje disperate de la ei zu iz electoral, în care susțin mișcări de protest împotriva lui Trump (ghici, ciupercă, deci, pentru cine..?). Am decis să ignor aceste mesaje și să zic.. na, ok, asta e, se mai întâmplă, deși în America este interzis ONG-urilor să aibe implicare politică, mai exact, electorală.
Dar infamia nu se oprește aici, iată cu ce "dumă" vin băieții:

Quote

Dear friends,
The racist, right-wing conspiracy factory that helped Trump win the White House is the anti-Avaaz -- and they're going global.
An American “news” site you might not have heard of, Breitbart News has tens of millions of readers, and plans to launch in France, Germany and even Egypt next year!
But Breitbart has a weakness: they rely on online ads, and under pressure, major advertisers are starting to drop them. We can push the biggest ad provider of all to follow suit: Google.
Google's own motto is "don't be evil"! Add your name and we’ll deliver a direct message to Google’s head of advertising: follow your motto, and dump Breitbart.
Deci, cu alte cuvinte, ei vor să facă presiuni ca să elimine un site concurent :w00t:
Bun, zic, dacă e anti avaaz, clar trebuie să fie evil, și intru pe goagăl să văd cu ce dracu i-a "rănit" acest breitbart pe cei de la Avaaz. Și, singura știre legată de avaaz pe Breitbart este legată de protestele anti-trump organizate de ei în Anglia, știre adevărată, de altfel, care apare și pe site-urile consacrate, gen CNN.
Așadar, Avaaz (probabil nu sunt singurii) se bazează pe obrazul câștigat în rândul oamenilor binevoitori, cărora le pasă de mediul în care trăiesc și pe obrazul lor s-au apucat de făcut politică.
Trăim într-o lume perversă rău, în care ONG-urile își crează un brand, apoi sunt folosite cu scopuri politice. În aceste condiții, cum mai putem spera la un activism fair play? Alături de cine ne-am mai putea alătura pentru o cauză bună? Oare chiar toți au ajung corupți?

#2
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 benis, on 08 decembrie 2016 - 12:44, said:

Oare chiar toți au ajung corupți?


BINGO!

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
Poate nu chiar corupţi, doar puţin "biased". Probabil fondurile au culoare politică.
Când ai burta plină e o plăcere să discuţi filozofic. Cu ea goală... cam tragi spre stânga.

#4
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010
Ai descoperit apa calda. Toti fac politica: ONG-uri, sindicate, preoti, profesori, invatatori, sefii de la serviciu, etc. (asta ca sa nu vorbim de politicieni si politrucii lor). Toti au interese, nimeni nu vrea binele societatii, al regiunii, al tarii. Cand fac pe bunii si dezinteresati de politica, isi cladesc o popularitate care sa le ajute in luarea puterii pe viitor.
Chiar si noi, astia mai leneshi, care populam forumurile, visam in secret ca ce am face daca am detine puterea (absoluta)... Numai ca lenea, scarba, comoditatea anonimatului ne fac sa nu ne implicam, decat cu scrisul.
Suntem cinstiti ca nu ne-a lovit suma care sa ne corupa! Fiecare are pretul lui. Daca prietenii si-au luat o casa, masina, electrocasnica mai bengoasa, dorim si noi aceleasi lucruri sau mai dihai.
Foarte putinii care rezista tentatiilor materiale, sunt dubiosi din punctul de vedere al nostru, al majoritatii.

Edited by hamal, 08 December 2016 - 13:16.


#5
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,649
  • Înscris: 06.08.2004
Mai bine ca lumea sa fie implicata in viata sociala, in treburile cetatii. M-am saturat sincer de cei care stau pe margine, nu merg la vot, dar comenteaza ca de ce a zis ala aia, de ce a zis ailalta.
Habar n-am cine sunt respectivii dar daca au o agenda ecologista e firesc si normal sa fie anti-Trump si impotriva site-ului conspirationist Breitbart.
In definitiv e o lume libera si fiecare are dreptul la o opinie, si asta e opinia lor. Pana si ministrul ala de externe ungur il auzeam acum la radio spunand "ca e cinistit si sincer cand spune ca pe 1 decembrie nu are nimic de sarbatorit cu romanii si i se pare firesc sa o spuna daca asa gandeste". Chiar asa, de ce sa ne mai ascundem dupa vorbe, sa spunem ce gandim direct.

Edited by Cris007, 08 December 2016 - 13:25.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Tu te-ai săturat, insă aici e un forum și trebuie să accepți o diversitate de opinie și opinia mea este că a merge la vot pentru a alege între un sandwich țestoasă și un imbecil gigant nu reprezintă o soluție pentru problemele globale, dimpotrivă.
Și nu, aici nu e vorba de opinii, aici e vorba de o acțiune menită să îi blocheze finanțarea prin propagarea de informații false (acel Breitbard.com nu a însercat niciodată să desființeze avaazul).

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
si eu sunt abonat la newsletterul lor.
cu vreo 5-6 ani in urma votam pe tot felul de initiative ecologice. la un moment dat am postat si pe softpedia o initiativa de-a lor. (:lol:) dar moderatorii, mai maturi ca mine, au sters-o instant.

acum inca imi mai vin scrisorile lor in casuta de mail dar le ignor.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt total impotriva "mergeti la vot cu orice pret".... Nu exista indemn mai idiot, fara nicio baza logica. Votul e facut pentru oameni cu optiune politica, nu pentru cei care vor sa se razbune.

Nu ajuti cu nimic, dar cu absolut nimic, democratia, daca ii urasti pe unii si te duci si pui stampila pe ceilalti, crezand ca faci vreo branza.

In privinta ONG-urilor, da, aproape toate s-au transformat in locuri caldutze de incasat un salar, fara bataie de cap. Si toate au surse de finantare. Asa se face ca un ONG poate derula unul-doua proiecte pe an, de fatzada, cu surle, trambitze si poze si restul anului oamenii aflati pe statul de plata, acolo, pot dormi linistiti, avand o viata frumoasa si plina, de omaeni relaxati, fara stresul jobului.  In Romania, grosul ONG-urilor care apara democratia sunt de fapt sinecuri politice (salarii grase, cursuri, seminarii, deplasari si multa vorba goala....) Banii nu vin numai de la Soros, vin si de la Guvern, si din sponsorizari din corporatii, banci... de aceea ONG-urile nu au cum sa nu aiba orientare politica, niste prieteni pe undeva.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
ONG-urile functionale nu sunt altceva decat cuiburi de propaganda.
Ele aduna multimi de oameni creduli si le folosesc pentru a raspandi doctrine.

Armate de persoane isterice si incompetente nu pot fi angate decat de aceste entitati care beneficiaza gratuit de finantari.
Militantii nu ar putea fi angajati nici la stat si nici in mediul privat pentru ca nu au nimic de oferit in medii normale.

Internetul este plin de acest tip de oameni platiti pentru a face scandal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate