Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

O noua teapa pe OLX

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Azi mi-am tras teapa. Am vrut sa iau un video recorder de pe OLX. Vad un anunt al unui user Leo din bucuresti cu un video combo cu DVD Samsung DVD-V6600. Pret 200 ron. Sun, imi raspunde omul, imi spune ca video-ul e nou, ca el a avut un magazin si le-a tinut pe stoc mult timp. Functioneaza perfect. Care e ultimul pret? Negociem si ajungem la 180 ron. Ok, ii spun. la banii astia il cumpar. Cum facem sa il iau? Imi raspunde ca el nu trimite prin curier, ca astia isi bat joc de produse, ca le arunca. Si ca mi-l da numai cu predare personala si proba "ca sa vad ce marfa cumpar". Pai cum facem ca eu sunt din Pitesti? Pai nu puteti veni in Bucuresti? Vin eu cu el la Gara de Nord. Stau si ma gandesc si mi se pare o propunere ok. Deoarece omul ma invita sa ne intalnim sa facem "proba" imi inspira incredere, zic, nu poate fi teapa. Bun, ma urc in tren, ajung la Gara de Nord. Acolo ma intalnesc cui respectivul, se recomanda Leonard. Imi arata jucaria in cutie, intradevar arata ca nou. Mergem la "proba". Gasim o priza in gara, tipul scoate un tv lcd micut il cupleaza la aparat, baga un DVD, ce mai, imaginea poza. Mergea fain. Gata domnule facem targul. Ii dau banii, plec cu el acasa. Stau vreo doua ore sa se acomodeze cu temperatura, apoi il bag in priza. Bag o caseta in video. Merge in "suturi". Adica merge 10 secunde, se inegreste imaginea, apoi iar merge .... Ce naiba? Bag un DVD. Merge poza. Bag iar o alta caseta. La fel. Acum pricep de ce a testat doar pe DVD. Pun mana pe telefon sa sun. Numar invalid (you have dialed am invalid number). Intru pe olx. Anuntul disparuse, la fel si userul. Atunci ma luminez ca am fost tepuit. De un tip intre 25-35 de ani aproximez, cu o geaca de fas alba, pantaloni negrii, cam de 1,70. Nu era rrom, era foarte alb. S-a recomandat Leonard. Si acum pricep de ce nu a vrut sa trimita prin curier- ca sa nu ii aflu adresa. In acest moment chiar nu am ce sa fac, decat sa pun cruce celor 220 de ron pierduti (180 aparatul si 40 ron trenul dus intors). Ma gandeam sa merg la Politie ... insa ce pot sa le spun? Nu stiu decat ca il cheama Leonard (daca chiar asa l-o chema si nu o fi un nume fals) si ca are un numar de telefon invalid!
Grija mare cand luati un produs, sa nu fiti tepuiti. Testati-l pe toate partile, chiar daca omul pare de incredere.

Edited by XL700VA, 08 December 2016 - 00:47.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
OLX are dezavantajul faptului ca nu are un sistem de calificative.
De asta nu-ti prea permiti sa-ti iei fara proba nimic.
Ca daca te grabesti si nu testezi amanuntit, risti sa se grabeasca altii sa te tepuiasca.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Vina a fost numai a mea. M-a inselat si faptul ca omul (adica teparul) a vrut sa se intalneasca cu mine. Asta m-a facut sa am incredere in el. Dar de fapt cred ca a fost o cale sa nu ii aflu datele despre el (adresa nume) pe care trebuia sa le dea la curier, daca il expedia. E clar ca a fost teapa pentru ca imediat a disparut si anuntul de pe OLX, iar numarul de telefon s-a facut invalid. Ce nu inteleg e cum a reusit sa isi faca numarul invalid in termen asa scurt? Se poate anula un numar in doua trei ore? La ora 9 dimineata numarul lui mergea, la 4 dupa amiaza era invalid! Cum a reusit?

Edited by XL700VA, 08 December 2016 - 01:02.


#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Isi luase cartela cu numar si credit minim ca sa dea teapa.
A dat teapa, a aruncat cartela.

#5
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Si de vinzi pe bune, tot cu cartela aruncabila o faci. Pun un anunt, primesc 100 de mesaje de la service-uri si spalatorii..

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostXL700VA, on 08 decembrie 2016 - 00:59, said:

...Ce nu inteleg e cum a reusit sa isi faca numarul invalid in termen asa scurt? Se poate anula un numar in doua trei ore? La ora 9 dimineata numarul lui mergea, la 4 dupa amiaza era invalid! Cum a reusit?
Asta is si io curios ! ( l-o fi directionat catre un nr invalid ? )
Dvd , merge ? Daca merge poti sa-l pui pe mileu ca decor , ca tot zici ca e ca nou ...

#7
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Atata bătaie de cap pt 180 roni. Totuși cine mai folosește casete?:))

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Aveam pe acasa vreo cateva casete mai vechi, pe care voiam sa le fac pe DVD. De aceea il luasem (eu mai am acasa un DVD recorder). Casetele sunt cu niste concedii de ale mele filmate prin anii 2003-2010. Mai bine la deadeam la cineva care se ocupa cu transferul pe DVD.
Paguba nu e chiar de 100%, DVD-ul chiar merge.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
suna cumva vreo cateva secunde si dupa aia iti da mesaj cu numarul invalid? ca erau unii care voiau sa se ascunda si redirectionau apelurile dupa cateva secunde (cel mai scurt timp care-l permite reteaua pt redirectionari) spre un numar invalid. cine-i suna auzea un pic cum suna apoi mesajul cu numar invalid. lui ii ramanea numarul la apeluri pierdute si putea suna inapoi daca voia sa vorbeasca cu respectivul.

#10
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu suna deloc. Spune asa: you have dialed an invalid number. Please check the number and called again (scuze daca nu am scris corect).

#11
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
O fi taiat cartela Posted Image

#12
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă doreai să probezi pe casetă de ce nu l-ai rugat să vină şi cu o casetă sau de ce nu ai achiziţionat tu una? (că nu sunt scumpe cele preînregistrate). Aparatele alea erau cam varză pe partea de casetă. Mai bine caută un videocasetofon şi o placă de captură.
Dar camera cu care ai tras casetele nu o mai ai?   :huh:

Edited by djl, 08 December 2016 - 01:31.


#13
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Intreaba`l pe djl ca el stie la cine sunt ultimele video recorder`uri de pe planeta, da sigur de tipul in fâs alb, pantaloni negriiii... daca n`o fi fost chiar el :D

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postdjl, on 08 decembrie 2016 - 01:28, said:

Dacă doreai să probezi pe casetă de ce nu l-ai rugat să vină şi cu o casetă sau de ce nu ai achiziţionat tu una? (că nu sunt scumpe cele preînregistrate). Aparatele alea erau cam varză pe partea de casetă. Mai bine caută un videocasetofon şi o placă de captură.
De fraier. Sa mai spun (sau mai bine nu, ca ma fac de ras aiciPosted Image ) ca aveam la mine o caseta video, dar am zis sa nu mai pierd din timpul meu, sau al omului ... si nu am scos-o sa facem proba? Era asa de natural sau nu stiu cum sa zic, m-a aburit din vorbe, incat nu credeam ca e teapa! Mereu spunea ca merge perfect, ca e nou, asa ca am lasat caseta in geanta si nu am mai scos-o. Cei drept era si cam frig azi, poate si de asta m-am grabit ... Asta e!
LE acum stau si ma intreb cum ar fi reactionat daca totusi as fi scos caseta si as fi spus hai sa facem o proba si pe video!

Edited by XL700VA, 08 December 2016 - 01:37.


#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postdjl, on 08 decembrie 2016 - 01:28, said:

Dacă doreai să probezi pe casetă de ce nu l-ai rugat să vină şi cu o casetă sau de ce nu ai achiziţionat tu una? (că nu sunt scumpe cele preînregistrate). Aparatele alea erau cam varză pe partea de casetă. Mai bine caută un videocasetofon şi o placă de captură.
Dar camera cu care ai tras casetele nu o mai ai?   Posted Image
E o intreaga poveste. Da, camera o mai am - este un Sony DCR TRV 245. Camera merge pe casete de 8 mm. Eu dupa ce filmam, inregistram pe caseta video vhs, pentru a putea refolosi caseta de camera de 8 mm. Atunci inca nu aveam DVD recorder, aveam numai videorecorder. Asa ca inregistrarile de pe casetele de 8 mm s-au dus ..
Inregistrarile erau facute cu un videorecorder Bush, care intre timp a decedat (acum am doua video-uri defecte). Asa ca inregistrarile originale sunt doar pe caseta vhs.

Edited by XL700VA, 08 December 2016 - 01:52.


#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu e nicio țeapă, poate ăla nici n-a testat vreodată o casetă și era convins ca funcționează perfect cu DVD-uri...

#17
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti poţi găsi pe la atelierele de depanări un videorecoder funcţional. Caută ceva care să aibă şi tracking manual.
Cam câte ore totalizează acele înregistrări?   :huh:

#18
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View Postrickysyv, on 08 decembrie 2016 - 02:08, said:

Nu e nicio țeapă, poate ăla nici n-a testat vreodată o casetă și era convins ca funcționează perfect cu DVD-uri...
Da, dupa care absolut intamplator n-a mai raspuns la telefon niciodata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate