Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Adaugare subtitrare la un dvd?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Exista posibiltatea  sa adaugi subtitrare unui film pe un DVD original? Am citit cate ceva pe internet dar nu am reusit sa inteleg foarte bine.

Edited by razor01, 07 December 2016 - 23:54.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
DVD-urile originale nu au fisiere txt cu subtitrari; ele sunt de fapt imagini ce se suprapun peste film => nu e posibil.

Exista insa dvd RIP, se creaza un fisier cauia i se "arde" pe el o subtitrare SRT, apoi poti recrea un DVD, dar cu pierdere de calitate.

#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostAdm, on 07 decembrie 2016 - 23:55, said:

Exista insa dvd RIP, se creaza un fisier cauia i se "arde" pe el o subtitrare SRT, apoi poti recrea un DVD, dar cu pierdere de calitate.

Pai tocmai asta este motivul achizitionarii unui disk original, sa profiti de calitatea maxima posibila, asa rip-uite le gasesti deja ,,gratis''.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
News flash, DVD are rezolutie 720 × 576, deci MULT sub full HD sau 720p.

Asadar, DVD nu mai e foarte mult timp "calitate maxima".

Indraznesc sa spun ca poti oricand face un rip cu handbrake, iar daca spatiul nu e o problema, atunci de la 2-3 metri iti garantez ca nu vei vedea nici o diferenta.

#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View Postrazor01, on 07 decembrie 2016 - 23:54, said:

Exista posibiltatea  sa adaugi subtitrare unui film pe un DVD original? Am citit cate ceva pe internet dar nu am reusit sa inteleg foarte bine.

Exista dar nu direct pe Dvd-ul original. Daca ai cumparat un dvd care nu are subtitrarea pe care o doresti, poti oricand sa faci un nou dvd la care sa adaugi subtitrarea dorita (in masura in care o ai si este bine sincronizata). Nu va aparea nici o pierdere de calitate daca nu folosesti compresia video (deci pentru filme mai mari de 4.2GB  trebuie sa folosesti dvd-dl).

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Vreau sa cumpar un serial de pe Amazon. Fiecare episod are in jur de 500 mb din cate stiu. N-am mai rip-uit niciodata un film, dar cred ca o sa ma descurc.

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,751
  • Înscris: 09.05.2005
Nu cred ca e nevoie sa faci RIP, poti viziona filmul direct de pe DVD pe PC cu un player gen PotPlayer si adaugi peste o subtitrare externa.

Edited by LensFlare, 08 December 2016 - 07:09.


#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,710
  • Înscris: 07.02.2011
http://forum.softped...grame-gratuite/
...
Sau
1. AnyDVD HD pentru ati face copia de rezerva a dvd-ului cumparat
2. Free movie subtitler pentru a adauga subtitrarea dorita

Edited by Adm, 08 December 2016 - 10:21.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostLensFlare, on 08 decembrie 2016 - 07:09, said:

Nu cred ca e nevoie sa faci RIP, poti viziona filmul direct de pe DVD pe PC cu un player gen PotPlayer si adaugi peste o subtitrare externa.

Treaba asta functioneaza si la bluray-uri? Nu am blurayplayer in PC si nu pot sa testez. Banuiesc ca pe consola PS/Xbox sau pe un player dedicat, nu are cum sa functioneze selectarea unei subtitrari externe?

Sunt o gramada de seriale celebre, in bluray, dar aproape niciunul (cu rare exceptii) nu are subtitrare ro. De exemplu seria completa Dosarele X, ocupa in jur de 2.5 TB spatiu. Prefer sa cumpar discurile originale, pentru ca oricum nu-i mare diferenta de pret intre a tine blocat un HDD extern de 3 TB si achizitionarea colectiei originale.

Recent am cumparat un serial original pe DVD, aparut in anii 80 si am facut o comparatie directa cu fisierele de pe torrent. Diferenta este categorica in favoarea originalului, nu sunt chestiuni subtile, pur si simplu se vede si se aude mult mai bine desi, culmea, fisierele in sine par a avea o marime comparabila ca numar de MB.

Edited by razor01, 13 August 2018 - 12:10.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,751
  • Înscris: 09.05.2005
@razor01, nu vad de ce nu ar functiona, principiul este acelasi. De asemenea sunt aplicatii ce au ca unic rol sa puna subtitrari peste orice fereasta.

Pe consola nu am idee daca poti incarca subtitrari externe.

Edited by LensFlare, 13 August 2018 - 13:22.


#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O sa incerc, ar fi interesat daca ar functiona, pentru ca PS4 PRO sau Xbpx One X fac si upscaling foarte bine, ceea cea dauga un plus semnificativ de claritate daca vorbim de filme mai vechi sau pur si simplu cu rezolutie nativa mica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate