Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

intrebari Wifi 2.4ghz

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012
Am un router care emite in 2 benzi: 2.4 ghz si 5.0 ghz. Problema mea este la cea de 2.4 la care incerc sa ii schimb canalul e emisie pt a nu se mai interfera cu celelalte routere de la vecini. Banda de 5.0ghz e mai stabila decat cea de 2.4 probabil lipsei interferentelor.
Am 13 canale la banda de 2.4ghz si ma gandeam sa modific ceva la Transmission Rate sau la Multicast Rate pt ca merge destul de prost...desi cele 2 sincer sa fiu nu am idee ce pot schimba. Transmission Rate cred ca este o limitare la viteza sau ceva..habar nu am.

Exista vreun program cu care pot vedea interferentele intre routere? sau asi avea nevoie de un aparat special pt asta?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
2.4 Ghz e foarte aglomerata, dar mult mai rezistanta la obstacole (ex pereti)
5 Ghz ofera o viteza mai mare, dar la acoperire sta mult mai prost

Recomand WifiInfoView

Te orientezi catre un canal liber sau unul care e ocupat, dar semnalul e foarte mic.
E de preferat 1/6/12
Nu umbla la alte setari.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,150
  • Înscris: 07.02.2003

 Digicron, on 07 decembrie 2016 - 23:46, said:

Exista vreun program cu care pot vedea interferentele intre routere? sau asi avea nevoie de un aparat special pt asta?
In primul rand, nu modifica nimic la advanced caci este corect default. Eventual pui spectrul pe 40Mhz daca vrei... cat despre canale, stii ca oricum transmisia nu ocupa un canal ci un spectru de mai multe canale, gaseste zona cu semnale mai mici de -80dB si este oki, mai mult nu ai ce face. Foloseste wifi analyzer cu un telefon android ca sa vezi ce e in zona.
Acum, ce inseamna ca merge prost, cum masori ? Eu de ex vad peste 40 de retele (am bloc de 10 etaje langa mine)... majoritatea foarte slabe dar vreo 5-6 sunt pe la -80dB imprastiate 1-6-11 adica zonele cele mai aglomerate si in casa am totusi peste 50mbit dl ceea ce inseamna foarte bine (N150 mode 40MHz) folosind canal 3 ca base si extensie ch 5 ca spectru, routerul stie N 300 dar telefoanele in general nu ca le trebuie 2 antene).

Edited by andreic, 08 December 2016 - 00:08.


#4
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 Adm, on 07 decembrie 2016 - 23:53, said:

2.4 Ghz e foarte aglomerata, dar mult mai rezistanta la obstacole (ex pereti)
5 Ghz ofera o viteza mai mare, dar la acoperire sta mult mai prost

Recomand WifiInfoView

Te orientezi catre un canal liber sau unul care e ocupat, dar semnalul e foarte mic.
E de preferat 1/6/12
Nu umbla la alte setari.

Am folosit programelul sugerat de tine...dragut programmm ideea e ca din ce este activ la ora asta ca routere folosesc canalele recomandate de tine :)) 1 si 6  in schimb se mai folosesc canelele 10 si foarte multe 11. In final aici in zona este 1 si 11 mai forjate... pe 6 sunt vreo 5 retele.
Mie imi place cifra 3. Acum este pe automat ...6...daca aleg 3?
Si pana la urma nu am inteles care este diferenta intre aceste canale?!



 andreic, on 08 decembrie 2016 - 00:00, said:

In primul rand, nu moidifica nimic caci este corect default. Eventual pui spectrul pe 40Mhz daca vrei... cat despre canale, stii ca oricum transmisia nu ocupa un canal ci un spectru de mai multe canale, gaseste zona cu semnale mai mici de -80dB si este oki, mai mult nu ai ce face. Foloseste wifi analyzer cu un telefon android ca sa vezi ce e in zona.
Acum, ce inseamna ca merge prost, cum masori ? EU de ex vad peste 40 de retele (am bloc de 10 etaje langa mine)... majoritatea foarte slabe dar vreo 5 sutn pe la -80dB si in casa am totusi peste 50mbit dl (N 150 mode, routerul stie N 300 dar telefoanele in general nu ca le trebuie 2 antene)



Pe defaul este lasat de cand l-am luat...doar ssid-ul il schimb, dar interferentele intre routere este prea mare zic eu ceea ce imi afecteaza mie si aia nu imi place deloc pentru ca se foloseste reteaua de 2.4ghz pe un laptop care nu vede banda de 5ghz asa ca e important ca cea de 2.4 sa nu faca figuri.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu am intalnit inca "figuri", in cel mai rau caz scade viteza.

Ce router si ce placa ai in laptop?
Se conecteaza pe G sau N?

Lasa pe canalul 3, dar de obicei routerele sunt destul de inteligente sa mearga bine pe Auto.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poti sa faci si mama setarilor pe router daca nu ai si la celalalt capat un dispozitiv capabil.
Daca vrei viteze mai mari, atunci redu-i din puterea de emisie.

Instaleaza inssider si vezi careeste canalul cel mai liber, de obicei 13 este.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In teorie toate suna frumos, in practica, la bloc cam orice scanare vede vreo 13 routere concurente, 90% din ele in 2.4Ghz, si 80% din ele setate pe canalele 10-13. In conditiile astea, recomand cu caldura banda de 5Ghz, wireless N (binenteles AC daca aveti cu ce), si mai lasati-l naibii de download din fundul curtii.  100Mbs va sunt suficienti.

#8
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 Adm, on 08 decembrie 2016 - 00:11, said:

Eu nu am intalnit inca "figuri", in cel mai rau caz scade viteza.

Ce router si ce placa ai in laptop?
Se conecteaza pe G sau N?

Lasa pe canalul 3, dar de obicei routerele sunt destul de inteligente sa mearga bine pe Auto.

Nu stiu acum sa iti spun exact dar din ce imi aduc aminte laptopul (un asus cu i7) care nu poate vedea reteaua de 5ghz din cauza placii sale de retea...se conecta pe n. mai exact pot sa ma uit maine.
Daca sunt asa de inteligente de ce nu se muta singure pe canele nefolosite sau mai putin folosite? eu acum pe 1,11 si 6 am fosrte multe routere...iar al meu imi zice desi ca e pe auto foloseste canalul 6


 rosix, on 08 decembrie 2016 - 00:26, said:

In teorie toate suna frumos, in practica, la bloc cam orice scanare vede vreo 13 routere concurente, 90% din ele in 2.4Ghz, si 80% din ele setate pe canalele 10-13. In conditiile astea, recomand cu caldura banda de 5Ghz, wireless N (binenteles AC daca aveti cu ce), si mai lasati-l naibii de download din fundul curtii.  100Mbs va sunt suficienti.
Eu am conectat pe 5ghz un chromecast, laptopul si 2 telefoane si nu am probleme...chromecast se mai impiedica din cand in cand dar pot trece cu vederea ca nu e grav.. Sunt in 5ghz 802.11a/n/ac mixed

Iar banda de 2.4 este pe g/n mixed.
Oare are ceva daca nu este pe b/g/n mixed?

Si daca tot suntem in domeniul wifi mai am un hotspot tp-link cumparat in ideea de a-mi extinde in exterior semnalul pt ca vara stau mult afara si tare nu vreau sa intru in casa pt internet...
Exemplarul asta e http://www.tp-link.r...-37_CPE510.html
Nu stiu cine se pricepe la astea dar uneori gasesc retele wireless deschide dar nu le pot folosi daca nu ma inregistrez...aveti idee cum se face asa ceva?

#9
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
eu unul, am citit fiecare post al tau, nu am inteles nimic.
mai exact, ce este in neregula pe 2,4 GHz? viteza sau ce? interferente intre routere sunt si vor fi orice le faci....ce, la telefonia mobila nu sunt?
apoi, jucaria aia de tp-link de o ai tu este un AP (nu repeater), merge pus afara daca ii tragi un cablu in mufa WAN.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Interferentele in banda de 2.4Ghz, wireless N, nu sunt o problema decat daca constati ca netul merge prost pe WIFI - daca incarca greu paginile, daca in testele de viteza pe wireless rezulta viteze mici (sub 100Mbs, sa spunem). Daca nu are astfel de probleme, e ok.  Foarte multi oameni asteapta de la routerele lor sa mearga cu viteza luminii pe wifi, indiferent de pereti si alte obstacole. In practica, nu e chiar asa.  Nu vad rostul montarii unui repetor de semnal pentru un apartament. Sa spunem ca ar fi necesar doar la curte, daca chiar ai o terasa afara si vrei sa ai semnal bun, in fundul curtii, altfel, chiar nu vad rostul...

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,150
  • Înscris: 07.02.2003

 pupama, on 08 decembrie 2016 - 08:34, said:

mai exact, ce este in neregula pe 2,4 GHz? viteza sau ce? interferente intre routere sunt si vor fi orice le faci....ce, la telefonia mobila nu sunt?
Modulatia folosita la telefonia mobila, atat modul WCDMA (3g) cat ci cel LTE au calitati deosebite in ceea ce priveste eficienta spectrala si demodularea/corelarea la semnale mici plus rezistenta superioara la interferente, chestii la care wifi-ul doar viseaza, el e asa sa zic, o tehnologie "antica" si "compatibila" fata de modulatiile folosite in telefonia mobila. Daca s-ar inventa wifi cu tehnologie 4G pai cu 30mW ai bate cel putin dublu si ai folosi mai putin spectru pentru aceeasi viteza. Un carrier de 20MHz in 4G ai pe el viteze de 150mbit pe cand la wifi in 22MHz abia iei 54mbit half duplex (mai putin in realitate) si asta daca semnalul este maricel. Pentru 150mbit half in wifi ai nevoie de 40MHz. Bine si 4g-ul exista in varianta hald fuplex (tdm ca la rds) dar si cu acest handicap tot este mult peste wifi.
Gandeste-te ca la mobile ai demodulare in masurare rssi la -110 dB in 3g si in rsrp la -120dB in lte cu performante decente pe cand in wifi deja la -85dB rssi ai viteze infime si blocaje, e nevoie de minim -80dB ca sa ai o legatura decenta si minim -70dB ca sa ai si viteza mai mare. Iar pentru peste 50mbit e ideal sa ai peste -65 dB rssi.

Edited by andreic, 08 December 2016 - 11:56.


#12
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 pupama, on 08 decembrie 2016 - 08:34, said:

eu unul, am citit fiecare post al tau, nu am inteles nimic.
mai exact, ce este in neregula pe 2,4 GHz? viteza sau ce? interferente intre routere sunt si vor fi orice le faci....ce, la telefonia mobila nu sunt?
apoi, jucaria aia de tp-link de o ai tu este un AP (nu repeater), merge pus afara daca ii tragi un cablu in mufa WAN.

Stiu ca nu este un repeater ci un hotspot. si vreau sa il folosesc pentru a imi extinde semnalul wifi pana afara...la 300 - 500 de metrii daca se poate...nu ca visez cai verzi pe pereti dar intrebarea mea legata de acest hotspot era daca il pot folosi pt asa ceva...daca are cineva un hotspot montat si functioneaza sau diar reclame sunt. producatorul zice ca duce pana la 1.5km desi mi se pare o tampenie.



 rosix, on 08 decembrie 2016 - 11:08, said:

Interferentele in banda de 2.4Ghz, wireless N, nu sunt o problema decat daca constati ca netul merge prost pe WIFI - daca incarca greu paginile, daca in testele de viteza pe wireless rezulta viteze mici (sub 100Mbs, sa spunem). Daca nu are astfel de probleme, e ok.  Foarte multi oameni asteapta de la routerele lor sa mearga cu viteza luminii pe wifi, indiferent de pereti si alte obstacole. In practica, nu e chiar asa.  Nu vad rostul montarii unui repetor de semnal pentru un apartament. Sa spunem ca ar fi necesar doar la curte, daca chiar ai o terasa afara si vrei sa ai semnal bun, in fundul curtii, altfel, chiar nu vad rostul...
Din pacate reteaua lu Vodafone Germania este putin la pamant si are probleme la viteza momentan, dar intrebarea mea era legata de interferente pentru ca routerul pana in primul laptop cu probleme conectat la reteaua de 2.4ghz nu trece prin nici un perete...routerul e la maxim 50cm de laptop deci ar trebui sa nu aiba probleme...dar totusi le are.

 pupama, on 08 decembrie 2016 - 08:34, said:

eu unul, am citit fiecare post al tau, nu am inteles nimic.
mai exact, ce este in neregula pe 2,4 GHz? viteza sau ce?

Ce vroiam eu sa stiu e daca interferentele cu alte routere pe 2.4ghz pot crea probleme stabilitatii vitezei care oricum e cam nasoala momentan...stabilitatea era problema mea

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
1- Se poate folosi ca hotspot dar chestia aia e in banda 5 ghz iar o distanta de 100 - 200 m se paote considera mai mult decat realista  pentru 5 ghz . Asta daca e montat la suficienta inaltime si nu exista obstacole de nici un fel in zona .
2- Poate routerul nu are nici o vina daca peretele despartitor are in el  plasa de sarma , metal sau alte materiale care atenueaza rf-ul . Oricum nu ai specificat ce router ai si din ce e compus peretele despartitor , asa ca ne dam cu presupusul .
3- Da, interferentele pot fi una din cauzele care duc la instabilitati . . Cauze pot fi multe , procesor mic in router , fw prost , semnal mic , banda insuficienta de la provider ....etc
Sunt routere care functioneaza ok in 2.4 si intr-un spectru foarte aglomerat .

Edited by ndor, 08 December 2016 - 14:29.


#14
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Întotdeauna trebuie să ţii cont că degeaba 'bate' routerul peste 100 m dacă 'clientul' wi-fi nu este capabil să se facă 'auzit' de la acea distanţă.

#15
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Poți să instalezi pe laptop aplicația ca să vezi ce semnale wi-fi ai prin zonă.
Diferiți parametri de wi-fi poți să-i vezi explicați și aici la <Wireless Advanced>   sau poți căuta pe wikipedia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate