Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Facultate informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CakeDieNow

CakeDieNow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.09.2016
Salut , sunt in clasa a 11 a si cum bine stiti va trebui sa aleg o facultate..
Insa , "problema mea" e putin complicata deoarece as dori sa intru la o facultate de informatica ( ca doar asta ma pasioneaza) dar eu sunt la un profil economic unde matematica este inferioara fata de cea de la mate-info .
Deci , credeti ca as putea face fata admiterii si facultati ?
Apropo , am inteles ca si la politehnica se poate invata programare .. Plus ca testul de admitere e cu mult mai usor :)

PS : Stiu cu ce se mananca C++ ( C cu cin si cout ) .
Va multumesc !


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Ai incercat subiectele de anul asta?

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
de intrat se intra foooarte usor la poli....dar putini termina Posted Image

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCakeDieNow, on 07 decembrie 2016 - 23:16, said:

Deci , credeti ca as putea face fata admiterii si facultati ?
Crezi ca avem un raspuns exact la asa generalitate? Pe de alta parte, asa cum au trecut destui fara a avea mari tangente cu matematica, tot asa ai sa treci si tu.

View PostCakeDieNow, on 07 decembrie 2016 - 23:16, said:

Apropo , am inteles ca si la politehnica se poate invata programare ..
Se poate invata si acasa!

#5
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Baga-te mai bine pe programare web, se castiga bine si inca mai ai destul liber cat sa inveti baza si sa te perfectionezi intr-o facultate

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Ce sfat e asta? Programarea-i programare. Web, desktop, server, phone si alte asemenea tin de un API pe care-l folosesti.

#7
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostCakeDieNow, on 07 decembrie 2016 - 23:16, said:

Deci , credeti ca as putea face fata admiterii si facultati ?

Atunci cand dai examen la automatica, unde ultima medie de intrare este in jurul lui 9.50 iti asumi foarte mari riscuri, si trebuie sa ai o alternativa in cazul in care gresesti.
Foarte multi din cei ce dau admitere la automatica, dau admitere si la Faca de matematica informatica - examenele au loc in zile diferite. Daca iau admiterea la automatica se retrag de la informatica. In conditiile acestea te duici mai relaxat la examenul de la politehnica. Dupa cum arata lista admisilor, zeci de candidati admisi initoal la Informatica, pe 28 iulie 2016 la buget
http://fmi.unibuc.ro..._28_07_2016.pdf

s-au razgandit si nu se mai regasesc pe lista pe 2 sep 2016 - data ultimei actualizari.

http://fmi.unibuc.ro...tembrie2016.pdf

Iar la locurile cu taxa plecarile sunt mai multe. Indiscutabil sunt candidati care au dat admitere la mai multe facultati, au fost admisi la mai multe, dupa care s-au incris la cea pe care au considerat-o ca fiind cea mai potrivita. Au procedat corect, lund in considerare si perspectiva unui esec, oricat de mica ar fi aceasta posibilitate.

#8
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostCakeDieNow, on 07 decembrie 2016 - 23:16, said:

Deci , credeti ca as putea face fata admiterii si facultati ?

Atunci cand dai examen la automatica, unde ultima medie de intrare este in jurul lui 9.50 iti asumi foarte mari riscuri, si trebuie sa ai o alternativa in cazul in care gresesti.
Foarte multi din cei ce dau admitere la automatica, dau admitere si la Faca de matematica informatica - examenele au loc in zile diferite. Daca iau admiterea la automatica se retrag de la informatica. In conditiile acestea te duici mai relaxat la examenul de la politehnica. Dupa cum arata lista admisilor, zeci de candidati admisi initoal la Informatica, pe 28 iulie 2016 la buget
http://fmi.unibuc.ro..._28_07_2016.pdf

s-au razgandit si nu se mai regasesc pe lista pe 2 sep 2016 - data ultimei actualizari.

http://fmi.unibuc.ro...tembrie2016.pdf

Iar la locurile cu taxa plecarile sunt mai multe. Indiscutabil sunt candidati care au dat admitere la mai multe facultati, au fost admisi la mai multe, dupa care s-au incris la cea pe care au considerat-o ca fiind cea mai potrivita. Au procedat corect, lund in considerare si perspectiva unui esec, oricat de mica ar fi aceasta posibilitate.

#9
CakeDieNow

CakeDieNow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.09.2016

View Postneagu_laurentiu, on 08 decembrie 2016 - 09:36, said:

Crezi ca avem un raspuns exact la asa generalitate? Pe de alta parte, asa cum au trecut destui fara a avea mari tangente cu matematica, tot asa ai sa treci si tu.


Imi place matematica ( cel putin M2 ) si tot ce tine de stiintele exacte ( Informatica ) dar din nefericire nu am avut parte de ea ( chiar regret lucrul asta dar n-ai ce sa faci.... ) ..
La fel si curiozitatea / pasiunea mea fata de aceste stiinte este foarte mare avand in vedere ca stiu sa fac integrale (nedefinite ) , polinoame , legi de compozitie s.a.m.d (Pur si simplu am invatat de pe KhanAcademy :) )  la CLASA A-11-A.
Iar in legatura cu programarea , momentan lucrez cu structuri de decizie , repetitive si cu siruri pana imi formez o " gandire analitica ".
E strict necesar sa incep cu pseudocod sau incep direct cu un limbaj ( De preferat PHP sau C# ) ?

Va multumesc pentru raspunsuri !

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCakeDieNow, on 08 decembrie 2016 - 15:08, said:

Pur si simplu am invatat de pe KhanAcademy
Atunci nu vad de ce n-ai fi increzator!

View PostCakeDieNow, on 08 decembrie 2016 - 15:08, said:

E strict necesar sa incep cu pseudocod sau incep direct cu un limbaj ( De preferat PHP sau C# ) ?
Direct cu un limbaj. Legat de preferinte... care prinde la tine. Eu n-as incepe cu respectivele dar nu inseamna ca ar fi gresita abordarea ci as respecta programa de liceu, ca si in facultate, la inceput, e o repetitie dar si continuare e acesteia.

#11
CakeDieNow

CakeDieNow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.09.2016
OFF : Ideea e ca aveam de gand sa fac un proiect in Unity 3D ( Un joc horror . ) alaturi de un coleg pentru a ma pregati serios de facultate dar va fi greu.
ON : Iti multumesc pentru aceste sfaturi dar as vrea (totusi) sa stiu  daca exista o diferenta enorma dintre  M1  si M2 si in ce consta diferenta asta :) .

PS : M-am uitat de curiozitate pe simularile de la M1 si pot sa spun ca nu sunt exercitii extrem de dificile .

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pana la jocuri mai e cale lunga, intai trebuie sa inveti sa inoti apoi te arunci in ocean.
Vezi diferenta intre programele scolare: http://oldsite.edu.r...lum/c556 588 /

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2016 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate