Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Plati online in EUR USD GBP (moneda intermediara)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Salut,

Sunt client ING si m-am cam saturat de banii pe care i-am pierdut in special luna asta (deh, Decembrie) la tranzactiile pe care le-am efectuat in monede RON, EUR, USD, GBP.
ING are o clauza in contract prin care specifica faptul ca daca procesatorul de plata nu se afla in Romania, indiferent de moneda de tranzactionare aceasta trece obligatoriu prin Euro (la cursul ING). Avem asadar cazurile concrete:
- tranzactii cu UBER (chitanta primita pe gmail in RON): ING converteste suma de pe chitanta UBER in Euro si apoi iarasi in RON (pt ca procesatorul de plata UBER este in Olanda am impresia HELP NL apare pe tranzactie)
- tranzactie pe sportisimo.ro: desi site-ul este varianta pt Romania, compania fiind din Cehia, acelasi lucru s-a intamplat, RON-EUR-RON
- tranzactii in USB: conversia s-a facut astfel USD-EUR-RON
- tranzactii in GBP: conversie facuta GBP-EUR-RON

Datorita acestor operatiuni am iesit pe minus aproximativ 170 lei.

M-am documentat sa vad cum se intampla si pe la alte banci, la Raiffeisen am gasit fix aceeasi clauza stipulata in Conditiile de utilizare a cardului insa la Banca Transilvania nu am gasit un document unde sa scrie negru pe alb cum anume se face conversia valutara. Am sunat in call center-ul lor de 3 ori, am mers si intr-o sucursala si din 4 incercari am avut 3 raspunsuri DIFERITE!!!
Prima data mi s-a spus ca pt plati in GBP conversia se face GBP-USD-RON (la cursul VISA), pt plati in EUR/RON se retrag direct EUR/RON.
Am fost apoi intr-o sucursala unde mi s-a spus ca indiferent de moneda in care se face plata, banii se retrag facand conversie directa la cursul VISA (ex: EUR-RON, USD-RON, GBP-RON).
Am sunat a doua oara in call center unde mi s-a confirmat ce mi s-a spus la sucursala si faptul ca primul operator a gresit probabil referindu-se la un card MasterCard (acesta are moneda intermediata USD) si nu VISA (care nu are moneda intermediara).
A treia oara in call center mi se spune ca pt un card VISA si plati in EUR se face conversia EUR(curs VISA)-USD(curs banca)-RON, acelasi lucru si pt GBP.

Cei care aveti card la BT si ati efectuat plati online in diverse monede v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati oferi cateva exemple intru-cat nu stiu ce sa cred din explicatiile de mai sus.

Si nu numai BT, as vrea sa stiu daca exista cumva o banca unde nu exista moneda intermediara si conversia sa fie facuta direct.

Mersi frumos!

Edited by ColdFusion, 07 December 2016 - 21:59.


#2
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
is pățit cu ing(iao-n gura) da BCR-ul face corect conversia din lei -> valuta direct + un mic comision neglijabil as zice

#3
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
BT - conversie direct. Verificat cu o plata unde procesatorul este in UK.

Ing este o banca ok, insa am platit un bilet de avion si au facut coversia lei-euro-lei. Un mare kkt pt ca am pierdut dintr-un foc cativa lei. La 15-20 de tranzactii pierzi lejer peste 100 lei.
Am sunat la ei sa vad care e treaba si raspunsul a fost ca asa e politica la ei. De atunci am folosit cardul exclusiv pt ro. Pe cel de bt il folosesc in cazurile semnalate de tine. Si politica celor de la ing este de ceva ani. Eu am patit-o prima data acum ~2-3 ani.

Edited by andreiMembruAnonimut, 07 December 2016 - 22:14.


#4
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016
Salut,

Recomand sa incerci si la Banca Feroviara. Sunt foarte mici si au conditii foarte bune pentru persoane fizice. Eu sunt client de un an de zile si la plati in EUR nu am avut situatia mentionata de tine. Intreaba inainte ca sa fii sigur.

Seara buna.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa vezi ce comisioane de conversie are cardul tau in functie de banca.
In principiu este recomandat sa ai cont in euro si usd pentru ca sa nu ai dureri de cap.

#6
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 pasilla, on 07 decembrie 2016 - 22:14, said:

Trebuie sa vezi ce comisioane de conversie are cardul tau in functie de banca.
In principiu este recomandat sa ai cont in euro si usd pentru ca sa nu ai dureri de cap.

Comisioanele nu sunt chiar mici. Si aici vorbim deja de 3 carduri valuta. In cazul in care ai multe tranzactii, merita. Altfel nu.

Edited by andreiMembruAnonimut, 07 December 2016 - 22:16.


#7
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016

 pasilla, on 07 decembrie 2016 - 22:14, said:

Trebuie sa vezi ce comisioane de conversie are cardul tau in functie de banca.
In principiu este recomandat sa ai cont in euro si usd pentru ca sa nu ai dureri de cap.

Sunt cu totul de acord. In primul rand ar trebui sa verifici daca exista comision de conversie valutara pentru plati in alte monede.

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Card euro la ING.

#9
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 21.12.2011
Sunt utilizator Raiffeisen si cofirm ca platile in USD sunt convertite mai intai in EUR si apoi in LEI... Sincer as dori ca aceasta banca sau alta sa puna la dispozitie in contul de internet baking si un simulator de cat face in momentul X suma de 210USD ca sa stii daca sa cumperi / comanzi un produs online si pierzi bani aiurea...

La platile din EUR in LEI ramane sa se faca doar conversia la cursul bancii.

Problema e cand se plateste in alte monede gen TRY, USD, AUD etc.... nu e la paritatea dintre LEU si moneda respectiva... si intre moneda > euro > lei.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 21:52, said:

Cei care aveti card la BT si ati efectuat plati online in diverse monede v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati oferi cateva exemple intru-cat nu stiu ce sa cred din explicatiile de mai sus.
Si nu numai BT, as vrea sa stiu daca exista cumva o banca unde nu exista moneda intermediara si conversia sa fie facuta direct.
Mersi frumos!

Eu am platit luna trecuta pe amazon.de un produs de 17 euro cu card Mastercard Forte BT si m-a mancat in cour, sa speficic card in lei si sa las comerciantul sa faca schimbul valutar. L-a facut la cat a vrut muschii lui si am iesit in pierdere. Mi-a schimbat lei in EURO la cursul de 4.81 lei /EURO cand la casa de schimb era 4.54 lei/euro
Regula de baza - pe site-uri in EURO se plateste direct in EURO pe site-uri in USD direct in USD (se lasa Mastercard sa faca conversia).

Am si un Mastercard Raiffeisen cu care am mai platit una-alta, tot in EURO, cursul de schimb a fost bun, adica BNR+2.75%, adica cam cat e EURO la vanzare la casa de schimb, ceea ce e un targ corect (daca ar fi sa cumperi cu EURO, ai cumpara de la casa de schimb).

Deci, recomandarea ar fi, chiar daca e cardul in RON uitati de RON si comportati-va ca si cand cardul ar fi in valuta si lasati procesatorul de carduri sa faca schimbul, nu comerciantul. Nici eu n-am stiut, am aflat de la altii.

 aronax1, on 07 decembrie 2016 - 22:10, said:

Salut,

Recomand sa incerci si la Banca Feroviara. Sunt foarte mici si au conditii foarte bune pentru persoane fizice. Eu sunt client de un an de zile si la plati in EUR nu am avut situatia mentionata de tine. Intreaba inainte ca sa fii sigur.

Seara buna.

Ai facut card in lei sau in EURO la Banca Feroviara?

 musicallro, on 07 decembrie 2016 - 22:21, said:

Sunt utilizator Raiffeisen si cofirm ca platile in USD sunt convertite mai intai in EUR si apoi in LEI...

Nu intotdeauna. Depinde, cred si daca exista o banca corespondenta cu Raiffeisen prin tara in care se face plata. Eu am platit anul trecut, pentru cineva, cu un Mastercard Raiffeisen (card de cumparaturi galben) o taxa pentru examen CFA, in America, in USD. Spre surprinderea mea care ma asteptam, tot asa, la conversie EURO si dupa aia USD, conversia s-a facut direct, tot la cursuil USD, BNR+2.5%, sau ceva de genul, deci cam la cursul de vanzare USD al casei de schimb valutar din banca, ceea ce mi s-a parut ok.

Edited by rosix, 07 December 2016 - 22:32.


#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
păi la bt nu te costă nimic cardurile
faci de toate tipurile şi valutele. io am 2 cu 3 conturi

#12
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Multumesc de raspunsuri, vin si eu cu cateva:

 pasilla, on 07 decembrie 2016 - 22:14, said:

Trebuie sa vezi ce comisioane de conversie are cardul tau in functie de banca.
In principiu este recomandat sa ai cont in euro si usd pentru ca sa nu ai dureri de cap.

In cazul ING, din ce mi s-a spus in cazul platilor in moneda EUR cursul folosit pt prima conversie RON-EUR este cel VISA, iar cel ulterior EUR-RON cel ING (care e scarbos de mare). Pentru alte monede spre ex GBP, prima conversie GBP-EUR se face la cursul visa + comision 2% apoi EUR-RON curs ING.

 aronax1, on 07 decembrie 2016 - 22:16, said:


Sunt cu totul de acord. In primul rand ar trebui sa verifici daca exista comision de conversie valutara pentru plati in alte monede.

am exemplificat mai sus, orice alta moneda exceptand EUR, la cursul VISA apare si un comision de 2%

 musicallro, on 07 decembrie 2016 - 22:21, said:

Sunt utilizator Raiffeisen si cofirm ca platile in USD sunt convertite mai intai in EUR si apoi in LEI... Sincer as dori ca aceasta banca sau alta sa puna la dispozitie in contul de internet baking si un simulator de cat face in momentul X suma de 210USD ca sa stii daca sa cumperi / comanzi un produs online si pierzi bani aiurea...

La platile din EUR in LEI ramane sa se faca doar conversia la cursul bancii.

Problema e cand se plateste in alte monede gen TRY, USD, AUD etc.... nu e la paritatea dintre LEU si moneda respectiva... si intre moneda > euro > lei.

Pt raiffeisen, despre conditiile de mai jos ziceam ca le-am gasit scrise negru pe alb:

Quote

5.4.4. Pentru operatiunile efectuate in alta valuta decat cea a contului, realizate prin intermediul cardurilor
VISA/ VISA contactless atasate conturilor deschise in Lei, Banca va debita contul curent atasat cardului
utilizând ca moneda de referinta EUR, dupa cum urmeaza: (a) schimbul valutar intre moneda in care se efectueaza
tranzactia si valuta de referinta, EUR, se efectueaza de catre organizatia VISA International la cursul sau intern
de la data decontarii interbancare; (B) pentru debitarea in Lei a contului curent al clientului, Banca utilizeaza
cursul sau intern, aferent tranzactiilor efectuate cu cardul, de vânzare EUR/cumparare Lei, la cursul afisat de
Banca valabil pentru data debitarii contului cu valoarea tranzactiei.
5.4.5. Pentru operatiunile efectuate in alta valuta decat cea a contului, realizate prin intermediul cardurilor
Maestro / MasterCard Student / MasterCard Steaua / MasterCard SMURD/MasterCard Salariu/Mastercard
Contactless atasate conturilor deschise in Lei, Banca va debita contul curent utilizând ca moneda de referinta
EUR, dupa cum urmeaza: (a) schimbul valutar intre moneda in care se efectueaza tranzactia si valuta de referinta,
EUR, se efectueaza de catre organizatia MasterCard International la cursul sau intern de la data decontarii
interbancare; (B) pentru debitarea in Lei a contului curent, Banca utilizeaza cursul sau intern de vânzare EUR/
cumparare Lei aferent tranzactiilor efectuate cu cardul, la cursul afisat de Banca valabil pentru data debitarii
contului cu valoarea tranzactiei.


#13
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 sarac.lipit, on 07 decembrie 2016 - 22:53, said:

păi la bt nu te costă nimic cardurile
faci de toate tipurile şi valutele. io am 2 cu 3 conturi

Administrare cont nu. Dar administrare card da. Si ai dreptate, comisionul este unul derizoriu. Greseala mea. Ma gandeam la comisioanele altei banci.

Edited by andreiMembruAnonimut, 07 December 2016 - 23:03.


#14
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.05.2008
Salut, ieri am platit un bilet de avion la ryan cu bt, 52.2 euro - 236 lei, a facut conversia euro-lei la un curs foarte bun

#15
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005

 sarac.lipit, on 07 decembrie 2016 - 22:53, said:

păi la bt nu te costă nimic cardurile
faci de toate tipurile şi valutele. io am 2 cu 3 conturi
nu te costa emiterea lor poate, nu cred ca nu ai comision de administrare de niciun fel. Plus ca si apoi va trebui sa le alimentezi cumva cu valuta respectiva (nu stiu cum se procedeaza, nu am avut vreodata cont in valuta)

#16
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
BT - comisioane carduri/conturi valuta

cont valuta: 0 adminstrare
card valuta: 3 EUR/USD etc pe an
homebank: 1 leu pe luna

In consecinta este foarte ieftin si ai card si cont ce valuta doresti.

le: emiterea de card costa 3 eur/usd etc.

Edited by andreiMembruAnonimut, 07 December 2016 - 23:03.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Maryus89, on 07 decembrie 2016 - 22:56, said:

Salut, ieri am platit un bilet de avion la ryan cu bt, 52.2 euro - 236 lei, a facut conversia euro-lei la un curs foarte bun

Pai asta spun si eu, daca platesti direct in EURO, conversia se face la curs ok. Mai sunt insa si exceptii, cand se apuca banca sa plimbe suma dintr-o moneda in alta, cum e mai dezavantajos pentru client.

#18
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Pot face un card in LEI la care sa adaug conturi in valuta si in momentul in care fac o tranzactie in USD spre ex, sa fiu sigur ca banii se retrag din contul de valuta?

M-am uitat de asemenea si la Banca Feroviara, pare extraordinara oferta lor, dar tot nu am gasit detalii legate de conversiile intermediare (daca exista sau nu). O sa sun cel mai probabil maine la ei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate