Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Ajutor instalare DIGI

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Daniels9888

Daniels9888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.12.2016
Ajutor
Problema mea stă  în felul următor : am fost la Digi și mi-am făcut un contract de internet cu fibra optica, azi când au venit oamenii  sa îmi bage cablul au spus ca nu pot sa îmi bage pentru ca unchimiu are deja fibra optica băgată și ei trebuie sa tragă de la el ca sa îmi bage mie iar el nu este deacord iar treaba sta în felul următor stăm în aceeași casa numai ca e despărțită intro parte sta el și intro parte stau eu cu bunicamea dar nici eu și nici bunicamea nu aveam mutație la adresa respectiva cum ar trebui sa procedez ca sa îmi pot baga internet treaba e ca eu deja am făcut contract cu cei de la Digi.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Cel mai usor ii dai o bere lu unchiu si tragi de la el cablu ehternet sau te conectezi la WIFI.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Contractul este pe numele tau sau pe numele unchiului ?

Ce sa traga de la el, cutia de distributie este echipament RDS nu persoana fizica "Unchiul lui Danaiel"

daca ai facut contract, inseamna ca trebuie sa-ti aduca fibra/cablu, ce-ti pasa tie de unde vine ?

Edited by MarianG, 07 December 2016 - 20:26.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Cea mai ieftina solutie a fost prezentata de Adm.Posted Image

#5
apexu

apexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 05.10.2016
rezolv-o la unchias cu o sticla de vin.

#6
Daniels9888

Daniels9888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.12.2016

View PostMarianG, on 07 decembrie 2016 - 20:24, said:

Contractul este pe numele tau sau pe numele unchiului ?

Ce sa traga de la el, cutia de distributie este echipament RDS nu persoana fizica "Unchiul lui Danaiel"

daca ai facut contract, inseamna ca trebuie sa-ti aduca fibra/cablu, ce-ti pasa tie de unde vine ?


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAdm, on 07 decembrie 2016 - 20:24, said:

Cel mai usor ii dai o bere lu unchiu si tragi de la el cablu ehternet sau te conectezi la WIFI.
asta nu doar ca este usor, dar este si ieftin

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAdm, on 07 decembrie 2016 - 20:24, said:

Cel mai usor ii dai o bere lu unchiu si tragi de la el cablu ehternet sau te conectezi la WIFI.

View PostDaniels9888, on 07 decembrie 2016 - 20:18, said:

nu pot sa îmi bage pentru ca unchimiu are deja fibra optica băgată și ei trebuie sa tragă de la el ca sa îmi bage mie iar el nu este deacord
Cam multe beri si fara efect.

Cred ca ramane varianta:

View PostDaniels9888, on 07 decembrie 2016 - 20:30, said:

Ce sa traga de la el, cutia de distributie este echipament RDS nu persoana fizica "Unchiul lui Danaiel"
daca ai facut contract, inseamna ca trebuie sa-ti aduca fibra/cablu, ce-ti pasa tie de unde vine ?

Edited by pasilla, 07 December 2016 - 20:38.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDaniels9888, on 07 decembrie 2016 - 20:18, said:

când au venit oamenii  sa îmi bage cablul au spus ca nu pot sa îmi bage pentru ca unchimiu are deja fibra optica băgată și ei trebuie sa tragă de la el ca sa îmi bage mie iar el nu este deacord
Si toata lumea odata cu mine:
batman, batman !

@Daniels9888, vezi daca il convingi pe unchiu' tau sa tragi cablu' de internet de la el.
Daca omu' refuza cu tot dinadinsul, atunci ii "santajezi" p-aia de la DIGI spunandu-le ca anulezi contractul cu ei ca nu iti baga fibra optica separat.

Dar daca zici ca nu ai nici mutatie la domiciliul unde stai cu bunica, e cam nasol !

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
problema cu mutatia trebuia sa fie pusa de RDS inainte de incheiera contractului

#11
Daniels9888

Daniels9888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.12.2016
Deci unchimiu are cutia distribuție  băgată în perete sau ceva de genul și nu vrea sa o scoată iar cei de la Digi mi-au spus ca nu pot sa îmi bage separat pt  ca sa tras deja cablu la adresa respectiva. Și eu nu am nici mutație iar contactul eu deja l-am facut

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eh, in cazu' asta ai doar solutiile astea:
-il "mituiesti"/convingi pe unchiu' sa-i lase pe angajatii DIGI sa iti mufeze cablul il cutia distribuție aflata la el;
-reziliezi contractul cu DIGI ca doar nu o s aplatesti abonemantu' la DIGI si tu sa stai fara TV si internet !

Daca zici ca abia ai incheiat contractul cu DIGI, ai termen de 10-15 zile sa il reziliezi fara sa platesti rezilierea.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Cum ai facut contract pe numele tau daca nu ai mutatie/acte doveditoare ca locuiesti acolo/facturi de utilitati pe numele tau la acea adresa?
De facto contractul este nul si cei de la RDS nu au respectat propriile reguli.
Poti sa fortezi nota si sa ceri reziliere cu penalitati din partea lor dupa trecerea perioadei in care erau obligati sa te branseze, conform contract.
Ai sa vezi atunci surprize, surprize...

#14
Daniels9888

Daniels9888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.12.2016

View Postviceroy56, on 07 decembrie 2016 - 21:22, said:

Cum ai facut contract pe numele tau daca nu ai mutatie/acte doveditoare ca locuiesti acolo/facturi de utilitati pe numele tau la acea adresa?
De facto contractul este nul si cei de la RDS nu au respectat propriile reguli.
Poti sa fortezi nota si sa ceri reziliere cu penalitati din partea lor dupa trecerea perioadei in care erau obligati sa te branseze, conform contract.
Ai sa vezi atunci surprize, surprize...
Contractul l-am facut ieri deci nu cred ca ar putea sa ma penalizeze

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Tu sti sa citesti?
Eu am spus sa lasi sa treaca termenul de instalare din contract dupa care sa ceri rezilierea cu PENALIZAREA RCS-RDS pentru ca nu te-au conectat in termenul stabilit!
Dar s-ar putea sa fie cineva destept si sa spuna ca nu exista niciun contract, pentru ca tu nu locuiesti LEGAL acolo!
Parerea mea este ca nu ai nicio sansa LEGALA sa ti se instaleze serviciul, pesemne unchiasul stie despre ce este vorba si n-o sa fie niciodata de acord sa te legi GRATIS!

#16
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
1. din pacate nu se pot trage 2 fibre la curte. va trebui sa te intelegi cumva cu unchiul.
2. rds nu factureaza nimic pana nu se face instalarea. daca nu se instaleaza ctr in 90 de zile se anuleaza din oficiu.
3. ctr se poate incheia in baza unei declaratii pe proprie raspundere  ca ai acordul proprietarului sa locuiesti acolo.
4. in ctr este specificat ca obtinerea avizelor cade in sarcina clientului.

Edited by maistoru, 07 December 2016 - 22:07.


#17
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 21.12.2011
treci pe fibra de la tele(k)pom

Edited by musicallro, 07 December 2016 - 22:27.


#18
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Mai bine discutai cu unchiu sa tragi net de la el si nu mai trebuia sa faci niciun contract, plateati si voi jumi-juma. Castig de ambele parti.

Edited by A-d-r-i-a-n, 07 December 2016 - 23:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate