Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Moto G4 plus (3GB) vs Huawei P9 lite (3Gb)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Ma refer la modelele cu 3Gb RAM.
Moto G4 plus este 1265 lei
P9 lite este 1139 lei.

Le-am tot intors pe toate partile si imi cam da cu virgula, nu reusesc sa ma hotarasc.

Pana acum stiu urmatoarele:

Camera
- Camera principala de la P9 lite e slaba in comparatie cu cea de pe Moto G4 plus. M-am uitat la cel putin 4 exemple diferite de fiecare parte, poze/filmulete de pe youtube in diferite conditii, review-uri de pe diverse site-uri. Pozele facute cu P9 lite sunt HORROR, chiar mult mai proaste decat cele facute cu Lumia 640 - pe care-l detin in prezent, in schimb ce pozele facute cu G4 plus sunt exceptionale (cele facute la lumina slaba m-au lasat cu gura cascata, wtf, cat de bine ies!).
- Camera de pe fata de pe P9 lite pare ceva mai buna decat cea de la Moto G4 plus, insa nu prea ma intereseaza fiindca nu fac selfie-uri + nu am fost niciodata nevoit sa fac videoconferinta cu telefonul.

Rezultat: pentru poze si filmulete ocazionale, G4+ pare sa fie mult mai bun. Nu fac poze foarte des, insa cand o fac vreau sa iasa ceva decent, nu ceva care sa arate "blurat".


Performanta
- Conform tuturor testelor pe care le-am vazut, atat pe "foaie", cat si in utilizarea propriu-zisa, P9 lite pare mai bun pe partea de gaming (diferenta este foarte mare), insa la utilizarea de zi cu zi G4+ pare sa-l intreaca (surprinzator). Unii spun ca motivul pentru care G4+ are zvacu' mai bun prin meniuri, browsing si activitati cotidiene este android-ul stock. Mentionez ca nu am de gand sa bag rom-uri, sa resoftez telefoane sau sa fac ceea ce faceam acum 10-12 ani, vreau un telefon decent din fabrica, nu am timp.
- De jucat, nu prea ma joc (foarte, foarte rar, poate o data la cateva luni, pret de cateva minute), deci ma intereseaza mult mai mult cum se misca prin meniuri, browsing, email, youtube etc.
- Totusi, nu am cum sa nu apreciez felul in care Huawei s-a jucat cu Android-ul si l-a facut sa arate ca iOS + i-a adaugat o multime de functii utile.  Greu de ales dintre un Android stock care pare sa se miste mai bine si un Android foarte bine customizat, cu o multime de functii care fac telefonul mai interesant per total.

Rezultat: egalitate, e greu sa le departajezi clar cand te referi la performanta per total


Constructie
- Nu pot spune ca ma atrage un design anume in mod special, insa P9 lite parca arata si se simte ceva mai premium, totodata este mai "finut", spre deosebire de G4+ care e mai din topor. Totusi, G4+ parca mi se potriveste mai bine, pare mai rezistent si durabil pentru 1-2 ani. P9 lite nici macar n-are gorilla glass. Posted Image
- Nu prea mi se intampla sa scap telefoanele pe jos, insa nu-mi imaginez cum ar rezista un P9 lite daca s-ar intampla un accident. Un Moto G4+ care mai are pe deasupra si o folie de stica pare indestructibil (la o adica pot schimba si capacul daca se zgarie).

Rezultat: desi P9 lite pare mai "cool", parca G4+ e telefonul mai masculin


Display
- E greu sa le diferentiezi, ambele sunt bune per total, insa parca imi place mai bun P9 lite la modul in care reproduce culorile (in special cele deschise). Albul galbejit si cald de pe G4+ nu-mi place, dar nu stiu sigur daca m-ar deranja atat de tare.

Rezultat: inclin catre P9 lite


Baterie
- Par sa tina la fel.

Rezultat: egalitate


Senzor de amprenta
- Puteam sa traiesc foarte bine si fara.
- Ambele sunt la fel de rapide.
- Cel de pe P9 lite este mai bine pozitionat.

Rezultat: P9 lite



Chestii nasoale P9 lite:
- camera slaba;
- rezistenta (fara gorilla glass si constructie per total care mi se pare mai potrivita pentru o femeie care-l tine toata ziua in geanta);


Chestii nasoale G4+:
- marimea (putea sa fie putin mai mic Posted Image);
- am inteles ca se incinge cam tare;
- display-ul galbejit;
- greu se mai gasesc accesorii in tara, zici ca e cine stie ce no-name Posted Image .





Daca G4+ n-ar fi avut camera mult mai buna si n-ar fi parut mai rezistent, sigur 100% as fi luat P9 lite, insa acum nu stiu ce sa fac, sunt foarte indecis.
Il bag pe unul in cos, apoi il scot si il bag pe celelalt.

Voi ce m-ati sfatui sa aleg? Posted Image

Edited by MrDerpson, 07 December 2016 - 19:09.


#2
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
P9 lite. Buna gluma ca huawei nu are gorilla, glumă nu?:))

#3
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 EscapE13, on 07 decembrie 2016 - 19:09, said:

P9 lite. Buna gluma ca huawei nu are gorilla, glumă nu?Posted Image)

Pe toate site-urile mari de review-uri internationale (inclusiv androidauthority) scrie ca P9 lite nu are gorilla glass, ci sticla normala.
De asemenea, pe gsmarena nu se specifica faptul ca are gorilla glass.

P9 are.

Edited by MrDerpson, 07 December 2016 - 19:15.


#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Acum o saptamana am avut de ales un telefon, P9lite era pe lista. TOATE pe care le-am vazut prin magazine aveau problema mecanica in dreptul siglei - are 2 denivelari care impiedica lipirea corecta a unei folii de sticla. Asa ca l-am dat deoparte.

Edited by radu000, 07 December 2016 - 19:22.


#5
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Acum iti citeam topicul. Multumesc!
Dupa ce ca n-are gorilla glass, nici nu poti pune folie de sticla cum trebuie... :(

#6
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Cu placere.
Pacat de P9lite ca are problema aceea, ca altfel e un telefon reusit la pretul lui. Ar merge doar cu husa flip.

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Răspuns Huawei despre sticla "normală" http://forum.softped...8#entry19608750

P9 Lite 3GB la ce service are garanția? Cred că doar cel de 2GB e adus oficial la noi.

#8
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
https://www.quickmob...-gb-146721.html

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca "nu arde", mai poti astepta putin (daca e nevoie) pana mai strangi ceva banuti, si iei un P9 normal de pe Olx, nou, sigilat, cu garantie valabila ... erau pe la 1600lei, posibil sa mai fi scazut.

#10
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Cumpar doar din magazin.

Ma bate gandul si la un Huawei Nova, dar e ceva mai scump (~1500).
Ce parere aveti?

M-am documentat mai mult, e cam praf Huawei Nova.

Momentan ma uit la Honor 8 si LG G5 SE.

#11
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am inceput de la P9 lite/G4+ si am ajuns la Honor 8. :)

Initial voiam ceva pana-n 1300 lei, dar si asa sunt o gramada de bani, vine Craciunul, ce mai conteaza cateva sute de lei in plus pentru un telefon absolut exceptional.
Honor 8 are absolut tot, dar tot ce vreau, fara nici cel mai mic compromis, asa ca sunt foarte hotarat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate