Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Carti despre comunism

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Nu stiu unde sa postez acest topic, in cazul in care se afla in categoria gresita rog un moderator sa mute topicul.

Tocmai am terminat de citit Red Horizonts si sunt in cautare de carti asemanatoare. Tema principala sa fie comunismul (in special in Romania) si Ceausescu. Pe librarie.net am gasit niste carti despre comunism si/sau Ceausescu, insa nu stiu cate sunt de calitate si cate sunt can can.

Cine imi poate face niste recomandari in aceasta privinta! Mersi

#2
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Red Horizonts nu e carte comunista, este despre comunism.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostXORIAN_L, on 07 decembrie 2016 - 14:06, said:

Red Horizonts nu e carte comunista, este despre comunism.

da titlul este gresit, despre comunism si nu comuniste! greseala mea.

#4
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Cărţi despre comunism... aveam ceva în 2 volume care conţineau poveşti despre evoluţia unor personaje anticomuniste din Europa de Est (inclusiv Vasile Paraschiv), dar nu mai ştiu cum se numeşte. Era scrisă de un Francez.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Prefer niste carti care sunt scrise de persoane care chiar au avut pozitii ridicate in sistemele comuniste cu experiente si dezvaluiri adevarate si nu lucruri vazute din exterior. Red Horizonts spre exemplu este exact formatul pe care il caut si daca mai exista astfel de carti asemanatoare despre sistemul comunist romanesc (in prim-plan) si/sau sovietic etc.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Vezi cartile scoase de fostul ministru de externe Stefan Andrei.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postatupi, on 07 decembrie 2016 - 14:20, said:

Vezi cartile scoase de fostul ministru de externe Stefan Andrei.

cunosc jurnalul din inchisoare ambele volume de la el si mi-au placut. ce a mai scris interesant?

#8
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015
"Si eu am trait in comunism" -Ioana Parvulescu

#9
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Dar tu vrei cărţi de istorie sau romane ori ambele?

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdjl, on 07 decembrie 2016 - 14:42, said:

Dar tu vrei cărţi de istorie sau romane ori ambele?

istoria aniilor 65 - 89 romane sau despre comunismul romanesc / sovietic

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai citit raportul Tismaneanu ?

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Cartile scrise de Lucian Boia.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postpasilla, on 07 decembrie 2016 - 14:47, said:


nu, tocmai vroiam sa o dau la print, dar are 600 si de pagini... pfff  dar mersi

View Postflorinbad, on 07 decembrie 2016 - 14:50, said:

Cartile scrise de Lucian Boia.

mersi

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Despre ce a insemnat comunismul la nivelul unei femei, cum sa zic, ca simpla nu era, desi avea doar 4 clase..
Ar merge taranca, dar termenul e oarecum peiorativ. Da, femeie traia la tara si traia din munca pamantului si cresterea animalelor.
Dar mie aceste activitati mi se pare foarte grele si ii respect pe adevaratii meseriasi idn agricultura sau din zootehnie.
Pe de alta parte ea nu avea alta ambitie decat sa se bucure de viata ei, asa cum si-o imagina ea, in curtea ei, cu sotul ei si cu copii ei. De ce sa imi bat joc de cineva care doar asta isi doreste? E ceva ilegal sau imoral? Sau e doar omeneste?
Sa termin cu consideratiile mele, aaa,da, deosebit de inteligente, ca sa zic asa..
Cauta Anița Nandriș-Cudla."20 de ani in Siberia".
Desi e scrisa intr-un stil extrem de simplu, tocmai de aia e captivanta, fascinanta, o "sorbi"..Si da, parafrazandu-l pe Labis, "citesti si plangi".
La faza cu plecatul "taranca cu doar 4 clase" face analogia cu Ana, sotia lui Manole..
Dzeule mare, ma dau citit in capul meu. Si fara falsa lauda sau modestie, am citit cateva biblioteci..
Dar jur ca nu stiu cati scriitori mai cititi si cu carte si cu studii si mai celebrii m-au facut sa tremur la fel. Cum stiam ce se va intampla, imi venea sa ii spun intoarce-te proasto..Si plangeam ca femeia nu vroia.
Pe de alta parte, avand si eu niste pamant, nu mult, dar am, e asa de usor de spus "abandoneza ce ai primit de la mosii si stramosii tai, locul pe care l-ai muncit, unde te-ai iubit." .La dracu, parca nici eu nu l-a as abandona..
Apoi  am inghetat cu ea in "Sibir"..Si la intoarcerea acasa gaseste...
Nu, nu va mai povestesc, ca incep sa plang. Si sunt ditamai barbatul, fost capitan de submarin in alta viata*, hi, hi..
Sa va ..........beeep....de muscali scuze de kakomunisti..
* La faza cu fost capitan de submarin aberez. Ma dau si eu dur. Ca fularul..
Later edit. Am intrat pe net sa vad cat mai costa. Si am constat ca am gresit. Avea doar 3 clase.
Altfel, am gasit asta.."Îşi poate închipui orişicine că păsările, cocostârcul, rândunica şi multe altele, când să întorc primăvara, îşi caută cuibul pe care l-au lăsat. Cât sunt de bucuroase, dacă nu l-a fărmat nime şi îl găsesc, îl mai tocmesc oliacă şi trăiesc în el. Dar cu cât este mai amărâtă o fiinţă ominiască, cum am fost noi, care ne-am întors după optsprezece ani de pribegie de prin meliaguri atât de pustii şi geroase, şi când ai ajuns pe locurile unde te-ai născut, unde ai muncit din tinereţe, în loc să-ţi alini durerile din urmă, a trebuit din nou să mai suferi.“
Pe mine m-a "rupt"....
Si mai tarziu edit.
Ura, am avut noroc.
https://foaienationa...-in-siberia.pdf

Edited by Prien, 07 December 2016 - 15:38.


#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,010
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbusiness11, on 07 decembrie 2016 - 14:18, said:

Prefer niste carti care sunt scrise de persoane care chiar au avut pozitii ridicate in sistemele comuniste cu experiente si dezvaluiri adevarate si nu lucruri vazute din exterior. Red Horizonts spre exemplu este exact formatul pe care il caut si daca mai exista astfel de carti asemanatoare despre sistemul comunist romanesc (in prim-plan) si/sau sovietic etc.

Arhipelagul Gulag de Soljenitin.

Sau asta ,despre comunismul nostru

http://www.humanitas...ialul-durerii-1

Edited by marius.bunu, 07 December 2016 - 15:41.


#16
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
FLORIN MATRESCU--HOLOCAUSTUL ROSU - CRIMELE COMUNISMULUI -https://www.okazii.r...1993-a181426589

Listă de cărți despre comunismul în România : https://ro.wikipedia...ul_Ă®n_România

Bejan Dimitrie, Pr.-Oranki. Amintiri din captivitate : ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/4Oranki.pdf

Bejan Pr Dimitrie - Bucuriile suferintei.pdf : ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/Pr_Dimitrie_Bejan_Bucuriile_Suferintei.pdf

Caraza Grigore-Aiud însângerat : https://www.scribd.c...Aiud-insangerat

Cicerone Ionitoiu-Genocidul din România.pdf : ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/Cicerone%20Ionitoiu%20-%20Genocidul%20din%20Romania.pdf

Demostene  Andronescu - Reeducarea de la Aiud : http://www.fericitic...i-de-la-pitesti

Patimile dupa Pitesti - Paul Goma : http://paulgoma.free...LRP_PITESTI.pdf

#17
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postflorinbad, on 07 decembrie 2016 - 14:50, said:

Cartile scrise de Lucian Boia.

Si "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda, daca iti place literatura

#18
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Caută prin anticariate sau cere la bibliotecă:

Nikolai Ostrovski, Aşa s-a călit oţelul, Editura Tineretului, Ediţia a VII-a, Bucureşti, 1963.

Elizar Malcev, Din toată inima, Ed. Cartea rusă, Bucureşti, 1949.

Ion Vitner, Pasiunea lui Pavel Corceaghin (Eseuri critice), Editura de Stat, 1949.

Comuniști despre comuniști!

Edited by silverflower, 07 December 2016 - 17:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate