Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Credit bancar fara vechime in munca

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut, as fi interesat sa iau un credit bancar, suma e in jur de 6.000 de lei, deci nu e deloc mare, problema e ca nu am prea mare vechime in munca, am 5 luni vechime in campul muncii, iar la actualul loc de munca am o luna vechime. Stiti cumva vreo banca care imi acorda imprumut in aceasta situatie? Multumesc frumos.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
In conditiile in care toate bancile iti cer 6 luni la ultimul loc de munca, nu.

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
6000 nu iti va da nicio banca.
Mie nici card de credit nu au vrut sa-mi dea cu 18 luni la aceasi firma...
Acum ca am avut carduri de credit si le-am platit la timp, imi dau tot ce vreau...
Ce mi-a recomandat o tipa de la o banca e sa iau ceva pe credit de la IFN, ca dupa aia si banca imi va da CC mai usor.
Pana la urma am primit CC de la banca unde primeam si salariul.

Edited by easy90rider, 07 December 2016 - 14:23.


#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Poate iti accepta descoperit de cont (ex. 3/6 salarii), credit de nevoi personale nu cred ca poti face cu doar 1 luna vechime.

Edited by LensFlare, 07 December 2016 - 14:24.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adrryo, on 07 decembrie 2016 - 14:02, said:

Salut, as fi interesat sa iau un credit bancar, suma e in jur de 6.000 de lei, deci nu e deloc mare, problema e ca nu am prea mare vechime in munca, am 5 luni vechime in campul muncii, iar la actualul loc de munca am o luna vechime. Stiti cumva vreo banca care imi acorda imprumut in aceasta situatie? Multumesc frumos.

Cam 6 luni e minimul, dar te poti interesa de un card de credit, care sunt conditiile... Poti pune eventual un membru de familie sa faca un card de credit pe numele sau - pensionarii au trecere la carduri de credit cu sume mici, la Banca Transilvania, de exemplu. Nu stiu daca le dau 6000 lei pe card dar vreo 3000 sigur le dau.

#6
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Probabil ifnurile gen provident, zaplo, dar nu cred ca acorda 6mii de lei...

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Lex404, on 07 decembrie 2016 - 14:12, said:

In conditiile in care toate bancile iti cer 6 luni la ultimul loc de munca, nu.
De obicei se cer  minim 6 luni per total si 3 luni la ultimul loc de munca...

Eu mi-am facut credit ipotecar pe 30 ani fix in ziua in care am implinit 3 luni la actualul loc de munca.

Edited by AndyM, 07 December 2016 - 16:31.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 u-k, on 07 decembrie 2016 - 15:37, said:

Probabil ifnurile gen provident, zaplo, dar nu cred ca acorda 6mii de lei...


Ba îți dau.

Îți dau 6000 și-ți cer 13113,78 RON sau 7 degete și-un ochi. Și pentru asta trimite zanul BT, 2 degete sunt pentru el sa aibă ce pune pe masa de sărbători.


PS. Și După nu-ți mai da nimeni credit ca nu mai ai destule degete de garantat. Alea de la picioare îs prea mici și sărate.

Edited by Lex404, 07 December 2016 - 16:42.


#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Nu lua credit de la IFN. Au niste conditii ingrozitoare.

#10
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013

 Lex404, on 07 decembrie 2016 - 16:35, said:

Ba îți dau.

Îți dau 6000 și-ți cer 13113,78 RON sau 7 degete și-un ochi. Și pentru asta trimite zanul BT, 2 degete sunt pentru el sa aibă ce pune pe masa de sărbători.


PS. Și După nu-ți mai da nimeni credit ca nu mai ai destule degete de garantat. Alea de la picioare îs prea mici și sărate.

 Adrryo, on 07 decembrie 2016 - 14:02, said:

Salut, as fi interesat sa iau un credit bancar, suma e in jur de 6.000 de lei, deci nu e deloc mare, problema e ca nu am prea mare vechime in munca, am 5 luni vechime in campul muncii, iar la actualul loc de munca am o luna vechime. Stiti cumva vreo banca care imi acorda imprumut in aceasta situatie? Multumesc frumos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v8mn6jqGjqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
b3min3

b3min3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 11.11.2010
Am activat aproape 3 ani în sistemul bancar așa că voi vorbi din experiență. Pentru a putea lua un credit bancar, orice bancă cere să ai minim un an vechime în muncă, fără întreruperi mai mari de o lună în ultimul an și de asemenea, să ai fie 3 luni la locul actual de muncă fie 6 luni. Acestea sunt condițiile pentru o bancă.
Unde nu se aplică condițiile astea minime, sunt IFN-urile (care au alte condiții) și care dau cu mai multă ușurință banii - dar recuperează mult la suma finală datorată. Sunt unele care au dobânda chiar și de aproape 100%. Ceva gen, împrumuți 2000 de lei și ajungi să dai înapoi 4000 lei! Din acest motiv, aceste IFN-uri sunt de evitat. Și dacă chiar vrei să ai de a face cu ele, trebuie să ai o muuuult mai mare atenție la comisionanele și dobânzile pe care le practică.

Exemplu clar și de evitat! Provident: unde pentru un credit de 6000 de lei pe 24 luni, Valoarea totală de plată 13.113,78 lei). - calcul făcut la ei pe site cu plata lunară a ratei.

Un IFN care e mai breaz ca cel menționat mai sus, ar fi iCredit dar și aici, suma maximă pe care o poți împrumuta e de 4000 de lei și dobânda e mult prea mare ca să merite banii împrumutați.

Sincer, nu recomand nici un IFN (nu le-am studiat pe toate) decât în cazurile de extremă majoră și banii sunt chiar „neapărat acum”.

#12
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Stie cineva care e treaba cu Credit24h? Vad ca nu mentioneaza nimic de vreo vechime. Bine ca nici nu inteleg care e treaba cu ei, adica am inteles ceva de genul ca ar fi o institutie care intermediaza relatia dintre mine si banca si nu stiu ma gandesc ca m-ar putea ajuta sa iau un credit chiar daca nu am vechime. Astept ceva pareri

Edited by Adrryo, 07 December 2016 - 22:14.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Decat sa astepti aici pareri nu mai bine ii contactezi tu? Posted Image
Parerile au fost destule si a fost destul de clar ca nu indeplinesti conditiile minime pentru un credit.

Edited by AlexEn, 08 December 2016 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate