Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Sistem Home cinema conectat la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut,

Am un Home Cinema Phillips HTS3357/12 pe care as dori sa il conectez la PC (Placa de baza Asus B85M-E).
Home Cinema-ul are urmatoarele conexiuni:
  • Conexiuni frontale/laterale: USB, Intrare Line-in MP3;
  • Conectori spate: Antenă AM/MW, Intrare AUX, Ieșire Composite video (CVBS), Intrare coaxială digitală, Ieșire HDMI, Ieșire S-Video, Ieșire video Component, Antenă FM, SCART.
Am vorbit cu baietii de la Philips si mi-au recomandat sa folosesc un cablu Jack 3.5mm Male - Jack 3.5mm Male de la intrarea de casti a PC-ului la intrarea Line-In MP3 de la HC. Problema e ca in felul acesta sunetul este 2.0 si nu 5.1, practic nu am facut mare branza.
Am sunat iar, un alt baiat mi-a recomandat sa folosesc un cablu RCA, Jack-ul de 3.5 mm introdus in intrarea de casti a computerului iar mufele rosu si negru in intrarile Audio Left + Right de pe spatele HC-ului.

Nelamurirea mea este daca exista o alta modalitate da a conecta acest Home Cinema la PC. Poate o placa de sunet cu alte iesiri?

Nu am incercat inca a doua varianta a baietilor de la Philips, credeti ca are sanse de reusita pentru un sunet 5.1?

Thanks

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Sincer, n-am inteles logica. Invers, PC-ul la HC avea logica. Plus ca sunet 5.1 nu ai decat la filme, mp3-ul banal in 99,99% e doar stereo.

#3
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Pai da, in mare pentru filme si jocuri il vreau la PC.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
De obicei HC-uri sunt gandite sa redea filmele pe TV si sunetul prin boxele proprii, deci stau destul de prost la capitolul "iesiri". Intrari sunt suficiente. Am si eu nu HC Samsung, nu mai stiu modelul si are cam aceleasi mufe intrare/iesire. Nu cred ca vei reusi sa scoti 5.1 din el. Stereo da.
Daca vrei sa bagi sunet din PC in HC, situatie e mai simpla (cel putin la al meu), o placa de sunet externa cu iesire 5.1 pe cablu optic si am rezolvat-o.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Ai o singura solutie mai ieftina pt 5.1, o placa de sunet cu iesire digitala pe coaxial, doar o astfel de intrare ai la HC, ce ti-au recomadat aia de la Philips, nu poti avea decat sunet stereo.

Edited by baribalu, 07 December 2016 - 14:17.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
https://www.okazii.r...5&ibid=pp_activ[171529618]

https://www.okazii.r...-5-1-a156179442

https://www.okazii.r...5&ibid=pp_activ[176207849]

etc....

#7
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Suuper, placa de sunet cu iesire digitala pe coaxial. Am inteles.

Va multumesc mult de raspunsuri

#8
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
De obicei, placile de sunet ieftine ofera sunet stereo pe iesirea digitala. Pentru sunet digital 5.1 se foloseste de obicei Dolby Digital sau DTS.

Edited by robbie_ro, 07 December 2016 - 15:37.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Toate placile de sunet ,inclusiv onboard-urile ieftine care au iesire digitala(SPDIF ,optic) duc sunetul exact cum este pe fisierul care ruleaza. Fac passthrough.
Problema este doar la fisierele cu bitrate mare ,adica la formate gen Dolby true HD ,in general fisiere multicanal hirez ,unde aceasta conexiune nu asigura largime de banda necesara transferului digital de date si astfel se mai face downsample sau downgrade la stereo. In rest tot ce e multicanal AC3 ,AAC ,chiar si DTS standard poate fi transmis prin conexiune digitala cam de pe orice placa de sunet.

Edited by edigee, 07 December 2016 - 16:58.


#10
melops

melops

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.06.2007
Salut,

Am o nelămurire legata de acest subiect.
Vreau să cumpăr un receiver a/v si un set de boxe 5.1 si să-l folosesc, in special, pentru ascultat muzică de pe laptop. In afara de o colectie de vreo 10-15 cd-uri originale, restul melodiilor sunt stocate pe laptop în format mp3.
Intrebarea mea este, daca trimit semnal  prin HDMI de la laptop la receiver voi obtine sunet pe tot sistemul 5.1 sau se vor auzi doar 2 sateliți și subwoofer-ul ?

ms

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Muzica stereo se asculta 2.0 sau 2.1(daca e si subwoofer). Daca vrei sa emulezi un surround pt. stereo se va auzi in toate boxele ,dar mai prost.
Receiverul il vei putea seta cum vrei tu in privinta asta. Eu am dat doar un sfat dpdv al calitatii.
Pentru muzica e de preferat un sistem compus din amplificator si doua boxe.

Edited by edigee, 23 April 2017 - 22:31.


#12
melops

melops

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.06.2007
Am uitat sa menționez că vreau sa conectez si tv-ul la sistem.
   M-am gandit si la un sistem stereo.
   Din ce am văzut amplificatoarele și receiver stereo de pe piața nu au intrari HDMI sau au intrari optice... De la tv la amplificator merge optic, dar cum pot conecta digital laptop cu amplificatorul stereo ?

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
In acest caz e bun un receiver. Intr-adevar amplificatoarele/receiverele stereo nu au intrari HDMI.

#14
melops

melops

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.06.2007
K, ms de raspuns.

Este vreo diferență mare de calitate între transmiterea semnalului prin HDMI și cel analogic de la mufa de 3.5 mm de căști ? Sau daca trimit semnalul audio din tv in amplificator cu ajutorul cablurilor RCA ?

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Daca exista HDMI-ARC la TV atunci acesta transmite inapoi spre receiver prin acelasi HDMI sunet.
ARC=audio return channel. Daca nu ,atunci sunetul se scoate din TV prin digital(coaxial sau optic). TV-urile moderne nu au iesiri analogice de sunet decat jack-ul de casti. Nu e recomandat de scos pe acolo in amplificator sau receiver.

Edited by edigee, 24 April 2017 - 00:59.


#16
melops

melops

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.06.2007
Din ce am citit prin recenzii sunt două variante pe care le pot lua in calcul:
  1. Receiver av conectat prin HDMI la laptop si tv, caz in care cred ca va trebui să cumpăr și sistem de boxe 5.1.
  2. Amplificator stereo conectat la laptop cu un adaptor între jack căști și 2 mufe RCA la amplificator. La fel la tv scot semnalul prin 2 mufe RCA alb si rosu (right and left) tot spre amplificator.

  Intrebarea este care din variante este mai buna ? Voi avea parte de sunet de calitate în cazul 2 ? Din moment ce oricum sunetul iese pe analogic din ambele device-uri. Am înteles din anumite posturi ca sunetul digital este doar in calculator sau tv inainte de amplificare si pare a fi inutil să-l introduc întrun recevier digital.

Ms

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ai inteles rau dar asta-i alta treaba. Asa ca idee sunetul ala digital trebuie cumva convertit in anlogic si amplificat ca sa poti auzi ceva. Asa functionaeaza lucrurile.
In primul rand ,daca TV-ul tau are iesire digitala de sunet ,afla ca exista o sumedenie de amplificatoare si receivere stereo ce au si intrari digitale ,modele de la Yamaha ,Marantz PM 6006 ,HK 3700/3770 ,si multe altele. Deci nu trebuie sa te chinui cu acea iesire de casti a TV-ului pe care oricum sunetul e alterat de preamplificatorul de casti de acolo.
In ala doilea rand ,de pe ce surse vrei sa duci semnal in TV ,amplificator/receiver ,adica CD player ,calculator DVD player ,etc?

#18
melops

melops

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.06.2007
Sal,

Oricum mi-am facut o parere. Eu vreau sistemul mai mult pentru muzica si am multe mp3 pe laptop, filmele si emisiunile de la tv le pot digera foarte bine si cu un sistem stereo.

Am gasit AMPLIFICATOR RECEIVER STEREO ONKYO TX-8020 care are si tuner,ma interesează pentru că uneori ascult si radio. Asta are intrare digitala optică si intrare digitala coaxiala.
   Conectez tv prin cablu optic, dar laptopul il pot conecta doar pe iesirea de căști. Aici intervine nelamurirea mea. Voi avea sunet de calitate hi-fi prin mufa de casti de la laptop ?
La sistem vreau să leg deocamdata doar laptop si tv, poate un bluray player pe viitor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate