Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Lucrari ale solului pentru galbenele

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Shaman7

Shaman7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2013
Buna ziua! Doresc sa infiintez o plantatie de galbenele anul viitor si vreau sa va intreb ce lucrari ale solului ar trebui sa fac in primavara si cam in ce perioada, avand in vedere ca semanatul il voi face in martie.
Precizez ca terenul a fost arat in toamna(din pacate o parte a pamantului a fost arat la adancime iar cealalta jumatate superficial). Am atasat mai jos si doua poze.

Attached Files



#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu are nevoie de pregatiri speciale , creste oriunde si fara intretinere/pregatire  doar sa netezesti terenul pentru o recoltare facila . La mine rasar si cresc pe te miri ce sol si nu reusesc sa mai scap de ele .

#3
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@shaman, e necesara o discuire, grapare a terenului dupa arat. Nu sunt necesare lucrari speciale.  Cunosti tehnologia de cultura a galbenelelor? Colegul pacopaco spune ca rasar si cresc pe orice sol, da, e oarecum adevarat, doar ca o cultura din care vrei sa obtii un profit, presupun, presupune un pic mai mult decat atat! Galbenelele, pentru o dezvoltare buna, au nevoie de un sol fertil, cu umiditate suficienta si care se incalzeste usor.
Ce varietate vei cultiva, cea clasica cu floare simpla sau una cu floare batuta? Galbenelele au randament mic la uscare, cam 8:1, deci ar fi convenabil sa cultivi un soi care are floarea cu multe petale. Daca te intereseaza si alte detalii, gen ce semanatoare se poate folosi si ce densitate e cea mai buna pentru o productie maxima, intreaba si-ti voi raspunde Posted Image
Succes.

Edited by claudia313, 07 December 2016 - 13:43.


#4
Shaman7

Shaman7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2013
Multumesc claudia313! Deocamdata sunt la faza de documentare, deci orice informatie e binevenita Posted Image Dupa discuirea solului cu ce tip de grapa sa afan pamantul(grapa stelata, grapa cu colti)?
Avand in vedere ca voi cultiva pe o suprafata relativ mica(25 de ari), ma gandeam sa o seman manual. Semanarea o voi face pe randuri, la circa 50 de centimetri distanta intre ele. Este vreo varianta mai buna pentru obtinerea unei productii mai mari?  
Specia cu floare batuta are mai multe petale?

Edited by Shaman7, 07 December 2016 - 15:04.


#5
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Ai desfacere sigura pentru galbenele? Ai spatiu pentru uscare?
Poti grapa cu ce vrei, fiind suprafata mica poti linistit sa aduci pe unul cu calu' si o grapa din aia cu colti, e mai ieftin decat cu tractorul, nu?  De ce vrei sa si discuiesti? A fost telina pana acum? Ca pe un teren care a mai fost arat nu e nevoie de disc, ajunge doar grapa.
Varianta cu cea mai mare productie,studiata in teren de un profesor universitar de la USAMV Cluj,pasionat de plante medicinale, este de 10 cm pe rand si 50 cm intre randuri, deci o densitate de 200.000 de plante/ha.
Pentru semanat manual varianta este semanatul la cuiburi, 2-3 seminte la cuib,la distanta de 20 cm pe rand, pastrandu-se 50 cm intre randuri. Productia de flori proaspete in varianta semanatului la cuiburi este de aprox. 9900 kg/ha.  La varianta semanatului la 10 cm, cu semanatoarea, productia a fost de aprox. 12.500 kg, deci observi ca nu s-a dublat, asa ca pentru a pastra cheltuielile mai jos, se poate semana linistit manual, chiar daca densitatea e mai mica productia e buna.

Da, specia cu floare batuta are mai multe petale, ceea ce inseamna o productie mai mare, evident ca o floare cu 100 de petale va cantari mai mult decat una cu 20. Unul din colegii legumicultori, @chiperr, a cumparat in primavara seminte de astfel de galbenele de aici, deci ar fi o sursa validata deja, pentru ca pe net multi vand seminte de galbenele batute dar putine is chiar asa, daca iei de pe olx sau privati care vand doar ei stiu ce dracii, risti sa iei teapa si sa-ti rasara soiul clasic, cu petale putine. Daca te hotarasti sa semeni de-astea, ideal ar fi sa nu ai prin apropiere si soiul cu petale putine, sa nu se hibrideze, ca sa-ti poti pastra seminte din recolta proprie pentru anul urmator.
Am mai gasit o firma care vinde seminte de galbenele cu floare batuta,te hotarasti tu ce si cum! La prima firma ai 500 seminte la 31 ron la a doua ai varianta sa alegi diferite cantitati, vad ca la 2000 de seminte ai pret bun, 79 ron iar la 1 kg 476 ron.

#6
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011
Povestea un coleg ca a avut 1 ha de galbenele prin  96-97.A avut noroc ca a facut contract cu plafarul care i-a luat toata productia in verde(neuscata).In acel an datorita cond. meteo in judet a fost el si inca un producator cu suprafete mai mari si au avut un pret excelent.Ca lucrari a spus ca a arat si doua discuiri,deci solul foarte bine pregatit.A cules pina in octombrie.Culegerea o facea cel putin saptaminal,cu zileri platiti la kg.Atentie mare la uscare,mai degraba le dati in verde daca nu aveti conditii de uscare mai ales in cazul celor batute,asta a fost si cauza pt. care colegul meu nu a mai cultivat in anii urmatori deoarece nu avea desfacerea asigurata dar mai ales conditii pt. uscare,Daca nu sunt uscate corespunzator nu puteti vinde productia avind in vedere ca vorbim despre o cantitate mare.

#7
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 horia100, on 09 decembrie 2016 - 20:19, said:

Atentie mare la uscare,mai degraba le dati in verde daca nu aveti conditii de uscare

Problema e ca acum Plafar nu mai ia verde, doar uscat! Si stiu asta din sursa sigura. Mai face mici exceptii, extrem de rar, dar nu pentru cantitati mari de plante, mai degraba pentru ceva ce e foarte putin pe piata si are musai nevoie. Asta pentru ca nu mai are spatii de uscare.
Iar alte firme producatoare de ceaiuri, Dacia Plant si nu mai tin minte care e celalalt mare jucator pe piata ceaiurilor, au productie proprie de plante medicinale.

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,514
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci un uscator electric de 'capacitate' te-ar scoate din necaz...

#9
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011

 claudia313, on 09 decembrie 2016 - 20:37, said:


Problema e ca acum Plafar nu mai ia verde, doar uscat! Si stiu asta din sursa sigura. Mai face mici exceptii, extrem de rar, dar nu pentru cantitati mari de plante, mai degraba pentru ceva ce e foarte putin pe piata si are musai nevoie. Asta pentru ca nu mai are spatii de uscare.
Iar alte firme producatoare de ceaiuri, Dacia Plant si nu mai tin minte care e celalalt mare jucator pe piata ceaiurilor, au productie proprie de plante medicinale.
                           Principalul motiv a fost ca nu avea posibilitati de a asigura uscarea,iar daca nu corespundeau calitativ risca sa nu isi poata vinde productia.

#10
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 subway_guru, on 09 decembrie 2016 - 20:59, said:

Atunci un uscator electric de 'capacitate' te-ar scoate din necaz...

Ei da, la cat sunt de "ieftine", precis...

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,514
  • Înscris: 27.01.2012
Claudia, eu ma gandeam la ceva 'self made', un capac gen hota, niste rame cu plasa deasa, o aeroterma si un termostat...
;)

#12
Shaman7

Shaman7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2013
Deocamdata am doar un client, o firma care au spus ca sunt interesati sa cumpere florile gata uscate. Spatiul de uscare va fi podul unei case de circa 90mp, unde le voi aseza pe niste rame din lemn pe care pun plasa de plastic din aceea care se pune la geamuri impotriva insectelor. In cazul in care spatiul nu este suficient mai am o anexa care se poate utiliza. Ramele vor fi etajate pentru a beneficia cat mai mult de spatiu pe care il am.
Ma gandesc ca voi avea nevoie de o forma juridica(SRL, PFA) pentru a incheia un contract cu o firma.

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,514
  • Înscris: 27.01.2012
Conform ultimelor modificari legale nu prea mai e mare diferenta intre PFA si SRL

#14
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 Shaman7, on 11 decembrie 2016 - 10:04, said:

Ma gandesc ca voi avea nevoie de o forma juridica(SRL, PFA) pentru a incheia un contract cu o firma.

Cred ca merge si pe certificat de producator! Nu stiu daca s-a modificat ceva la PFA, pana acum puteai avea PFA doar daca aveai calificare in domeniul respectiv, deci fara o diploma de ceva curs nu puteai face. SRL-ul nu cred ca merita, e scump de infiintat si scump de inchis daca vezi ca nu renteaza.
Cat iti ofera firma respectiva pe kg de flori uscate? Nu intra la banuieli ca nu vreau sa-ti fac concurenta dar cred ca am pe undeva preturile de la PLAFAR de anul asta, caut si iti spun, sa faci comparatie

#15
Shaman7

Shaman7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2013
O sa ma interesez daca se pot vinde doar cu certificat de producator. In legatura cu pretul, cantitatea urmeaza sa discut toate detaliile. As fi interesat de cat ofera si cei de la Plafar. Va multumesc pentru raspunsuri!

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Da, poţi vinde cu certificatul de producător.
Cel care cumpără va face un borderou de achiziţie de la PF.

Mai departe, declararea venitului intră în sarcina ta.

#17
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Cu cert prod si fara firma, platesti 16% taxe.
Cu o firma pe dividente...he he...platesti 5% taxe.

#18
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007
In ce stadiu se află afacerea cu galbenele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate