Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

[CUM] verific daca "am votat"

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Tocmai am verificat si eu registrul electoral. Mi-s trecut fix la scoala gimnaziala, acolo unde am luat primul 4 la chimie.

Dat fiind faptul ca eu nu pot vota anul asta (huooo, dar ii de inteles. Practic, eu n-am ce vota... oricum, as fi votat impotriva comunistilor, leprelor pesediste, π... handicapate care au ros ciolanul atatia ani).

Cum verific, in urma votului, daca a votat cineva in locul meu? Telefonic, cerere prin e-mail? Chiar vreau s-o fac! Si Simt ca, la urma urmei, ar trebui sa fie si asta un drept pentru cei care, din cauza legii, nu au putut vota.


Deci, are cineva idee cum se procedeaza?

Edited by Lex404, 07 December 2016 - 11:43.


#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Te asiguri ca votezi ... o faci pt cel mai slab cotat, sau anulezi cu mai multe stampile, orice numai sa fii prezent. Asa te asiguri ca nu o face altul in locul tau.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,526
  • Înscris: 15.06.2004
Cam complicat ptr el - http://forum.softped...calator-lex404/

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Nu pot, nu sunt in RO. Daca as fi fost, m-as fi dus. M-am dus la fiecare vot.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Exista votul prin corespondenta.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Doar daca ai resedinta stabilita legal in strainatate. Ceea ce eu nu pot face, luna de luna.

Deci nu. Votul e exclus in totalitate.

Vreau sa stiu daca pot verifica ulterior, la 2 zile de exemplu, daca cineva a votat in locul meu.

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Oriunde ai fi, teoretic trebuie sa existe o sectie de vot si pt tine (voi, cei plecati). La ambasada, consulat, nu stiu exact ... dar trebuie sa existe acest loc. Probabil tot acolo poti intreba si primi un raspuns mai exact.

Edited by shymano, 07 December 2016 - 12:24.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Exista, la ambasada.

Dar intelege ca pot vota in ambasada (sau prin corespondenta) doar cetatenii cu domiciliul stabilit lagal in strainatate (pasaport CRDS, permis de sedere in strainatate, ID strain, etc).

Daca esti in vacanta, in vizita de afaceri, vizita temporara, etc NU poti vota in ambasada.

Si asta dovedeste ca multi habar nu aveti ce votati Posted Image
Nici in RO nu poti vota decat in localitatea de resedinta. Pentru ca acum se voteaza parlamentare, adica circumscriptiile locale de trimis in parlament. NU prezidentiale sau alte chestii de interes national la care poti vota si din DPRK, in vacanta. Fiecare-si voteaza acasa.

Daca nu esti acasa, te-a prins iarna in alt judet, nu votezi. Exista riscul sa voteze altcineva in locul tau.

ps. si biletul de avion pana in Sibiu ma costa 750 USD, bani pe care i-as avea doar daca i-as inmulti cu 10 pe astia care-i am acum :lol:

Edited by Lex404, 07 December 2016 - 12:33.


#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ps: psd in ultimii 12 ani a fost doar 3 jumate la conducere si nici aia pe deplin, ca ba baselu ba serviciile...

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
EI, la mine in orasel avem primar PSD si desi o facut treburi misto, n-am chef de Pesede deloc, nicaieri. Vreau sa dispara, sa se evaporeze pana la ultimul atom.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
E DEFECT GOGU?
CA MIE PRIMUL REZULTAT CARE mi-l intoarce e asta:
http://www.apador.or...otat-fara-tine/

Edited by slai, 07 December 2016 - 12:43.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postslai, on 07 decembrie 2016 - 12:42, said:

E DEFECT GOGU?
CA MIE PRIMUL REZULTAT CARE mi-l intoarce e asta:
http://www.apador.or...otat-fara-tine/


Mai in gluma, mai in serios, la mine chiar ii defect. Nu afiseaza rezultate in limba romana. Acum de exemplu stie cauta numai in germana, plm. Trebuie sa verific setarile


am citit acum. procedura e din 2014 insa sper ca inca mai este valabila.

Edited by Lex404, 07 December 2016 - 12:45.


#13
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 26.04.2016

View PostLex404, on 07 decembrie 2016 - 11:37, said:

Tocmai am verificat si eu registrul electoral. Mi-s trecut fix la scoala gimnaziala, acolo unde am luat primul 4 la chimie.

Dat fiind faptul ca eu nu pot vota anul asta (huooo, dar ii de inteles. Practic, eu n-am ce vota... oricum, as fi votat impotriva comunistilor, leprelor pesediste, π... handicapate care au ros ciolanul atatia ani).

Cum verific, in urma votului, daca a votat cineva in locul meu? Telefonic, cerere prin e-mail? Chiar vreau s-o fac! Si Simt ca, la urma urmei, ar trebui sa fie si asta un drept pentru cei care, din cauza legii, nu au putut vota.


Deci, are cineva idee cum se procedeaza?
Treci la Martorii lui Iehova.

#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Rogi un fost coleg de scoala sa mearga sa voteze aproape de inchiderea urnelor. Daca are si un nume de familie cu aceeasi litera ca tine ar trebui sa fiti pe aceeasi pagina si poate vedea daca a semnat cineva in locul tau.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postslai, on 07 decembrie 2016 - 12:42, said:

E DEFECT GOGU?
CA MIE PRIMUL REZULTAT CARE mi-l intoarce e asta:
http://www.apador.or...otat-fara-tine/

In baza legii trecute acolo in 2014 si modificata anul asta e o problema:

(1) Se exceptează de la accesul liber al cetăţenilor, prevăzut la art. 1 şi, respectiv, la art. 11^1, următoarele informaţii:
-----------
Partea introductivă a alin. (1) al art. 12 a fost modificată de pct. 2 al art. unic din LEGEA nr. 380 din 5 octombrie 2006, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 846 din 13 octombrie 2006.
a) informaţiile din domeniul apărării naţionale, siguranţei şi ordinii publice, dacă fac parte din categoriile informaţiilor clasificate, potrivit legii;
Posted Image informaţiile privind deliberările autorităţilor, precum şi cele care privesc interesele economice şi politice ale României, dacă fac parte din categoria informaţiilor clasificate, potrivit legii;
c) informaţiile privind activităţile comerciale sau financiare, dacă publicitatea acestora aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală ori industrială, precum şi principiului concurentei loiale, potrivit legii;
--------------
Lit. c) a alin. (1) al art. 12 a fost modificată de pct. 2 al art. unic din LEGEA nr. 371 din 5 octombrie 2006, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 837 din 11 octombrie 2006.
d) informaţiile cu privire la datele personale, potrivit legii;
e) informaţiile privind procedura în timpul anchetei penale sau disciplinare, dacă se periclitează rezultatul anchetei, se dezvăluie surse confidenţiale ori se pun în pericol viaţa, integritatea corporală, sănătatea unei persoane în urma anchetei efectuate sau în curs de desfăşurare;
f) informaţiile privind procedurile judiciare, dacă publicitatea acestora aduce atingere asigurării unui proces echitabil ori interesului legitim al oricăreia dintre părţile implicate în proces;
g) informaţiile a căror publicare prejudiciază măsurile de protecţie a tinerilor.
(2) Răspunderea pentru aplicarea masurilor de protejare a informaţiilor aparţinând categoriilor prevăzute la alin. (1) revine persoanelor şi autorităţilor publice care deţin astfel de informaţii, precum şi instituţiilor publice abilitate prin lege să asigure securitatea informaţiilor.
Articolul 13
Informaţiile care favorizează sau ascund încălcarea legii de către o autoritate sau o instituţie publică nu pot fi incluse în categoria informaţiilor clasificate şi constituie informaţii de interes public.
Articolul 14
(1) Informaţiile cu privire la datele personale ale cetăţeanului pot deveni informaţii de interes public numai în măsura în care afectează capacitatea de exercitare a unei funcţii publice.
(2) Informaţiile publice de interes personal nu pot fi transferate intre autorităţile publice decât în temeiul unei obligaţii legale ori cu acordul prealabil în scris al persoanei care are acces la acele informaţii potrivit art. 2.


+

art.2 c) prin informaţie cu privire la datele personale se înţelege orice informaţie privind o persoana fizică identificată sau identificabilă.



Deci e putin discutabila legea aia...


http://legislatie.ju...iDocument/31413

View Postbarbosa, on 07 decembrie 2016 - 12:55, said:

Rogi un fost coleg de scoala sa mearga sa voteze aproape de inchiderea urnelor. Daca are si un nume de familie cu aceeasi litera ca tine ar trebui sa fiti pe aceeasi pagina si poate vedea daca a semnat cineva in locul tau.

Buna idee doar ca au trecut cam multi ani si nu prea mai avem contact...si cu aia de mai am contact nu mai is in micul orasel Posted Image

ps. si nici parintii nu ma pot salva, avand adrese diferite Posted Image
Si pe un verisor nu-l pun sa caute ca el la primul vot la 18 ani o votat cu Becali.


aparent, AEP impune alta lege.

http://www.apador.or...tul-cnp-urilor/

Edited by Lex404, 07 December 2016 - 13:06.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Attached File  Cerere_acces_informatii_-_Romania.docx   13.8K   1 downloads

https://registrulele...ctiunea_publica


Aplicata deci 208/2015 pentru obligativitatea "primarului" sa furnizeze datele. +Legea 677/211 art. 13 (Dreptul de acces la date) alineatul 3
(3)Operatorul este obligat să comunice informațiile solicitate, în termen
de 15 zile de la data primirii cererii, cu respectarea eventualei opțiuni a
solicitantului exprimate potrivit alin. (2).

#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008
Trimiți o cerere la AEP.

#18
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016
Nu-i problema. Voteaza dragnea in locul tau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate