Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Statia spatiala internationala sau ozn ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cateodata seara cand mai stau la un pahar pe o terasa din spatele casei , unde am o vizibilitate pe cer de circa 200 de grade , mi se intampla sa vad des un obiect care genereaza o lumina neintermitenta de o intesitate la fel ca a unei stele iar cand ajunge in directia mea lumina obiectului este mai intensa ceea ce imi sugereaza ca ar fi vorba de un obiect plan , traverseaza cerul de la VEST spre EST in jurul orelor 17:00 si 18 :00, fara a produce zgomot .
Stie cineva daca este vorba de spatia internationala sau de vreun satelit ?

Attached Files



#2
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008
Satelit aka statie spatiala. Nu este ozn

#3
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006
Pai, si n-ai reusit sa inregistrezi momentul cu vreo camera foto ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca a fost satelit (cel mai mai plauzibil) poti sa vezi aici:
http://spaceweather.....php?country=RO

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
aseara ,urmarindu-i traiectoria am observa ca se intersecta cu un alt obiecta care se deplasa de la SUD la NORD-EST , avea o lumina de o intensitate ca cea a unei stele insa era putin mai slaba decat primul obiect , ceea ce imi sugereaza ca era la o altitudine mai mare, probabil ca sa nu se ciocneasca. Nu aveau lumina intermitenta ca ale avioanelor, insa facand comparatie cu un avion ce a trecut putin mai tarziu ma face sa cred ca altitudinea primului obiect pe care l-am vazut era mai mica decat distanta de la pamant pana la cel mai apropiat satelit sau chiar mai mica decat altitudinea la care zboara un avion in mod normal.

Attached Files


Edited by Benderbut, 07 December 2016 - 07:21.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Este OZN

#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMembruAnonim, on 07 decembrie 2016 - 07:17, said:

Daca a fost satelit (cel mai mai plauzibil) poti sa vezi aici:
http://spaceweather.....php?country=RO
Foarte tare aplicatia, nu am stiut pana acum de ea.

Am bagat mai multe locatii apropiate mie ca sa fiu sigur de rezultat si intradevar imi arata ca la ora respectiva un satelit avea traiectoria specificata de mine .

Am gasit si cel de-al doilea satelit precizat de mine.


Acum pot sa stau la un pahar seara linistit stiind ca nu aterizeaza vreo nava in curte :))

Edited by Benderbut, 07 December 2016 - 07:39.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu vad asa ceva de prin '96. In era Star Trek, trebuie sa recunosc ca mi-a antrenat imaginatia. Eu vedeam un satelit...

#9
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostTsunnnami, on 07 decembrie 2016 - 07:21, said:

Este OZN
Daca stau pe loc sau isi schimba traiectoria brusc cu niste lumini care sclipesc des si de regula au coloarea roz sunt OZN-uri. Am vazut asa ceva acum vreo 2 ani in Insula Mare a Brailei... a venit dinspre vest sclipind o data la o secunda... s-a oprit vreo 2-3 minute timp in care n-a mai sclipit apoi brusc a luat-o inapoi pana a disparut brusc intr-o sclipire puternica . Am mai observat o ciudatenie cateodata pe cer, in locuri unde noaptea pe cer nu vezi o stea brusc apar sclipiri bruste de lumina si fix in aceleasi locuri la o anumita perioada de timp.... parca ar fi ca-n filmu acela "poarta stelara"... banuiesc ca alte entitati mult mai evoluate ca noi intra si ies din zona Terrei. Precizez ca chestiile astea 2 au mai observat-o si alti oameni ca sa nu credeti ca sunt vreun diliu scapat pe forum
La cate sute de sateliti + statia spatiala sunt in spatiu la fiecare ora din noapte oriunde pe planeta asta ai sansa sa vezi asa ceva pe cer, diferenta este ca statia spatiala este mult mai stralucitoare

Edited by arbuneaionut, 07 December 2016 - 07:58.


#10
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
dar unde locuiesti tu cu asa cer senin si vedere tare?

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ceea ce ai vazut e probabil cel mai vizibil satelit, de pe Pamant, adica chiar ISS

Orarul la care trece il ai aici:
https://spotthestati...st#.WEeivNV96Uk

In prezent alimentarea ISS cu diverse se face exclusiv cu navete cargo rusesti de tip (Progress - Soyuz) lansate de la Baikonur (inclusiv americanii trimit materiale pe statie, cu aceste vehicule, fara personal uman)
http://spaceflight10...cargo-delivery/

Sunt momente (destul de rare) in care nava Progress se vede cu ochiul liber pe traiectoria de interceptare a statiei (am vazut o singura data) caz in care, alaturi de statie se vede, la distanta mica, un punct mai putin stralucitor care e naveta cargo Progress, pe o traiectorie de interceptare. Binenteles programul statiilor Progress e public si se poate afla de pe net, cand merg la ISS, numai ca ai nevoie de un cer senin, si declinatie maxima pentru naveta cand trece pe deasupra (adica cat mai sus si cat mai perpendicular pe locul observatorului) -  lucru care, in multe cazuri nu se intampla...

Oricum, ISS e foarte sus, pe o orbita clar definita, la 400km de Pamant, deci teoretic nu exista nicio posibilitate sa se loveasca de vreun alt obiect aflat in spatiu (cu exceptia deseurilor care mai lovesc statia), plus ca are rachete de propulsie care o mai ridica din cand in cand (ea in miscarea ei coboara un pic in altitudine si trebuie periodic repozitionata).

Edited by rosix, 07 December 2016 - 08:07.


#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postarbuneaionut, on 07 decembrie 2016 - 07:51, said:

Daca stau pe loc sau isi schimba traiectoria brusc cu niste lumini care sclipesc des si de regula au coloarea roz sunt OZN-uri. Am vazut asa ceva acum vreo 2 ani in Insula Mare a Brailei... a venit dinspre vest sclipind o data la o secunda... s-a oprit vreo 2-3 minute timp in care n-a mai sclipit apoi brusc a luat-o inapoi pana a disparut brusc intr-o sclipire puternica . Am mai observat o ciudatenie cateodata pe cer, in locuri unde noaptea pe cer nu vezi o stea brusc apar sclipiri bruste de lumina si fix in aceleasi locuri la o anumita perioada de timp.... parca ar fi ca-n filmu acela "poarta stelara"... banuiesc ca alte entitati mult mai evoluate ca noi intra si ies din zona Terrei. Precizez ca chestiile astea 2 au mai observat-o si alti oameni ca sa nu credeti ca sunt vreun diliu scapat pe forum
La cate sute de sateliti + statia spatiala sunt in spatiu la fiecare ora din noapte oriunde pe planeta asta ai sansa sa vezi asa ceva pe cer, diferenta este ca statia spatiala este mult mai stralucitoare
Stiu despre ce vorbesti ,ai dreptate ca obiectele lumioase care intriga sunt de fapt luminile care merg in zig zag, stationeaza sau isi schimba directia , am vazut multe din alea din aceasta cauza eram interesat si despre acesti sateliti pe care i-am vazut... pentru ca mi s-a parut ca aveau „tupeul” mai mare :)

De exemplu astazi dimineata la ora 4:00 m-am uitat pe geam inspre vest (carpatii orientali ) mi-a sarit in ochi imediat 3 stele care nu aveau ce cauta acolo , erau situate o linie perfect orizontala cu distana egala intre ele , dupa 5 minute m-am uitat iar dar erau in alta pozitie .

Attached Files


Edited by Benderbut, 07 December 2016 - 08:14.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBenderbut, on 07 decembrie 2016 - 08:11, said:

De exemplu astazi dimineata la ora 4:00 m-am uitat pe geam inspre vest (carpatii orientali ) mi-a sarit in ochi imediat 3 stele care nu aveau ce cauta acolo , erau situate o linie perfect orizontala cu distana egala intre ele , dupa 5 minute m-am uitat iar dar erau in alta pozitie .

Din descriere pare sa fie "centura lui Orion", dar ele nu-si schimba pozitia atat de repede....

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Sigur te-ai uitat la aceleași stele? Ce descrii acolo seamănă cu Centura lui Orion, care cred că pe la ora aia coboară spre apus.
Pentru sateliți și alte observații e foarte bun http://www.heavens-above.com/ Pentru niște sateliți interesanți, click pe Iridium Flares.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Ford ka , il recunosc de la distanta

#16
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postrosix, on 07 decembrie 2016 - 08:16, said:

Din descriere pare sa fie "centura lui Orion", dar ele nu-si schimba pozitia atat de repede....
..ma rog , adica pamantul sa isi schimbe pozitia si chiar daca si-ar schimba pozitia tot la fel trebuie sa arate. Cumva stele isi schimba si ele pozitia ? doar in cazul gaurilor negre cred...

astea sunt exemple pe care nu merita sa fie bagate in seama deoarece nu te afecteaza si nu sunt discutate des dupa intensitatea luminilor iti dai seama ca se afla la distanta  nu sunt ca satelitii care iti trec deasupra ta.

Edited by Benderbut, 07 December 2016 - 08:21.


#17
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
E statia spatiala internationala, au vazut-o si eu de multe ori noaptea. In perioada calda petrec multe nopti senine pe dealuri facand timelapse-uri nocturne, si am tot avut ocazia sa studiez cerul. Satelitii cand trec deasupra ta sunt mai mici, pe cand statia spatiala atunci cand este deasupra ta apare ca o lumina mai mare, e precum Luceafarul insa pe masura ce se indeparteaza scade din intensitatea luminoasa. Deci numai cand se afla deasupra ta, doar atunci punctul de lumina este mai mare decat al unui satelit.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 December 2016 - 09:02.


#18
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostBenderbut, on 07 decembrie 2016 - 06:41, said:

Cateodata seara cand mai stau la un pahar pe o terasa din spatele casei , unde am o vizibilitate pe cer de circa 200 de grade , mi se intampla sa vad des un obiect care genereaza o lumina neintermitenta de o intesitate la fel ca a unei stele iar cand ajunge in directia mea lumina obiectului este mai intensa ceea ce imi sugereaza ca ar fi vorba de un obiect plan , traverseaza cerul de la VEST spre EST in jurul orelor 17:00 si 18 :00, fara a produce zgomot .
Stie cineva daca este vorba de spatia internationala sau de vreun satelit ?
Cand il mai vezid eschide link-ul urmator.
Daca si el te vede pe tine inseamna ca este ISS
http://iss.astroviewer.net/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate