Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Cea mai buna carte de istorie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Salut tuturor!
As vrea sa imi recomandati o carte(sau mai multe) ce cuprinde intreaga istorie a Romaniei.Din preistorie pana astazi.


#2
AlexandruMC86

AlexandruMC86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2016
O carte nu stiu , dar daca vrei sa stii mai multe despre noi ( Romanii) urmareste-l pe  DANIEL ROXIN pe youtube !
Ai sa ai parte de o gramada de filmari interesant si o sa auzi de carti de care nici nu te gandeai ca exista !
Bafta !

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Carte , e doar a lui George Calinescu , doar pt vremea lui ! In rest ramane la fel "doar invingatorii fac istoria" !

#4
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
Radu, te rog , nu lua in seama sugestia colegului de mai sus cu Roxin, ale sunt niste teorii foarte ... subiective izvorate din cu totul altceva decat dorinta de a cunoaste adevarul, o contraoferta :) Dacopatia si alte rataciri romanesti de Dan Alexe

#5
tamma

tamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.07.2014
Incepe cu Istoria Românilor volumele I-IV de Constantin C. Giurescu.


#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, iti admir initiativa, dar practic fiecare epoca are o caracteristica. Si fiecare istoric are o zona de competente din care nu iese.
Eu l-am auzit pe dnul prof dr academician Razvan Theodorescu spunand ceva de genul "eu sunt mediavalist. Nu m-as baga in al doilea raboi mondial, nici picat cu ceara..Desi am unele idei" Adica i-ar cocosa pe multi chiar si acolo..
Asa ca sfatul meu e sa citesti ce iti pica in mana. pana iti gasesti epoca..
O sugestie personala Constantin Kiritescu "Istoria razboiului pentru reintregirea Romaniei". SUPERBA

#7
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Mie mereu mi-au placut cartile lui Lucian Boia, N Iorga si Neagu Djuvara.

#8
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

 tamma, on 06 decembrie 2016 - 22:42, said:

Incepe cu Istoria Românilor volumele I-IV de Constantin C. Giurescu.

nu recomand , ii scrisa intr-o tenta nationalista, la fel cum scrie Iorga ( ala ii si greu de citit ) deci nici el nu i de recomandat
daca tot ii vorba de istoria romanilor, niste siteze usoare gen Djuvara, istoria romanilor povestita celor tineri, sau lucrari de baza compediul de istorie al romanilor, aparut dupa 2000 .

#9
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
As vrea sa am ceva cunostinte legate de noi,romānii,de Romania...nu spun ca vreau sa stiu totul ,absolut tot, dar macar asa in mare...
Din cate stiu dacii au fost primii care au populat Europa si au fost pe teritoriul Romaniei de azi.Vreau sa le stiu istoria!

Apoi vreau sa stiu cum a luat nastere tara asta. Unirea principatelor,domnitori,voievozi,lupte, arme etc.. Vreau sa stiu cauza conflictului cu Ungaria(ca zic ca Transilvania e a lor).
Vreau sa stiu despre tezaurul nostru,despre inventile noastre, despre descoperirile ce au foat facute pe teritoriul nostru.
Am multe de intrebat , nu am habar cu ce sa incep...
M am saturat sa zic lumea ca Romania e de cācat!
Sa se uite la americanii lor umflati si la rusii naibi

Edited by Radupoleuca23, 06 December 2016 - 23:20.


#10
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

 Radupoleuca23, on 06 decembrie 2016 - 23:19, said:

As vrea sa am ceva cunostinte legate de noi,românii,de Romania...nu spun ca vreau sa stiu totul ,absolut tot, dar macar asa in mare...
Din cate stiu dacii au fost primii care au populat Europa si au fost pe teritoriul Romaniei de azi.Vreau sa le stiu istoria!

Apoi vreau sa stiu cum a luat nastere tara asta. Unirea principatelor,domnitori,voievozi,lupte, arme etc.. Vreau sa stiu cauza conflictului cu Ungaria(ca zic ca Transilvania e a lor).
Vreau sa stiu despre tezaurul nostru,despre inventile noastre, despre descoperirile ce au foat facute pe teritoriul nostru.
Am multe de intrebat , nu am habar cu ce sa incep...
M am saturat sa zic lumea ca Romania e de câcat!
Sa se uite la americanii lor umflati si la rusii naibi
depinde si ce vrei, vrei o istorie care sa te faca sa te simti bine sau vrei o istorie mai aproape de adevar unde poate o sa te lovesti de lucruri neplacute.

#11
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Cea care e mai aproape de adevar. (Nu zic ca Romania e perfecta )

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Radupoleuca23, on 06 decembrie 2016 - 23:19, said:

As vrea sa am ceva cunostinte legate de noi,românii,de Romania...nu spun ca vreau sa stiu totul ,absolut tot, dar macar asa in mare...

Apoi vreau sa stiu cum a luat nastere tara asta. Unirea principatelor,domnitori,voievozi,lupte, arme etc.. Vreau sa stiu cauza conflictului cu Ungaria(ca zic ca Transilvania e a lor).
Te duci tu frumos la biblioteca si la fel de frumos ceri intrebi bibliotecara unde e zona cartilor de istorie.Apoi le iei la rand, citesti tot ce iti cade in mana despre o anumita epoca, pentru ca nu exista o singura carte care sa aprofundeze un subiect atat de vast, iar unele se contrazic intre ele.

Dar daca cauti ceva usor de cititi care sa iti zgandare vena nationalista in tine, mai bine lasa-te pagubas. Vei gasi doar maculatura.

#13
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu se mai invata istorie la scoala?

#14
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 AlexandruMC86, on 06 decembrie 2016 - 22:04, said:

O carte nu stiu , dar daca vrei sa stii mai multe despre noi ( Romanii) urmareste-l pe  DANIEL ROXIN pe youtube !
Ai sa ai parte de o gramada de filmari interesant si o sa auzi de carti de care nici nu te gandeai ca exista !
Bafta !

Cand Roxin vrea sa-si  faca reclama,  inventeaza cineva care intreaba care-i cartea s a m d iar "alt inventat"  aminteste de Roxin si  lauda filmuletele lui de pe You Tube.   La primul  asta este prima lui replica iar al doilea ,a doua replica.
Poate in asa smecherii ca sa-si  faca reclama  Roxinul este mai dotat insa in filmulete  care publica  ele sunt o insulta a inteligentei si a reale istorie.
Apropo,a fost un timp cand a reusit sa adauge la scrisele lui  care insocesc filmuletul si  o reclama ca se poate comanda la el si tricouri cu desene dace (?) si alte obiecte legate d daci.  Negustor ambulant. Ista este de fapt singurul titlu a lui ca nu pretinde niciodata  ca este Istorien sau are diplome universitare.
In filmuletele care el le adauga obsesiv  se observa  saracia in cunoasterea istoriei. Tot ce el publica are valoarea zapezii din anul trecut. Reuseste prin tactica copilaroasa sa atraga atentia si uneori si increderea unora care la lectile de istorie desigur ca au fost bolnavi.
Nu exista la Roxin un titlu  de  filmulet care sa nu aminteasca ca filmuletul desvaluieste taine,secrete sau "istoria ascunsa". Exploateaza  lipsa de cultura a unor romani ca sa-i indoape cu aiureli si descrierea unei istorii care el o fabrica.

#15
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 evreul, on 19 decembrie 2016 - 12:03, said:

In filmuletele care el le adauga obsesiv  se observa  saracia in cunoasterea istoriei.
da.
am mai vazut si altii.
Care-l plaseaza pe Iustinian in Valahia.
Care-i fac pe soldatii lui Iustinian valahi,
care-i fac pe beduini valahi.

Care habar nu au ca Tara Sfanta facea parte din Romania
si ca Ierusalimul era capitala Poporului Ales, adica crestinii.

Edited by fane_only, 19 December 2016 - 19:10.


#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 seeker_of_truth, on 06 decembrie 2016 - 22:58, said:

nu recomand , ii scrisa intr-o tenta nationalista, la fel cum scrie Iorga ( ala ii si greu de citit ) deci nici el nu i de recomandat
daca tot ii vorba de istoria romanilor, niste siteze usoare gen Djuvara, istoria romanilor povestita celor tineri, sau lucrari de baza compediul de istorie al romanilor, aparut dupa 2000 .
Corect, ce rost are sa citesti Shakespeare, Camil Petrescu sau Eliade, cand poti sa citesti Sandra Brown ??
Posted Image

P.S. Apropo de Djuvara:
"... S-au cladit cateva orase; acolo unde a fost Sarmizegetusa s-a dezvoltat orasul numit Ulpia Traiana, dupa numele imparatului ...  " - O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri

Si i se spune istoric ... Posted Image

Edited by cristiany, 04 January 2017 - 14:48.


#17
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

 cristiany, on 04 ianuarie 2017 - 14:42, said:

Corect, ce rost are sa citesti Shakespeare, Camil Petrescu sau Eliade, cand poti sa citesti Sandra Brown ??
Posted Image

P.S. Apropo de Djuvara:
"... S-au cladit cateva orase; acolo unde a fost Sarmizegetusa s-a dezvoltat orasul numit Ulpia Traiana, dupa numele imparatului ...  " - O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri

Si i se spune istoric ... Posted Image
Iorga doar iti otraveste creierul cu prostiile pe care le debiteza pe cm 2 de carte
la el Valahia era stat national in ... evul mediu, adica era pe langa destul  de grav.
In schimb daca vrei sa citesti o carte buna recomand Kiritescu ,, Razboiul de intregirea al Romaniei ,,
ii adevarat ca ii destul de subiectiv in remarcile sale dar descrie amanuntit razboiul.

#18
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Hooo ...adevarul despre Iorga , nu cred ca va fi in intelesul tau (ai fost educat doar ungureste! sa zic ca esti doar ...p...?)
Unguri tai , au distrus casa bunicului , iar el a venit ca Roman in Bucuresti !Asa dement am devenit , incit in Sf.Gheorghe si Odorhei ....daca nu stiau Germana ...erau OBLIGATI sa vorbeasca in Romana !

P.S.-Am si "desenat" ...ca sa stie ce au de facut !

P.S.S.-Stai linistit , a devenit "OK" . Au zis ca sunt nebun , dar aveam dreptate si ei au avut utilajele reparate !

Edited by tidicristi, 18 January 2017 - 06:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate