Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 10 merge greu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
RAKSONE

RAKSONE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2016
Salut, mi-am tot instalat versiuni de windows 10 si toate merg greu.. am incercat si x32 / x64 si degeaba.. start-ul se deschide dupa 2-3 secunde, browserul se deschide dupa vreo 10 secunde, chiar si la log-in dupa ce bag parola dureaza cam 1 minut sa se deschida.. am 4 gb ram, procesor intel quadcore 2.6 si placa video intel hd graphics integrata.. (windowsurile pe care le-am incercat au fost descarcate de pe net, singurul care a mers cat de cat ok  a fost acela descarcat de pe siteul microsoft cand a fost gratuit) si daca mi-ati putea spune pe care ar merge mai bine? home sau pro?..

Edited by RAKSONE, 06 December 2016 - 21:16.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
home e suficient si mai ieftin.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Cum nu avem habar la ce versiune ai ramas ,,,,ai sa rezunam ceva !
-Ce antivir ai instalat ?
-incearca calm , doar Privazer->https://privazer.com/
-vezi ca "rade" unele tampenii instalate !!!
--accepta si ai un SO functionabil !

#4
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Mai e gratuit (trial /30 de zile) aici. Descarci instrumentul si testezi. Daca nu merge bine inseamna ca trebuie sa faci downgrade la Windows 7/8/8.1.

#5
RAKSONE

RAKSONE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2016

 tidicristi, on 06 decembrie 2016 - 21:22, said:

Cum nu avem habar la ce versiune ai ramas ,,,,ai sa rezunam ceva !
-Ce antivir ai instalat ?
-incearca calm , doar Privazer->https://privazer.com/
-vezi ca "rade" unele tampenii instalate !!!
--accepta si ai un SO functionabil !

Acum am instalat windows 7 insa ma gandesc sa instalez iar windows 10, poate gasesc unul bun
Antivirus nu am instalat niciodata, nu cred ca am nevoie de el
Windowsul mergea greu chiar de cand l-am instalat, nu e sa zici ca am luat vreun virus sau ceva..

#6
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
pune SSD si vei vedea schimbarea, de la 8.1 in sus este recomandat

#7
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Si eu am "grant" de la win (primul cu licenta a fost gratuit de ziua mea , era win 95 server !cadaou de la un amic ce lucra la Mircosoft)  ! Dar aici nu mere sa-ti explic !

Edited by tidicristi, 06 December 2016 - 21:36.


#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 RAKSONE, on 06 decembrie 2016 - 21:11, said:

Salut, mi-am tot instalat versiuni de windows 10 si toate merg greu.. am incercat si x32 / x64 si degeaba.. start-ul se deschide dupa 2-3 secunde, browserul se deschide dupa vreo 10 secunde, chiar si la log-in dupa ce bag parola dureaza cam 1 minut sa se deschida.. am 4 gb ram, procesor intel quadcore 2.6 si placa video intel hd graphics integrata.. (windowsurile pe care le-am incercat au fost descarcate de pe net, singurul care a mers cat de cat ok  a fost acela descarcat de pe siteul microsoft cand a fost gratuit) si daca mi-ati putea spune pe care ar merge mai bine? home sau pro?..
Orice varianta de windows 10 ai pune, acesta trebuie sa se "miste" la fel !
La tine e o problema cu Hdd-ul.
Mai mult ca sigur Hdd-ul tau are bad-uri, ceea ce face ca windowsul sa se miste greu doarece windows 10 uzeaza foarte mult Hdd-ul.
E foarte recomandat sa se instaleze windows 10 pe SSD !

Eu te sfatuiesc cu tarie sa descarci HD Tune sa verifici Hdd-ul daca este OK (mai mult sa te convingi ca Hdd-ul e buba !).
Daca nu ai bani de SSD, e bun si Hdd-ul ! da' sa fie un Hdd nou.

#9
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
E de la HDD , si la mine se intampla asa ceva si se mai si blocheaza din cand in cand si trebuie restartat fortat.Toate-s la fel.

Edited by andupustiu, 06 December 2016 - 21:57.


#10
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Eu am observat o chestie la windows 10.. dupa ce il bag pe pc primele 2 zile merge oribil... isi face cele 10001 de updateuri si incarcari si dupa incepe sa fie fluent. Dupa ce ca sta 3 ore sa se instaleze...

#11
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 KRENG, on 06 decembrie 2016 - 21:24, said:

Mai e gratuit (trial /30 de zile) aici. Descarci instrumentul si testezi. Daca nu merge bine inseamna ca trebuie sa faci downgrade la Windows 7/8/8.1.
Aceasta varianta de trial, este acea varianta care dupa 30 de zile iti permite sa folosesti Windows-ul in continuare dar fara a putea face modificari la capitolul personalizare in setari sau dupa 30 zile nu te mai lasa sa-l folosesti deloc?

Am un astfel de windows pe 64 biti, descarcat de mai demult de pe serverul microsoft, nu este piratat, isi face update un permanenta, insa imi spune ca pentru a putea face modificari la aspectul dispaly-ului sau imagine utilizator am nevoie de o versiune completa (sau ceva similar, acum scriu de e un alt pc).

Acum am nevoie de o versiune pe 32 biti, la fel cu ceea ce am pe 64, adica sa nu fie piratat.

Edited by master_oz, 06 December 2016 - 22:14.


#12
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Nu te lasa sa faci personalizari nici inainte de 30 zile si nici dupa, decat daca il activezi. :)

#13
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Uneori ma lasa, imediat dupa update-uri.

Hai ca o sa folosesc acel link, as vrea sa probez cum merge pe un laptop mai vechi si daca se misca bine il voi pastra.

Multumesc.

Edited by master_oz, 06 December 2016 - 22:26.


#14
RAKSONE

RAKSONE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2016

 motanu_mic, on 06 decembrie 2016 - 22:01, said:

Eu am observat o chestie la windows 10.. dupa ce il bag pe pc primele 2 zile merge oribil... isi face cele 10001 de updateuri si incarcari si dupa incepe sa fie fluent. Dupa ce ca sta 3 ore sa se instaleze...

Si eu am patit la fel de cateva ori. In ultima vreme nu am mai avut rabdare sa astept 2-3 zile dupa instalare sa vad cum se misca, am vazut ca merge greu din prima si am trecut la 7, voi incerca sa il bag iar si sa astept sa vad, poate asta sa fie problema.

Edited by RAKSONE, 06 December 2016 - 22:33.


#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Numără biții cu atenție, dacă sunt 31 sau 63 apăi ăla-i semnul că-i piratat.

 master_oz, on 06 decembrie 2016 - 22:13, said:


Am un astfel de windows pe 64 biti, descarcat de mai demult de pe serverul microsoft, nu este piratat, isi face update un permanenta, insa imi spune ca pentru a putea face modificari la aspectul dispaly-ului sau imagine utilizator am nevoie de o versiune completa (sau ceva similar, acum scriu de e un alt pc).

Acum am nevoie de o versiune pe 32 biti, la fel cu ceea ce am pe 64, adica sa nu fie piratat.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 RAKSONE, on 06 decembrie 2016 - 21:11, said:

windowsurile pe care le-am incercat au fost descarcate de pe net, singurul care a mers cat de cat ok  a fost acela descarcat de pe siteul microsoft cand a fost gratuit

Daca a mers ok cel descarcat de la Microsoft, atunci ai deja raspunsul.
Nu oferim suport pentru Windows-uri "descarcate de pe net", ci doar pentru editii oficiale, nemodificate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate