Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Bursa la a 2-a facultate.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
Buna! Am terminat o facultate la taxa (3 ani), unde am beneficiat de bursa in fiecare semestru (da se poate, am avut medii mari, chiar daca am optat pentru taxa). Voi urma mai departe o facultate de 6 ani la buget. Doresc sa intreb daca la a 2-a facultate mai pot beneficia de bursa, sau pot beneficia de bursa doar 3 ani, pentru ca am beneficiat la prima 3 ani? Am citit regulamentul facultatii, dar tot nu imi este clar. As aprecia foarte mult daca o sa raspundeti strict la intrebarea mea, fara sa intram in alte detalii. Va multumesc!

#2
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Eu stiam ca cei ce aveau note de bursa nu primeau bani, ci primeau o anumita reducere la taxa.
Mai incerca si cu munca aia, e cam imputita rutina ce implica aceasta activitate, dar mai trebuie sa o facem.
Sau muncesti ca student? ti-ai propus sa fii student pana la pensie? parca stiam ca se calculeaza si studiile superioare ca vechime, chiar e un scenariu interesant.

#3
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
Repet, doresc sa mi se raspunda la intrebare fara sa intram in alte detalii. Alegerile mele sunt pe timpul si banii mei, nu pe ai dumneavoastra, asa ca pastrati genul acesta de comentarii pentru dumneavoastra si cei care va permit acest gen de atitudine. Si da o sa incep si munca, dar, din nou, nu este treaba dumneavoastra in conditiile in care:
1. nu ma cunoasteti, 2.nu ati contribuit si nu contribuiti cu nimic la viitorul meu, 3.nu cunoasteti detaliile si motivele cazului meu si nici nu este necesar, 4. tot ce trebuie sa stiti este deja in postarea mea, daca am spus ca am beneficiat de burse si am platit taxa, atunci "eu stiam..." nu-si are rostul.
Inca o data, apreciez si va respect daca mi se raspunde strict la intrebare (evident cei care stiu raspunsul si au bunavointa sa-l posteze) fara alte remarci sau intrebari obositoare.
Va multumesc!

#4
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Nu pupi bursa la medicina, stai linistit. Raspunsul la intrebarea ta este da.

#5
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
Vad o contradictie in raspunsul dumneavoastra. Nu pup bursa, dar raspunsul dumneavoastra la intrebare (la a 2-a facultate mai pot beneficia de bursa...?) este da?! Daca va referiti la capacitatea mea de a obtine bursa, asta depinde de mine, mai ales ca am o baza solida de cunostinte pentru a face fata la urmatoarea facultate. Va multumesc! O seara frumoasa!

Edited by Helianthus12, 06 December 2016 - 22:33.


#6
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Cam multe figuri pentru unul venit pe aici doar pentru un raspuns si pe care nu-l vom mai vedea urmatorii 6 ani (sau poate mai multi) pana cand se va apuca de o noua facultate. Daca vrei discutii asa protocolare trimite un mail la Universitatea la care vrei sa mergi, le explici cum ne-ai explicat si noua, si iti obtii un raspuns avizat.

#7
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
In conditiile in care am cerut un raspuns (da sau nu) si am insistat sa nu se intre in alte detalii (intr-un mod politicos) pentru ca ar fi si un timp pierdut atat pentru mine cat si pentru cei care imi raspund, totusi dumneavoastra (alex1912) v-ati gandit sa comentati fara rost decizia mea. Exact la asta ma asteptam cand am formulat intrebarea, cu asa-zisele "figuri" pe care le-ati mentionat. Si tot va bagati in seama cu vorbe ce au o tenta malitioasa: "nu-l vom mai vedea urmatorii 6 ani (sau poate mai multi) pana cand se va apuca de o noua facultate". Nu v-a obligat nimeni sa comentati daca nu stiti raspunsul. De asemenea, am postat intrebarea aici, in ideea ca cineva este intr-o situatie similara sau cunoaste pe cineva in aceasta situatie. A mai fost un topic pe acelasi subiect, unde s-au facut comentarii neplacute si tot exista aceasta tendinta tipica mediocritatii. Ar fi frumos si politicos daca nu s-ar repeta aceasta situatie. Multumesc si o seara frumoasa!

Edited by Helianthus12, 06 December 2016 - 23:27.


#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Despre ce facultate este vorba si ce scrie in regulamentul ei? Daca deja urmezi cursurile respectivei facultati este mai simplu sa intrebi la facultate, direct.

#9
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
Arianna-D, este vorba despre facultatea de medicina si nu am dat admiterea inca, de aceea nu intreb facultatea tocmai despre burse. In regulament scrie ca cei care urmeaza concomitent 2 facultati pot beneficia doar de la o facultate de bursa. Insa nu am gasit daca mai beneficiez dupa ce am terminat o facultate la care am primit bursa.

#10
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
In unele regulamente este trecuta si posibilitatea celor care au deja diploma de licenta de a primi bursa, insa depinde se circumstante si se va analiza de la caz la caz. Foarte posibil sa fie aceeasi situatie si in cazul tau.

#11
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
Arianna-D, va multumesc pentru timpul acordat!

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
vezi aici articolul 8,
prevederi similare sunt la mai multe universitati, probabil ca se bazeaza pe ceva lege.
Off-topic: va laudati ca aveti burse , la nu stiu ce facultati de mana a saptea si nu stiti sa cautati pe net .naspa frate, naspa rau de tot..

Edited by strongsss, 07 December 2016 - 20:23.


#13
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
Am citit regulamentul acesta, am mentionat in primul comentariu. Nu-mi este clar pentru ca facultatea la care am studiat are 3 ani, iar urmatoarea ar avea 6 ani. Dar pana nu se gaseste cate un individ sa manance aiurea, ca sa nu spun altfel, nu se poate. Ca idee, toate facultatile sunt de mana a saptea, in privinta multor aspecte in Romania, spre deosebire de cele din strainatate (in cazul in care aveai impresia ca ai studiat la una mai stralucita). Apropo, domnule mediocritate, unde mai exact m-am laudat? Nu vad vreo lauda in a lua bursa, vad doar un beneficiu financiar.

Edited by Helianthus12, 07 December 2016 - 21:56.


#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
litera b din art. 8 se refera la situatia ta. vei mai putea avea inca 3 ani de bursa, dupa acel regulament,
daca vrei mai mult de atat, spune-ne ce facultate vizezi. o sa citim si noi regulamentul pentru burse al facultatii si apoi o sa vedem daca e la fel sau nu.

naspa frate daca dupa trei ani de facultate, nu suntem in stare sa:
cautam pe net (probabil regulamentul de acordare aburselor este postat pe site)
sa cerem ceva (nu e clar  la ce universitate vrei sa fie a doua facultate)
sa interpretam ceva (inteleg ca ai citit dar mai ai nevoie de raspunsuri).

de fapt solutia sta intr-un telefon pe care trebuie sa il dai miine la secretariatul univesitatii / facultatii. secretara te va lamuri iremediabil.
bafta .

Edited by strongsss, 07 December 2016 - 21:53.


#15
Helianthus12

Helianthus12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2016
Este bine de stiut, ca pe viitor sa nu mai adresez nici o intrebare pe acest forum, in conditiile in care aici majoritatea prezinta un comportament nesimtit si obraznic, tipic unor oameni cu un complex de inferioritate, aspect ce se vede in raspunsuri. Am cerut doar o lamurire, nu si insulte (incepand de la faptul ca vreau sa studiez la 2 facultati, pana la faptul ca nu am capacitatea sa pup bursa, si in final ca nu sunt in stare de multe dupa 3 ani de facultate). Va multumesc, fratilor!  Educatia voastra lasa mult de dorit...

Edited by Helianthus12, 07 December 2016 - 22:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate