Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Interviul de angajare e demodat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
russiansniper

russiansniper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2016
Stiu ca  interviul de angajare se practica de 150 de ani, dar totusi, lumea se mai si schimba.

Il consider un concept total inutil si demodat.  Majoritatea care am participat la interviu din postura de candidati stim cum e,  ca ni se pun tot felul de intrebari stupide gen "unde te-ai vedea peste 10 ani?", "ce stii sa faci?", "cu ce te ocupi?", "daca ai fi o culoare, ce ai alege?".....bine, majoritatea sunt puse asa ca sa vada reactia si capacitatea rapida a candidatului de a raspunde  la intrebarea angajatorului ce indica gradul de comunicare verbala (si odata ce multi stau si se gandesc cateva secunde, automat au fost respinsi din start).  Ca in fond, pe angajator nu-l intereseaza raspunsul (unii).
Articolul explica bine:
10 intrebari stupide sau enervante la interviu – RI Etic Solutions – forum si blog

Insa, parerea mea e ca la interviu nu ai cum sa cunosti persoana.  Majoritatea vin super pregatiti, chiar daca in situatii dificile, ar fi primii care  s-ar plange sau ar da-o cu mucii-n fasole.  Altii doar mint (si in CV) in asa fel incat ca doar angajatorii profesionisti care au facut la modul serios  facultatea de psihologie isi dau seama ca mint, iar altii sunt lingusitori, punand  "realizarea profitului companiei pe primul loc" (chiar daca in realitate, se gandesc  pe ce ar cheltui  primul lor salariu).  
Te mai intrebi apoi de ce totul merge rau in Romania avand in vedere ca majoritatea sunt angajati doar pe pile sau pentru ca stiu sa minta sau sa linguseasca.
Odata am prins un interviu intr-un format interesant: la fundraiserul ecologic WWF,  angajatoarea ne-a pus sa jucam biliard si sa vorbim in acelasi timp despre cum am putea schimba Bucurestiul sau despre mediul inconjurator.


Si da, ejobsul e bun daca vrei neaparat sa lucrezi la mutat marfa pe raft la un Mega Image sau la spalat vasele intr-un KFC sau daca tii neaparat sa fii injurat de pensionari la telefon intr-un call-center.  N-ai sa gasesti niciodata (ori decat in cazuri exceptionale rare) joburi bine platite pe ejobs pentru ca alea afisate sunt de dragul de a fi acolo. Marile companii demonstreaza guvernului ca uite, avem posturi pentru tineret pentru care aplica sute de tineri,  chiar daca acestea au fost date demult.  Tocmai ca si fac profit intens din colaborarea cu ejobs.  

Ce sa mai zic despre amatorii care scriu ghiduri pe internet despre cum sa te porti la interviu, cum sa te imbraci, cum sa te porti, cum sa nu misti, cum sa nu.....bla bla bla......
Nu exista o reteta castigatoare. Sunt candidati care vin imbracati in tricouri de heavy-metal, stand peste picior peste picior,  nebarbieriti, zicand cate o gluma, si totusi sunt angajati pentru ca stiu ce sa faca, pentru ca au competente, pentru ca au incredere in sine.
Pot foarte bine sa stea  la interviu  si imbracati in maieu si  boxeri, si nespalati de zile bune, tot sunt angajati pentru ca  stiu sa faca treaba buna.  

Dap, aparentele inseala intotdeauna.



Eu cunosc mai bine omul din fapte decat din vorbe.  De asta consider internship-ul cea mai ideala metoda de a te angaja, mult mai eficient decat interviul.  Numai prin faptele tale arati companiei ce stii sa faci.  Fara intrebari, ci doar ordine...

Candidatul ar trebui pus la fata locului, nu sa-si imagineze cum ar fi daca s-ar afla in situatia in care nu si-a dus treaba pana la capat (sau colegul lui de echipa). Trebuie supus unor astfel de situatii.  
Interviul e insuficient. Bine, putini  tineri  se mai angajeaza in Romania pe joburi bune cu salarii decente pe baza interviului avand in vedere ca angajatorii se folosesc mai mult de networking, pile pe romaneste.  Ar trebui ca toti candidatii pentru joburi bune sa fie supusi unor teste si perioade de intership.


Ori, uite o masura ingenioasa pentru reducerea somajului in Romania:
vrei sa te angajezi, dar nu stii sa faci nimic, dar ai nevoie neaparata   de bani, rogi frumos conducerea companiei sa te angajeze sa muncesti pe salariu mai mic , din care o jumatate se duce pe instruirea oferita de un angajat mai vechi care sa te invete pe parcursul lunii limba engleza, limbajul de programare elementar (asta in IT) sau  un curs elementar de economie (in marketing).
E un fel  de internship platit.

Edited by russiansniper, 06 December 2016 - 18:56.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
culmea, pe mine la interviu m-au intrebat chestii teoretice pe care urma sa le pun in practica in campul muncii

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
din ce observ ne pui noua intrebari, dar tu vii cu o idee preconceputa. asadar ce ne intrebi? daca suntem de acord cu parerea ta?

hai sa-ti zic ceva, la o bere si la o masa de biliard nu se face interviu. tu ce vrei sa faci, sa iesi in oras la un biliard sau sa vezi ce stie omul si daca e capabil?

zi si mie cum poate un inginer sa-ti dea o impresie ca 100% stie si se pricepe pt ce-l angajezi, stand la bere si tragand cate o bila. zau acum, tu ai citit ce ai scris?

#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
russiansniper - Lasa vrajeala, trebuie P.C.R. pile cunostinte relatii.

Edited by u-k, 06 December 2016 - 18:50.


#5
russiansniper

russiansniper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2016

 MarianG, on 06 decembrie 2016 - 18:47, said:

culmea, pe mine la interviu m-au intrebat chestii teoretice pe care urma sa le pun in practica in campul muncii
Angajarea pe baza de competente este altceva.

Eu vorbesc de mii de tineri romani debusolati, care au facultate terminata, dar nu-si gasesc job pentru ca posturile pe domeniul lor sunt putine si se resemneaza ca trebuie sa se reprofileze. Iar la interviu, neavand nici experienta de munca, nu reusesc.

Internship-ul pe la ONG-uri e o labareala oricum, nu prea ai ce sa inveti. Vrei internship serios, il faci la companii private.

 Dany_Darke, on 06 decembrie 2016 - 18:48, said:

din ce observ ne pui noua intrebari, dar tu vii cu o idee preconceputa. asadar ce ne intrebi? daca suntem de acord cu parerea ta?

hai sa-ti zic ceva, la o bere si la o masa de biliard nu se face interviu. tu ce vrei sa faci, sa iesi in oras la un biliard sau sa vezi ce stie omul si daca e capabil?

zi si mie cum poate un inginer sa-ti dea o impresie ca 100% stie si se pricepe pt ce-l angajezi, stand la bere si tragand cate o bila. zau acum, tu ai citit ce ai scris?

Eu asta am experimentat la WWF,  pur si simplu ne-a pus sa jucam biliard si sa vorbim despre noi, despre ce am putea face:
Home | WWF



Mi se pare mai interesant decat sa stai la masa,   face-to-face, crispat etc.

Edited by russiansniper, 06 December 2016 - 18:52.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

 russiansniper, on 06 decembrie 2016 - 18:51, said:

Eu asta am experimentat la WWF,  pur si simplu ne-a pus sa jucam biliard si sa vorbim despre noi, despre ce am putea face:
Home | WWF
asta poate orice candidat la Miss Univers

 russiansniper, on 06 decembrie 2016 - 18:51, said:

Angajarea pe baza de competente este altceva.

Eu vorbesc de mii de tineri romani debusolati, care au facultate terminata, dar nu-si gasesc job pentru ca posturile pe domeniul lor sunt putine si se resemneaza ca trebuie sa se reprofileze. Iar la interviu, neavand nici experienta de munca, nu reusesc.
si cu ce este angajatorul vinovat ca inginerul  a pierdut noptile in cluburi si nu in laboratoare sau ateliere ?

#7
russiansniper

russiansniper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2016

 MarianG, on 06 decembrie 2016 - 18:55, said:

asta poate orice candidat la Miss Univers

si cu ce este angajatorul vinovat ca inginerul  a pierdut noptile in cluburi si nu in laboratoare sau ateliere ?
Am zis eu  ceva de angajatori ca ar fi vinovati?



Nu, vinovati sunt guvernantii PSD ca au desfiintat scolile de arte si meserii, ca i-au obligat pe tineri sa termine neaparat liceul si facultatea (daca se poate, una pe stiinte umanitare)  unde evident ca predarea e de mantuiala,   ca ANAF-ul stoarce firmele de bani, ca se baga taxe prea mari pentru  productia si profitul actual al companiilor private, si ii mai vad si pe verzele de la PNL cum incearca sa impoziteze multinationalele.



Insa nici recruterii nu procedeaz  bine.  De vreme ce suntem in tara tuturor posibilitatilor, pana si la  Internship se tin interviuri   si multi sunt respinsi.  



Pur si simplu, chiar se vrea ca tinerii sa nu invete nimic, sa aiba neaparat 0 experienta, la scolile si facultatile de stat, niciun profesor nu-si face datoria de a preda asa cum ar  trebui, ba chiar scade nivelul examenelor........parca  dinadins  se vrea   ca  tinerii    sa ajunga o adunatura de prosti care    sa EMGREZE si sa devina forta de munca ieftina in  strainatate.

Edited by russiansniper, 06 December 2016 - 19:03.


#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 russiansniper, on 06 decembrie 2016 - 18:39, said:

Stiu ca  interviul de angajare se practica de 150 de ani, dar totusi, lumea se mai si schimba.

Il consider un concept total inutil si demodat.  Majoritatea care am participat la interviu din postura de candidati stim cum e,  ca ni se pun tot felul de intrebari stupide gen "unde te-ai vedea peste 10 ani?", "ce stii sa faci?", "cu ce te ocupi?", "daca ai fi o culoare, ce ai alege?".....bine, majoritatea sunt puse asa ca sa vada reactia si capacitatea rapida a candidatului de a raspunde  la intrebarea angajatorului ce indica gradul de comunicare verbala (si odata ce multi stau si se gandesc cateva secunde, automat au fost respinsi din start).  Ca in fond, pe angajator nu-l intereseaza raspunsul (unii).
Articolul explica bine:
10 intrebari stupide sau enervante la interviu – RI Etic Solutions – forum si blog

Insa, parerea mea e ca la interviu nu ai cum sa cunosti persoana.  Majoritatea vin super pregatiti, chiar daca in situatii dificile, ar fi primii care  s-ar plange sau ar da-o cu mucii-n fasole.  Altii doar mint (si in CV) in asa fel incat ca doar angajatorii profesionisti care au facut la modul serios  facultatea de psihologie isi dau seama ca mint, iar altii sunt lingusitori, punand  "realizarea profitului companiei pe primul loc" (chiar daca in realitate, se gandesc  pe ce ar cheltui  primul lor salariu).  
Te mai intrebi apoi de ce totul merge rau in Romania avand in vedere ca majoritatea sunt angajati doar pe pile sau pentru ca stiu sa minta sau sa linguseasca.
Odata am prins un interviu intr-un format interesant: la fundraiserul ecologic WWF,  angajatoarea ne-a pus sa jucam biliard si sa vorbim in acelasi timp despre cum am putea schimba Bucurestiul sau despre mediul inconjurator.


Si da, ejobsul e bun daca vrei neaparat sa lucrezi la mutat marfa pe raft la un Mega Image sau la spalat vasele intr-un KFC sau daca tii neaparat sa fii injurat de pensionari la telefon intr-un call-center.  N-ai sa gasesti niciodata (ori decat in cazuri exceptionale rare) joburi bine platite pe ejobs pentru ca alea afisate sunt de dragul de a fi acolo. Marile companii demonstreaza guvernului ca uite, avem posturi pentru tineret pentru care aplica sute de tineri,  chiar daca acestea au fost date demult.  Tocmai ca si fac profit intens din colaborarea cu ejobs.  

Ce sa mai zic despre amatorii care scriu ghiduri pe internet despre cum sa te porti la interviu, cum sa te imbraci, cum sa te porti, cum sa nu misti, cum sa nu.....bla bla bla......
Nu exista o reteta castigatoare. Sunt candidati care vin imbracati in tricouri de heavy-metal, stand peste picior peste picior,  nebarbieriti, zicand cate o gluma, si totusi sunt angajati pentru ca stiu ce sa faca, pentru ca au competente, pentru ca au incredere in sine.
Pot foarte bine sa stea  la interviu  si imbracati in maieu si  boxeri, si nespalati de zile bune, tot sunt angajati pentru ca  stiu sa faca treaba buna.  

Dap, aparentele inseala intotdeauna.



Eu cunosc mai bine omul din fapte decat din vorbe.  De asta consider internship-ul cea mai ideala metoda de a te angaja, mult mai eficient decat interviul.  Numai prin faptele tale arati companiei ce stii sa faci.  Fara intrebari, ci doar ordine...

Candidatul ar trebui pus la fata locului, nu sa-si imagineze cum ar fi daca s-ar afla in situatia in care nu si-a dus treaba pana la capat (sau colegul lui de echipa). Trebuie supus unor astfel de situatii.  
Interviul e insuficient. Bine, putini  tineri  se mai angajeaza in Romania pe joburi bune cu salarii decente pe baza interviului avand in vedere ca angajatorii se folosesc mai mult de networking, pile pe romaneste.  Ar trebui ca toti candidatii pentru joburi bune sa fie supusi unor teste si perioade de intership.


Ori, uite o masura ingenioasa pentru reducerea somajului in Romania:
vrei sa te angajezi, dar nu stii sa faci nimic, dar ai nevoie neaparata   de bani, rogi frumos conducerea companiei sa te angajeze sa muncesti pe salariu mai mic , din care o jumatate se duce pe instruirea oferita de un angajat mai vechi care sa te invete pe parcursul lunii limba engleza, limbajul de programare elementar (asta in IT) sau  un curs elementar de economie (in marketing).
E un fel  de internship platit.

iti garantez ca daca intri pe ejobs sau bestjobs, gasesti sute de joburi bune, dar, nah mai e o conditie, trebuie sa sii si tu cat de cat bunicel la ceva ...altfel, da toti intra pe pile, ajngajatorii sunt prosti, doar tu esti buricul pamantului dar, mereu se aliniaza planetele impotriva ta. zi de zi, la fiecare interviu. esti facut sa fii patron, maestre..

#9
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
O stiti p-aia cu "Daca ai fi in desert cum ai face sa vinzi nisip" ?

Il prinzi pe unu si-i indesi nisip in cur pana te plateste sa te opresti, duh.
Asta-i raspunsul corect pentru demnitatea voastra, nu raspundeti logic la intrebari stupide de genu.

Edited by Gh3r0m, 06 December 2016 - 19:02.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

1. «De ce purtaţi barbă, ştiţi, în vânzări nu prea se obişnuieşte. Dar este o chestie religioasă?» (via colegul meu, aţi ghicit, «bărbos»)
Asta da, ocupă locul întâi cu coroniţă printre întrebările ciudate slash stupide pe care la poate adresa un recrutator la un interviu.
De ce întreabă asta un recrutator inteligent?
NU, un recrutator – inteligent sau mai puţin (sic!) – nu are voie să adreseze întrebări care pot fi încadrate în categoria celor discriminatorii.
pai daca vrei sa vinzi apare de ras, este un pic contra-productiv sa trimiti un agent barbos, zic si eu

p.s. SAM-urile le-a  desfiintat Emil Boc, nu PSD,

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005

 MarianG, on 06 decembrie 2016 - 18:55, said:

si cu ce este angajatorul vinovat ca inginerul  a pierdut noptile in cluburi si nu in laboratoare sau ateliere ?
Şi mai grav, n-are habar de noţiuni de bază ale meseriei, deşi are patalama la mână, eliberată de cutare "universitate".

#12
russiansniper

russiansniper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2016

 MarianG, on 06 decembrie 2016 - 19:00, said:

pai daca vrei sa vinzi apare de ras, este un pic contra-productiv sa trimiti un agent barbos, zic si eu

p.s. SAM-urile le-a  desfiintat Emil Boc, nu PSD,
Eu stiam ca Abramburica pe vremea cand PSD-ul facea echipa buna cu PDL la guvernare, prin 2009.

 mihaicozac, on 06 decembrie 2016 - 19:01, said:

Şi mai grav, n-are habar de noţiuni de bază ale meseriei, deşi are patalama la mână, eliberată de cutare "universitate".
Eu inteleg ca companiile private nu au nicio datorie fata de un neica' nimeni sa-l invete meserie.....totusi, parca suntem in era aia a "egalitatilor de sanse".....


In loc de interviu, mai bine ti-ar da sansa sa-ti arati maiestria (neplatit evident), sa fii supus unei probe sau unui internship pe o perioada lunga (avand in vedere ca nu poti sa cunosti persoana in doar cateva minute de interviu).

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

 russiansniper, on 06 decembrie 2016 - 18:58, said:

Pur si simplu, chiar se vrea ca tinerii sa nu invete nimic, sa aiba neaparat 0 experienta, la scolile si facultatile de stat, niciun profesor nu-si face datoria de a preda asa cum ar  trebui, ba chiar scade nivelul examenelor........parca  dinadins  se vrea   ca  tinerii sa ajunga o adunatura de prosti care sa EMGREZE si sa devina forta de munca ieftina in  strainatate.
asta spui tu, eu am avut parte de proferosi care si-au facut datoria
dar exista elevi care nu invata si dau vina pe profesori, de parca un profesor poate sa-ti bage materia cu lingura ar fi o realitate

 russiansniper, on 06 decembrie 2016 - 19:08, said:

Eu stiam ca Abramburica pe vremea cand PSD-ul facea echipa buna cu PDL la guvernare, prin 2009.
tot ce conteaza

 russiansniper, on 06 decembrie 2016 - 19:08, said:

Eu inteleg ca companiile private nu au nicio datorie fata de un neica' nimeni sa-l invete meserie.....totusi, parca suntem in era aia a "egalitatilor de sanse".....


In loc de interviu, mai bine ti-ar da sansa sa-ti arati maiestria (neplatit evident), sa fii supus unei probe sau unui internship pe o perioada lunga (avand in vedere ca nu poti sa cunosti persoana in doar cateva minute de interviu).
toti am trecut prin sistemul de invatamant, deci egalitatea de sanse exista
o tampenie sa muncesti gratis in perioada de proba

faci o greseala enorma, angajatorul nu angajeaza pentru esti o persoana ok, ci pentru ca te incadrezi in cerinte,

Edited by MarianG, 06 December 2016 - 19:09.


#14
russiansniper

russiansniper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2016

 MarianG, on 06 decembrie 2016 - 19:09, said:

asta spui tu, eu am avut parte de proferosi care si-au facut datoria
dar exista elevi care nu invata si dau vina pe profesori, de parca un profesor poate sa-ti bage materia cu lingura ar fi o realitate
Poate pe vremea ta.

Pe vremea mea, adica in ultimii 3 ani, am avut profesori universitari (da, din aia de la UNIBUC)  care pur si simplu predau cateva notiuni pe care poti foarte bine sa le iei de pe wikipedia sau dintr-o carte intr-o sala de lectura. Iar la examene, chit ca-i picau o data, in toamna ii treceau pe mai multi la restante pe note mari, dar nemeritate la examinari orale, ca deh, sa nu fie "profesori rai".   Iar nivelul de dificultate al examenelor e foarte scazut.  
Doar tocesti si aia e.  
Si asta pentru ca conducerea universitatii, care doreste sa apuce un loc in top 500,  vrea cat mai multi studenti absolventi (pozele cu sutele de absolventi  imbracati in roba de absolvire dau bine pe FB, nu?)
Pur si simplu, cand informatiile sunt masificate si accesibile publicului larg , e clar ca  profesorii aia nu vor sa te invete meserie, sau macar sa-ti dea un imbold de a invata mai mult.  
Cand vezi ca pana si locurile la buget sunt foarte multe........si multi trec si au note mari,  pur si simplu s-a dus naibii competitia.



Si asta se intampla in tot invatamantul romanesc.

De ce sa nu-i invatam pe  elevi  cum sa se descurce in societate,  un curs de educatie civica ,  cum sa se ingrijeasca,  cum sa se gospodareasca,  cum sa supravietuiasca in caz de catastrofa,  sa invete o meserie,  sa invete sa gateasca,  sa munceasca FIZIC (da, fizic, sa invete sa dea cu sapa sau sa bata cuiul cu ciocanul ca  in viata nu se stie)........... nu tata,  pune-i sa invete cat mai multa geopolitica si   istorie politica, literatura,   desen, muzica (ca toti vor fi niste talentati),  latina daca se poate, ora de religie obligatoriu etc. , sa invete doar sa toceasca si sa transcrie, sa dea copy-paste.  
Si daca se poate, mai reducem din orele de matematica, stiinta si sport ca sunt plictisitoare.

Edited by russiansniper, 06 December 2016 - 19:21.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
tu inveti pentru tine sau sa iei nota mai mare decat colegul tau?

#16
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Restantele se cumpara.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

 Gh3r0m, on 06 decembrie 2016 - 19:00, said:

O stiti p-aia cu "Daca ai fi in desert cum ai face sa vinzi nisip" ?

Il prinzi pe unu si-i indesi nisip in cur pana te plateste sa te opresti, duh.
Asta-i raspunsul corect pentru demnitatea voastra, nu raspundeti logic la intrebari stupide de genu.
cine imi este client?
pentru ca poti sa vinzi nisip, si unii chiar vand, nisip sfant catre crestitni, nisip umed catre insetati, nisip armat pentru constructori, etc, etc, etc

#18
russiansniper

russiansniper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2016

 MarianG, on 06 decembrie 2016 - 19:18, said:

tu inveti pentru tine sau sa iei nota mai mare decat colegul tau?
Evident ca am invatat pentru mine doar din pasiune.  
Ce am invatat eu a fost din pasiune si pentru ca mi-a placut.  In practica insa, ma enumar printre  tinerii  care trebuie sa se reprofileze.

 MarianG, on 06 decembrie 2016 - 19:21, said:

cine imi este client?
pentru ca poti sa vinzi nisip, si unii chiar vand, nisip sfant catre crestitni, nisip umed catre insetati, nisip armat pentru constructori, etc, etc, etc
Ma refeream la intrebari stupide de gen "ce culoare ai vrea sa fii" sau "ce parere ai despre piticii de gradina"....evident, sunt puse pentru altceva (sa aflii capacitatea si rapiditatea de gandire a candidatului), nu pentru raspunsurile in sine, oricat de ridicole ar fi mai ales ca creierele majoritatii nu proceseaza rapid, desi poti sa aduci raspunsuri destul de bune si inspirate  asa cum e asta al tau cu nisipul.

Edited by russiansniper, 06 December 2016 - 19:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate