Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Alocație pentru copii, pe card

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Salutare!
Cat este timpul in care A.N.P.S. - Agentia Judeteana de Prestatii Sociale vireaza banii de alocatie copii la Posta Romana, iar acesta din urma ai inmaneaza tutorelui? Sunt vreo 10 zile?
Cum se poate renunta la primirea banilor prin acest intermediar infect? Este posibil sa se bage banii pe un cont bancar, ca la pensie?

Edited by Axel2015, 06 December 2016 - 16:09.


#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
http://www.avocatnet...ia-pe-card.html

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@Axel2015
da, dar ai ceva harti de completat.

Edited by arg, 06 December 2016 - 16:20.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Pe data de 8 in fiecare luna, imi intra banii direct in cont pt alocatia copiilor. Cerere, copie cn copii, copie iban, copie ci parinte. Depus la sediu din judet.

#5
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Multumesc de raspunsuri! Nu eu direct am aceasta problema, ci un prieten si nu are timp in zilele astea de hartoage, oare s-ar putea anul asta? Adica se aproprie craciunul si postasii astia se apuca de hibernare...

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Poti sa dai un telefon si intrebi ce harti sunt necesare, in bucuresti la sectorul 1 se gasesc online, se descarca completeaza si se duc la sediu. Practic cu un drum ai rezolvat tot.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Le depui cand vrei. Insa dupa 1-2 luni vor veni in cont direct.
Nu poti sa depui maine pe 7 si sa primesti pe 8 in cont banii.
Cel mai repede pe 8 ianuarie.

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Daca ai mai multi copii, vin in acelasi cont, la gramada. La mine, la primul copil am declarat un iban, cand a aparut cea mica am declarat altul; am avut "surpriza" apoi sa vina ambele sume in acelasi cont (primul), by default, n-am mai facut nimic in acest sens.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,266
  • Înscris: 27.10.2007
e normal sa vina asa. tu esti titlarul de cont de prestatii sociale pt toti copii. practic alocatiile sunt legate de CNP-ul tau.

View PostKlaudio, on 06 decembrie 2016 - 17:21, said:

Daca ai mai multi copii, vin in acelasi cont, la gramada.
Ontpic: se rezolva cu o singura cere depusa la AJPIS - Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, dar daca o depui acum nu e sigur ca in ianuarie 2017 vei primi banii pe card. depinde de judet.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,552
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAxel2015, on 06 decembrie 2016 - 16:28, said:

Multumesc de raspunsuri! Nu eu direct am aceasta problema, ci un prieten si nu are timp in zilele astea de hartoage, oare s-ar putea anul asta? Adica se aproprie craciunul si postasii astia se apuca de hibernare...
Se putea face direct de prima data, atunci cand a depus hartiile , imediat dupa nastere.  Maternitatea iti da un biletel, cu ala se merge la primarie, si se face certificatul de nastere. Tot pe acolo incep si demersurile pentru alocatie, si te intreaba de metoda de plata.  Ma si mir ca sunt unii care inca mai au nervi sa se complice cu posta.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Crezi ca ailalti sunt mai breji? Primeam alocatia pe card. La un moment dat expira cardul, ma duc la banca sa il schimb. Verific si soldul, surpriza, de un an nu mai intrase nici o alocatie. Ma duc sa intreb ce se intampla,  la agentia aia judeteana de se ocupa de alocatii,  cica
'mai aveti copilul? Ca la noi in sistem apare ca nu-l mai aveti....'
asta'i statul roman... Am facut cerere, copiile de acte de rigoare, si au bagat banii si pe perioada lipsa.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
:lol: @slai


Eu i-as fi frecat un scaun de cap la întrebarea "mai aveți copilul?"

#13
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mergi la Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială, îi explici problema vreunui inspector social finuț și îți face în așa fel încât să primești alocația prin poșta română, poșta română întotdeauna îți va aduce alocațiile la timp în data de 14 a fiecărei luni, maxim 15. Băncile întotdeauna amână data livrării alocației, cred că cineva își ia dobândă. Sunt șmecherii mari la bănci, noi suntem mici. Eu așa am făcut, am transferat alocațiile la poștă și îmi vine poștașul acasă cu alocațiile. Baftă!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate