Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Viteza SSD extern

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dddann

Dddann

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2016
Buna!
As vrea să-mi iau un ssd extern pe usb 3.0 si am 2 intrebari:

1. Cum e viteza de scriere-citire la SSD-urile externe față de cele pe SATA?  Adică stiu ca viteza teoretică e mai mică dar în realitate cum e?

2. Pot să conectez SSD ul extern la televizor pt a înregistra pe el?  Se va comporta ca un HDD ?  Si încă ceva: la tv USB-ul e 2.0. E posibil să apară incompatibilitați? (În afară de viteza mai mica)

Mulțumesc anticipat!

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai... ssd-ul in sine e un disc de stocare. la fel ca un hdd. deci va fi vazut la fel.

acu, usb 2.0 si usb 3.0 in practica vor avea viteze mai mici decat poate un HDD, asa ca singurul motiv sa-ti iei SSD pe usb ar fi daca ai de scris de multe ori fisiere mici.

#3
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Am un intel 330 de 180GB conectati pe usb3 intr-un rack Verbatim (2,5 ) , cu windows 2 go pe el
Stam cam asa 180 MB/s scriere 250 MB/s citire , cred ca e limitat de controlerul rack-ului (avea hdd de 250 GB) .
Per general misca foarte bine windows-ul de pe el ... se vede diferenta de I/O pe care o da SSD-ul

Daca cauti o solutie dedicata ar trebui sa fie mai rapida .

LE: Acum am vazut ca e pt TV ....
Mai bine iei hdd normal (e mai ieftin) pt TV , si nu va merge mai incet pe USB 2.0

Edited by GabaGN, 06 December 2016 - 15:46.


#4
Dddann

Dddann

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2016
Nu e neapărat pt TV. Deci asta e scenariul complet: Vreau un ssd intern pt PC. Vreau si un HDD extern, in mare parte pt TV dar si pt altele. Mă gândeam dacă nu cumva  un SSD extern le rezolva pe ambele. Adică dacă la SSD ul extern scade cu mult viteza fata de cel intern, chiar dacă e pe USB 3.0

Shmu, mi-e greu să cred că din cei 600 MB/s teoretici rămân mai puțin de 200    ?_?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Cei 600MB/s teoretici sunt pe SATA 3.

Pe USB esti limitat de standardul USB si de controller-ul adaptorului care face legatura intre portul USB si SSD.
Astea nu sunt gandite sa fie foarte rapide.

Si nu stiu cum ai face - stai sa schimbi mereu SSD-ul din rack-ul USB in PC si inapoi ?

Nu de alta dar Windwosul normal nu merge instalat pe nimic pe USB. Doar versiuni create special pot fi puse.

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostDddann, on 06 decembrie 2016 - 16:33, said:

Nu e neapărat pt TV. Deci asta e scenariul complet: Vreau un ssd intern pt PC. Vreau si un HDD extern, in mare parte pt TV dar si pt altele. Mă gândeam dacă nu cumva  un SSD extern le rezolva pe ambele. Adică dacă la SSD ul extern scade cu mult viteza fata de cel intern, chiar dacă e pe USB 3.0

Shmu, mi-e greu să cred că din cei 600 MB/s teoretici rămân mai puțin de 200 ?_?
1. pai... si vrei sa muti ssd-ul mereu din sistem in rack si inapoi?

2. viteza aia la ce vrei sa o folosesti? un FHD la 30fps are MAXIM 10-30Mb/s depinzand de calitate. asadar 200MB/s sunt absolut irelevanti la inregistare/redare video.

3. pe un ssd sistemul de operare si alte softuri se misca mult mai bine pentru ca alea au foarte multe fisiere mici si la fisiere mici viteza e cu totul alta (vezi vitezele 4K din teste). un hdd e lent pentru ca discul efectiv trebuie sa se invarta si capul de citire sa se miste in pozitie. asta se numeste timp de acces si la SSD e foarte mic pentru ca acceseaza direct celula de memorie.
pentru tine, care vrei video, un hdd e f bun. un ssd e INUTIL, nu vei vedea nici o diferenta.

PS: daca ai chef sa faci ce am zis la 1, te sfatuiesc cu caldura sa NU faci asta. mufele sata de pe ssd nu sunt facute pentru conectarei/deconectari dese, si la un momentdat vor ceda.

Edited by shmu, 06 December 2016 - 16:48.


#7
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Asa cum se spune mai sus SSD este inutil legat la un TV cu USB 2.0. Pentru acest lucru eu folosesc un vechi HDD de 160 GB (pentru timeshift si recording).
De asemenea am si 2 ssd-uri puse in rack-uri portabile (unul de 60GB sata2 pus pe un rack usb 2.0 si unul de 256GB sata 3 pus pe rack usb 3.0). Diferenta de viteza se vede la copierea fisierelor mari. Eu le folosesc atunci cand am nevoie sa incarc volume mari de date in timp scurt.

#8
Dddann

Dddann

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2016
600 MB/s sunt si la USB 3.0. Cel puțin așa am citit pe wikipedia

("USB 3.0 is the third major version of the Universal Serial Bus (USB) standard for interfacing computers and electronic devices. Among other improvements, USB 3.0 adds the new transfer rate referred to as SuperSpeed USB (SS) that can transfer data at up to 5 Gbit/s (625 MB/s), ")

Faza ca Windows nu merge pe USB nu știam.(mersi ca m-ati luminat 😊)

Mulțumesc de ajutor. Am să iau un SSD intern si am sa renunț la restul. Apropo, aveți vreo recomandare pt SSD de 120 gb ? Mă interesează în special fiabilitatea

#9
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View PostDddann, on 06 decembrie 2016 - 19:04, said:

Apropo, aveți vreo recomandare pt SSD de 120 gb ? Mă interesează în special fiabilitatea

Samsung 850 Evo, daca-l gasesti pe undeva (de obicei pleaca de la 250GB)

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View PostDddann, on 06 decembrie 2016 - 19:04, said:

Mulțumesc de ajutor. Am să iau un SSD intern si am sa renunț la restul. Apropo, aveți vreo recomandare pt SSD de 120 gb ? Mă interesează în special fiabilitatea

Ai topic dedicat ptr alegere SSD - http://forum.softped...40-alegere-ssd/
Citeste macar primul post si linkurile din el si apoi ultimele postari.

Fiabile - Samsung si Intel in special.

#11
Dddann

Dddann

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2016
Mersi mult de ajutor!

#12
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Merge windows-ul instalat pe USB , dar nu prin metode clasice ... cautati windows 2go si tutoriale . Limitarea e de la controler cateodata , dar merge bine windowsul de pe usb

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate