Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#1
jhon_doe

jhon_doe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.11.2016
Salut,

Lucrez pentru o firma care produce structura metalica si construieste case pe structura metalica.
Fiind pe departamentul de vanzari, ma lovesc evident de 'NU structura metalica' mai bine pe caramida.
Chiar daca enumar avantajele, exista sindromul post-comunist care respinge ce este nou si cumva necunoscut.
Toti cei care isi construiesc case se plang de executie, furat la materiale, nu folosim atata material ca stie mai bine constructorul, etc. ( evident pe sistemul mai economisesc ceva, beneficiarul este de multe furat de mirajul economisirii ).

Intrebarea mea fata de voi este, daca acuma ai avea banii sa iti cumperi o casa si mergi la un delvoltator, care a construit pe metal casele pentru ca este mai ieftin si mai rapid, ai cumpara pe metal sau nici nu te-ar interesa?

*pretul sa fie acelasi ca si la o constructie de caramida ( suprafata utila fiind cu vreo' 10% mai mare ).


Multumesc,
jhon_doe

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu m-ar interesa deloc , as prefera s-o construiesc eu si nu , nu pe structura metalica , ca nu vreau sa-mi fac hala ..

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
La acelasi pret as alege casa din "caramida".

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema se rezuma totusi la un aspect final: pretul si meseriasii.
Daca nu reusesti sa dai sensibil in jos pretul, atunci nu vad prea multi doritori.

Am o cunostinta care are o casa cu schelet metalic si panouri sandwich.
Casa e foarte calduroasa si s-a ridicat repede (el a cumparat-o gata facuta). Ce ma deranjeaza pe mine este ca tavanul se misca (e eleastic), cand cineva la etaj tropaie.

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
@jhon_doe
Unul  dintre aspectele care m-ar(m-a) determina(t) sa fac o casa de caramida ar fi un experiment facut la americani. O simulare a unei tornade- o barna de lemn proiectata cu un tun cu aer comprimat in peretele unei case ...pe structura de lemn . Intuiesti? A trecut ca prin branza la 200km/h.
Ai sa raspunzi, probabil, ca la noi nu-s tornade...

Edited by MKdens24kw, 06 December 2016 - 14:09.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
daca nu are niste avantaje clare, ci numai "suprafata utila fiind cu vreo' 10% mai mare", oameni vor alege natural solutia tehnica testata si rastestata in conditiile de la noi din tara. o casa e o investitie foarte mare si nu prea ai chef de teste pe banii tai.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ar fi sa imi mai construiesc o casa, prima optiune ar fi structura metalica.
Sunt o gramada de avantaje si nici un dezavantaj.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
@pasilla -fa un pro si contra

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MKdens24kw, on 06 decembrie 2016 - 14:08, said:

Ai sa raspunzi, probabil, ca la noi nu-s tornade...
Nu numai ca la noi nu sunt tornate, adevarat de altfel, dar barna aia putea fi proiectata printr-un geam. Intuiesti?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ma pricep prea bine, dar o casa pe structura metalica se ridica repede, nu sunt procese umede (betoane, tencuieli, mortare, etc.), rezultatul este perfect ca si dimenisiuni (fara pereti strambi....), izolatie termica si fonica foarte buna, rezistenta foarte buna la cutremur, realizarea instalatiilor foarte usor si poate mai sunt si altele.
Poate initiatorul stie mai multe.

Edited by pasilla, 06 December 2016 - 14:17.


#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Adm, on 06 decembrie 2016 - 14:12, said:

@pasilla -fa un pro si contra
Am gasit pe un site de la noi:
Casa premium la cheie pe structura metalica 70.900 €
Casa premium la cheie pe zidarie 94.019 €

E aceeasi casa, difera doar structura, dar diferenta de pret e considerabila.

#12
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

 ericmario, on 06 decembrie 2016 - 14:14, said:

Nu numai ca la noi nu sunt tornate, adevarat de altfel, dar barna aia putea fi proiectata printr-un geam. Intuiesti?
De acord. In general suprafata vitrata(geam usi) este de aprox 10% din suprafata exterioara casei...90% este caramida cu beton. La structura metalica....
Plus de asta..la o tornada nu cred ca stai sa admiri pe fereastra cum fluiera vantul.
Am dat o situatie ipotetica, atat tot.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ca la orice constructie, este foarte important proiectul si alegerea cu grija a materialeleor de executie.. Pot aparea probleme de la detalii extrem de mici.

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 pasilla, on 06 decembrie 2016 - 14:16, said:

Nu ma pricep prea bine, dar o casa pe structura metalica se ridica repede, nu sunt procese umede (betoane, tencuieli, mortare, etc.), rezultatul este perfect ca si dimenisiuni (fara pereti strambi....), izolatie termica si fonica foarte buna, rezistenta foarte buna la cutremur, realizarea instalatiilor foarte usor si poate mai sunt si altele.
Poate initiatorul stie mai multe.
Fundatia , placa parter astea le faci tot din metal ?!

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fundatia clasica, restul fara betoane. Si aici  sunt avantaje, cred ca o asemenea casa este mult mai usoara si fundatia iese mai "subtirica".

Nu am facut un calcul, dar per total, materiale + manopera  pentru toata casa, ar trebui sa fie si mai ieftin.

Edited by pasilla, 06 December 2016 - 14:33.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MKdens24kw, on 06 decembrie 2016 - 14:23, said:

De acord. In general suprafata vitrata(geam usi) este de aprox 10% din suprafata exterioara casei...90% este caramida cu beton. La structura metalica....
Plus de asta..la o tornada nu cred ca stai sa admiri pe fereastra cum fluiera vantul.
Am dat o situatie ipotetica, atat tot.
Mi-ar place o casa cu cat mai multa sticla, am eu visul meu....

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Fundatia e la fel .

 ericmario, on 06 decembrie 2016 - 14:31, said:

Mi-ar place o casa cu cat mai multa sticla, am eu visul meu....
Si al meu daca ar fi mereu vara ...

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pana la urma cum e cu etajul? Flexeaza tavanul sau nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate