Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Compatibilitate placa video cu placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
0fucksgiven

0fucksgiven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.12.2015
Salutare, pot sa pun aceasta placa video http://www.pcgarage....3-128-bit-hdmi/ pe placa mea de baza ?[ http://i67.tinypic.com/2wqu3vn.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, sunt 100% compatibile.

#3
0fucksgiven

0fucksgiven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.12.2015

View Postsuper8, on 06 decembrie 2016 - 12:49, said:

Da, sunt 100% compatibile.

Multumesc, gasesc alta mai buna la banii aia?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
La intrebarea asta nu stiu sa raspund, nu e "domeniul" meu !

Mai bine spune un buget maxim alocat pt. achizitia placii video si colegii cu experienta te vor indruma catre o placa video buna.

#5
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Placile respective sunt la fel de bune ca o placa integrata. Nu merita.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
acea placa video e foarte proasta, la sh gasesti placi bune in bugetul tau, daca vrei noua incearca sa mai adaugi 100lei, am vazut Gtx 750 Ti sub 500lei. (sa fie varianta Ti)
Uite una dar nu as recomanda-o, ventilatoare mici.

Oricum ar trebui sa zici si ce procesor si cat ram ai, si cam ce jocuri vrei la ce rezolutie...

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Ventilatoare mici inseamna in general zgomot mare ( poate uneori cu exceptia cazului in care e Asus).
Au turatie mare - vibratii puternice, viteza tangentiala mare -suierat puternic, si in plus fiabilitate foarte redusa care duce la zgomot si vibratii si mai puternice...

Cu 750 TI scoti o medie de 50 fps in rezolutie de maxim 900p, de multe ori nu poti sa urci AA la 4X, si ce e grav e ca media nu inseamna mai nimic, pt. ca ce conteaza sunt minimele care pot sa coboare oricat, pana la zero..

Acum la sfarsitul lui 2016, R9 280 ( HD7950 Ghz Edition reincalzit putin ) e minimul absolut de recomandat.
De fapt e minimul recomandat de cand a aparut HD 7950 prima implementare din 2012, intre timp prin updateuri software in primul rand, si hardware in al doilea rand, avand o performanta de peste 2X mai mare fata de data lansarii in 2011-2012.

Acum e mainstream RX 480 cu 8 GB GDDR, sau macar 4 GB - pt rezolutii de maxim full HD.
De fapt cine ia acum placa mai slaba decat RX480 e cam fraier, pt ca deja a inceput sa se stabilizeze pe langa pretul recomandat de AMD de ~ 200 USD. De BF chiar a fost la pretul asta un saphire, e drept nu Asus..., si ne asteptam ca in 2017 sa ajunga in sfarsit uzual la acest pret.

Edited by loock, 06 December 2016 - 14:19.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Sa mut topicul pe sfaturi de achizitie ? Ca deja discutia a luat-o in directia asta....

#9
0fucksgiven

0fucksgiven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.12.2015

View Posteiffel, on 06 decembrie 2016 - 14:14, said:

Sa mut topicul pe sfaturi de achizitie ? Ca deja discutia a luat-o in directia asta....
Da!

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsirgoofy, on 06 decembrie 2016 - 13:43, said:

Uite una dar nu as recomanda-o, ventilatoare mici.
Care ar fi problema? La ce TDP are 750 Ti , ventilatoarele acelea sunt suficiente.

#11
0fucksgiven

0fucksgiven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.12.2015

View Postsirgoofy, on 06 decembrie 2016 - 13:43, said:

acea placa video e foarte proasta, la sh gasesti placi bune in bugetul tau, daca vrei noua incearca sa mai adaugi 100lei, am vazut Gtx 750 Ti sub 500lei. (sa fie varianta Ti)
Uite una dar nu as recomanda-o, ventilatoare mici.

Oricum ar trebui sa zici si ce procesor si cat ram ai, si cam ce jocuri vrei la ce rezolutie...

Daca iau acea placa video automat imi trebuie si alta placa de baza nu?

Momentan am un Pc mai vechi: Procesor Celeron Dual Core 2,6GHz
Placa video Nvidia GT220 1GB si un monitor cu rezolutie maxima de 1366x768, si ma gandeam ca daca schimb placa video o sa-mi ruleze mai bine jocurile de pe Steam gen: The Forest, Cs-Go, DayZ , pe care le joc pe setari Very Low :)

View Postloock, on 06 decembrie 2016 - 14:08, said:

Ventilatoare mici inseamna in general zgomot mare ( poate uneori cu exceptia cazului in care e Asus).
Au turatie mare - vibratii puternice, viteza tangentiala mare -suierat puternic, si in plus fiabilitate foarte redusa care duce la zgomot si vibratii si mai puternice...

Cu 750 TI scoti o medie de 50 fps in rezolutie de maxim 900p, de multe ori nu poti sa urci AA la 4X, si ce e grav e ca media nu inseamna mai nimic, pt. ca ce conteaza sunt minimele care pot sa coboare oricat, pana la zero..

Acum la sfarsitul lui 2016, R9 280 ( HD7950 Ghz Edition reincalzit putin ) e minimul absolut de recomandat.
De fapt e minimul recomandat de cand a aparut HD 7950 prima implementare din 2012, intre timp prin updateuri software in primul rand, si hardware in al doilea rand, avand o performanta de peste 2X mai mare fata de data lansarii in 2011-2012.

Acum e mainstream RX 480 cu 8 GB GDDR, sau macar 4 GB - pt rezolutii de maxim full HD.
De fapt cine ia acum placa mai slaba decat RX480 e cam fraier, pt ca deja a inceput sa se stabilizeze pe langa pretul recomandat de AMD de ~ 200 USD. De BF chiar a fost la pretul asta un saphire, e drept nu Asus..., si ne asteptam ca in 2017 sa ajunga in sfarsit uzual la acest pret.

Nu vreau placa video asa buna, am specificat mai sus ce jocuri vreau sa joc, ce-i drept astea sunt si prea scumpe, nu-mi permit deocamdata.

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai chiar nu mai poti pune 100 lei in plus pentru un 750TI?
730 aleasa de tine e cam varza, chiar si pe rezolutia ta.

#13
0fucksgiven

0fucksgiven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.12.2015

View Postshmu, on 06 decembrie 2016 - 16:40, said:

pai chiar nu mai poti pune 100 lei in plus pentru un 750TI?
730 aleasa de tine e cam varza, chiar si pe rezolutia ta.

Dar intrebarea este daca o pot pune pe placa mea de baza.

#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Poti, poti.

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si cum nu are nici alimentare separata nu trebuie sa-ti faci griji nici de sursa.
220-u consuma max 60W, asta (750 TI) consuma max 75W. irelevant.

#16
0fucksgiven

0fucksgiven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.12.2015
Totusi mai am o nelamurire, din ce am citit pe google reiese ca daca interfata de la placa de baza este 2.0 si la placa video 3.0 s-ar putea sa-i reduca din performanta, este adevarat?

#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu-i reduce absolut nimic, stai liniștit.

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Post0fucksgiven, on 07 decembrie 2016 - 00:10, said:

Totusi mai am o nelamurire, din ce am citit pe google reiese ca daca interfata de la placa de baza este 2.0 si la placa video 3.0 s-ar putea sa-i reduca din performanta, este adevarat?
din moment ce nu e vre-un 1070 sau 980 sau mai stiu eu ce placa de peste 1500 lei, nu are rost sa-ti bati capu cu asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate