Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vanzare imobil, 3 proprietari, 3 conturi bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Buna ziua,
Urmeaza sa vindem un imobil din care sotia mea detine o treime. M-am grabit si am deschis cont in euro pe numele meu.
Intrebarea ar fi, este ok in fata notarului sa se vireze banii in contul meu sau trebuie musai deschis cont pe numele sotiei?

Si inca o intrebare legata de mecanismul vanzarii: cum se face transferul, inainte de vanzare, dupa? Si este obligat cumparatorul prin lege sa ne vireze fix cate o treime de fiecare sau poate vira mai mult la unul si mai putin la celalalt daca suma totala iese aceeasi?

Va multumesc!

Edited by mariusonweb, 06 December 2016 - 11:51.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
se vireaza in functie de cota rezultata in urma succesiunii. fiecare proprietar din act isi deschide cont. eu am cumparat apartament de la 3 proprietari (mama si doi copii), prin prima casa. transferul banilor s-a facut dupa ce am semnat actul de vanzare cumparare.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
trebuie conturi deschise pe numele fiecarui proprietar, in contract se vor specifica in clar sumele ce trebuie virate la fiecare
de regula notarul cere dovada platii (ordinul de plata sau banii dati in fata lui, se practica odata..) inainte de semnare contract, dar nu e musai, uneori cere dupa 1-2 zile ca proprietarul (sau proprietarii) sa mai aduca la el o declaratie cum ca au primit suma specificata in contract

Edited by aeon, 06 December 2016 - 12:11.


#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

 mariusonweb, on 06 decembrie 2016 - 11:44, said:

Buna ziua,
Urmeaza sa vindem un imobil din care sotia mea detine o treime. M-am grabit si am deschis cont in euro pe numele meu.
Intrebarea ar fi, este ok in fata notarului sa se vireze banii in contul meu sau trebuie musai deschis cont pe numele sotiei?

Si inca o intrebare legata de mecanismul vanzarii: cum se face transferul, inainte de vanzare, dupa? Si este obligat cumparatorul prin lege sa ne vireze fix cate o treime de fiecare sau poate vira mai mult la unul si mai putin la celalalt daca suma totala iese aceeasi?

Va multumesc!
tu, daca ai fi cumparator, ai vira banii intr-un cont care e pe numele altuia decat proprietarul din acte?

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Trebuie platita fiecarui proprietar suma exacta. In fond, ai facut plati catre Enel/ UPC/ etc/ etc (ca doar ai avut de platiti utilitati) dar asta nu iti scade din obligatiile de plata catre vanzatorul unul apartament.

In legatura cu momentul platii: cel mai sigur este prin cont escrow. Acestea (3 in cazul de fata) se deschid pe numele vinzatorilor, se alimenteaza de catre cumparator dupa care se semneaza contractul de vanzare-cumparare. Specificul contului escrow fata de unul obisnuit este ca banii nu pot fi luati de titular (vanzatorul) decat dupa indeplinirea unei conditii prevazute in contractul de escrow - in cazul de fata autentificarea actului si intabularea imobilulul pe numele cumparatorului. De asemenea se prevede de la inceput un termen pana la care trebuie indeplinita conditia, altfel banii se intorc la cumparator. Deci nici cumparatorul nu risca sa ramana cu banii dati si fara casa, nici vanzatorul nu semneaza ca primaru pe bani doar promisi.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Achizitia se face printr-un credit?
Daca da, ar fi recomandabil sa aflati si daca banca transfera banii in mai multe conturi sau intr-unul singur.
Altfel, nu are nici un rost sa deschideti trei conturi diferite daca nu sunt probleme de credibilitate intre proprietari.
In cazul in care achizitia se face prin credit, banca poate livra banii in ziua semnarii contractului sau la cateva zile dupa, imediat ce este scos extrasul de informare de la ANCPI in care sa se vada clar ipoteca in favoarea bancii.
Aceasta intarziere de cateva zile exista doar in situatiile in care notarul care certifica tranzactia nu este unul care lucreaza direct cu banca (agreat de banca).

L.E. Nu are nici o importanta daca este un singur cont sau mai multe, daca este pe numele unui proprietar, al tuturor sau al unei terte parti, atat timp cat intre cumparator/i si vanzator/i s-a stabilit contul in care sa se transfere banii. Eventual, ca sa nu existe discutii ulterioare, se poate trece contul in care vor intra banii in contract.

Edited by sfantu.dracu, 06 December 2016 - 12:31.


#7
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Achizitia se face cu banii jos, in euro. Doar ca notarul a zis ca nu poate sa faca vanzarea/cumpararea decat cu virarea banilor prin banca, asa cere legea zice el.
Si da, sunt probleme de credibilitate intre proprietari, de aceea am deschis topicul.

Edited by mariusonweb, 06 December 2016 - 12:34.


#8
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
In cazul tau, cate un cont pe numele fiecaruia, de preferinta in aceeasi banca din care cumparatorul va vira banii (pentru ca acestia, banii carevasazica, sa intre imediat in conturile vanzatorilor). La notar se redacteaza contractul de vanzare cumparare in care se specifica (se descrie) exact modalitatea de plata, respectiv cum cumparatorul plateste din contul sau cutare, sumele pentru fiecare in conturile cutare si cutare din bancile cutare, etc. Acel contract se semneaza de catre fiecare, nu se stampileaza inca si se merge la banca cumparatorului  cu o copie (nestampilata), unde acesta (cumparatorul) va face transferurile bancare catre conturile desemnate... Banca va va da tuturor cate o hartie pentru fiecare suma transferata, hartii cu care se face practic dovada achitarii sumelor aferente cumpararii imobilului. Mergeti toti frumusel apoi la notar unde acesta va stampila toate actele si va va da fiecaruia cate un duplicat al contractului de V/C. Apoi, cu o copie a contractului, cumparatorul doar, merge la banca de unde a facut transferurile ca sa puna si aia la dosarul lor. Gata.
Asta este procedura, nu ai de ce sa-ti faci griji... oricum, acum toti notarii fac asa, si iti va fi spus si el procedura daca l-ai fi intrebat cum si ce se face.

PS: Acum, recitind postarea ta din deschidere, revin si spun ca nu cred ca e necesar deschiderea unui cont pe numele tau si al altuia pe numele sotiei tale (atat timp cat sunteti inca casatoriti si cu bunurile la comun) ci doar un cont in care unul e titularul, celalalt imputernicitul (in contract se scrie la modalitatea de plata ca suma cutare se vireaza in contul cutare sotilor x si y, oricum stie el notarul cum). Pentru al treilea coproprietar se face cont separat.

Edited by Ana0181, 06 December 2016 - 12:42.


#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Ana, nu e nevoie de atatea drumuri si nu cred ca un notar va face acel contract pe care sa-l dea partilor in alb.
In cazul de fata, pe banca nu o intereseaza contractul ca nu e parte din tranzactie. Cumparatorul poate dispune de banii lui cum doreste. Ii poate transfera in orice cont, fara sa ceara voie bancii.

Marius, notarul se poate deplasa la banca (la cererea voastra) daca banca este in localitatea in care el isi desfasoara activitatea. Acest lucru va fi stipulat in incheierea contractului.
In felul acesta imediat banii vor fi transferati de catre cumparator.

#10
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Adica cu banii jos numerar cash nu mai e legal?

Edited by bulan60, 06 December 2016 - 13:07.


#11
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 sfantu.dracu, on 06 decembrie 2016 - 12:48, said:

Ana, nu e nevoie de atatea drumuri si nu cred ca un notar va face acel contract pe care sa-l dea partilor in alb.
In cazul de fata, pe banca nu o intereseaza contractul ca nu e parte din tranzactie. Cumparatorul poate dispune de banii lui cum doreste. Ii poate transfera in orice cont, fara sa ceara voie bancii.

Marius, notarul se poate deplasa la banca (la cererea voastra) daca banca este in localitatea in care el isi desfasoara activitatea. Acest lucru va fi stipulat in incheierea contractului.
In felul acesta imediat banii vor fi transferati de catre cumparator.
Doar in anul curent am facut trei diferite tranzactii imo, fiecare la trei diferiti notari, de fiecare data acesta a fost "mecanismul".

Apropo de faza de care ii spui lui Marius ,cu deplasarea notarului la banca, acesta o face doar daca are bunavointa si se ofera el sau daca accepta sa o faca la cererea vreuneia dintre parti... in cazul tranzactiilor mele, in doua cazuri notarii au zis ca nu e cazul (iar de la banci doar s-a cerut sa se aduca dupa finalizarea contractelor o copie ori sa trimita notarul mail cu o copie in atasament) iar in al treilea caz notarul s-a oferit sa mearga si el la banca (dat fiind ca banca era la doar vreo doua sute de metri distanta).

 bulan60, on 06 decembrie 2016 - 13:07, said:

Adica cu banii jos numerar cash nu mai e legal?
Tranzactiile cu cash sunt limitate, prin legislatie, intr-un anumit plafon.

 sfantu.dracu, on 06 decembrie 2016 - 12:48, said:

In cazul de fata, pe banca nu o intereseaza contractul ca nu e parte din tranzactie.
Ba o cam intereseaza (sunt obligate sa consemneze tranzactiile)... In fapt, nu pe banca si pe Fisc. Acum fiscul urmareste orice tranzactie.

Edited by Ana0181, 06 December 2016 - 13:38.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mecanismul este în felul următor: cu toate actele pregătite pentru semnarea contractului, se merge la norat şi se semnează contractul în care se menţionează fiecare coproprietar cât are de primit şi în ce cont după care cumpărătorul merge la bancă şi face viramentul aşa cum este descris. Vine cu ordinele de plată şi primeşte exemplarul de contract şi copiile necesare autorităţilor. De întabulare se ocupă notarul.

#13
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

 MembruAnonim, on 06 decembrie 2016 - 13:56, said:

Mecanismul este în felul următor: cu toate actele pregătite pentru semnarea contractului, se merge la norat şi se semnează contractul în care se menţionează fiecare coproprietar cât are de primit şi în ce cont după care cumpărătorul merge la bancă şi face viramentul aşa cum este descris. Vine cu ordinele de plată şi primeşte exemplarul de contract şi copiile necesare autorităţilor. De întabulare se ocupă notarul.
Ordinul de plata ramine la vinzator. Cum verifica in acel moment existenta banilor in contul lui la banca? telefonic se poate?

#14
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009

 Ana0181, on 06 decembrie 2016 - 13:16, said:


Tranzactiile cu cash sunt limitate, prin legislatie, intr-un anumit plafon.


10.000e maxim pot trece numerar pe la notar, restul trebuie trecut prin banca.

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

 santal11, on 06 decembrie 2016 - 14:41, said:

… Cum verifica in acel moment existenta banilor in contul lui la banca? telefonic se poate?
Un transfer interbancar in lei, in Romania, in zi lucratoare si facut suficient de dimineata, poate dura si cateva ore. Daca nu il faci suficient de devreme (si depasesti COT-ul) banii ajung la destinatar in ziua lucratoare urmatoare. Daca vorbim de valuta, cel mai rapid la care se poate spera e sa fie disponibil la destinatar peste 2 zile. Asa ca verificarea telefonica e ultima problema… Daca e intrabancar atunci intr-adevar unele (multe?) banci fac transferul pe loc.

In plus, existenta unui ordin de plata nu e o dovada a efectuarii platii. De exemplu cine iti poate garanta ca exista bani suficienti in contul platitor? Sau ca vor exista in momentul in care se incearca transferul de catre banca? Intre acceptarea OP la ghiseu si transferul efectiv pot aparea alte operatii, cum ar fi comisioane sau chiar plati facute online/ cu cardul cu sau fara rea-credinta - si care au prioritate - incat soldul contului sa devina prea mic.

De aceea zic de cont escrow, ca acolo nu esti asa blocat de termene, semnat act in care scrie ca ai primit banii fara sa ii fi primit, acte care sunt da’ nu sunt (aka semnate da’ le tine notarul la sertar), etc.

Iar ca sa raspund strict la acea intrebare: daca ai internet/ phone banking activ poti verifica soldul, operatiile, etc. Ca nu prea iti foloseste din motivele aratate mai sus, e altceva.

#16
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
Multumesc frumos ptr raspuns. Cred ca ai intuit exact ce vroiam sa intreb. Deci acel cont escrow, e solutia? Ca sa evitam o escrow,...cherie. In ziua de azi nici in notar numai cred, darmite in judecator daca ajungi la el ca pagubit. Asa ca prevederea e mama solutilor. Mai bine pari paranoic decit pagubit.

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Intamplator am aflat de un exemplu foarte recent de asemenea plata. A fost un transfer interbancar in EUR intre 2 banci din Romania, facut la ghiseu suficient de devreme sa nu depaseasca COT-ul, ambele banci folosesc sistemul SEPA, iar pe langa comisionul normal (la acea banca 0,2% min 30EUR max 1000EUR) s-a achitata si taxa de urgenta (35EUR). In acest caz banii au ajuns la destinatar in aceeasi zi (2 ore, dar poate varia). Chiar si asa trebuie vazute conditiile concrete ale bancii/bancilor implicate. De notat ca prin internet banking comisionul putea fi redus la jumatate dar nu s-ar fi putut face transfer urgent. De asemenea a contat ca transferul e in EUR, nu in USD de exemplu, pentru a fi folosit sistemul SEPA.

Edited by sags, 09 December 2016 - 07:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate