Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Microfon omnidirectional

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
RobertDeep

RobertDeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.05.2014
Salutare, imi cer scuze anticipat daca nu am postat unde trebuie insa am vazut "Audio" asa ca am zis ca alt loc mai bun nu cred ca sunt in stare sa gasesc.
Ok, problema sta in felul urmator: am un microfon Audio Technica ATR 3550iS (Microfon tip lavaliera) si il folosesc pentru a-mi inregistra vocea pentru anumte videoclipuri. Microfonul este unul omnidirectional si capteaza tot ce este in jurul lui (din cate am vazut eu pe o raza de 2 metrii) si laptop-ul meu face un sunet foarte enervant de la ventilator, iar, evident, microfonul meu ia tot acel sunet din plin! (chiar si cu noise reduction cand vorbesc mai mult deodata incepe sa ia inalte aiurea, printre acele inalte regasindu-se sunetul ventilatorului de la laptop-ul meu).

Intrebare: Ce as putea sa folosesc ca si material sa-mi pun in jurul microfonului pentru a face o oarecare protectie fonica si de unde as putea achizitiona asa ceva? Solutia mea temporara a fost sa folosesc un prosop dat pe din patru si pus peste microfon si a functionat si functioneaza in continuare dar tot nu este suficient. De aceea ma gandesc ca un material cu proprietatile corecte m-ar ajuta foarte mult!

Multumesc pentru timpul acordat citirii acestui text si astept raspunsuri!

O zi/seara minunata va doresc!

#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010
Cred ca pui problema gresit. N-are rost sa te-apuci sa filtrezi inregistrarile sau mai stiu eu ce materiale absorbante. Mai bine repari laptopul. Cat poate sa coste un ventilator?

#3
RobertDeep

RobertDeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.05.2014
Ventilatorul nu este stricat, eu stiu ce am scris acolo ca ma confrunt cu problema asta de ceva timp!
Pur si simplu rulez jocuri la capacitate foarte mare si laptopul da afara aer cald in continuu!
Repet nu are nimic, doar ca inregistrez jocuri cu grafica foarte puternica.
Daca inregistrez desktop-ul la idle se aude vocea ca de studio!

#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Cauta, mai degraba, o solutie sa reduci zgomotul produs de laptop.  De ce nu iti iei un monitor si un cablu HDMI lung + periferice sa te departezi de sursa de zgomot ?

Nu atenua semnalul util doar pentru ca ai o sursa de zgomot... schimba laptopul cu un desktop, eventual.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu la microfon e problema. E foarte bun . Problema e ca e nepotrivit pt. comentat la gaming cu zgomot mare de fundal de la un pc/laptop puternic forjat. Trebuia ales altceva din start ,un dinamic sau un condenser unidirectional.
Si vezi si cu zgomotul ala de la laptop.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fa un tub din carton cu diametrul cat al microfonului si lipeste-l cu scotch .  Cu cat este tubul mai lung , cu atat filtrezi mai mult zgomotele venite din alte directii decat cea in care este indreptat tubul.

Edited by JurasikMan, 06 December 2016 - 10:24.


#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Intr-adevar devine destul de directional dar si vocea lui va suna tot ca intr-o teava.
Trebuie folosit un microfon unidirectional special conceput pentru inregistrari vocale.Pentru rezultate optime camera de inregistrare trebuie sa fie una antifonata si izolata fonic.Unitatea/laptopul il tii inafara.Acolo iti bagi doar monitorul cu mouse-ul si tastatura.

#8
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Orice incercare de "captusire" a sunetului (cu prosoape), respectiv a microfonului, va duce la sunete infundate, distorsionate si la reactii sonore gen feedback. Nu exista materiale "speciale" pentru a omori un microfon omni si a-l invia  unidirectional. Se gasesc microfoane condenser unidirectionale la preturi modice. Sau, vorba domnului geo123, iti procuri un "prelungitor" de cablu al microfonului (se gasesc la magazinele de muzica) si indepartezi laptopul din zona crepusculara. Daca inregistrezi cu camera de la laptop, va trebui sa-ti procuri si o alta camera, pe langa camera antifonata.

Deci ar fi mai simplu sa-ti schimbi microfonul.

Edited by constant7, 11 December 2016 - 13:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate