Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

crossfire sacadeaza

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Salut,am si eu o problema in crossfire si anume ca la cateva secunde ingheata cam o secunda si o tine asa tot timpul. Am instalat placa Video si de Retea de mai multe  ori si tot nu a mers, am oprit si antivirusul si la fel face. Am constant 200 FPS.uri.
Configuratia pc.ului este urmatoarea:- placa video gigabyte gtx 1060
                                                           - procesor amd fx 8300
                                                           - placa de baza asrock fatality fx990 killer
                                                           - windows 10 home
Internet am de la rds de 300 Mb/sec. De la ce ar putea fi? Multumesc

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ai uitat sa zici cat RAM ai, de care, setari.

De asemenea, ce rezolutie folosesti la monitor, si ce setari de AA ai pus.

FX-urile au pipelineuri foarte lungi combinate cu memorie cache ceva mai putin rapida, rezultand ca in rezolutie full HD in unele jocuri plafoneaza sistemul la +/- 50 fps indiferent de placa video.
CPU-urile ZEN care apar curand vor rezolva aceasta problema pt AMD.
Insa ce povestesti este altceva, mult mai grav, poate datorita RAM-ului insuficient, poate driverelor, poate HDD-ului, lipsei SSD-ului, etc.

Daca tot ai mers pe AMD - si inca la CPU care nu e cel mai potrivit pt gaming (face fata cu 50 fps dar teoretic e sub intel pana apare ZEN), de ce nu ai luat si placa grafica cu GPU AMD - acolo sunt in top, si un RX 480 era foarte bun.
Dupa cateva updateuri de drivere o sa lase in urma 1060-ul...

Edited by loock, 05 December 2016 - 23:17.


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
crossfire... banuiesc ca te referi la joc, ca de aia sintem pe aria de shootere...

cunosc persoane care se jucau odata de pe laptop, cu placa video integrata, si le mergea fara sa sacadeze. bineinteles, fara exces de fps-uri.

am jucat ani la rind versiunea NA. de ceva vreme, producatorii au trecut la versiunea 2 de crossfire, moment in  care, pentru mine, a devenit de nejucat. si, ca si tine, am ~200 fps-uri in mod normal... si am 16 gb de ram, si jocul sta pe ssd, si placa video e r9 380 cu 4 gb de ram, si procesorul i5 de generatie 4... degeaba... si eu am freeze-uri, uneori mouse-ul se comporta ciudat, tin apasat click pentru spray si se intrerupe, etc...

m-am cam lasat pagubas de crossfire. culmea e ca alte jocuri, cu mult mai mari cereri de resurse, imi merg perfect...

#4
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Ram am 8 gb la 1600mhz de la corsair, iar jocul face la fel pe orice rezolutie. Am si ssd dar nu am jocul instalat pe el iar hdd testat cu hdsentinel nu are nicio problema

Pai si la mn doar in acest joc face asa, am jucat call of duty modern warfare ramestered, mafia 3 cu setari pe high si nu am avut nicio problema. Pute.ti sa imi spune.ti ce este PING.ul si ce valori ar fi bn sa aiba, la mn sta in jurul valorii 50

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
pingul... cu cit mai mic, cu atit mai bine
pingul este dat de distanta fata de server. este timpul in care serverul percepe reactia ta la joc. de ex. in momentul in care tragi sau faci o miscare, apesi tastele respective. serverul va percepe miscarea ta dupa un anumit timp, corespunzator acelui ping.

ca sa fiu si mai bine inteles sa, presupunen ca ai un oponent. tu ai ping 50 si el are ping 150. si sa mai presupunem ca trageti unul in altul in acelasi moment. ei bine, in cazul tau, serverul va percepe ca tu tragi dupa 50 milisecunde. totodata, acelasi server il va percepe pe oponentul tau ca trage dupa 150 de milisecunde, desi, repet, voi trageti in aceasi moment. asta face (intr-o "lume perfecta") ca el sa fie lovit deja in momentul in care trage, pentru ca serverul deja te-a perceput pe tine ca ai tras in el mai repede decit pe el ca a tras in tine...
in realitate, mai intervine si faptul ca, de cele mei multe ori, voi ambii va miscati in timp ce trageti, si ca, in functe de pingul respectiv, tu sau oponentul sa mai fiti sau nu in locul in care va percepeti amindoi...

pe crossfire NA, cel mai mic ping il aveam pe serverele engleze (undeva intre 49-53) si cel mai mare pe cele canadiene (undeva la 160 ping). asta la inceputuri. dupa ce s-a trecut la crossfire v2, pingul a devenit un dusman pentru mine. daca la inceput jucam 99% din timp pe serverele NA si canadiene, si nu aveam probleme decit atunci cind oponentii aveau ping extrem de mic si mai si stiau sa joace, dupa update-ul la v2 am inceput sa joc prost inclusiv pe serverele englezesti. desi pingul meu era mult mai mic (~50), a aparut un lag inexplicabil si fenomenul de "no reg hit", altfel spus trageam in oponenti indiferent de pingul lor si de foarte multe ori nu ii loveam deloc...

#6
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Am inteles acum, multumesc tEo si o seara buna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate