Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Unde va ajunge comertul online? Cum putem preveni aceste probleme de securitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016
Deschid un subiect de care aproape toti ne lovim - comertul online. Pentru ca ia proportii din ce in ce mai mari, aici in Germania sunt farmacii si magazine care o duc greu si chiar unele dau faliment.
Pentru cumparatori, comertul online prezinta avantaje, dar nu intotdeauna... Va dau doua exemple de care m-am lovit in ultimile trei luni:
1. Fiicele mele au comandat de pe www.Justfab.de niste produse si m-am trezit ca m-au incarcat de doua ori cu suma de 40 euro pt ca, zic ei, au fost deschise doua conturi VIP. Acest lucru s-a intamplat fara nici-o informare in prealabil, posibil ele au pus virgula de accept fara sa citeasca paginile lor multe...
2. Eu am vizitat site-ul www.Liquidado.de pentru ca avea un clip comercial atragator si intr-adevar asa era, erau produse f. ieftine care parese - asa cum suna numele site-ului - lichidari de stocuri.
Nu am cumparat nimic, nu am dat nici-un accept, doar am vizitat site-ul si ce sa vezi?! Am primit peste o saptamana prin posta o factura de 248 euro cum ca as fi facut cu ei un contract si alte gogosi...
A doua zi am fost la politie si tipa de la ghiseu, dupa ce a consultat un coleg, mi-a spus ca e frauda si sa nu platesc nimic. Ceea ce m-a deranjat cel mai mult a fost ca aceasta firma imi stia IP-ul si mai mult adresa de acasa... Firma este din Polonia, pt ca datele lor bancare aveau IBAN-ul cu PL in fata, cu toate ca restul parea Made in Germany .
Dupa o saptamana am primit un ''Mahnung''( avertisment de neplata) si dupa alta saptamana altul, bineinteles cu penalitati de intarziere. Cand am vazut ca nu se opresc am consultat si avocata care mi-a raspuns ca nu au cum sa ma dea in judecata, doar merg la intimidare si sa nu platesc.

Intrebari: Stiu ca se poate afla fraudulos IP-ul, dar cum e posibil sa-mi afle si adresa de acasa? Ma poata lamuri cineva? Ce putem face?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
JustFab cat si Liquidado sunt 2 pagini serioase cu firme corecte in spate care te baga intr-un abonament premium la plata. Odata inregistrat acolo accepti sa devi membru VIP si sa platesti pentru contul respectiv. Produsele sunt chinezarii si daca ai fi citit ce scria acolo ti-ai fi dat seama ca vei fi pus la plata. Exista nenumarate pagini ca zalando, amazon, asos, etc pagini serioase de unde iti cumperi lucruri ok.

Stiu un caz care s-a inregistrat la JustFab si tot asa trebuia sa plateasca. A sunat la hotline, acolo niste persoane nu foarte prietenoase asa ca trebuie sa fi mai dur cu ei. Spune-le ca doresti sa iti inchida contul nu mai stiu exact daca ea a platit sau nu, dar in orice caz nu iesi usor din povestea asta. Daca regulile de pe pagina spun ca trebuie sa platesti pentru cont si asa mai departe o sa iti fie destul de greu.

Daca fiicele sunt sub 14 ani ai noroc ca nu platesti nimic. In rest trebuie sa te lupti prin avocati.

Edited by business11, 05 December 2016 - 17:11.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Asa se intampla daca nu stii sa citesti si dai next -> next ca primarul, nu ai decat sa platesti.


IP-ul nu se afla "fraudulos", e transmis direct in cererea HTTP catre server. De acolo se afla providerul de internet si probabil si adresa, daca e vreun "contract" mai mult sau mai putin dubios cu providerul de internet si firma respectiva.  Sau poate site-ul instaleaza vreo extensie in browser ce iti acceseaza locatia, totul perfect legal, doar ai acceptat, nu ?

Eu zic sa nu mai dati vina pe firmele astea si sa cascati bine ochii ce faceti pe internet, mai ales daca se foloseste plata cu card de credit sau alte minuni din astea. Nu-s ele de vina ca nu cititi termenii si conditiile lor.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
nici nu trebuie extensie in browser, tot pe baza de IP, ca doar sunt distribuite pe locatii,  https://www.iana.org/numbers https://www.iplocation.net/
plus ca niste baieti de la G au lucrat mult pentru sistemul asta de geolocatie

View PostTort, on 05 decembrie 2016 - 17:04, said:

Ai auzit de atacuri SQL?
niciodata .... https://laurent22.gi...injections (nu merge pe FF)

Edited by MarianG, 05 December 2016 - 17:42.


#5
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View PostTort, on 05 decembrie 2016 - 17:04, said:

Ai auzit de atacuri SQL?
Nu.

View Postmodoran, on 05 decembrie 2016 - 17:21, said:

Asa se intampla daca nu stii sa citesti si dai next -> next ca primarul, nu ai decat sa platesti.


IP-ul nu se afla "fraudulos", e transmis direct in cererea HTTP catre server. De acolo se afla providerul de internet si probabil si adresa, daca e vreun "contract" mai mult sau mai putin dubios cu providerul de internet si firma respectiva.  Sau poate site-ul instaleaza vreo extensie in browser ce iti acceseaza locatia, totul perfect legal, doar ai acceptat, nu ?

Eu zic sa nu mai dati vina pe firmele astea si sa cascati bine ochii ce faceti pe internet, mai ales daca se foloseste plata cu card de credit sau alte minuni din astea. Nu-s ele de vina ca nu cititi termenii si conditiile lor.
Observ ca si tu esti ''primar'' din moment ce nu ai citit si cazul meu Liquidado, unde doar m-am uitat pe site fara nici-un next, dar ti-ai dat repede cu parerea...

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 17:41, said:

Observ ca si tu esti ''primar'' din moment ce nu ai citit si cazul meu Liquidado, unde doar m-am uitat pe site fara nici-un next, dar ti-ai dat repede cu parerea...
si garantezi tu ca fetele nu ti-au facut cont?

#7
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 16:53, said:

Nu am cumparat nimic, nu am dat nici-un accept, doar am vizitat site-ul si ce sa vezi?! Am primit peste o saptamana prin posta o factura de 248 euro cum ca as fi facut cu ei un contract si alte gogosi...
Si ce scrie in factura aia pe care ai primit-o? ,,Va multumim ca ati vizitat situl nostru, va costa 248 de euro?"
Trebuie sa scrie ceva acolo, verifica atent ce spui tu ca ar fi ,,gogosi", ai comandat ceva sau ai creat vreun cont care presupune vreun abonament... whatever. Ai introdus tu ceva date acolo, altfel n-aveau de unde sa-ti stie adresa, ca doar www.Liquidado.de n-or fi mai tari ca NSA-ul.
Situatia asta mi se pare mai degraba a fi ,,problema de utilizator" decat ,,problema de securitate".

LE: http://www.liquidado.de/agb-PAGE20, verifica la pct. 9.
Cred ca ti-ai tras un premium service pentru un an de zile Posted Image

Prices for the premium service:
24 hours test access: 99 cents plus 23% VAT
Yearly access: 199 EUR plus 23% VA

Data viitoare cand iti faci un cont, chiar daca acolo scrie ca e FREE, ai grija ca acea casuta in care scrie ,,Doresc Premium Service" sa nu fie bifata. Cine nu beleste ochii...

Edited by whoswho69, 05 December 2016 - 18:12.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
fetele au datele de card a lui tati... :)

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ori avem un troll ori...

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 16:53, said:

Firma este din Polonia, pt ca datele lor bancare aveau IBAN-ul cu PL in fata, cu toate ca restul parea Made in Germany .
Firma este din Polonia pentru ca asa scrie clar in Termeni si Conditii (der Rocket Consulting Sp. z o. o., al. Armii Krajowej 14a/5, 50-541 Wroclaw, Poland), nu pentru ca avioane si elicoptere. Iar cine nu citeste ce semneaza, citeste factura... asta e... soarta, cum s-ar zice!

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 16:53, said:

Intrebari: Stiu ca se poate afla fraudulos IP-ul, dar cum e posibil sa-mi afle si adresa de acasa?
IPul nu se "afla fraudulos", ci il "oferi" tu de buna voia si nesilit de nimeni atunci cand vizitezi... orice.
Adresa se poate afla si ea in mai multe feluri.

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 16:53, said:

Ce putem face?
Educatie, informare etc. Dar, in principiu, tot educatie.

View PostMarianG, on 05 decembrie 2016 - 17:36, said:

niciodata .... https://laurent22.gi...injections (nu merge pe FF)
/offtopic/
L-ai si gasit. :)

Eh, asta e, generatia Free + Cheap + Copy&Paste. Ce-o sa mai suga unii soseta din cauze de din astea... uha!

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i nimic frauduros aici. fetele tale iti folosesc datele de card.

#11
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View PostMarianG, on 05 decembrie 2016 - 17:45, said:

si garantezi tu ca fetele nu ti-au facut cont?
Nu cred ca si-au facut cont.

View Postwhoswho69, on 05 decembrie 2016 - 17:50, said:

Si ce scrie in factura aia pe care ai primit-o? ,,Va multumim ca ati vizitat situl nostru, va costa 248 de euro?"
Trebuie sa scrie ceva acolo, verifica atent ce spui tu ca ar fi ,,gogosi", ai comandat ceva sau ai creat vreun cont care presupune vreun abonament... whatever. Ai introdus tu ceva date acolo, altfel n-aveau de unde sa-ti stie adresa, ca doar www.Liquidado.de n-or fi mai tari ca NSA-ul.
Situatia asta mi se pare mai degraba a fi ,,problema de utilizator" decat ,,problema de securitate".

LE: http://www.liquidado.de/agb-PAGE20, verifica la pct. 9.
Cred ca ti-ai tras un premium service pentru un an de zile Posted Image

Prices for the premium service:
24 hours test access: 99 cents plus 23% VAT
Yearly access: 199 EUR plus 23% VA

Data viitoare cand iti faci un cont, chiar daca acolo scrie ca e FREE, ai grija ca acea casuta in care scrie ,,Doresc Premium Service" sa nu fie bifata. Cine nu beleste ochii...
Repet, nu mi-am facut nici-un cont, doar am vizitat site-ul si am iesit.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 18:38, said:

Nu cred ca si-au facut cont.

Scuza-ma, dar aici nu esti la biserica.
Trebuie sa stii, nu sa crezi.
Daca totusi si-au facut?Posted Image

#13
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 16:53, said:

Deschid un subiect de care aproape toti ne lovim - comertul online. Pentru ca ia proportii din ce in ce mai mari, aici in Germania sunt farmacii si magazine care o duc greu si chiar unele dau faliment.
Pentru cumparatori, comertul online prezinta avantaje, dar nu intotdeauna... Va dau doua exemple de care m-am lovit in ultimile trei luni:
1. Fiicele mele au comandat de pe www.Justfab.de niste produse si m-am trezit ca m-au incarcat de doua ori cu suma de 40 euro pt ca, zic ei, au fost deschise doua conturi VIP. Acest lucru s-a intamplat fara nici-o informare in prealabil, posibil ele au pus virgula de accept fara sa citeasca paginile lor multe...
2. Eu am vizitat site-ul www.Liquidado.de pentru ca avea un clip comercial atragator si intr-adevar asa era, erau produse f. ieftine care parese - asa cum suna numele site-ului - lichidari de stocuri.
Nu am cumparat nimic, nu am dat nici-un accept, doar am vizitat site-ul si ce sa vezi?! Am primit peste o saptamana prin posta o factura de 248 euro cum ca as fi facut cu ei un contract si alte gogosi...
A doua zi am fost la politie si tipa de la ghiseu, dupa ce a consultat un coleg, mi-a spus ca e frauda si sa nu platesc nimic. Ceea ce m-a deranjat cel mai mult a fost ca aceasta firma imi stia IP-ul si mai mult adresa de acasa... Firma este din Polonia, pt ca datele lor bancare aveau IBAN-ul cu PL in fata, cu toate ca restul parea Made in Germany .
Dupa o saptamana am primit un ''Mahnung''( avertisment de neplata) si dupa alta saptamana altul, bineinteles cu penalitati de intarziere. Cand am vazut ca nu se opresc am consultat si avocata care mi-a raspuns ca nu au cum sa ma dea in judecata, doar merg la intimidare si sa nu platesc.

Intrebari: Stiu ca se poate afla fraudulos IP-ul, dar cum e posibil sa-mi afle si adresa de acasa? Ma poata lamuri cineva? Ce putem face?
Din cauza acestor treburi pe mine nu m-au  atras niciodata cumparaturi online. Nu-mi place sa ma complic. Unii cred ca e foarte ieftin asa dar gluma se ingroasa si nu-i frumos ca sa fii ingropat in stilul asta. Posted Image

Citeste aici: http://www.wikihow.com/Secure-Your-PC

Edited by IcecreamAlex, 05 December 2016 - 19:52.


#14
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016
Asa cum mi-a zis avocata, daca nu este decat o amenitare de plata din parte lui Liquidado si nimic altceva, nu voi fi solicitat de o instanta ca sa achit aceasta suma pt ca nu exista probe. Nu ramane decat sa astept, o sa revin aici cu amanunte.

#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 18:38, said:

Nu cred ca si-au facut cont.
Nuuuuuu... or fi facut fantomele...

View PostOptimistul98, on 05 decembrie 2016 - 18:38, said:

Repet, nu mi-am facut nici-un cont, doar am vizitat site-ul si am iesit.
Si chiar vrei sa te credem? Ca o fi smecheresc site-ul, o fi, nimic nou pe la nemtii aia "corecti"(uite ca la noi nu se intampla), acu' ceva ani in urma era un scandal cu un site ce oferea sms-uri gratis dar iti bagau pe gat un "contract" (cred si aici pe forum a ajuns povestea)...

Nu esti tu(sau fete tale) primul care o "musca":
http://www.123recht....-__f509359.html
http://www.123recht....-__f512368.html
http://www.123recht....-__f510996.html

Sezi calm si nu plati nimic..

View PostIcecreamAlex, on 05 decembrie 2016 - 19:35, said:

Din cauza acestor treburi pe mine nu m-au  atras niciodata cumparaturi online. Nu-mi place sa ma complic. Unii cred ca e foarte ieftin asa dar gluma se ingroasa si nu-i frumos ca sa fii ingropat in stilul asta. Posted Image
Din cauza caror treburi? :roflmao:

Incercati sa invatati sa folositi internetul ca oamenii normali. Un pic de suspiciune, un pic de verificare a credibilitatii vanzatorilor. Totul e perfect ok.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
tu preferi sa crezi nu stiu ce explicatie lugubranta precum ca te-ai plimbat pe site-ul lor si ti-au aflat si numarul la pantofi in loc de explicatia logica, de bun simt si simpla ca buna ziua?

Si ia spune-ne si noua care a fost motivul pt care ai blocat cardul?

Edited by Fane, 05 December 2016 - 20:14.


#17
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View PostFane, on 05 decembrie 2016 - 20:11, said:

tu preferi sa crezi nu stiu ce explicatie lugubranta precum ca te-ai plimbat pe site-ul lor si ti-au aflat si numarul la pantofi in loc de explicatia logica, de bun simt si simpla ca buna ziua?

Si ia spune-ne si noua care a fost motivul pt care ai blocat cardul?
Nu am blocat nici-un card, de unde ai dedus asta?

#18
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
va ajunge la cei care încearcă acum să oprească internetul
https://www.schneier...ne_is_lear.html
https://zaufanatrzec...lkiem-sprytnie/

Edited by 3sat, 05 December 2016 - 20:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate