Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Carb Cycling

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Salut!

Am citit cateva articole legate de dieta tip carb cycling care presupune "pacalirea" organismului si a hormonilor pentru a scadea procentul de tesut adipos, evitand perioada de platou care se poate instala dupa o perioada. Nereusind sa tin low carb, m-am gandit ca asta poate fi o alternativa mai ok pentru sanatatea mea mintala.

Schema
Carbohidratii scad progresiv si apoi cresc, maximul fiind calculat in invididual (*in cazul meu 140g):
Ziua 1: 150g
Ziua 2: 100g
Ziua 3: 50g
Ziua 4: 125g
Ziua 5: 200g

Ati incerca(t)? Ce parere aveti? Posted Image

Edited by crank_, 05 December 2016 - 16:08.


#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Mergi cu cântarul la cofetărie?

#3
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Din experiența pierderii a aproximativ 30 kg în decursul a câtorva ani îți spun: lasă dietele. Singurul lucru pe care îl ai nevoie când vrei să slăbești este să fii în deficit caloric

#4
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Tot deficitul caloric te ajuta sa slabesti dar calculand caloriile si carbohidratii, respectiv, notand tot ce mananci si calculand caloriile raportate la TTEE o sa-ti vina mai usor.
Ideea e sa constientizezi cat consuma organismul tau si cat consumi de fapt.
Dulciurile/zaharul si carbohidratii indiferent de sursa din care provin sunt ingredientele de baza din alimentele cu cel mai mare aport caloric. Limitandu-le sau ducandu-le la o limita a tolerabilitatii esti obligata sa le inlocuiesti cu alimente/ingrediente mai putin calorice, implicit scazand media caloriilor consumate.
Succes!

#5
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostR10, on 06 decembrie 2016 - 10:20, said:

Din experiența pierderii a aproximativ 30 kg în decursul a câtorva ani îți spun: lasă dietele. Singurul lucru pe care îl ai nevoie când vrei să slăbești este să fii în deficit caloric
Si pentru mentinere?
Am incercat asta, mi se pare un pic dificil de calculat dat fiind ca fac multe chestii gatite pe acasa. Am folosit o aplicatie de android, dar lista de produse e cea americana, difera mult treburile.
Cu aproximatie pot spune ca si acum sunt pe deficit caloric, dar mi se pare migalos sa stai mereu sa calculezi :(

View PostTDI-beez, on 06 decembrie 2016 - 10:27, said:

Ideea e sa constientizezi cat consuma organismul tau si cat consumi de fapt.
Aici a fost problema. Pana la inceputul anului puteam sa manac orice si nu ma ingrasam, aveam un metabolism mult accelerat. De consumat nu consum mult nici cantitativ nici ca frecventa, dar ingrasatul a provenit din ritmul haotic si snack-uri in combinatie cu ceva dezechilibru hormonal.

#6
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Dar bunul simt ce iti spune? eu asa as face, ce calcule, ce programe... iti fixezi scopul si-l indeplinesti. De exemplu eu am ca scop sa ajung la 90 de kg. Pe urma daca am timp sa ma apuc de sala.

#7
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Bunul simt, adica instinctul? Nu stiu daca e cel mai bun in unele situatii, mai ales cand vrei sa slabesti. Poftim de multe ori la dulciuri din cauze psihologice si nu reale. Oricum majoritatea mancam mai mult decat ne trebuie...

Eu m-am apucat de sala si am inceput sa reduc carbohidratii si snack-urile, am slabit 1 kg destul de rapid, dar nu e indeajuns, mai am inca 6 si apoi tonifiere + mentinere.

Edited by crank_, 06 December 2016 - 18:10.


#8
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Eu am doar 87 kg....

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View Postcrank_, on 06 decembrie 2016 - 18:03, said:


Si pentru mentinere?


Cântarul


#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Cat de mult te-ai ingrasat?
Ca din ce am observat pare mai degraba o fixatie psihica, decat fizica.
Adica nu cred ca te-ai ingrasat asa mult cum lasi tu sa para.

#11
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Crank, esti femeie? Ce inaltime ce greutate?

#12
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postjeffy86able, on 06 decembrie 2016 - 18:41, said:

Cat de mult te-ai ingrasat?
Ca din ce am observat pare mai degraba o fixatie psihica, decat fizica.
Adica nu cred ca te-ai ingrasat asa mult cum lasi tu sa para.
Nu stiu exact cat ca n-am avut cantar pana acum cateva luni sa ma cantaresc constant. Sa zicem cam 5-6 kg dar se vede diferenta cand sunt dezbracata si cine ma stie bine si cand sunt imbracata.
Am avut 55-56 si am ajuns la 60 in vara si la 63 in toamna, acum am 62 la 1,70. O sa zici ca nu e mult, dar belly fat-ul e enervant. Si da, e si o fixatie psihica pentru ca s-a produs foarte rapid.

Edited by crank_, 06 December 2016 - 18:55.


#13
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Nici de cântar nu e nevoie. Oglinda poate fi un ajutor. Dar nu vei observa diferențe de la o zi la alta. Poți să faci poză acum, și peste 2-3-4 săptămâni, să vezi dacă sunt diferențe

#14
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Sau poti posta aici. Ce e ala bellyfat? Colacel?

#15
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sunt vreo doua discutii despre metode de slabire tintuite deasupra.

#16
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Update: zilele astea nu am fost low carb adevarat, dar clar LOWER carb decat in mod normal. Azi undeva la 50g de glucide*** conform aplicatiei. 1000kcal cu tot cu salata de ton pe care o rontai acum.
Inca nu mi-e clar daca trebuie sa mai calculez cate calorii mananc.

Pro: nu m-am simtit deloc infometata, mult mai infometata si cu pofte eram acum 2 saptamani inainte sa incep sa tai usor din porcariile din alimentatie.
Contra: ameteli si dureri de cap. Astea nu-mi plac, sper sa treaca.
***S-ar fi putut mai putine glucide, dar am vrut sa testez sa vad daca dupa ce mananc imi trec durerile de cap. Si au trecut, deci de acolo sunt problemele

Edited by crank_, 09 December 2016 - 20:21.


#17
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Nu e nevoie să calculezi caloriile, dar poate să ajute. Eu am notat o vreme, și acum calculez după ochi, dar de multe ori greșesc, și din păcate aproximez mai puțin decât consum.

#18
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Spune-mi, ai citit toate paginile și ai concluzionat că dieta ta merită o discuție specială? Nu! Nu merită!
Attached File  diete.png   67.8K   16 downloads

Edited by EXIT, 11 December 2016 - 00:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate