Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Par gras - cat de des il spalati?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
skippy34

skippy34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.06.2013
Eu am o mare problema.Trebuie sa ma spal pe cap in fiecare zii ca sa imi stea parul bine.Am citit mai multe pe net si unii spun ca nu e bine sa speli parul de prea multe ori ,iar altii din contra, recomanda spalatul mai des daca il ai gras.Am inceput sa il spal acuma cam la vreo 2 zile.Voi cum va ingrijiti? Spalatul prea des ar putea avea efecte negative in timp?

Edited by skippy34, 05 December 2016 - 13:46.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e bine, pt ca pielea scalpului e acoperita de un strat protector de secretii, pe care tu il inlaturi in fiecare zi, pana te vei trezi cu cine stie ce ciuperca!

In functie de necesitati, lasa in medie min 3 zile.

#3
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
Eu am un par cret si devine sarmos daca il spal des:|..Am observat ca cel mai bine imi sta parul daca nu-l spal foarte des (arata mult mai sanatos asa). In cazul meu, pe cap fac dus o singura data pe saptamana  . Daca folosesc produse (fixativ, gel) il spal imediat in ziua respectiva;), in caz contrat, risti sa faci matreata:)

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu îl spăl în fiecare seara,dacă sar una deja ma mănâncă pielea în cap.
Dacă mai sar una..mai rău,apare mătreață...

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 ddaannii, on 05 decembrie 2016 - 13:59, said:

Eu îl spăl în fiecare seara,dacă sar una deja ma mănâncă pielea în cap.
Dacă mai sar una..mai rău,apare mătreață...

si daca mai sari inca una te mananca cu totul....

#6
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Zilnic de foarte multi ani. N-am nici pe dracu.
Sa fim rezonabili, cum naiba sa te speli la 3 zile si sa mai consideri ca ai o igiena ok!? Bucurestiul asta e imbacsit cu praf si alte particule, inevitabil dai de atatia fumatori, mai nimeresti intr-o bucatarie, pui capul in perna, a 2-a zi de la capat acelasi ritual care sfarseste cu capul in perna. Pai fata aia de perna vai mama ei...

#7
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 skippy34, on 05 decembrie 2016 - 13:42, said:

Eu am o mare problema.Trebuie sa ma spal pe cap in fiecare zii ca sa imi stea parul bine.Am citit mai multe pe net si unii spun ca nu e bine sa speli parul de prea multe ori ,iar altii din contra, recomanda spalatul mai des daca il ai gras.Am inceput sa il spal acuma cam la vreo 2 zile.Voi cum va ingrijiti? Spalatul prea des ar putea avea efecte negative in timp?

cu cat te speli mai des, cu atat parul se ingrasa mai repede .... mai bine te documentezi ca sa intelegi ce inseamna ca parul "se ingrasa" Posted Image

daca o sa continui asa, o sa ramai fara par Posted Image

evident nu e bine nici sa te speli prea rar....totul depinde de tipul de par/ten al fiecaruia

Edited by Danubian, 05 December 2016 - 14:26.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 -same-, on 05 decembrie 2016 - 14:25, said:

Zilnic de foarte multi ani. N-am nici pe dracu.
Sa fim rezonabili, cum naiba sa te speli la 3 zile si sa mai consideri ca ai o igiena ok!? Bucurestiul asta e imbacsit cu praf si alte particule, inevitabil dai de atatia fumatori, mai nimeresti intr-o bucatarie, pui capul in perna, a 2-a zi de la capat acelasi ritual care sfarseste cu capul in perna. Pai fata aia de perna vai mama ei...

sapun de rufe si apa de ploaie?
[ https://olxro-ring06.akamaized.net/images_mercadorro/53664057_1_1000x700_sapun-rufe-casa-bucuresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

 arg, on 05 decembrie 2016 - 14:02, said:

si daca mai sari inca una te mananca cu totul....

 arg, on 05 decembrie 2016 - 14:30, said:

sapun de rufe si apa de ploaie?

Aportul tau la topic este?

Ontopic: spalati-va fratiloooooooooooooor

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
@-same-
Depinde de biologia fiecaruia, dar in principiu pielea nu este facuta sa fie spalata cu 1001sapunuri de n ori pe zi.

Mirosurile de care te plangi nu se fac in 5minute ci in luni de zile de spalat auirea, fara sapun, insuficient, superficial etc.
Aveam un coleg care se spăla in fiecare zi si putea infernal, cred ca-l tinea un sapun juma de an.

Daca te uzi cu apa in fiecare nu insemana ca te-ai spalat si ca gata sa luat tot jegul si ca au disparut mirosurile.

Edited by arg, 05 December 2016 - 14:52.


#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Cu cat te speli mai des cu atat te imputi mai repede.

#12
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 _-AppleS-_, on 05 decembrie 2016 - 14:48, said:

Cu cat te speli mai des cu atat te imputi mai repede.
Daca te speli cu aceeasi apa cu care se spala toata familia pe picioare, da. :lol:

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 _-AppleS-_, on 05 decembrie 2016 - 14:48, said:

Cu cat te speli mai des cu atat te imputi mai repede.

nu, cu cat te speli mai superficial cu atat puti mai tare....

mai conteaza si mancarea...

Edited by arg, 05 December 2016 - 14:56.


#14
skippy34

skippy34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.06.2013

 Danubian, on 05 decembrie 2016 - 14:25, said:

cu cat te speli mai des, cu atat parul se ingrasa mai repede .... mai bine te documentezi ca sa intelegi ce inseamna ca parul "se ingrasa"
daca o sa continui asa, o sa ramai fara par
evident nu e bine nici sa te speli prea rar....totul depinde de tipul de par/ten al fiecaruia


 -same-, on 05 decembrie 2016 - 14:25, said:

Zilnic de foarte multi ani. N-am nici pe dracu.
Sa fim rezonabili, cum naiba sa te speli la 3 zile si sa mai consideri ca ai o igiena ok!? Bucurestiul asta e imbacsit cu praf si alte particule, inevitabil dai de atatia fumatori, mai nimeresti intr-o bucatarie, pui capul in perna, a 2-a zi de la capat acelasi ritual care sfarseste cu capul in perna. Pai fata aia de perna vai mama ei...

Ce sampon folosesti de te speli zilnic si nu ai nimic?

Naiba stie ce sa mai inteleg din raspunsurile voastre.....Unul zice ca daca ma spal in fiecare zii o sa raman fara par ,altul spune ca se spala zilnic de ani de zile si nu are nimic...........

Edited by skippy34, 05 December 2016 - 15:10.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Pai asa este, la fiecare este diferit.

#16
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016

 skippy34, on 05 decembrie 2016 - 15:09, said:


Naiba stie ce sa mai inteleg din raspunsurile voastre
Spala-te de cate ori simti tu nevoia. Punct.

#17
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Asa fac si eu, de ani de zile ma spal zilnic pe cap, exceptie zilele in care stiu sigur ca nu plec de acasa. N-ai ce face daca ai tenul gras, te speli zilnic.
Avantaje? iti sta parul mereu cum vrei, esti curat si iti zice femeia ca ce frumos mirosi :D. Dezavantaje? Parul cade mai repede.

Eu am ramas la Clear, ma inteleg bine cu el.

#18
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 15.07.2005
Cauta spray Batiste la farmacie ... este si pentru par gras... inteaba farmacistul cum sa-l utilizezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate