Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

"Papusarii" care conduc lumea si pseudo-tema de campanie George Soros

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 13.09.2009
De ce este un lucru rau ca exista niste "baiesti destepti si bogati" care conduc lumea si o influentiaza ?
Eu nu cred in teoria conspiratiei, lumea este mult mai complexa decat poate un singur om sau un grup restrans de oameni sa inteleaga si sa ii traseze directiile.
Ceea ce eu nu pot sa inteleg, este aceasta pseudo-tema de campanie: George Soros care doreste distrugerea poporului roman.
Lasand la o parte faptul ca omul are 86 de ani si probabil va mai trai maxim 15 ani, nu inteleg care este miza acestei dezbateri de la televizor ?
Ce poate face George Soros prin ONG-urile lui pt a distruge poporul roman ? Nu ne-au distrus marile imperii, nu ne-au dezbinat sute de ani de stapanire maghiara in Transilvania si ne va dezbina ca popor un om care mai are de trait 15 ani ? Chiar nu inteleg ce poate face la modul concret acest om pt a semana samanta dezbinarii si distrugerii poporului roman.
Va rog sa nu luati acest subiect ca troll. Eu chiar vreau sa fac pe avocatul diavolului si sa inteleg logic argumentele acestor oameni: Sebastian Ghita, Victor Ponta si invitatii lor.
In definitv, eu cred ca este o insulta la adresa electoratului sa fie anuntat in fiecare zi la televizor ca niste papusari bogati si inteligenti pot manipula si influenta o lume intreaga si o tara cu 18 milioane de alegatori.
Asta ar insemna pur si simplu o exagerare: lumea e prea complexa pt a fi colorata in alb si negru.

Edited by PlatonX, 05 December 2016 - 12:22.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Pentru ca "baiesti destepti si bogati" vor si mai mult.
Pentru ca interesle nu sunt comune si nu sunt constructive.
Pentru ca daca te uiti pe harta vezi ca nu mai exista industrie.
Pentru ca traim pe datorie ..........
etc.

Edited by arg, 05 December 2016 - 12:26.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003
Am mai incercat si eu: http://forum.softpedia.com/topic/1070791-cine-conduce-lumea-topic-conspirationist/

Oamenilor le place sa vorbeasca depsre conspiratii and shit. Le place sa se victimizeze si sa creada ca sunt asupriti de forte malefice. Cand incepi sa pui intrebari fug toti ca potarnichiile care incotro :lol:

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru ca cineva trebuie sa fie de vina pt ghinionul nostru (indiferent cine suntem noi).

E mult mai usor de crezut asta, decat sa dai vina pe tine si ai tai, pentru fiecare furt sau compromis pe care il facem.

Pe scurt, altcineva  e de vina si e un om rau!
E o personificare a raului, vorba aia: "Dracu stie!"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_c4DzjEG6hY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 13.09.2009

 arg, on 05 decembrie 2016 - 12:24, said:

Pentru ca "baiesti destepti si bogati" vor si mai mult.

De acord. Cum poate un singur om (George Soros) care mai are de trait 15 ani sa inceapa dezbinarea unui popor care a rezistat 2000 de ani tuturor incercarilor posibile de dezbinare ?

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 PlatonX, on 05 decembrie 2016 - 12:27, said:


De acord. Cum poate un singur om (George Soros) care mai are de trait 15 ani sa inceapa dezbinarea unui popor care a rezistat 2000 de ani tuturor incercarilor posibile de dezbinare ?
george soros este doar un front-end, de fapt, ce e in spatele lui e important. este vorba de o elita care se vrea dumnezeu. de la un anumit nivel al bogatiei, bunurile materiale nu mai ofera nici un fel de satisfactie, satisfactia e oferita de la a avea putere sa faci orice.

#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 PlatonX, on 05 decembrie 2016 - 12:27, said:

mai are de trait 15 ani

omu are 86 deja...

 arg, on 05 decembrie 2016 - 12:24, said:

Pentru ca daca te uiti pe harta vezi ca nu mai exista industrie.

problema voastra e ca voi nu vreti date. Ca v-am dat date. Voi vreti o laba in cerc, unde plangeti in grup la cat de rau e. Am postat de 10x liste cu fabrici noi, nu mai zic de alea care erau deja. Nu ca ar conta. Dada oricum sunt ale strainilor or some shit, ceea ce echivaleaza cu nu mai exista. Totul e confirmation bias. Nu mai exista fabrici. Ia 5 articole cu fabrici noi. Da, pai le-au deschis strainii ca sa ne exploateze.

Edited by shefu_de_combinat, 05 December 2016 - 12:34.


#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
in vestul asta sunt destui bogati care plac romania si nu vor raul....asa ca nu vad ce dracu'n paispe ar putea face soros asta asa de unul singur.....

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu iese fum fără foc. Grupuri de interese există şi e logic că încearcă să influenţeze diverse evenimente în folosul lor. Că îi cheamă sau nu Soros, ne-Soros, Vasilescu, Ionescu, Johnson sau cum i-o fi chemând, e nerelevant.

Edited by neur0, 05 December 2016 - 12:34.


#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 rich1974, on 05 decembrie 2016 - 12:32, said:

george soros este doar un front-end, de fapt, ce e in spatele lui e important. este vorba de o elita care se vrea dumnezeu. de la un anumit nivel al bogatiei, bunurile materiale nu mai ofera nici un fel de satisfactie, satisfactia e oferita de la a avea putere sa faci orice.
de la un anumit nivel nu mai conteaza confortul personal ca deja il ai. de la un anumit nivel nu mai conteaza numarul petrecerilor la care poti sa intri cu bani ci calitatea lor. de la un anumit nivel te saturi de munca si cauti compania celor din jur si ajungi sa apreciezi alte lucruri....
etc etc

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
[ http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/am9D9Ro_700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 shefu_de_combinat, on 05 decembrie 2016 - 12:32, said:

omu are 86 deja...



problema voastra e ca voi nu vreti date. Ca v-am dat date. Voi vreti o laba in cerc, unde plangeti in grup la cat de rau e. Am postat de 10x liste cu fabrici noi, nu mai zic de alea care erau deja. Nu ca ar conta. Dada oricum sunt ale strainilor or some shit, ceea ce echivaleaza cu nu mai exista. Totul e confirmation bias. Nu mai exista fabrici. Ia 5 articole cu fabrici noi. Da, pai le-au deschis strainii ca sa ne exploateze.
mai bine zis cine dracu si de ce ar vrea sa stapaneasca lumea? ca sa ...ce?  sa te asculte altii sau ceva? nebunia apare numai din socuri traite in copilarie...natural omul e facut sa traiasca in grup si sa socializeze nu sa omoare sau altceva....

#13
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WjF2txHliKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,123
  • Înscris: 29.12.2006

 PlatonX, on 05 decembrie 2016 - 12:20, said:

Nu ne-au distrus marile imperii, nu ne-au dezbinat sute de ani de stapanire maghiara in Transilvania si ne va dezbina ca popor un om care mai are de trait 15 ani ?

Ce au dorit de la noi marile Imperii, deşi teoreticienii ştiau că orice imperiu are o naştere, o culme şi un declin ? Ce a dorit stăpânirea maghiară, deşi se aştepta ca după atâtea răscoale, românii să se deştepte ?


Ce au dorit acele imperii de la noi, asta doreşte şi Soroş: nu ne doreşte distrugerea ci doar să-i plătim dări, peşcheş, haraci, mucarer...şi alte plocoane.

Asta a făcut Soroş şi de Miercurea Neagră, în 16 Septembrie 1992, cu Banca Angliei: nu a distrus-o, ci doar a îngenunchiat-o, luându-i 1 000 000 000 de dolari.

Edited by lupini, 05 December 2016 - 12:59.


#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 arg, on 05 decembrie 2016 - 12:35, said:

[ http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/am9D9Ro_700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
imi place poza ta cu toate ca nu sunt cu totul de acord...... in primul rand ca vremurile alea in care se bateau unii in imperii apartin unui trecut in care numai violenta conta pe pamant. astazi supravietuirea e mult mai usor de realizat de aia canibalizarea e mult mai mica ....

#16
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Eu cred ca Soros a adus minerii  sa ii bata pe bucuresteni Tot el l-a facut general pe Oprea
pentru ca a asigurat manipularea unor sarmani de mineri impotriva propriului popor .Soros l-a facut profesor   pe Oprea in academie ca sa  ii invete ce inseamna onoarea  si pe alti militari .Soros asta cred ca are multe clone Oprea  in  sistemul romanesc  de securitate .Iliescu si PSD nu stiu nimic despre asta .

#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 13.09.2009

 lupini, on 05 decembrie 2016 - 12:37, said:

Ce au dorit acele imperii de la noi, asta doreşte şi Soroş: nu ne doreşte distrugerea ci doar să-i plătim dări, peşcheş, haraci, mucarer...şi alte plocoane.

Asta a făcut Soroş şi de Miercurea Neagră, în 16 Septembrie 1992, cu Banca Anglei: nu a distrus-o, ci doar a îngenunchiat-o, luându-i 1 000 000 000 de dolari.

In 1992 a speculat la bursa. Acest argument ar trebui sa faca din Anglia o tara saraca. Exemplul tau este un exemplu concret ca o tara a fost jefuita de un speculator, dar totusi este o tara bogata in continuare. Asta ineamna ca bogatia unei tari mai depinde si de altceva, independent de speculatorii de pe burse si marile corporatii care sug sangele clasei muncitoare.

 Vox13, on 05 decembrie 2016 - 12:40, said:

Eu cred ca Soros a adus minerii  sa ii bata pe bucuresteni Tot el l-a facut general pe Oprea
pentru ca a asigurat manipularea unor sarmani de mineri impotriva propriului popor .Soros l-a facut profesor   pe Oprea in academie ca sa  ii invete ce inseamna onoarea  si pe alti militari .Soros asta cred ca are multe clone Oprea  in  sistemul romanesc  de securitate .Iliescu si PSD nu stiu nimic despre asta .

Eu sunt de acord ca un grup de oameni pot fi manipulati dar sa spui ca un popor intreg sau mai mult decat atat, o lume intrega poate fi influentata de un grup restrans de oameni mi se pare imposibil. Sunt prea multe variabile.

Edited by PlatonX, 05 December 2016 - 12:53.


#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 PlatonX, on 05 decembrie 2016 - 12:48, said:

Eu sunt de acord ca un grup de oameni pt fi manipulati dar sa spui ca un popor intreg sau mai mult decat atat, o lume intrega poate fi influentata de un grup restrans de oameni mi se pare imposibil. Sunt prea multe variabile.
De ce să manipulezi un popor întreg? E suficient să corupi nişte politicieni. Ca la Roşia Montană. Ca la gazele de şist. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate