Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum sa-ti construiesti o pensiune, rupand bilete de intrare, pe santier

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
nicolasroland2012

nicolasroland2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2014
Zilele trecuta, treceam prin Porumbacu, iar cei cu care eram, au spus sa trecem pe "Castelul de lut Valea Zanelorla".

Mi-au amintit ca il vazusem candva pe FB. Ne-am indreptat catre acesta, pe un drum comunal. Mi-au ataras atentia, nr mare de masini de pe acesta, ca sa constat mai apoi, ca toti mergeau, ca si noi, la acest "castel". Cand am ajuns la acesta, intradevar arata bine, interesant, foarte diferit de ceea ce vazusem pana acum.

Constructia era inca, nefinalizata. Mare mi-a fost mirarea, cand am vazut la intrare in curte, un nene care taia bilete de intrare. 5 lei, nu e mult, dar pentru ce? Asa cum spuneam, cladirea nu era finalizata.

Practic, proprietarul, isi finanteaza o parte din constructie, din banii platiti de vizitatori. am umblat si eu prin cateva tari in Europa, am vizitart mai toata Romania, dar asa ceva nu am vazut sau auzit, sa platesti taxa de intrare pe santier si credeti-ma, nu erau deloc putini cei ce plateau bilet. Eu nu am intrat, m-am limitat sa privesc din exterior, nu am vrut sa le finantez constructia.

Ma intreb, cati dintre platitorii de bilet pe santier, au platit acelasi pret, pentru a vizita, nu departe de aici, o moara de apa, singura functionala din tara Fagarasului, veche de peste 100 de ani (1873), situata in Ohaba, moara ce avea o poveste? Drumul catre "cetate" era plin, se ducea lumea, ca la moastele sfinte, pe cand, catre moara, nimeni.

Attached Files



#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ei vezi , poate lumea nu stie de moara aia , io aud pt prima data de ea de ex .

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
O vorba din vechime spune: prost nu e cine cere, prost e cine da.

Pe de alta parte, multe muzee si zone unde platesti sa tai bilet sunt in re/constructie.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
din cate stiu, acolo sunt finalizate cateva constructii.... faptul ca mai sunt si altele nefinalizate, faptul ca e un domeniu privat etc nu inseamna ca trebuie sa fie intrarea gratis...
eu daca as fi client acolo, cazat, as face tambalau daca as vedea toti casca gura pe la geamul camerei mele...

si ca o paranteza, altii cer 100 de lei ca sa pescuiesti pe balta lor si de multe ori pleci asa cum ai venit, cu mana-n fund, ba chiar mai rau, si cu banii luati :)

Edited by jericho, 05 December 2016 - 11:30.


#5
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 nicolasroland2012, on 05 decembrie 2016 - 11:01, said:

am umblat si eu prin cateva tari in Europa, am vizitart mai toata Romania, dar asa ceva nu am vazut sau auzit, sa platesti taxa de intrare pe santier si credeti-ma, nu erau deloc putini cei ce plateau bilet.
Inseamna ca nu ai fost peste tot. Sagrada Familia de exemplu e tot santier. Si nu, nu e gratis intrarea.

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mai sunt o gramada prin Italia si Spania unde esti taxat la intrare si-s tot in santiere de nu poti vizita o parte ... Un foarte bun obicei dpmdv . Io prefer sa merg sa ma dau cu parapanta sau sa schiez decat sa vizitez niste " santiere " ...

#7
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 baliosss, on 05 decembrie 2016 - 11:27, said:

Inseamna ca nu ai fost peste tot. Sagrada Familia de exemplu e tot santier. Si nu, nu e gratis intrarea.
Omul a spus clar "moara ce avea o poveste" lafel cum are si  Sagrada Familia o poveste si multe alte obiective turistice. Vorbim de istorie, de cladiri ce trebuiesc intretinute, nu de cladiri care se construiesc de la ZERO.
"proprietarul, isi finanteaza o parte din constructie, din banii platiti de vizitatori" Oare cei ce platesc bilet acum, vor avea reducere la cazare?

Edited by xplozia, 05 December 2016 - 11:37.


#8
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
Bon, chitanta, trecut la caiet ceva ?

#9
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Cetatea Rasnov este partial santier si se plateste intrarea...nu e tot aia ?

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
N-am inteles, lumea mergea acolo, dadeau 5 lei ca sa nu vada nimic? Nu-si cereau banii inapoi?

Edited by Bursul, 05 December 2016 - 11:55.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 Vladutz_ddd, on 05 decembrie 2016 - 11:52, said:

Cetatea Rasnov este partial santier si se plateste intrarea...nu e tot aia ?

Cetatea Rasnov e cetate, pe cand acel "castel" e o vila/ pensiune  Posted Image
"Castelul" cu 1 etaj !! Posted Image
Oricum s-a zis deja, prost e ala care da.






[ https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/70/dd/b6/the-fortress-at-rasnov.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 05 December 2016 - 12:20.


#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Am văzut şi pensiunea de lut şi moara de la Ohaba, ambele pe gratis. Pentru moară aş fi plătit, pentru rahatul de lut, nu.

Mai interesant prin zonă mi se par ansamblul de la Şinca Veche, biserica rupestră + mânăstirea şi mânăstirea de la Sâmbăta de Sus, eventual Poiana Narciselor.

 baliosss, on 05 decembrie 2016 - 11:27, said:

Sagrada Familia de exemplu e tot santier. Si nu, nu e gratis intrarea.
Excelentă comparaţia. Posted Image

Attached Files


Edited by neur0, 05 December 2016 - 12:24.


#13
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Unii nu inteleg nimic, compara mere cu pere. Cum poti compara un obiectiv turistic, plin de istorie, chiar daca este in reparatie capitala, ceva ce spune ceva despre istoria unui popor, cu o "coliba" din chirpici ce se construieste acum, fara o poveste.

#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu cred ca isi face ala ditamai pensiunea cu 5 lei pe care ii cere pe bilet, dar chiar daca ar fi asa, care e problema? A bagat mana in buzunarul cuiva? El doar a cerut. Daca lumea se inghesuie sa plateasca, bravo lui ca a avut o idee atat de buna.

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
La fel cum nu văd unde e problema dacă nu îi dăm bani şi-i considerăm fraieri pe ăia care îi dau. :)

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Șic e dacă a pus taxă? Nu e nimeni obligat sa o plătească.
Altfel inițiatorul admite că a fost atras de obiect - intradevar arata bine, interesant, foarte diferit de ceea ce vazusem pana acum.

În altă ordine de idei - un șantier e un loc periculos pentru neavizați; nu intră oricine, nu circulă fiecare pe unde vrea, există niște reguli care trebuie urmate. Așa să fie și acolo? S-o fi făcînd un instructaj de protecție? Sau merge pe las' că nu se întîmplă nimic?

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Problema este simpla: daca doresti ceva de la mine este dreptul meu sa cer ceva in schimb. In cazul de fata, bani. Daca doresti bine, daca nu drum bun.
Asa si aici: omul cere bani daca vrei sa mergi sa vezi acolo ceva. Nu te obliga. Daca nu doresti, nu platesti si nu vezi. Nu e nici o problema pana la urma, pare doar simpla frustrare ca nu a fost gratis.

#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pare o simplă constatare a faptului că distinsul proprietar cere bani pentru un rahat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate