Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

AB Generator - Zgomot prea mare?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.08.2010
Locuiesc la bloc si de curand mi-am achizitionat o unealta pe care o folosesc pentru a ma mentine in forma (ab-generator).

De regula fac ~10-15 minute de exercitii dimineata (intre 7:00 si 7:30) si seara, cand ajung de la lucru, (intre 20:00 si 22:00).

Cu cateva zile in urma vecinii de jos mi-au spus ca sunt galagios, si daca nu ma potolesc vor sesiza autoritatile Posted Image .

Eu consider ca exagereaza, am masurat sunetul produs de aparat si oscileaza in jur de ~55dB (la 10cm de microfon).

Voi ce parere aveti?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
aparatul pe ce suprafata sta atunci cand il folosesti ? parchet, gresie, covor / mocheta ?

#3
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 24.03.2007
Cauta niste saltele de fitness, sunt si tip puzzle: http://www.decathlon...ts=14#/17-235-_

Ideea e ca la tine nu se aude mare lucru, dar prin podea, se amplifica zgomotul, si rezoneaza, si la vecinii de jos duduie. Am patit acelasi lucru cu un stepper. Eu stau la parter, dar tot rezona toata camera, si pentru linistea mea, nu a vecinilor, l-am pus pe dale dintralea si acum e ok.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Chiar face zgomot aia? Cartea tehnica ce spune? Tu cate kg ai? Schimba orele de lucru la aparat si lucreaza mai soft!

#5
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.08.2010

 corinadaniela, on 05 decembrie 2016 - 10:18, said:

aparatul pe ce suprafata sta atunci cand il folosesti ? parchet, gresie, covor / mocheta ?

Covor care la randul lui este asezat pe parchet.

 lula_canci, on 05 decembrie 2016 - 10:18, said:

Cauta niste saltele de fitness, sunt si tip puzzle: http://www.decathlon...ts=14#/17-235-_

Ideea e ca la tine nu se aude mare lucru, dar prin podea, se amplifica zgomotul, si rezoneaza, si la vecinii de jos duduie. Am patit acelasi lucru cu un stepper. Eu stau la parter, dar tot rezona toata camera, si pentru linistea mea, nu a vecinilor, l-am pus pe dale dintralea si acum e ok.

Cred ca asta-i problema, am sa incerc cu o saltea de genul ala, mersi Posted Image

 arab, on 05 decembrie 2016 - 10:19, said:

Chiar face zgomot aia? Cartea tehnica ce spune? Tu cate kg ai? Schimba orele de lucru la aparat si lucreaza mai soft!

Pai tocmai ca nu prea face... cartea tehnica nu face referire la nivelul de zgomot.

Am ~80kg, deci aparatul ma sustine (conform manualului de utilizare).

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,736
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă te trezește dimineața la 7 din pat, orice zgomot deranjează. Pune saltele, schimbă ora, seara cred că supără mai puțin.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Poti sa incerci sa pui ceva doar sub reazemele aparatului.
Dar trebuie gros 4-5cm.

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Poti sa incerci cu saltelele alea .
Si daca fac reclamatie , ce se intampla? Iti spun eu : nimic !
Atata timp cat nu o faci in orele " de liniste " , practic , te pot pupa in c#r .

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Poti fi amendat pentru galagie la orice ora.
Dar intre orele 22:00-8:00 si 13:00-14:00 poti fi amendat si pentru ca dai cu aspiratorul.

@cobi1
De cate ori a venit la tine politia locala sa te intrebe de zgomot? si chiar te-au pupat.....?

Edited by arg, 05 December 2016 - 10:46.


#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La mine nu vine ca stau la casa si nu am vecini prea aproape de mine ; dar la socrii mei , au ceva vecini scapati din iad si orice plangeri/sesizari au facut , raspunsul e acelasi : nu putem face nimic ... deci lasa gargara cu amenzi ca este o minciuna gogonata . In timpul noptii nu fac " circ " dar ziua zici ca trece herghelia de cai in galop ..

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

 arg, on 05 decembrie 2016 - 10:29, said:

Poti sa incerci sa pui ceva doar sub reazemele aparatului.
Dar trebuie gros 4-5cm.

o varianta ar fi un covor cauciucat, se pune sub masina de spalat rufe pentru a atenua vibratiile si zgomotul, am vazut prin magazinele de bricolaj.
http://diego-romania...lat-negru-negru

cobi, ai si nu ai dreptate.
cand locuiesti la bloc trebuie sa faci uneori si compromisuri. astea sunt locuintele, nu toate au izolatie fonica buna. si traim vremuri stresante, multi au nervii pusi de moate din diverse motive, si orice zgomot mai insistent le produce disconfort.

initiator, pentru tine e relativ simplu sa rezolvi problema, si poti pastra o relatie civilizata cu vecinii fara prea mult efort. foarte bine ca faci miscare, dar vecinii nu sunt obligati sa auda/suporte acele zgomote, chiar daca tu te antrenezi in afara orelor de liniste prevazute de legea 61 (sa stii ca programul de liniste este pana la ora 8 dimineata :-).

arg are dreptate, iata ce spune legea 61 :

"25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;"

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
@cobi1
Asa ziceau si vecinii mei ca au facut reclamatii pentru unii care faceau galagie in fata blocului, bla bla...
O singura petitie online la politia locala la care au trebuit sa raspunda a rezolvat tot.

Edited by arg, 05 December 2016 - 10:52.


#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Norocosi unii ce sa zic . Io stau si ma intreb daca atunci cand un vecin isi renoveaza apartamentul , ia amenzi nenumarate pt zgomot ( chiar daca respecta orele dedicate de liniste ) sau nu ia amenzi si da cu bormasina de la 8 dimineata pana la 15 si de la 18 pana la 22 ?!

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Ai ghicit, nu ia amenda, daca nu lucreaza in orele de liniste.

Edited by arg, 05 December 2016 - 10:57.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Zgomotul e de la reazemele aparatului pe podea sau de la lovirea partii mobile de suportii aparatului la capatul de cursa?
Determina de unde vine zgomotul.
Degeaba pui covor de cauciuc de 10 cm daca lovesti cu partea mobila suportii aparatului.
Pune amortizoare la capatul de cursa.

Edited by dorin_2k, 05 December 2016 - 10:58.


#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Asta zic si io , daca respecta programul " de liniste " poate sa trozneasca cat are chef in timpul celalalt . De asta nu-mi place la bloc , ca mereu unul are " treaba " .

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
da si nu, nu poti da cu bormasina 2ani zi de zi.

dar sa vezi ce fain ii ca vecinul de sus sa dea cu aspiratorul de 4-5ori pe zi, cu mutat mobila.....

Edited by arg, 05 December 2016 - 11:02.


#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu acelasi vecin , ca doar nu ai numa unul , nu ? Nu mai zic de familii tinere cu copii ( needucati ) .

On : daca pui un covor de cauciuc si muti intervalul orar de dimineata dupa ora 8 , nu are nimeni ce sa-ti faca ; altfel te vei trezi cu mai multe reclamatii ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate