Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Karaoke acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Copiilor mei le place mult sa cante si sa danseze.
Ma gandesc sa le organizez un karaoke asa mai des, cam o data pe saptamana.

Am un player android Minix Neo 8H+ , un receiver Onkyo TXNR636 si 5 boxe plasate in jurul camerei.

Care ar fi cea mai buna alegere?

Variantele la care m-am gandit eu:
1) consola gen nintendo PS3, PS4 (nu stiu daca are si microfon conectabil). Am un PS3 acasa dar nu l-am folosit pana acum.
2) o aplicatie pe androidul Minix, sau chiar simplu youtube cu versuri pentru karaoke, plus o solutie audio ca sa se auda microfonul in boxe. Un microfon fara fir ma gandesc eu conectat cumva la receiverul Onkyo sau poate la Minix (stie si Wifi si bluetooth). Pot sa cumpar un microfon din acela de tinut in mana, o sa le faca si lor placere sa il tina in mana...
3) Poate un Chromcast, si sa-i fac streaming de pe telefon. Am deja doua microfoane de lavaliera bunicele care merg cu smartphone-ul meu, dar nu stiu cum sa fac sa se auda vocea de la microfon peste youtube, sau poate sunt aplicatii speciale pe android...

Care ar fi mai usor realizabila?
Aveti alte idei?

Va multumesc

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,967
  • Înscris: 06.01.2006
Youtube e cel mai simplu si gasesti cam tot ce vrei.
In ultimii doi ani la fiecare craciun-revelion a aparut la Lidl aparat de karaoke cu mixer si microfoane si a costat 99 ron.

Edited by Kroghy, 05 December 2016 - 06:37.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
locuiesti la casa sau la bloc ?
daca locuiesti la bloc, ia in calcul si probabilitatea ca unul dintre vecinii cu care ai pereti/tavan/pardoseala comuna sa nu fie atat de incantat de karaoke...

Edited by corinadaniela, 05 December 2016 - 09:59.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Ce ai tu acasa sunt scule HI-FI ,home cinema ,nepotrivite pt. Karaoke. In orice aplicatie de karaoke ,acasa ,la cluburi este necesar un mixer. Asta ca sa poti avea control atat asupra negativului cat si asupra vocilor.
Iei un mixer fara pretentii ,o pereche de microfoane cu fir sau wireless(sunt si ieftine) ,bagi microfonul/microfoanele pe o intrare a mixerului ,sursa cu negativul(pc ,telefon ,laptop ,iPod ,mp3playe ,etc) pe o alta intrare iar semnalul de la iesirea mixerului il duci in receiverul Onkyo. Daca gasesti si un mixer ieftin cu efecte(FX-uri) e si mai bine ,vocile vor suna mult mai spectaculos.
http://www.senia.ro/...enyx-502/8143-1
cu 2 intrari de microfon
http://www.senia.ro/...nyx-1002/8141-1
http://www.fly-music...u-6-canale.html
microfoane
http://www.fly-music...5-wms-15ht.html

Din pacate toate echipamentele cu gadget-uri moderne(blutooth ,streaming ,etc) sunt ele fancy dar nu sunt potrivite pt. karaoke. Poti totusi pune un adaptor BT la intrarea LINE in mixer pt. sursa de negativ.
Mai exista o solutie la care nu mai esti dependent de restul echipamentului audio din casa
Ceva de genul;
http://www.fly-music...ion-xp-150.html
http://www.senia.ro/...-ppa200/38003-1
sau mai simplu;
http://www.senia.ro/...0bt-pro/38444-1

Edited by edigee, 05 December 2016 - 10:33.


#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,967
  • Înscris: 06.01.2006
Cam asa arata setul de la Lidl si e cam 100-150 de ron.
[ http://offers.kd2.org/pics/b3/e3/b3e37e3e22bc4c9e6332dd540c0d855ab3e5c579.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005

View PostKroghy, on 05 decembrie 2016 - 10:49, said:

Cam asa arata setul de la Lidl si e cam 100-150 de ron.

Recomand si eu setul de la Lidl, la banii aia calitatea microfoanelor e mult peste asteptari.

#7
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Va multumesc pt raspunsuri

Se pare ca la lidl nu mai au kit-ul asta de karaoke. Au doar un microfon cu picior.

http://catalog.lidl..../html5.html#/36

de curiozitate pe un smartphone nu poti sa faci un mixer?
pt ca ai intrarea de microfon, ai playbackul negativului doar sunetul trebuie mixat.

Recunosc ca ar fi mai interesant pt cei mici sa aiba un microfon in mana sa poata sa se exprime mai bine...

#8
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View PostKroghy, on 05 decembrie 2016 - 10:49, said:

Cam asa arata setul de la Lidl si e cam 100-150 de ron.
[ http://offers.kd2.org/pics/b3/e3/b3e37e3e22bc4c9e6332dd540c0d855ab3e5c579.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
jucarii pentru copii (intre trei si sapte ani )

#9
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Cam asa se joaca fetele mele!
HdWdV6BOA3Y

#10
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

View Postedigee, on 05 decembrie 2016 - 10:32, said:

Ce ai tu acasa sunt scule HI-FI ,home cinema ,nepotrivite pt. Karaoke. In orice aplicatie de karaoke ,acasa ,la cluburi este necesar un mixer. Asta ca sa poti avea control atat asupra negativului cat si asupra vocilor.
Iei un mixer fara pretentii ,o pereche de microfoane cu fir sau wireless(sunt si ieftine) ,bagi microfonul/microfoanele pe o intrare a mixerului ,sursa cu negativul(pc ,telefon ,laptop ,iPod ,mp3playe ,etc) pe o alta intrare iar semnalul de la iesirea mixerului il duci in receiverul Onkyo. Daca gasesti si un mixer ieftin cu efecte(FX-uri) e si mai bine ,vocile vor suna mult mai spectaculos
......

Ma gandeam ce fac cu partea de video. M-am uitat un pic si parca mixerele au intrare simpla audio(nu stiu cum se numeste cred ca e RCA, sigur nu este HDMI).

Iesirea de la android box-ul meu (Minix Neo 8H) e HDMI, are si un port USB dar cred ca e de input.

In orice caz intrebarea mea e ce fac cu partea de video? cam toate intrarile si iesirile mele sunt HDMI (si la Minix si la Onkyo- intr-adevar Onkyo are si alte intrari iesir analog).

Ideal as vrea sa mixez videourile de pe youtube cu microfonul.

Pentru solutiile independente macar nu am nevoie de boxe... nu am unde sa le pun in casa, am deja un 5+1 instalat...

Va multumesc

View Postnykysor, on 12 decembrie 2016 - 18:31, said:

Cam asa se joaca fetele mele!
HdWdV6BOA3Y

Excelent, sa-ti traiasca.

#11
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Cine imi poate spune cum pot incarca un video in asa fel incat sa nu  apara linkul ci direct imaginea video pe pagina ?

#12
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

View Postnykysor, on 08 ianuarie 2017 - 19:03, said:

Cine imi poate spune cum pot incarca un video in asa fel incat sa nu  apara linkul ci direct imaginea video pe pagina ?
Te referi la un video youtube? daca nu e youtube cred ca poti sa atasezi videoul ca fisier atasat. Daca e youtube nu stiu daca pe forum aici exista tagul de youtube ceva in genul [  youtube   ]  url de la youtube [/   youtube ]

#13
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postleny29, on 08 ianuarie 2017 - 22:15, said:

Te referi la un video youtube? daca nu e youtube cred ca poti sa atasezi videoul ca fisier atasat. Daca e youtube nu stiu daca pe forum aici exista tagul de youtube ceva in genul [  youtube   ]  url de la youtube [/   youtube ]
Am incercat ca fisier atasat dar imi spune ca este prea mare . Chiar daca tai filmul si il las de maxim 25 mb tot imi spune ca este prea mare si nu mi-l incarca ...

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Nu merge cu atasamente. Trebuie urcat video-ul pe youtube sau pe alt site care de pe care forumul sa permita embedded video.

#15
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postedigee, on 09 ianuarie 2017 - 13:45, said:

Nu merge cu atasamente. Trebuie urcat video-ul pe youtube sau pe alt site care de pe care forumul sa permita embedded video.
Asta stiam ca se poate dar cum fac sa apara pe pagina direct imaginea videoului de pe youtube si nu linkul ?

#16
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Revenind ontopic, ma ajuta cineva sa inteleg ce se intampla cu partea de video?
Cum ziceam iesirea din playerul meu android e doar HDMI si iesirea asta trebuie sa intre in mixer, si apoi din mixer trebuie sa iasa spre TV... dar daca mixerul nu are intrare HDMI nu prea vad alte solutii... sau poate sunt mixere cu intrare HDMI...

Multumesc

#17
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postleny29, on 11 ianuarie 2017 - 17:38, said:

Revenind ontopic, ma ajuta cineva sa inteleg ce se intampla cu partea de video?
Cum ziceam iesirea din playerul meu android e doar HDMI si iesirea asta trebuie sa intre in mixer, si apoi din mixer trebuie sa iasa spre TV... dar daca mixerul nu are intrare HDMI nu prea vad alte solutii... sau poate sunt mixere cu intrare HDMI...

Multumesc
Ce mixer ai ? pune si tu o poza !

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista mixer cu HDMI!
Conexiunea cu HDMI se duce direct in TV.
Videourile de pe YT se pot descarca ultrasimplu pe PC sau dispozitiv cu Android.

Edited by edigee, 11 January 2017 - 20:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate