Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Streaming HD

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mirceabondar

mirceabondar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.04.2010
Buna seara,
Am cumparat acum doua saptamani un tv smart samsung. Pana acum am vazut filme pana in 2GB (streaming din calculator cu serviio). La filme mai mari de 5 GB incarca la fiecare 5s. Credeti ca as putea vedea filme la o calitate mai buna daca as cumpara un alt router si adaptor wireless?

In momentul de fata calculatorul este conectat la wireless printr-un adaptor tp-link wn823n iar routerul este tp-link TL-WR1043ND.

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu sunt sigur dar parca exista si Plex pentru smart samsnug.

#3
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Nu-i mai usor sa pui filmele pe un stick usb si sa le vezi direct pe TV?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,131
  • Înscris: 22.05.2003
Pot fi doua probleme:

1. Cea sesizata de tine, adica reteaua nu duce. Serviio este pe un computer care e legat la router tot pe WIFI sau pe cablu?
2. E posibil ca computerul pe care ruleaza Serviio sa faca transcoding si sa nu faca fata ca putere de procesare.

Daca tot ai Samsung, iti recomand sa intalezi Plex.

#5
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Testează dacă se întamplă la fel și prin cablu UTP (dacă e posibil între ambele device-uri și router).

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu-i mai usor sa spui ce tip de TV Samsung ti-ai luat?  Sau e o serie redusa, produsa de chinezi doar pentru anumite persoane?

#7
mirceabondar

mirceabondar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.04.2010

View Postrosix, on 04 decembrie 2016 - 20:15, said:

Nu-i mai usor sa spui ce tip de TV Samsung ti-ai luat?  Sau e o serie redusa, produsa de chinezi doar pentru anumite persoane?

UE40K5582S

View PostAdm, on 04 decembrie 2016 - 19:53, said:

Pot fi doua probleme:

1. Cea sesizata de tine, adica reteaua nu duce. Serviio este pe un computer care e legat la router tot pe WIFI sau pe cablu?
2. E posibil ca computerul pe care ruleaza Serviio sa faca transcoding si sa nu faca fata ca putere de procesare.

Daca tot ai Samsung, iti recomand sa intalezi Plex.

1.: Si servio si tv sunt conectate la wireless
2: Am dezactivat transcoding

#8
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009
Instaleaza Plex Server pe PC .
Si in setarile plex pe la transcoding .. te joci pe acolo cu diferite bitrate si faci teste pana gasesti maximul optim pe care il poate duce routerul tau wireless

#9
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
Ce nu inteleg de ce il treci prin calculator din moment ce televizorul tau stie wireless??

#10
mirceabondar

mirceabondar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.04.2010

View Postnewrazvan, on 04 decembrie 2016 - 22:08, said:

Ce nu inteleg de ce il treci prin calculator din moment ce televizorul tau stie wireless??


Tv-u e conectat la router prin wireless, iar pc-u la router tot prin wireless. Pe calculator am instalat serverul dlna pentru filme

Am bagat cablu intre pc si wireless si observ ca ruleaza perfect filme mai mari de 8 gb

#11
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003

View Postmirceabondar, on 04 decembrie 2016 - 22:19, said:



Tv-u e conectat la router prin wireless, iar pc-u la router tot prin wireless. Pe calculator am instalat serverul dlna pentru filme

Am bagat cablu intre pc si wireless si observ ca ruleaza perfect filme mai mari de 8 gb



Pare ca te scarpini la urechea opusa,sfat,baga Netflix si vezi cum merge eu zic ca o sa mearga oki,incearca macar numai pentru faptul ca prima luna este free,baga stikuri daca nu iti ajunge Netlixul si iara o sa vezi ca merge oki.Ce inteleg eu ca tu vrei sa faci streaming de pe calculator pe televior ambele legate wireless la net.Probabil nici televizorul tau nu stie banda c si nici calculatorul si da ai o problema cu netul dar sfatul meu e sa renunti in cazul asta si sa iei in calcul primele doua optiuni pe care ti le-am prezentat

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator

De ce te scarpini tu la ureche cu piciorul? Ori faci streaming integral pe calculator si dai semnal pe HDMI direct in TV, caz in care TV-ul nu are nicio treaba cu fluxul video, ori bagi un stick USB in spate sau un SSD portabil si vezi filmul. De ce vrei tu sa te complici?

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postmirceabondar, on 04 decembrie 2016 - 22:19, said:

Am bagat cablu intre pc si wireless si observ ca ruleaza perfect filme mai mari de 8 gb
Topicul se poate inchide!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate