Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Backup prin FTP

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Renegade18

Renegade18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 07.03.2006
Buna ziua

Deoarece am niste fisiere excel,pdf si o baza de date in Acces pe care nu doresc sa la pierd si mai ales sa le feresc de un Crypto Lock-er.Momentan sunt în Dropbox de unde le accesez eu si cel putin inca o persoana.Drept backup le am si pe HDD meu în alt loc fata de Dropbox.Deoarece daca se intampla ceva cu Dropboxul celorlalte persoane (fisiere criptate) automat vor fi afectate si ale mele si viceversa.Am făcut cont pe Digi Store dar maparea nu ma ajuta deoarece nu este o zonă protejată cu parola permanent.Ma gândeam sa fac update regulat prin FTP manual deoarece asa pot detine mai bine controlul asupra fișierelor si se face prin parola accesarea FTP.Intrebarea mea este:exista un program prin care pot face backup pe FTP dar pe baza unui hash MD5 de exemplu pentru a nu urca decat ce s-a modificat (nici nu vreau sa urc pe rând ce am modificat).

Edited by Renegade18, 04 December 2016 - 16:14.


#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Cred ca orice program de backup stie backup pe ftp si incremental (doar ce s-a modificat).
Adica, cam oricare drept sa spun, ai o paleta larga de unde sa alegi.
SIngura chestie, care o vad eu, este cum se descurca backup din 2 locatii diferite dar pe aceleasi fisiere.
Adica modificarile unuia.... cum sint vazute de celalalt.... ?

Edited by roxanaRabinowitz, 04 December 2016 - 16:23.


#3
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Eu folosesc Backup4all de ani buni.

I-am dat un folder, il face ZIP si il urca pe FTP. Tin ultimele 15 versiuni, nu ma complic cu incrementale, pt ca nu sunt chestii foarte mari.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dropbox pastreaza versiunile anterioare ale fisierelor, deci daca se intampla ceva cu ele, doar recuperezi o versiune anterioara...
Daca folosesti Windows 8 sau superior si te loghezi cu un cont Microsoft, atunci beneficiezi in mod implicit de aceeasi facilitate via OneDrive. Posibil sa mearga si pe "Ferestre", daca instalezi clientul OneDrive.
Alte servicii de cloud nu stiu sa suporte file versioning. Deci nu vad de ce te-ai mai complica cu backup prin ftp...

#5
Renegade18

Renegade18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 07.03.2006

View Post_-_, on 04 decembrie 2016 - 18:41, said:

Dropbox pastreaza versiunile anterioare ale fisierelor, deci daca se intampla ceva cu ele, doar recuperezi o versiune anterioara...
Daca folosesti Windows 8 sau superior si te loghezi cu un cont Microsoft, atunci beneficiezi in mod implicit de aceeasi facilitate via OneDrive. Posibil sa mearga si pe "Ferestre", daca instalezi clientul OneDrive.
Alte servicii de cloud nu stiu sa suporte file versioning. Deci nu vad de ce te-ai mai complica cu backup prin ftp...
Sincer sun prea obosit sa imi dau seama daca mi-ai raspuns mie sau altui user (scuze in acest sens).Eu momentan folosesc Dropbox impreuna cu alte persoane doar ca vreau sa mai pun undeva acele date sa fie in siguranta in caz ca iau ceva virus sau persoanele iau ceva virus care sa imi afecteze fisierele din Dropbox si implicit fisierele tuturor.Fiind peste 350 de fisiere (iar numarul lor creste zilnic) nu pot sa salvez ultima versiune buna in caz de dezastru.

Edited by Renegade18, 04 December 2016 - 20:09.


#6
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View PostRenegade18, on 04 decembrie 2016 - 20:01, said:

Sincer sun prea obosit sa imi dau seama daca mi-ai raspuns mie sau altui user (scuze in acest sens).Eu momentan folosesc Dropbox impreuna cu alte persoane doar ca vreau sa mai pun undeva acele date sa fie in siguranta in caz ca iau ceva virus sau persoanele iau ceva virus care sa imi afecteze fisierele din Dropbox si implicit fisierele tuturor.Fiind peste 350 de fisiere (iar numarul lor creste zilnic) nu pot sa salvez ultima versiune buna in caz de dezastru.
stai liniştit că ai backup la NSA... criptat desigur...

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostRenegade18, on 04 decembrie 2016 - 20:01, said:

Sincer sun prea obosit sa imi dau seama daca mi-ai raspuns mie sau altui user (scuze in acest sens).Eu momentan folosesc Dropbox impreuna cu alte persoane doar ca vreau sa mai pun undeva acele date sa fie in siguranta in caz ca iau ceva virus sau persoanele iau ceva virus care sa imi afecteze fisierele din Dropbox si implicit fisierele tuturor.Fiind peste 350 de fisiere (iar numarul lor creste zilnic) nu pot sa salvez ultima versiune buna in caz de dezastru.

Tie ti-am raspuns. Daca sunt multe fisiere, se rezolva si asta. Am postat la topicul dedicat cum se procedeaza: http://forum.softped...2#entry20284801
Deci, la nevoie, ai macar aceasta alternativa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate