Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

CFR incapabil

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Salutare!

Va avertizez de la inceput, daca aveti rabdare sa cititi, va pricepeti la CFR si puteti oferi ajutor, va rog sa o faceti...alfel cautati o alta arie pe care sa hoinariti.

Ajung in gara Timisoara Nord cu prietena mea la ora 12:35 pentru a cumpara un bilet pentru un tren ce pleaca la 12:51. Timp berechet pana si pentru cea mai aglomerata zi. Ne asezam la doua cozi sa vedem care ajunge mai repede(in fata noastra erau 4 persoane, 4 la o coada, 4 la cealalta). Ajungem in acelasi timp, dar la 12:47. In toate aceste 12 minute, doamnele de la ghiseu se miscau precum o zi de luni, lunga si descurajanta. Cand ajungem la ghiseu, tanti de acolo ne zice sa mergem la tren pentru ca nu mai avem timp de bilet pentru ca pleaca trenul. Noi facem pe Forest Gump, alarmati fiind ca eram in criza de timp...si ajungem la tren. Fata cumpara bilet din tren cu 53 de lei... Din pacate eu nu eram acolo sa-l trag de mandra-i mustata pe domnul controlor care sper ca urmareste forumul si sa nu uite ca saptamana viitoare ne vom intalni pentru ca doresc sa-i ofer ceva mai multa educatie decat acele doua clase ce le are si cu care concureaza cu trenul, in principiu sa vorbeasca cu o domnisoara.

Datele problemei:
-tren regio
-costul biletului pentru trenul regio este de 15 lei cu legitimatia de student, costul biletului cumparat din tren este de 53 de lei
-trenul pleaca de la 12:51 si ajunge la 17:59, facand undeva la 5 ore si 10 minute, deci o eternitate pentru cei ~210 de km

Intrebarile:
- Doamna de la ghiseu ne ia legitimatia si banii, ii invarte un minut apoi ne spune sa mergem la tren ca nu mai are timp. De ce dracu` nu ne-a eliberat bilet in minutul ala pretios? Astia au target pentru vanzari pe fiecare tren?
- Cum se justifica diferenta de pret enorma de la ghiseu si pretul din tren?
- Unde pot vedea preturile pentru biletele vandute in tren? Am sunat la numarul de informatii luat de pe site-ul lor si raspund cei de la casa de bilete unde tanti de acolo, la fel, nu stia pe ce planeta traieste si ma intreaba pe mine ce vreau totusi, desi ii explicasem.... Casa de bilete nu stie de pretul biletului din tren.

Sunt nebun, am baut si mai sunt si nervos. Nu ma deranjeaza ca trebuia sa platesc mai mult desi stiam asta, ma deranjeaza ca am dat de trei ori si nu numai mai mult pentru un tren ce ajunge mai greu la destinatie decat as fi ajuns eu calare...pe un ponei schiop. Ma deranjeaza bunul simt lipsa al controlorilor, al doamnelor de la ghiseu. Am stat la cozi de trei ori mai mari si nu am avut probleme, deci ca am fost la si 35 acolo nu se pune, e duminica si erau 4 inaintea noastra.

Multumesc de rabdare!

#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Data viitoare cumpara-ti bilet online.

E bataie de joc, stiu.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Sa ajungi cu un sfert de ora mai devreme ca sa iei bilet nu e suficient de devreme intr-o statie aglomerata. Tu probabil ai prins o zi lejera.
Nu se mai ofera bilete cu 5 minute inainte de plecarea trenului; scrie mare asta in orice gara CFR. Regulament.
Pretul se face per distanta parcursa, legitimatia de student reduce pretul la jumatate, in tren se ofera bilete la suprapret, pentru ca asa este regulamentul. Este responsabilitatea ta sa obtii bilet de la casa, acolo unde exista casa de bilete. Ti-a fost lene sa pleci mai devreme, platesti suprapret in tren.


Drumul dureaza enorm de mult si conditiile in mare parte din trenuri sunt proaste. Stiu asta, ca merg cu trenul de 2 ori pe saptamana pe ruta Brasov - Bucuresti. Daca voiai mai rapid, probabil ca exista vreun tren cu regim accelerat care sa circule, evident, mai scump.

Edited by Ann0nyym0us, 04 December 2016 - 14:56.


#4
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
https://www.facebook...szentes?fref=ts

E sociabil scriei.

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
de ce nu ai luat nene de la automatele alea de zac prin gari?????

#6
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
De-aia s-a dus dracului CFR-ul. Numai CFR marfa ce mai merge, Servtrans, GFR, Unicom, etc. Dar transportul persoane se duce de rapa.

#7
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 31.07.2006
Aici ai lista completa de tarife cu taxare in tren, iar aici despre taxarea in tren.
Asta este, si eu am patit la fel in Timisoara, dar noroc cu automatul de bilete care este vis-a-vis de case. Trebuia sa il folosesti cu incredere, daca aveai un card disponibil.

#8
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Trenurile astea de la noi sunt bataie de joc.

In alta ordine de idei, daca ai avut ghinionul ca aia 4 din fata ta sa aiba toti cupoane de reducere.. de studenti, de pensionari, tot felul de legitimatii de handicapati, nu ma mir ca a durat atat.

Pana se uita daca sunt valabile hartiile, daca au stampila, pana noteaza serii, pana se holbeaza in calculator si apoi la tastatura ca sa nu greseasca F2-ul.. trece timpul nenicule.

Edited by Damascus77, 04 December 2016 - 15:02.


#9
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2010

View PostNea_Voicu, on 04 decembrie 2016 - 14:59, said:

De-aia s-a dus dracului CFR-ul. Numai CFR marfa ce mai merge, Servtrans, GFR, Unicom, etc. Dar transportul persoane se duce de rapa.


poate au si unii calatori vina lor!?

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Este diferenta mare intre pretul biletului luat in tren si cel de la casa de bilete. Trebuie sa isi scoata si ei investitia in tablete si imprimante hi-tech!

De cand nu ai mai mers cu trenul? La gara trebuie sa ajungi cu cel putin o jumatate de ora inainte, daca nu mai mult, de ora plecarii! Altfel exista bilete on-line, automate si agentii!

Asta in privinta biletelor, ca privitor la conditii si viteza, e o alta mare discutie!

http://www.agerpres....n-tren-11-02-35

Edited by arab, 04 December 2016 - 15:28.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Vina e a ta ca n-ai luat bilet mai devreme. Vei sti pe viitor.

#12
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
si acuma hai sa iti dau niste tips:

-ti-am mai zis, dar intotdeauna incearca sa folosesti automatele de bilete, sunt mereu libere (e greu pentru romani sa urmeze niste instructiuni simple, mai bine stau la coada), singurele bilete pe care nu le poti lua de acolo sunt cele cu cupoane (cu legitimatie merge, bagi nr de pe legitimatie acolo);
-cu 5 minute inainte de plecare nu se mai elibereaza bilete pentru trenul ALA, dar cum tu ai zis ca voiai sa mergi cu regio, unde oricum nu se rezerva locuri, puteai cere bilete la urmatorul tren regio si mergeai cu alea, e perfect in regula

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Data viitoare sa te duci la aeroport cu 15 minute inainte de decolare. Sa vedem daca aia de la KLM o sa fie mai amabili cu tine.

Tu cred ca ai mai mult probleme oricum decat biletul ala.

Quote

Sunt nebun, am baut si mai sunt si nervos.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 04 December 2016 - 15:13.


#14
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Intamplarea face ca am luat si eu astazi trenul din Timisoara cu destinatia Brasov. Pe langa costul ridicat al biletului (91,5) abia ce am ajuns in Saliste, doar o ora intarziere. Portiuni intregi pe care cica se lucreaza, delasare totala. Singura parte buna e ca ma mai ridic sa fac miscare. 486 km in 10 ore. Nu-i rau!

#15
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 31.07.2006
Am mai vazut in Baile 1 Mai la placintarie un anunt: "nu servim dupa orarul autobuzelor". Adica erau unele persoane revoltate ca de ce nu se miscau placintaresele mai repede. Lor le pleca autobuzul.
Ca sa nu ai probleme, in general, dar mai ales in Timisoara, la orele de varf (oricand sunt plecari spre Bucuresti, Iasi) trebuie neaparat sa te prezinti in gara cu cel putin 30 de minute inainte de plecarea trenului. Sunt multi pensionari, studenti, si alte categorii cu reduceri, deci emiterea unui simplu bilet dureaza mai mult cu cel putin 1 minut si jumatate, ba chiar mai mult, in functie de complexitatea rutei (ex. Timisoara - Constanta via Galati; mai exista si din astea, cumparat personal) decat emiterea unui bilet la pret integral.

Edited by lk1, 04 December 2016 - 15:18.


#16
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Mereu am ajuns la si 30, 35 la gara pentru trenul ala de fara 10. Cu trenul ala circula de ceva ani. Niciodata nu au fost probleme, nici in ultimele 5 minute, doamnele pur si simplu nu aveau chef de munca. In fata mea nu a fost decat un student cu legitimatie si un pensionar. Pur si simplu nu pricep, daca se putea...de ce nu? Uite ca eram chiar langa automatul ala, dar nu m-am gandit la el, si sincer niciodata nu am fost curios sa vad care-i treaba cu el. De faza pentru urmatorul tren regio nu stiu, nu am incercat. Nu mai zic ca are intarziere mereu trenul, de zici ca e zapada sau sunt cine stie ce inundatii, ori canicula... Eu cu trenul nu am mai fost de vreo 5 ani, dar zau ca nu era asa cand mergeam.
Multumesc domule jammalan-the-prophet, de o deosebita utilitate postul dumneavoastra.

Cat despre ora de varf, e duminica iar la ora aia nici cucu` nu e pe afara, 4 persoane la un ghiseu le faci fluierand. Bilete in avans nu pot sa cumpar pentru un tren regio... Probabil o sa incerc automatul ala.

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Ca fapt divers, eu cu legitimatia de student obtin biletul in ~30 de secunde, pentru ca am exact cati bani trebuie (nu trebuie rest) si legitimatia in mana cand ajung la casa. Chiar daca altii nu sunt chiar asa, dureaza un minut, un minut si cateva secunde sa obtina bilet.

Problema mai este la cei care se gasesc fix la ora de varf sa-si faca abonament sau sa cumpere bilet dus-intors pentru saptamana urmatoare. Sau cei care nu inteleg ca detalii despre rute se cer la biroul informatii si nu la casa. Discutii de genul:

"Vreau si eu un bilet pentru orasul X, da' cand pleaca? Altul mai tarziu nu e? Ah, si cat ati spus ca e pretul?"

View Posttibi_filip, on 04 decembrie 2016 - 15:23, said:

Bilete in avans nu pot sa cumpar pentru un tren regio...

Bineinteles ca poti.

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
@Initiator: in tren ai fost taxat la tarif majorat, valabil pentru cei fara bilet. Bine ca ai avut totusi banii necesari, ca daca nu...!

Daca stiai ca pleci si cand pleci cu trenul, era foarte simplu sa cumperi on-line bilet!

https://bilete.cfrca...DeUtilizare.pdf

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate