Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

calitatile unui HSE?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016
Sper sa gasesc aici pe forum, cateva persoane in domeniu, si care datorita experientelor (din alte tari) isi pot spune parerea.

De ce un HSE officer/supervisor/coordinator este considerat bun in ceea ce face?

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,031
  • Înscris: 20.12.2007
Adica intrebi care sunt calitatile de apreciat la o persoana cu functie de raspundere in domeniul administrativ-medical ?

#3
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Nu prea inteleg intrebarea dar un HSE bun e cel care nu are evenimente; cel care face bine instruirea si urmareste respectarea normelor.
Toti sunt buni pana se intampla ceva....

#4
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016

View PostToxic00, on 04 decembrie 2016 - 19:38, said:

Nu prea inteleg intrebarea dar un HSE bun e cel care nu are evenimente; cel care face bine instruirea si urmareste respectarea normelor.
Toti sunt buni pana se intampla ceva....
pana se intampla ceva, corect...dar chiar si atunci, tu facandu-ti treaba ca lumea, intervine factorul uman, pe care chiar nu il poti preveni uneori...stim ca peste 90% din accidente se datoreaza erorilor umane.

referitor la intrebare, calitati HSE...am vazut multi, si cu scoli+mastere in domeniu, altii TechIosh/gradiosh, altii cu nebosh, si in realitate, in site, erau praf (vorbeau din carti)...nu stiau cum sa vb cu oamenii, cum sa aplice standardele. unii chiar cu experienta de zeci de ani.....

deci, ce te face un bun HSE? standardele le stim....dar cum le aplicam? stilul politienesc? faci asa, ca asa scrie la carte, sau te dau afara....sau o mai buna apropiere catre oameni?

as crede ca o buna calificare in domeniu plus experienta din site, plus ceva psihologie, relatii umane

Edited by Capo_Bastone, 04 December 2016 - 20:42.


#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Asta cu vorbitul de prin carti am vazut-o mai ales la fiemele din Ro (cele de stat). La firmele serioase de afara (cel putin unde am lucrat eu) pregatirea era bazata in special prin explicarea unor situatii care deja s-au intamplat, pe explicarea si antrenarea in executarea procedurilor standard si nivelul de respectare al normelor era verificat prin alarme saptamanale. Nu mai spun ca HSE Officer-ul se plimba non-stop prin zona de lucru si ca zilnic erai obligat sa depui un biletel cu o situatie buna/rea pe care ai observat-o.
Cred ca daca o firma este serioasa si tine la norme (delimitarea zonelor de lucru, prioritizarea accesului in anumite zone, impunerea folosirii neconditionate a echipamentelor de protectie.....) munca HSE-ului este mult mai usoara.
Stilul politienesc se poate aplica dar ar fi ultima solutie.

Personal cea mai buna situatie pe care am intalnit-o a fost cea in care (in afara sedintelor periodice de pregatire HSE) managerul explica in fiecare dimineata care sunt principalele activitati care se vor defasura in timpul zilei si HSE Officer-ul puncta riscurile si masurile de siguranta legate de fiecare actiune...si tipii astia mai aveau si o plancarda afara pe care o modifiacau zilnic si pe care scria: "568 zile fara incidente..."

Edited by Toxic00, 05 December 2016 - 09:34.


#6
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016

View PostToxic00, on 05 decembrie 2016 - 09:18, said:

Asta cu vorbitul de prin carti am vazut-o mai ales la fiemele din Ro (cele de stat). La firmele serioase de afara (cel putin unde am lucrat eu) pregatirea era bazata in special prin explicarea unor situatii care deja s-au intamplat, pe explicarea si antrenarea in executarea procedurilor standard si nivelul de respectare al normelor era verificat prin alarme saptamanale. Nu mai spun ca HSE Officer-ul se plimba non-stop prin zona de lucru si ca zilnic erai obligat sa depui un biletel cu o situatie buna/rea pe care ai observat-o.
Cred ca daca o firma este serioasa si tine la norme (delimitarea zonelor de lucru, prioritizarea accesului in anumite zone, impunerea folosirii neconditionate a echipamentelor de protectie.....) munca HSE-ului este mult mai usoara.
Stilul politienesc se poate aplica dar ar fi ultima solutie.

asa se intampla prin afara. eu nu am experienta pe romania, asa ca nu stiu cum e.
chiar in santiere mari, am vazut HSE care luau la "p..." muncitorii (urlau, zbierau) pentru ca nu stiau normele, si se dadeau mari zmei....si asta am observat-o la cei cu NEBOSH...
ce, acum daca u detii un certificat, te face super HSE?
muncitorul in general e concentrat pe munca, nu pe safety. are idee de minim standard, dar atat.

de ce nu ar explica? opreste-l si stai 5 min de vorba cu el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate