Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Motosapa electrica sau pe benzina ingusta

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Am o suprafata mica de teren pe care o cultiv cu legume pentru familie de vreo cativa ani si sincer m-am saturat sa tot folosesc sapa la pregatirea si intretinerea terenului.
Chiar daca este sapat la cazma din toamna primavara este tasat si trebuie sa "bat" la el.
Ideal ar fi sa gasesc un utilaj care sa ma scuteasca si de sapat si de maruntit, dar am vazut ca cele pe benzina sunt scumpe si destul de voluminease (greu de depozitat)
Cautand pe net am vazut si aceste motosape electrice care nu sunt foarte scumpe dar nu stiu cat sunt de eficiente. (am mai luat eu teapa cu produse care pareau bune pe net dar cand sa le pun la treaba m-au dezamagit - mi-am luat un trimer ca sa tund vreo 25m2 de gazon dar cand am vazut cum il flecuieste il tin de decor)
Daca are cineva vreo experienta cu astfel de utilaje si poate da niste sfaturi privind anumite caracteristici sau marci care merita ii multumesc.
Daca ar fi pe benzina ar fi si mai bine dar nu ma intereseaza sa fie foarte mare ca sa o pot depozita usor.

Multumesc.

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
In genul asta nu e bun? https://www.google.r...Hn0tI-vKsb9oKM:

#3
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nu, sunt mari.
Ma interesa daca ar fi pe benzina la dimensiunile celor electrice (latime de 40 cm) si daca a folosit cineva electrice si daca au fost eficiente.

Edited by vdingo11, 04 December 2016 - 11:53.


#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Asa mici nu prea ai cum... E vorba de motor cu ardere interna, ocupa mult spatiu, mai ales rezervorul. Poate asta: http://www.travandi....zina-70-cp.html numai banii sa te tina!

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
În general toate chestiile astea de grădinărit sunt cu mult mai bune cu motor termic decât electric.

Eu obișnuiam să închiriez o motosapă măricică cu motor termic pentru un teren de 49 m2. Chit că pare mici terenul, se simte diferența la adâncimea de săpare, ca să nu mai vorbim de efort și timp.

#6
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Vdingo11:
Aștepți ianuarie februarie si baga in bricodepot bsg750 7cp. 1300 lei.
Nu te mai gândi la electrice sau altele de genul ca vei avea rezultatul trimerului electric.

#7
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 Axel2015, on 04 decembrie 2016 - 12:06, said:

Poate asta: http://www.travandi....zina-70-cp.html numai banii sa te tina!
Este mult prea scump

 mettre, on 04 decembrie 2016 - 21:13, said:

Vdingo11:
Aștepți ianuarie februarie si baga in bricodepot bsg750 7cp. 1300 lei.
Nu te mai gândi la electrice sau altele de genul ca vei avea rezultatul trimerului electric.

Ca si pret nu este foarte scump avand in vedere ca una electrica mai mare este 600-700.
Am vazut ca este apollo 750. Nu am gasit eu ce trebuie.
Aveti asa ceva? Este ok?
Si mai am o intrebare: exista costuri de intretinere mari? (schimbat ulei, sau altceva, habar nu am) daca nu o folosesc foarte des?

Acum am vazut ca in jur de 1300 sunt si BSR 500, Ruris DAC. Acum care or fi mai bine....nu imi dau seama ca nu stiu ce trebuie urmarit la ele.

Multumesc.

Edited by vdingo11, 07 December 2016 - 11:03.


#8
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Toate sunt la fel. Vezi in banii aia poate gasesti si cu roti. Intretinerea lor consta in schimbat ulei motor la 20-40 ore lucrate. Odata cu achizitia comanzi de la vanzator ulei de motor si pt transmisie. Cam asta e tot

Edited by mettre, 07 December 2016 - 12:09.


#9
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010

 vdingo11, on 07 decembrie 2016 - 10:59, said:

Este mult prea scump



Ca si pret nu este foarte scump avand in vedere ca una electrica mai mare este 600-700.
Am vazut ca este apollo 750. Nu am gasit eu ce trebuie.
Aveti asa ceva? Este ok?
Si mai am o intrebare: exista costuri de intretinere mari? (schimbat ulei, sau altceva, habar nu am) daca nu o folosesc foarte des?

Acum am vazut ca in jur de 1300 sunt si BSR 500, Ruris DAC. Acum care or fi mai bine....nu imi dau seama ca nu stiu ce trebuie urmarit la ele.

Multumesc.
buna ziua, mai baga un ochi si pe olx. eu am luat un viking de aici si sunt foarte multumit de el, era un viking pe olx la 1500 lei dar si o honda F220 la 1300 lei.

Edited by iuliandumitrescu, 07 December 2016 - 12:29.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mettre, on 04 decembrie 2016 - 21:13, said:

Vdingo11:
Aștepți ianuarie februarie si baga in bricodepot bsg750 7cp. 1300 lei.
Nu te mai gândi la electrice sau altele de genul ca vei avea rezultatul trimerului electric.

Atunci sunt reducerile? Ma uitam la preturi , defapt ma uit din Noiembrie si am vazut ca pe Decembrie le-au marit, se ieftinesc in perioada mentionata de tine?

#11
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
dap............pai urmeaza perioada de dinainte de aprilie-mai cand toata lumea baga materiale prin livezi, gradini solarii etc si atunci se vand garla...........atunci apar ofertele. dar.........pt userul care are nevoie de ceva la 1400 lei..........vezi ca in dedeman sunt unele stiga.......au motor loncin deci sunt ok.....

#12
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,703
  • Înscris: 30.07.2003
Hotaraste-te daca vrei motosapa maricica gen apollo 750 bsg 750 bsr 500. Toate s identice si pretul normal e in jur de 1400 lei. Au 65kg latime minima de lucru 60cm, max 80. Bsr uneori da si freze de 1 m

Dar tu vrei ceva mic pliabil si usor.
Honda 2xx e ideala dar e putin mai scumpa decat cele de mai sus. Sau iei o chinezeasca echivalenta, din cele cu latime max 40cm.

Electricele sunt prea usoare

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am o motosapa cu motor honda, 5.5cgx sau asa ceva, care are 3 cutite pe fiecare parte, poti folosi si doar unul in fiecare parte... probabil ca exista si altele cu sisemul asta, care permit folosirea unui singur cutit si deci o latine de lucru mica.
Alea electrice sunt o prostie, motosapa trebuie sa fie relativ grea ca sa nu danseze pe deasupra, ba chiar se practica adaugarea de lesturi in fata ca sa poti sapa calumea cu ele...

#14
bbogdanf

bbogdanf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2018
buna ziua!
Sunt nou aici, si am intrat pentru aceeasi nelamurire. Am cca 250-300mp de curte , si problemele cu coloana  vertebrala nu-mi eprmit sa mai sap. Risc prea mult. Am vazut sapatoare electrica Hecht la 520 ron, la 1400w, si am banii acum. Am vazut si motosapatoare Hecht la 1000 , si la 1100, care ar putea fi in viitoarele 2-3 luni. As fi preferat ceva bun, dar pentru 300mp , mi se pare ca arunc cu banii... As vrea sa stiu daca are cineva sape electrice si daca pot inlocui acestea cazmaua. Hecht e o firma ceha.

#15
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Cazmaua nu o poti inlocui nici cu una mai puternica pe motor termic!Posted Image
Aia electrica e jucarie, merge ea dar pentru buruieni, nu in loc de cazma!Posted Image

#16
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,703
  • Înscris: 30.07.2003
Iar Hecht e totuna cu ce firma iti mai trece prin minte, romaneasca, italieneasca, bulgareasca, ucraineana samd. Adica vinde fix acelasi produs chinezesc ca restul lumii.

La cele 11 kile ale iei, o sa pluteasca frumos pe deasupra pamantului. De sapat nu prea poate fi vorba.

Mai bine iei asa ceva: https://forum.softpe.../#entry20370431

#17
bbogdanf

bbogdanf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2018
Multumesc!
Banuiam ca nu e posibil ca 1500w sa afaneze  pamantul cum trebuie.
Incerc sa conving ministra de finante pentru una de 1300-1500 ron, deocamdata imi lipseste cash-ul. M-am gandit la un dac6500, sau hecht, dar nu prea stiu ce e mai bun, adica, daca acea carcasa de la transmisie e din aluminiu, sau din fonta, e important? daca e cu transmisie directa sau prin curea, care e mai buna? Parte din raspunsurile pe care le accept sunt si in discutiile anterioare, dar am dat de pareri care se bat cap in cap. As dori o parere de la cineva care foloseste ceea ce se gaseste acum la vanzare. Sau care stie ceva mai bun, pana in 1500 ron.

#18
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,703
  • Înscris: 30.07.2003
Pana in 1500, cele mai bune sunt cele cu transmisie pe curele + lant. Carcasa din aluminiu, ca alea cu fonta sunt ceva mai scumpe si nu stiu in ce masura merita diferenta. Inteleg ca au greutate in plus dar sunt si ceva mai inalte.

Asadar: BSR 500, BSG750 , Rotakt 500 sau 75 sau 80 (nici nu le mai stiu), 7xxx si 6xxx de la ruris, omac Proseries 750 samd. Ai de unde alege.
Toate au transmisia de care ziceam , 2 vit inainte 1 inapoi.

Transmisie directa banuiesc ca e aia de la Dragon, Szentkiraly etc. Nu lua motosapa din aia. Nu are viteze, e mai usoara, axul frezelor e rotund, angrenarea de face din bolturi doar ( o prostie).
Si costa cat alea pe care ti le-am recomandat sau chiar mai mult :wallbash:

Daca vrei ceva pitic si ieftin, poti incerca asta, care-mi face cu ochiul pentru ca se poate strecura pe randuri inguste. Nu are cutie de viteze, transmisia cu ax melcat pare cam subtire/firava, in schimb restul e mai solid decat crezusem. Am mai studiat-o anii trecuti in fuga, dar zilele trecute am observat ca frezele sunt sanatoase, tablele de pe ea, inclusiv aparatorile sunt mai groase decat la alea cu 2+1 viteze... pare ok, pretu-i pe masura. In Hornbach e cu vreo 100lei mai scumpa. Nu stiu daca se gaseste ceva asemanator la Dedeman.
Motorul e fix cel pus pe masinile de tuns gazonul.
https://www.bricodep...osapa-3-cp.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate