Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Camera Digitala

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016
Vreau sa cumpar o camera pentru concedii, eu nu am nici cea mai mica idee la ce ar trebui sa ma uit la o camera si apelez la ajutorul nostru.

Camera va fi folosita doar in concedii si cateodata pe acasa sau la o iesire undeva ..

Achizitia se va face azi
Buget - £600

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cu buget in lire... vezi asta - https://www.amazon.c...Lumix DMC-TZ100

E suficient de mica ptr a nu fi un inconvenient la bagaj si destul de potenta.

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostGradinariuD, on 04 decembrie 2016 - 11:24, said:

Vreau sa cumpar o camera pentru concedii, eu nu am nici cea mai mica idee la ce ar trebui sa ma uit la o camera si apelez la ajutorul nostru.

Camera va fi folosita doar in concedii si cateodata pe acasa sau la o iesire undeva ..

Achizitia se va face azi
Buget - £600

La banii ăștia mai bine îți iei un telefon cu cameră bună. Problema cu camerele dedicate e că stau mai malt acasă decât în mâna să facă poze.

#4
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016

View Posteiffel, on 04 decembrie 2016 - 11:57, said:

Cu buget in lire... vezi asta - https://www.amazon.c...Lumix DMC-TZ100

E suficient de mica ptr a nu fi un inconvenient la bagaj si destul de potenta.
Eu sincer ma gandeam la una cu dslr , claritatea la poze e ok nu ?

View PostDaculScoril0, on 04 decembrie 2016 - 13:15, said:


La banii ăștia mai bine îți iei un telefon cu cameră bună. Problema cu camerele dedicate e că stau mai malt acasă decât în mâna să facă poze.
Am specificat clar ca vreau camera , daca vroiam telefon nu mai eram aici sa caut niste opinii :)

#5
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016

View PostGradinariuD, on 04 decembrie 2016 - 13:22, said:

Eu sincer ma gandeam la una cu dslr , claritatea la poze e ok nu ?
Da, ies foarte bine fotografiile, da' gandeste-te bine unde-l vei folosi si daca iti convine sa te cari cu el la gat (ii cam greut) sau sa ai in permanenta cu tine rucsacul cu baterii, obiective, samd.
Eu unul nu iti recomand DSLR-ul, din moment ce esti incepator si nu il vei folosi la nivel de fotografie profesionala. Orienteaza-te spre un mirrorless.

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
De fapt trebuia sa spui ca vrei ap de fotografiat ; in RO prin camera se intelege aparat de filmat.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
DSLR-ul este mult mai bun dar pentru poze neprofesionale ai nevoie de un Bridge calitativ cu un mod "Auto" destept . Si preturile sunt mult mai accesibile. Cam mult de munca la DSLR ( in opinia mea ) . Eu as lua ceva cu dublu stabilizator , o optica calitativa ( adica de firma ) si nu foarte multi pixeli ( adica nu exagerat de multi ...oricum peste 15 Megapixeli  ). Optica este bine sa fie generoasa , dar nu cauta 30 X ca nu mai fac fata stabilizatoarele . Sa fie peste 10 X dar nu cu mult mai mult pentru ca nu cumperi telescop . Ai nevoie de atat de multe posibilitati de a modifica setarile aparatului cat sa iti setezi doua-trei moduri pe care sa le accesezi rapid ...dar nu asa multe incat sa butonezi 15 minute inainte de o poza , ca trece evenimentul si nu mai ai ce poza. Cunoasterea posibilitatilor unui Bridge te ajuta sa faci niste foto destul de calitative .

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostGradinariuD, on 04 decembrie 2016 - 13:22, said:

Eu sincer ma gandeam la una cu dslr , claritatea la poze e ok nu ?

DSLR in excursii... nu prea merge. Dimensiunile sunt mari, mai trebuie sa mai ai si ceva obiective suplimentare.... Te cari cu o geanta valiza numai ptr el.

Ptr excursii cel mai bine e un compact cu zoom suficient de maricel - minim 10x. Daca mai are si senzor bun - cum are cea mentionata de mine - de 1" e super ok.

DSLR-ul e ptr cand ai spatiu si timp - sa bibilesti setarile pana iese fotografia artistica.
Compactul - apesi pe buton si pleci mai departe. Am facut o groaza de poze cu o camera mai slaba ( la vremea ei era compact de top ) din mers pe strada - doar am orientat aparatul pe directive si am apsat. Nici nu m-am oprit. Si majoritatea au iesit bine.

Daca vrei mortis DSLR, atunci sfatul meu e sa mergi pe Nikon sau Sony.

Ce ti-am recomandat e un compact de top cu unele functii de DSLR. Decizia iti apartine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate