Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accident cerebral

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
Bunicul meu a suferit un atac cerebral. A suferit un atac cerebral pe dreapta, mana dreapta o foloseste greu, partea dreapta a fetei s-a lasat, si are deficiente in vorbire (se balbaie). Cu toate astea, el este constient de faptul ca a suferit un atac cerebral .Are varsta de 79 de ani, dar este o persoana activa, merge aproape zilnic la oras (medicamente, mancare), intretine singur o gospodarie.

A venit un neurolog acasa, si o asistenta pentru perfuzie

Intrebarea mea este, se poate recupera din asa ceva?? Si as dori sa stiu o parere de la oamenii care au trecut prin asa ceva, sau cunosc cazuri. Cat dureaza procesul de recuperare ( asta in cazul ca se reface),  si ce masuri trebuiesc luate ca familie

Edited by jamesbond91, 04 December 2016 - 00:09.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Soacra mea a patit asa de doua ori si si-a revenit din semipareza aia
Dar din ce imi amintesc a avut atacul cerebral pe partea opusa parezei
De durat a durat app. 4-6 luni
Acum banuiesc ca e si in functie de gravitate

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
In vreo doua sau trei luni si-a revenit tata, la 82 de ani.

#4
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 petre69, on 04 decembrie 2016 - 00:13, said:

Soacra mea a patit asa de doua ori si si-a revenit din semipareza aia
Dar din ce imi amintesc a avut atacul cerebral pe partea opusa parezei
De durat a durat app. 4-6 luni
Acum banuiesc ca e si in functie de gravitate

nu e ceva foarte grav, dar  totusi a avut un accident cerebral. Si este constient (e un semn bun).Dar varsta, si alte probleme care le are (diabet, probleme cardiace etc.) pot contribui in procesul de recuperare.
Ce varsta are soacra?

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Din pacate soacra nu mai are. Prima pareza la 55 si a doua pe la 65

#6
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Barboso, on 04 decembrie 2016 - 00:18, said:

In vreo doua sau trei luni si-a revenit tata, la 82 de ani.

pe ce parte a avut accidentul cerebral??

Edited by jamesbond91, 04 December 2016 - 00:35.


#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Cumva dreapta spate.

#8
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016

 jamesbond91, on 04 decembrie 2016 - 00:07, said:

Bunicul meu a suferit un atac cerebral. A suferit un atac cerebral pe dreapta, mana dreapta o foloseste greu, partea dreapta a fetei s-a lasat,
Daca are pareza pe dreapta, este afectat emisferul stang, nu cel drept.
Mai exact, ce tip de atac cerebral a suferit? Ca n-ai fost prea concis. AIT (atac ischemic cerebral tranzitoriu) sau AVC (accident vascular cerebral). Cel din urma ii mai nasol. Exista sanse de recuperare, da' ceva mai reduse fata de un AIT.

 petre69, on 04 decembrie 2016 - 00:13, said:

Soacra mea a patit asa de doua ori si si-a revenit din semipareza aia
Well...ghinion. Posted Image

Edited by CristianVv, 04 December 2016 - 00:45.


#9
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 petre69, on 04 decembrie 2016 - 00:34, said:

Din pacate soacra nu mai are. Prima pareza la 55 si a doua pe la 65


Condoleante

La 55 prima pareza , s-a recuperat complet??

#10
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 jamesbond91, on 04 decembrie 2016 - 00:07, said:

Bunicul meu a suferit un atac cerebral. A suferit un atac cerebral pe dreapta, mana dreapta o foloseste greu, partea dreapta a fetei s-a lasat, si are deficiente in vorbire (se balbaie). Cu toate astea, el este constient de faptul ca a suferit un atac cerebral .Are varsta de 79 de ani, dar este o persoana activa, merge aproape zilnic la oras (medicamente, mancare), intretine singur o gospodarie.

A venit un neurolog acasa, si o asistenta pentru perfuzie

Intrebarea mea este, se poate recupera din asa ceva?? Si as dori sa stiu o parere de la oamenii care au trecut prin asa ceva, sau cunosc cazuri. Cat dureaza procesul de recuperare ( asta in cazul ca se reface),  si ce masuri trebuiesc luate ca familie
El de fapt a avut accident vascular cerebral in zona de creier irigata de artera cerebrala medie stanga. Din ce spui tu acum are acum pareza de brat drept, pareza centrala periferica dreapta si afazie (motorie cel putin).

In tarile "cilivizate" se face dupa un AVC o computertomografie si un laborator de rutina sa vada cum e cu colesterolul si cu hemoglibina glicozilata (marker de diabet). Dupa aia se da ca profilaxie secundara Aspirina 1 x 100 mg zilnic si Simvastatin 1 x 40 mg (sau alta statina).

Tot in tarile "cilivizate" se cauta cauza: tulburare de ritm cardiac, trombi cardiaci, vasculari (stenose) sau pur si simplu microangiopatie. Asa se adapteaza tratamentul.

Intre timp se face fizioterapie. Cu timpul isi poate reveni. Problema e ca e la risc sa faca iar daca nu cauta cauza.

 CristianVv, on 04 decembrie 2016 - 00:43, said:

Ca n-ai fost prea concis. AIT
AIT nu are cum sa fie. AIT dureaza maxim 24 de h. Mosu' are AVC (daca nu cumva a sangerat de fapt in zona aia).

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015

 jamesbond91, on 04 decembrie 2016 - 00:07, said:

Intrebarea mea este, se poate recupera din asa ceva?? Si as dori sa stiu o parere de la oamenii care au trecut prin asa ceva, sau cunosc cazuri. Cat dureaza procesul de recuperare ( asta in cazul ca se reface),  si ce masuri trebuiesc luate ca familie
Se poate recupera insa evident nu 100 % , trebuie sa tina un regim alimentar specific

Medicatie specifica

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 jamesbond91, on 04 decembrie 2016 - 00:45, said:




Condoleante

La 55 prima pareza , s-a recuperat complet??
Da , din ambele

#13
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 LeopardSurd, on 04 decembrie 2016 - 00:47, said:

El de fapt a avut accident vascular cerebral in zona de creier irigata de artera cerebrala medie stanga. Din ce spui tu acum are acum pareza de brat drept, pareza centrala periferica dreapta si afazie (motorie cel putin).

In tarile "cilivizate" se face dupa un AVC o computertomografie si un laborator de rutina sa vada cum e cu colesterolul si cu hemoglibina glicozilata (marker de diabet). Dupa aia se da ca profilaxie secundara Aspirina 1 x 100 mg zilnic si Simvastatin 1 x 40 mg (sau alta statina).

Tot in tarile "cilivizate" se cauta cauza: tulburare de ritm cardiac, trombi cardiaci, vasculari (stenose) sau pur si simplu microangiopatie. Asa se adapteaza tratamentul.

Intre timp se face fizioterapie. Cu timpul isi poate reveni. Problema e ca e la risc sa faca iar daca nu cauta cauza.


AIT nu are cum sa fie. AIT dureaza maxim 24 de h. Mosu' are AVC (daca nu cumva a sangerat de fapt in zona aia).

nu prea vrea sa mearga la spital, a trebuit sa chemam pe cineva sa-l vada ( o veche cunostinta, medic neurolog). Astazi s-a intamplat accidentul, oricum e sambata, maine e duminica. Poate luni o sa mergem cu el la spital, vine si doctorul atunci  . (e foarte mofturos cand vine vorba de medici).

Cauza ar fi lipsa somnului, pentru ca si sotia lui (bunica)  a suferit un atac cerebral si a fost imobilizata la pat. Acum si-a mai revenit bunica, dar a tras ceva cu ea:|..Ii mai ajuta si mama, dar tot el statea zilnic cu ea. Si refuza sa bage o asistenta medicala part time:|

 TheStarkestTruthMatters, on 04 decembrie 2016 - 00:51, said:

Se poate recupera insa evident nu 100 % , trebuie sa tina un regim alimentar specific

Medicatie specifica

Are diabet, asa ca are un regim alimentar specific, si il respecta;)

 Barboso, on 04 decembrie 2016 - 00:36, said:

Cumva dreapta spate.

si s-a recuperat complet?? Vorbitul si l-a corectat??

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Absolut complet, nici n-ai fi zis c-a avut asa ceva.

AVC, ca tot s-a intrebat mai sus.

#15
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Accidentul cerebral poate fi ischiemic sau hemoragic. Apoi depinde ce artera a fost blocata , dupa mine ar fi AVC Sylvien , o parere nu puneti bani pe ce am scris. Se face un scan si se vede daca e obstructiv sau invaziv si apoi se urmeaza o terapie specifica. La nivel de recuperare e dificil de spus fara un diagnostic precis dar oricum fara o viata ordonata si regim , exista riscul unei recidive, de obicei mult mai grave si cu prognostic sumbru.
Sanatate!

Edited by aaddyy2005, 04 December 2016 - 01:30.


#16
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Ar trebui sa fie facute analize pentru determinarea unei afectiuni genetice ? asa am auzit de o ruda de a mea care a patit.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - daca facea avc pe dreapta, in functie de gravitate mai ales, dar acum ai fi vb la timpul trecut de el. ca sa stii cum sta treaba, partea stanga de creier se ocupa de partea dreapta de corp si invers. iar un avc pe dreapta este cel mai nasol, pt ca afecteaza partea stanga si mai ales inima.

ti-o spune cineva cu 2 cazuri, gradul 1 si 2.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
A patit-o si mama... pe la 66-67 de ani. Ghinion si noroc.
Depinde mult de gravitate si de momentul interventiei, daca e pina in doua ore sint sanse mari sa isi revina complet. E importanta medicatia (sa fie urmata) si regimul.
Maica-mea a avut o singerare masiva in interior...dar norocul a fost ca s-a dus singele in spatiile libere dintre lobi. A avut tensiune mare ani de zile si n-a avut grija...
Acum isi ia medicamentele cu sfintenie, si respecta regimul.... Nu si-a revenit complet, merge greu, cu echilibru precar, dar macar poate sa aibe singura grija de ea.
Bafta multa....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate