Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Aplicatie Android care sa raspunda ca tel este inchis sau nu se afla in aria de acoperire

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Exista o aplicatie Android care sa raspunda la anumite apeluri ca tel este inchis sau nu se afla in aria de acoperire a retelei?
Exact cum procedeaza operatorul in asemenea situatii.
Nu se doreste sa se respinga apelurile sau sa nu se raspunda.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
poti personaliza casuta vocala si sa lasi un mesaj care il va auzi apelantul.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Cum ar putea o aplicatie sa lucreze cand telefonul e oprit?Posted Image Posted Image Posted Image

#4
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Telefonul nu va fi oprit. Doar ca nu se doreste sa se raspunda la anumite apeluri fara a le respinge sau a lasa tel sa sune pana se plictiseste apelantul.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai si cu ce te incurca mesageria in astfel de cazuri? pt ca exact asta face, ce doresti tu.

#6
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Nu este asa. Cand intra casuta vocala apelantul este avertizat de acest lucru. Se presupune ca minunata casuta vocala este consultata de cel apelat si deci apelantul se poate astepta la un raspuns.
Este ca si cum i s-ar respinge apelul daca nu este contactat intr-un termen rezonabil.
Revenim la intrebarea initiala: exista o asemenea aplicatie?

Later edit
Motivul este ca exista cativa pisalogi care ma "freaca" zilnic multe minute si carora nu doresc totusi sa le "trantesc" telefonul sau sa nu le raspund. Prefer sa nu pot fi contactat.
Alta varianta ar fi sa-mi schimb nr de tel, dar ar fi ultima solutie.

Edited by MMMMM, 03 December 2016 - 21:15.


#7
giancarlo2

giancarlo2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.07.2008

View PostDany_Darke, on 03 decembrie 2016 - 21:01, said:

pai si cu ce te incurca mesageria in astfel de cazuri? pt ca exact asta face, ce doresti tu.
pai sa zicem de exemplu ca autorul topicului poate ca e sofer de tir, si uneori , probabil noaptea cand este ocupat il suna sotia, nu e mai bine sa apara ca nu e semnal decat sa raspunda din greseala si sa se auda zgomote ciudate in telefon?
sau poate are un *prieten* care il streseaza cu telefoane deaiurea...
stiu, poate ca o sa ziceti ca trebuie sa blocheze apelantul, dar asta e valabil doar daca nu e sotia,  ca si asa mananca hrana rece ,macar sa aiba liniste in casa !
@MMM cred ca stii de gluma, in alta ordine de idei, cred ca ma intereseaza si pe mine asta cu semnalul, sincer nu sunt sofer de tir insa stau prea mult la telefon pentru ca ma pricep la electronice, resoftari, si derivate, ca sa dau detalii gratuite multor persoane care nu pot sa le trantesc in nas, e mult timp pierdut in cele ma multe cazuri timp ce costa bani pentru mine !

Edited by giancarlo2, 03 December 2016 - 21:21.


#8
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Cunosc ca exista f multe aplicatii de blocat apeluri, dar nu asta vreau.
Sunt interesat de ceva care sa raspunda ca nu sunt in aria de acoperire sau am tel inchis. Exact cum face operatorul de retea.

Later edit
Nici eu nu sunt sofer de TIR si nici sotia nu este persoana care trebuie blocata

Edited by MMMMM, 03 December 2016 - 21:29.


#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Blacklist nu face asta? Spune ca " momentan abonatul nu poate fi contactat"

#10
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Sunt foarte multe aplicatii in Google Play care au in denumire Blacklist.
Poti furniza un link?
Si alta intrebare: stii sau banuiesti ca raspunde "momentan abonatul nu poate fi contactat"?

#11
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
https://play.google....blacklist&hl=en
Asta am folosit-o si se vaitau unii ca nu am semnal niciodata.
Dar putem incerca. Iti dau numarul pe PM si ne sunam. Nu e mare smecherie sa incerci asta.

LE: Se pare ca spune ca "linia apelata e momentan ocupata" Posted Image
Sorry...
Incercat de pe Orange pe Digi.

Edited by Seteh, 03 December 2016 - 21:45.


#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Dar nu merge si varianta cu raspuns la apel prin mesaj iar mesajul sa fie "Nu pot vorbi acum! Te sun eu!"? Si sa iti aduci aminte in vreo 10 ore sau 3 zile. Dupa cateva d-astea se vor prinde sigur ca n-au de ce sa mai insiste. Asta daca nu sunt sefii tai? :)

#13
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Am incercat 3-4 aplicatii Blacklist si toate dau semnal de ocupat; este ca si cum le-as respinge apelul. Voi mai cauta, dar nu stiu daca voi avea si succes.
@sorin147 - nu este ceea ce doresc; am scris in primul post ce as vrea. Daca este posibil.

#14
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca Macrodroid din Google Play. Iti selectezi intr-o lista persoanele carora vrei sa le transmiti mesajul, si creezi un macro de genul "la Apel primit de la una din persoanele din Lista, reda mesajul Nu ma stresa si dai calea catre un mp3 inregistrat cu ceea ce vrei sa auda ei". Poti configura sa ruleze acel mp3 doar intr-un interval orar sau doar in anumite zile din saptamana.

#15
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
OK, multumesc
O sa-l incerc maine; sper sa mearga si fara mesaj si sa emita mesajul sonor inregistrat in prealabil in timpul unui apel catre un telefon inchis.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator, pe android nu exista asa ceva!

poti personaliza casuta vocala sa raspunda cu ce mesaj vrei tu, nu si-ar da nimeni seama din acest punct de vedere!
totusi, cand telefonul nu este disponibil, nu-ti mananca minutele (durata convorbirii e zero)... doar prost sa fii, sa nu-ti dai seama!
cu ajutorul androidului, poti seta sa respinga anumite numere si sa intre mesageria imediat!
mai mult de atat, pe android nu poti face!

Edited by Nero-d, 03 December 2016 - 23:54.


#17
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Nu contest ceea ce scrii, dar pana sa "cante" casuta vocala mesajul inregistrat, apelantul va fi aflat ca a intrat in legatura cu casuta vocala si ca telefonul este functional in retea.
Si tocmai asta nu vreau. Doresc ca apelantul sa fie incredintat ca telefonul este inchis sau nu se afla in aria de acoperire a retelei. Nu ca i-am bagat casuta vocala.
Asta este. Ghinion, vorba unui VIP

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru cereri aplicatii android, exista topic dedicat!

apelantul nu are de unde sa afle ca e casuta vocala de la casuta vocala!
casuta vocala raspunde cu un mesaj pe care-l setezi tu!, nu "ati apelat casuta vocala a abonatului bla bla bla" acest mesaj dispare... poate raspunde direct cu ce mesaj vrei tu, respectiv " persoana apelata nu este disponibila momentan"
(sau mai grav o bagi p-aia cu "numarul solicitat este nealocat" sau "accesul la acest numar este restrictionat"
iar casuta intra instant

toata treaba e ca, cand iti raspunde casuta, te taxeaza!
sistemul de securitate andropid, nu permite unei aplicatii, sa raspunda vocal la telefon, sa raspunda si sa redea un mesaj de intampinare

daca tu setezi casuta vocala sa intre cand telefonul este oprit sau cand e in afara ariei de acoperire (indisponibil cum s-ar zice), exact atunci intra casuta, cand telefonul e oprit sau cand e in afara retelei

dar tu de fapt poti seta sa intre casuta cand dai reject! si reject nu dai tu, da direct telefonul... instant!

asrta e cea mai eficienta solutie

pe simbyan merge ce vrei tu (answering machine)... pe android, nu!

Edited by Nero-d, 04 December 2016 - 00:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate