Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

bloc nou - p+7, 8uscatorie - schimbare destinatie ultimul etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cucubau21

cucubau21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2015
Va salut,

Vreau sa cumpar un apartament intr-un bloc nou. Cladirea are p+8 etaje. M-am uitat peste autorizatia de constructie si am vazut ca figura initial ca avand p+7 iar etajul 8 era ca uscatorie, spatii comune.

Vreau sa cumpar apartament la etajul 8.
Dezvoltatorul mi-a aratat niste documente prin care etajul 8 isi schimba destinatia in spatiu de locuit. E vorba de o Dispozitie de Santier prin care cladirea devine p+7+8extins (retras- are o terasa mai mare).

Apartamentele au cadastru si intabulare.
Ar trebui sa-mi fac grij in conditiile in care exista deja schita cadastrala si apartamentul va fi racordat la utilitati (apa, gaze)?

Multumesc in avans

#2
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Trebuie sa mai ceri daca au autorizatia de construire, modificata conform ultimei variante, aprobata de primarie si este OK.
De regula la unele primarii poti gasi publicate online aceste aprobari de modificare a autorizatiilor de constructie.

Edited by Suno, 03 December 2016 - 20:42.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Deocamdată ar trebui să-ți faci griji. Dispozițiile de șantier nu pot încălca autorizația de construire. Dacă aveau autorizația pentru clădirea modificată ți-ar fi arătat-o deja. Foarte probabil nu au, ceea ce pune sub semnul întrebării modul de realizare a recepției la terminarea lucrărilor, a recepției finale și a întabulării.
Sau poate că o au și ți-au arătat documentul vechi din greșeală... Cere-le și vezi ce zic. Orice altceva în afară de a-ți arăta autorizația care descrie clădirea așa cum e acum înseamnă că au călcat pe bec.

PS - de curiozitate ai remarcat dacă dispoziția aia era semnată și ștampilată și de verificator? Adică avea și o ștampilă mare (5 cm diametru), alta decît a proiectantului?

Edited by radunic, 03 December 2016 - 21:57.


#4
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015

 cucubau21, on 03 decembrie 2016 - 20:21, said:

Va salut,

Vreau sa cumpar un apartament intr-un bloc nou. Cladirea are p+8 etaje. M-am uitat peste autorizatia de constructie si am vazut ca figura initial ca avand p+7 iar etajul 8 era ca uscatorie, spatii comune.

Vreau sa cumpar apartament la etajul 8.
Dezvoltatorul mi-a aratat niste documente prin care etajul 8 isi schimba destinatia in spatiu de locuit. E vorba de o Dispozitie de Santier prin care cladirea devine p+7+8extins (retras- are o terasa mai mare).

Apartamentele au cadastru si intabulare.
Ar trebui sa-mi fac grij in conditiile in care exista deja schita cadastrala si apartamentul va fi racordat la utilitati (apa, gaze)?

Multumesc in avans
Este construit blocul? Se poate vedea, se poate atinge?

#5
cucubau21

cucubau21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2015
multumesc pentru raspunsuri.
blocul este construit. e pusa pana si faianta la etajul 8.
chestiunea este ca am cerut dezvoltatorului procesul verbal incheiat in urma receptiei si nu a putut sa mi-l arate. nu-l gasea.

faza e ca am platit rezervarea si urmeaza sa semnez antecontractul.
am vazut ca avea schitele cadastrale.
avea un dosar cu niste anexe la dispozitia de santier care ar fi fost semnata de "primarie".

nu stiu ce sa fac?!



o sa cer acea autorizatie modificata sa vad daca mi-o da dezvoltatorul.
parca avea o stampila albastra mai mare...not 100% sure

#6
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 cucubau21, on 03 decembrie 2016 - 20:21, said:

Cladirea are p+8 etaje. M-am uitat peste autorizatia de constructie si am vazut ca figura initial ca avand p+7 iar etajul 8 era ca uscatorie, spatii comune.

Vreau sa cumpar apartament la etajul 8.

Conform legii, schimbarea functiunii se face cu Autorizatie de Construire.
Daca-ti prezinta AC pentru schimbarea functiunii din spatii tehnice in spatiu de locuit este OK.
Dispozitia de santier (chiar stampilata de verificator) nu te ajuta cu absolut nimic.

Rezervarea ai facut-o pentru un apartament legal sau pentru spalatorie ?

Daca  ai facut-o pentru apartament,
mergi la notariatul unde  urmeaza sa semnezi actele si notitifici vanzatorul ca semnezi actul de v-c doar dupa ce-ti prezinta AC pentru schimbarea functiunii, altfel trebuie sa-ti dea avansul inapoi + eventuale daune.

Daca cumperi spalatorie in acte si practic schimbi functiunea, TU risti sa platesti amenda + restul neplacerilor, nu vanzatorul.   (Au fost cazuri)

Cel mai probabil, nu se poate schimba functiunea legal din urmatoarele motive:
- nu exista locuri suficiente de parcare
- se depaseste CUT-ul
- se depaseste regimul maxim de inaltime.

Edited by radu3333, 04 December 2016 - 01:39.


#7
cucubau21

cucubau21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2015
eu nu vreau sa cumpar la etajul 8 un spatiu pentru uscatorie/spalatorie sau cum o fi fost el gandit initial, ci un apartament legal, pentru familia mea, o casa de locuit.
pentru asta am facut rezervarea.

o sa-i cer
"Autorizatia de Construire modificata pentru schimbarea functiunii"
inainte de a ajunge la notar.

Totusi, daca el are schita cadastrala, pe mine m-ar mai afecta cu ceva?
Banca nu mi-ar mai da creditul?

#8
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 01:57, said:

Totusi, daca el are schita cadastrala, pe mine m-ar mai afecta cu ceva?
Banca nu mi-ar mai da creditul?
Pai si o spalatorie are cadastru, dar asta nu inseamna ca e apartament.
Probabil ca o sa gasesti si o banca sa-ti dea credit sa cumperi spalatorie.
Mai citeste te rog inca o data ce am scris in postul anterior. (mai ales partea cu amenda)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cucubau21, sfaturile colegilor ar fi fost pertinente și utile doar înainte de a scoate punga. Acum, că ai făcut deja o gaură în buget, hai să vedem cât este de mare.
Ce scrie pe chitanța primită în schimbul banilor? Cum e definit spațiul pentru care ai achitat rezervarea? Există și un fel de contract sau alt act care să descrie cât și pentru ce ai plătit?

#10
cucubau21

cucubau21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2015
pana acum am dat 1k eur.
am semnat un contract de rezervare si urmeaza in mai putin de 1 saptamana sa semnez si antecontractul cu un avans foarte mare (peste 10mii).

Sper sa fie bine in final. Am cele mai bune intentii, sunt bani munciti si stransi in muuuulti ani, de aia imi pasa ptr fiecare leut...

va multumesc prieteni

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce scrie în acel contract de rezervare? Ce ai rezervat?
Măcar antecontractul să-l faci la un notar ales de tine (costurile lui vor fi scăzute din cele ale contractului) și să te asiguri că în el se vorbește de un spațiu cu destinația de locuință.

Edited by MembruAnonim, 04 December 2016 - 10:15.


#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 01:12, said:

chestiunea este ca am cerut dezvoltatorului procesul verbal incheiat in urma receptiei si nu a putut sa mi-l arate. nu-l gasea.
avea un dosar cu niste anexe la dispozitia de santier care ar fi fost semnata de "primarie".
Faptul că nu găsește procesul-verbal de recepție deja nu sună bine. De ce? Pentru ca se pot face procese verbale în care se recomandă acceptarea recepției cu observații. Și una din observații poate fi "s-au modificat spațiile de la etajul 8 și se vor readuce la funcțiunea inițială". Recepția se face, clădirea se întabulează cu un notar/cadastrist mai "amabil" și beleaua trece în spatele cumpărătorilor care iau de bune vorbele vînzătorului.
Primăria nu semnează dispoziții de șantier, nici anexe ale lor. Trebuie să ceri clar - autorizația prin care se modifică spațiile de la etajul 8 și procesul verbal de recepție la terminarea lucrărilor. Dacă nu le au, ia-ți banii înapoi și caută altundeva.
Asta ca să nu zic că dezvoltatorul ar trebui să aiba cartea tehnica a construcției - adică un dosar în care să fie toate actele clădirii de la certificatul de urbanism la procesul de recepție trecînd prin proiect, autorizație, dispoziții de șantier. Practic toate hîrtiile care au legătură cu clădirea. Întreabă-l și de asta să vezi ce zice și ce face.


 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 10:05, said:

pana acum am dat 1k eur.
am semnat un contract de rezervare si urmeaza in mai putin de 1 saptamana sa semnez si antecontractul cu un avans foarte mare (peste 10mii).
Cere actele de mai sus. Pînă acum în cel mai rău caz pierzi 1.000. Dacă însă semnezi antecontractul fără să vezi actele acelea în original riști de 10 ori mai mulți bani.


PS - mi-a mai picat o fisă. În autorizația inițială nu cumva etajul 8 era de fapt etaj tehnic?

Edited by radunic, 04 December 2016 - 12:18.


#13
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Constructorul blocului a trecut etajul 8 cu alta destinatie in autorizatia de constructie. Daca ii va schimba destinatia, e posibil sa nu ii fie aprobata. E posibil sa nu poti revinde locuinta si sa iti faci buletin pe acea adresa datorita destinatiei din acte.

#14
cucubau21

cucubau21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2015
in autorizatia initiala de construictie, scria clar etaj 8= etaj tehnic cu destinatie uscatorie, spalatorie ....

mi-a bagat sub nas un dosarel cu dispozitia de santier cu niste anexe / planse. Fiecare plansa / anexa contine un apartament de la etajul 8, si alte chestii. Spunea ca e semnata de primarie. Avea o stampila mai mare, albastra.
O sa-i cer PV ul de receptie a lucrarii si autorizatia de constructie modificata conform dispozitiei de santier din care sa reiasa ca etajul 8 devine spatiu de locuit.

Ideea e ca nu vreau sa pierd nici macar pe cei 1000 eur dati ca rezervare.  Sunt foarte multi bani.
Omul nu mi-a aratat toate documentele. Ma gandesc cum sa-l fac sa-mi dea banii inapoi. Contractul de rezervare nu specifica cum ca apartamentul rezervat are destinatie finala spatiu de locuit.

Cica ar mai fi vandut un apart vecin cu mine la 8.

#15
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 14:41, said:

Ideea e ca nu vreau sa pierd nici macar pe cei 1000 eur dati ca rezervare.  Sunt foarte multi bani.
Omul nu mi-a aratat toate documentele. Ma gandesc cum sa-l fac sa-mi dea banii inapoi.

Nu prea ai cum sa-i pierzi. El are mai mult de pierdut decat 1.000 euro.

Explica-i ca exista ISC (Inspectia de Stat in Constructii) si Politia Locala - Disciplina in Constructii. Unde poti sa faci o intrebare daca ceea ce face este legal.
De asemenea intreaba-l daca sunt respectate numarul de locuri de parcare conform HCGMB 66/2006, adica daca exista loc de parcare pentru spalatoria tranformata in locuinta, in caz contrar, daca a platiti cei 10.000 euro.

Amenda pe care risca sa o plateasca s-ar putea sa depaseasca cei 1.000 de euro.

 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 14:41, said:

Cica ar mai fi vandut un apart vecin cu mine la 8.
Adica vrea sa spuna ca a gasit deja un fraier care a cumparat un spatiu tehnic pe post de locuinta ?  Posted Image

Edited by radu3333, 04 December 2016 - 15:04.


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 14:41, said:

in autorizatia initiala de construictie, scria clar etaj 8= etaj tehnic cu destinatie uscatorie, spalatorie ....
Minunat. Atunci să scoată la vedere autorizația a doua, cea prin care primăria permite schimbarea de funcțiune.

 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 14:41, said:

mi-a bagat sub nas un dosarel cu dispozitia de santier cu niste anexe / planse. Fiecare plansa / anexa contine un apartament de la etajul 8, si alte chestii. Spunea ca e semnata de primarie. Avea o stampila mai mare, albastra.
O sa-i cer PV ul de receptie a lucrarii si autorizatia de constructie modificata conform dispozitiei de santier din care sa reiasa ca etajul 8 devine spatiu de locuit.
Singurele hîrtii pe care vrei să le vezi  sînt (1) autorizația de construire prin care primăria permite modificarea funcțiunii din etaj tehnic în locuințe și (2) procesul verbal de recepție. Autorizația arată exact ca aia inițială doar că textul trebuie să se refere la modificare.

 cucubau21, on 04 decembrie 2016 - 14:41, said:

Ideea e ca nu vreau sa pierd nici macar pe cei 1000 eur dati ca rezervare.  Sunt foarte multi bani.
Omul nu mi-a aratat toate documentele. Ma gandesc cum sa-l fac sa-mi dea banii inapoi. Contractul de rezervare nu specifica cum ca apartamentul rezervat are destinatie finala spatiu de locuit.
Cica ar mai fi vandut un apart vecin cu mine la 8.
Înțeleg că ai dat 1.000 de euro fără să scrii pe ce-i dai. Brici... Altă indicație de țeapă.
Ce scrie de fapt în contractul ăla? Pune o fotografie din care ștergi datele personale, poate se găsește ceva în text care sa te scoată din bucluc.
Altfel, avînd în vedere că e din ce în ce mai dubios eu zic să urmezi sfatul lui radu3333 și să-i amintești dezvoltatorului de ISC și poliția locală explicîndu-i ca tu ai dat banii crezînd că rezervi o locuință nu un spațiu tehnic și că, în caz că nu ți-i returnează repejor, te apuci de scris reclamații.
Poa' să vîndă tot blocul, asta nu legalizează etajul 8. Foarte probabil depășește indicatorii urbanistici aprobați și n-are nici suficiente locuri de parcare.
Pe scurt - încearcă să recuperezi banii. În orice caz nu mai da alți bani.

Edited by radunic, 04 December 2016 - 15:51.


#17
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Am citit "puscarie" in loc de "uscatorie".

#18
cucubau21

cucubau21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2015
Domnilor,

Am obtinut o copie dupa Dispozitia de santier si PV de receptie a lucrarii.
Ceea ce vad pe dispozitie este ca scrie "NESCHIMBARE" . E de rau? Adica Primaria nu aproba acele modificari?

Autorizatia finala modificata conform tuturor dispozitiilor de santier, nu mi-au dat-o.

Inca o observatie, in PV ul de receptie sunt trecute mai multe dispozitii de care s-a tinut cont insa nu si cea atasata care cere modificarea etajului 8 din uscatorie in locuinte.

Ce parere aveti?

Multumesc anticipat

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate