Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme espressor cafea Delongi Maginifica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012
Detin o magaoaie de la delongi maginifica si de vreo 2 saptamani sau mai bine nu ii inteleg niste treburi...selectarea tarimii cafelei este oarecum inutila pentru ca macina la fel de multa cafea indiferent daca e la minim sau la maxim. Plecand de la aceasta idee am presupus ca diferenta tariei unei cafele o face apa ce va fi adaugata in ceasca de cafea.
In poza 1 se vede setarea actuala.
Daca plec de la problema apei, inclusiv aceasta este multa, deoarece este setata in aces moment pe o jumatate de cana, dar la executie trece de jumatate...jumatate ma refer la ideea unui espresso. Daca pun la o cana de cafea normala imi umple cana de cafea, rezultad un ceai si nu o cafea. Ultima pozitie ...adica apa maxim imi aduce o cana de cafea plina ochi ...300 gr apa plus ca da pe afara scurganduse in tavita aparatului...
Indiferent ca dau comanda la o cafea simpla sau dupla dozajul cafelei respectiv a apei este identic ceea ce ma multumeste extrem de mult.
Daca e sa trec la probleme interioare am si aici una... Poza 2 explica
Pastilele de cafea folosite trebuie sa ajunga intr-un recipient pe partea stanga...unde ajung intr-adevar 90% din ele...dar parti din pastile ajung pe partea dreapta pe langa partea pe unde se scurge cafeaua....ceea ce ma pune la munca...curatarea aparatului.
desi il curat si il las sa se usuce de la sine pentru a nu folosi aparatul umed si apoi sa fie motive ca pastilele sa se lipseasca de partile umede si apoi sa ajunga unde nu trebuie.
A mai intampinat cineva astfel de ciudatenii cu aparatul lui?

Attached Files



#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Mai este in garantie?

#3
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 nicu131, on 03 decembrie 2016 - 14:04, said:

Mai este in garantie?

Nu mai are garantie...de unde atata garantie ca este destul de vechi..adica mno...are mai bine de 2 ani asa ca garantia este 0

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
eu cred ca selectorul ala e defect sau controllerul s-a dus. ala care numara secundele cat e apa deschisa!
diferenta de cat de "lunga" e cafeaua o numara pe secunde.

#5
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012
le-am scris si la oamenii asia care le produc..poate au o idee ceva...habar nu am..la selectoare defecte m-am gandit si eu pt ca alta problrma referitoare la taria cafelei nu gasesc

#6
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 20.08.2012

 Digicron, on 03 decembrie 2016 - 14:15, said:

le-am scris si la oamenii asia care le produc..poate au o idee ceva...habar nu am..la selectoare defecte m-am gandit si eu pt ca alta problrma referitoare la taria cafelei nu gasesc
Am reparat asa ceva acum un an, la mine, problema era angrenaj culisare grup expresor, partea care preseaza cafeaua, se uzase piulita din bronz si scapa pe filet, este singura piesa mecanica care se defecteaza iti atasez imagini.

#7
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 romulus69ro, on 03 decembrie 2016 - 15:45, said:

Am reparat asa ceva acum un an, la mine, problema era angrenaj culisare grup expresor, partea care preseaza cafeaua, se uzase piulita din bronz si scapa pe filet, este singura piesa mecanica care se defecteaza iti atasez imagini.

Nu imi pot da seara unde este aceasta piesa. poate numa daca desfac aparatul sa gasesc piesa ca din exterior nu se vede decat ce am pus in poza 2

#8
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Eu am o Caffe Corso, si mai patesc si eu asa ceva, adica cu zatul cazut in masina.
Daca masina este curatata aproximativ la 2-3 saptamani, nu ai nici o problema.
Aici trebuie si infuzorul curatat, scos din masina, lasat vreo 5 minute intrun bol cu apa fierbinte, pistonul din el trebuie tras, ca sa intre apa prin el sa il curete.
La masinile astea mai ieftine ca sa zic asa, e prost conceput sistemul.
La cele profi, tot de la delonghi, infuzorul este pus oblic, deasupra tavitei de zat, adica si daca e sa cada pastila tot in tavita ajunge.
M-am obisnuit ca la 2 saptamani sa o curat, si nu conteaza daca piesele sunt ude sau uscate.
La mine, parca imi face cafeaua un pic mai putina decat ca la inceput, dar nu ma deranjeaza asta.
In rest sunt multumit de ea.

#9
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 wb626ek, on 04 decembrie 2016 - 11:29, said:

Eu am o Caffe Corso, si mai patesc si eu asa ceva, adica cu zatul cazut in masina.
Daca masina este curatata aproximativ la 2-3 saptamani, nu ai nici o problema.
Aici trebuie si infuzorul curatat, scos din masina, lasat vreo 5 minute intrun bol cu apa fierbinte, pistonul din el trebuie tras, ca sa intre apa prin el sa il curete.
La masinile astea mai ieftine ca sa zic asa, e prost conceput sistemul.
La cele profi, tot de la delonghi, infuzorul este pus oblic, deasupra tavitei de zat, adica si daca e sa cada pastila tot in tavita ajunge.
M-am obisnuit ca la 2 saptamani sa o curat, si nu conteaza daca piesele sunt ude sau uscate.
La mine, parca imi face cafeaua un pic mai putina decat ca la inceput, dar nu ma deranjeaza asta.
In rest sunt multumit de ea.

Eu il curat in fiecare saptamana sau de cate ori ma anunta ca e plina cutiuta cu pastile de cafea. Nu stiu cat de ieftina sau scumpa e automata mea de la delonghi dar in final conteaza rezultatul.
In poza atasata am tras linie pe langa chestia care se misca spre stanga pt a arunca pastila in cutia de pastile folosite...adica zat ramas Posted Image
Cred ca se rup pastilele ramase si doar o parte ramane pe partea de sus si atunci cand merge inapoi spre dreapta arunca pe partea dreapta ce a ramas...alta explicatie nu am. Am inteles ca se poate lipi cafeaua de piesele aparatului daca aceasta e prea marunt macinata asa ca am facut sa macine cafeaua ceva mai mare..dar cam acelasi lucru se intampla...poate ceva mai putina cafeanpe partea dreapta...acum nu stiu daca sa las cafeaua sa se macine cat de mare se poate..nu stiu ce se intampla dupa..

Attached Files



#10
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Si eu am incercat cu marimea cafelei macinate, dar tot acelasi efect.
Incearca sa o inclini  un pic pe partea in care cade pastila.
Eu când spal infuzorul, il las vreo 5 minute in apa fierbinte cu cilindrul impins,apoi clatit sub jet puternic.

Daca nu ma insel, aceasta problema o aveam când opream masina dupa ce faceam cafeaua.
Acum am setat sa se opreasca dupa 10 minute sau ceva de genul asta, si nu mai am aceasta problema.

#11
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 wb626ek, on 04 decembrie 2016 - 13:40, said:

Si eu am incercat cu marimea cafelei macinate, dar tot acelasi efect.
Incearca sa o inclini  un pic pe partea in care cade pastila.
Eu când spal infuzorul, il las vreo 5 minute in apa fierbinte cu cilindrul impins,apoi clatit sub jet puternic.

Daca nu ma insel, aceasta problema o aveam când opream masina dupa ce faceam cafeaua.
Acum am setat sa se opreasca dupa 10 minute sau ceva de genul asta, si nu mai am aceasta problema.
Pai nu am cum sa inclin nimic pe aici ca are locul lui in care intra..si intra drept si asa ramane dupa ce face click...
Am impins cilindrul ala si pe interior e curat...doar pe la imbinari pare sa aiba ceva urme de cafea asa ca il scufund acum in apa fierbinte..
Cat despre oprire nu stiu sa aiba vreo setare a timpului de oprire automata...stiu ca la 2 ore se opreste automat...isi face curatare si apoi se stinge

#12
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ma refeream masina cu tot sa o înclini, sa pui ceva sub ea.
Uite pt setarea timpului.

Attached Files



#13
Tuneru

Tuneru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.03.2007
Salutare,

Cei care ati demontat  modelul Magnifica stiti cumva daca pompa ca asta https://www.electros...cafea-delonghi/
se potriveste? vreau sa o comand si sa fiu sigur ca se potriveste la espressorul meu.

#14
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Buna ziua,

Am un aparat de cafea DeLonghi Magnifica ESAM 3500 mai vechi dar totusi functional, problema pe care o are este ca in ultimul timp scoate un sunet ciudat similar cu sunetul scos de motorul unei masini care are o curea cu probleme.
Cred ca sunetul este scos de sistemul ce ridica si coboara infuzorul dar nu stiu sigur si doresc sa va cer si parerea voastra.

Multumesc !

Edited by Bondan91, 16 January 2017 - 11:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate