Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

[Rezolvat]Instalare Linux (Debian sau derivate) pe INTEL M.2 NVMe PCIe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Salut!

Vreau sa instalez o distributie Linux, Debian ssau derivate, pe un INTEL 600p M.2 NVMe PCIe SSD.

Problema este ca in bios - American Megatrens v. 2.17.1254 - apare exclusiv la BOOT ca Intel SSDPEKKW256G7 (Bios4.jpg).
Tot in BIOS la PCIe apare - No PCIe SATA Controllers/PCIe SSDs are Present.

Tot in bios apare SATA Port 0 Not present (Bios1.jpg).

In Live Ubuntu il vad ca /dev/nvme0n1 - Fig 1.

Dupa ce am incercat sa instalez Ubuntu apare Fig 2 si Fig 3.

Anexez si celelalte imagini ale BIOS-ului.

Va rog, ma puteti ajuta cu o solutie prin care sa pot instala Linux-ul pe ssd-ul din dotare?

Attached Files



#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ce anume te încurcă? Cum identifcă BIOS discurile nu contează, doar cum le identifică OS-ul/
/dev/nvme0n1= discul
/dev/nvme0n1p1= prima partiție pe disc, dar din câte observ nu e montată ca /...
În procesul de instalare ce metodă ai încercat, instalare pe tot discul sau personală, manuală? Că nu-nțeleg de ce ai acolo swap de 17 GB pe un ssd!
Văd că /dev/sda e discul de 1 TB, ai vreun sistem instalat pe el?

#3
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Multumesc pentru raspuns!

1. Nu reusesc sa instalez, mai precis, in cazul in care breau sa instalez Ubuntu, primesc mesajul din fig2.jpg.

2. Am incercat sa instalez Academix si Gparted nu vede SSD-ul, dar HDD-ul il vede. La fel in LXDE.

3. Prima data am instalat manual, a doua oara automat,

4. Acum am vazut: sint doua partitii de 17 GB (swap-partition 2 si extended-partition 5) si una de 239GB - filesystem-partition 1, in total 273 de GB. Pe un ssd de 256GB.......

5. Pe HDD nu este instalat nimic.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut, sunt câteva posibilități:
1- imaginea iso pe care ai descărcat-o are probleme, ai verificat md5sum pentru integritate?
2- mediul de pe care încerci instalarea e corupt, poate aplicația folosită n-a scris bine omaginea pe disc/ stick (n-am înțeles ce ai utilizat). Poate fi legată de punctul 1;
3- eu aș instala bootloaderul pe ssd, nu pe hdd (ai rezolva problema cu Grub/ Ubuntu), vezi cum merge; în timpul instalării partiționează și montează partițiile de pe sdd/ hdd (/, /home, /date, etc), de swap ai nevoie doar dacă ai puțin RAM și folosești hibernare/ hybrid sleep, dar în nici un caz 17 GB, 3-4 GB ajung;
4- uite ce-au făcut alții ce-au întâmpinat problema ta: http://askubuntu.com...installing-grub
5- câte ceva despre Linux pe ssd (vezi că sunt și câteva linkuri utile în ultimul post): http://forum.softped...d#entry19863790

#5
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
1. Imaginea ISO este functionala, verificata cu md5sum.

2. Stick-ul nu are probleme. Am instalat aceeasi imagine de curind cu ajutorul lui.

3. Asta si vreau. Bootloaderu-ul pe ssd, nu pe hdd.
De SWAP nu cred ca mai am nevoie la 16 GB de ram.
L-a generat automat de 17 GB la instalarea automata! La fel ca si cea de-a doua partitie de 17 GB.

4. Problema este ca peste tot se vorbeste despre dev/sda, dev/sdb s.a.m.d.
In cazul meu apare /dev/nvme0n1.
Se pare ca asta este problema. Nu recunoaste nvme0n1.
Nu stiu cum as putea transforma nvme0n1 in sdx.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce setari ai la offboard controllers?Vezi daca nu ai cumva in bios optiunea de PCI Option ROM,daca o ai da enable.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu poți ”transforma” /dev/nvme0n1  în /dev/sda! NVME e un tip de interfață, cum sunt ATA, SATA, PCI, PCIE, șamd, sub acest nume este recunoscută.  https://en.wikipedia...iki/NVM_Express
Numele astea sunt convenționale, în loc de /dev/sda (interfață SATA), poți avea /dev/hda (IDE), BSD notează discurile/ partițiile sub forma /dev/ad1s1 (folosesc termenul de slice/ felie, bucată, porțiune, segment pentru partiții)!
După cum poți vedea în link, tehnologia este deja implementată pe Linux, Ubuntu îți vede discul, îl recunoaște și ar trebui să-l poate manipula/ folosi! Poate că installerul din unele distribuții nu ”știu” să-l recunoască/ manipuleze (mă bazez pe imaginile puse, unde Ubuntu prezintă discul ssd Unknown în loc de ext4...), am găsit un material: https://www.packet.n...me-flash-drive/
Bootează Ubuntu live session (Try Ubuntu, nu instalare), loghează-te ca root în terminal (sudo -s, sau sudo su) și fă ce spune omul în linkul precedent. Apoi încearcă iar să instalezi (cred că ai icoană cu ”Install Ubuntu” chiar pe desktop), nu mai formata ssd-ul ci doar montează partiția aia /dev/nvme0n1p1 ca / , instalezi OS pe ea, Grub2 tot pe ea. Hdd-ul îl poți formata din installer tot ext4 (partiții /home, /data și ce mai vrei tu) și montezi acele partiții ca atare! Partițiile trebuie montate în procesul de instalare, nu-i suficient să le ai create...

Edited by shogun1, 04 December 2016 - 07:23.


#8
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Va multumesc pentru raspunsuri!

Imediat ce voi ajunge in fata masinii, voi pune in aplicare ideile propuse si voi reveni cu noutati.

#9
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
@ xeleron

Setari:
OffBoard SATA Controller Configuration  - NO PCIe SATA Controllers / PCIe SSDs are Present
OffBoard NVMe Controller Configuration - Bus:4 Dev:0 Func:0   INTEL SSDPEKKW256G7

Ambele sint in gri, nu pot fi modificate.

Cum pot pune in aplicare propunerea ta?

Edited by eugenb, 04 December 2016 - 23:29.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
zi ce placa de baza e.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Booteaza in UEFI si vezi daca iti merge :)

#12
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
@ xeleron

Mother board Notebook N15_17RD

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Clevo?

#14
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003

View Postxeleron, on 04 decembrie 2016 - 23:57, said:

Clevo?

Da.

#15
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Am instalat Ubuntu urmind indicatiile din postul 7. Multumesc tuturor si o data in plus @shogun1!

Acum ramine intrebarea: Cum pot instala Academix?

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, mă bucur c-ai rezolvat, mulțumesc pentru feedback! Am editat titlul adăugând [Rezolvat].
Academix sau orice alt distro poate fi instalat în același mod. Problema ta pare să provină de la neputința Gparted de-a manipula discuri cu interfața NVME, deci ar trebui să folosești tot parted (sau poate alt utilitar CLI, fdisk, cfdisk) pentru partiționare. Dacă ai creat pe ssd o singură partiție, aceasta trebuie micșorată și-n spațiul liber creată altă partiție ext4 pe care o vei formata ext4 și-o vei folosi ca / pentru noua distribuție.

Citește man parted, pentru micșorarea partiției ai parametrul resizepart, pentru crearea unei noi partiții ai mkpart. Uite un material despre cum se folosește parted în mod interactiv: http://www.tecmint.c...isk-partitions/

#17
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
De o saptamina încerc fara succes să instalez AcademiX, folosindu-ma de sfaturile primite de la shogun si de cautarile google.

Va rog, care sint pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a putea sa instalez AcademiX?

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Unde anume te blochezi? Ai creat partiție pe care să pui / al Academix? Bootează Academix de pe dvd/ stick usb? Încerci să instalezi direct din meniul de boot sau din installerul din sesiunea live?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate